Nadajnik; Lokalizator

Zaczęty przez Rysiu, 02 Lipiec 2012, 13:51

Rysiu

Jakiś czas temu zastanawiała mnie możliwość budowy lokalizatora.

Nie takiego jak GPS, a umożliwiającego za pomocą odbiornika oszacowanie tylko i wyłącznie odległości od nadajnika.

Nadajnik emitowałby jakiś impuls (fal radiowych?) a odbiornik jakoś próbowałby oszacować odelgłość w jakiej się znajduje od owego nadajnika. Wiem, że dużym problemem są tutaj dodatkowe przeszkody typu drzewa, ściany itp. ale chodzi mi tylko o jakiś szacunek.

Ktoś może myślał nad czymś takim?

Szopler

Chyba nie ma to większego sensu praktycznego przy zastosowaniu jednego odbiornika - za duży błąd... siła sygnału zmienia się w zależności od chociażby tego czy pada deszcz.
Przy takich pomiarach stosuje się więcej odbiorników synchronizowanych czasowo i metodę triangulacji. Np. tak działa lokalizowanie telefonu GSM w sieci.

Tomasz R. Gwiazda

zalezy...

bo jezeli Rysiu mysli o lokalizatorze zgubionych kluczykow samochodowych, to to prost urzadzenie nie ?

a Ty myslisz o czyms bardziej skomplikowanym

Szopler

#3
Jeżeli o taki lokalizator chodzi to faktycznie proste - pomiar poziomu sygnału docierającego do odbiornika i wszystko.

Rysiu

Ale chyba poziom "bliżej" / "dalej" od odbiornika już da się wykryć? Tak aby możliwe było dojście do nadajnika jak po sznurku.

Bez przesady. Przyjmijmy, że zaśmiecam jakąś znaczącą częstotliwość sygnałem. Chyba np. wojsko nie miałoby problemów ze zlokalizowaniem mnie posiadając tylko jeden odbiornik?

Odbiornik powinien mieć wyświetlacz wyświetlający jakąś informację z uśrednioną siłą sygnału. Tak, że jak zmienię swoją lokalizację z X na Y to informacja na wyswietlaczu się zmieni. Nie potrzebuję jakiegoś kosmosu.

armar

Chyba większość radyjek CB ma wskaźnik poziomu sygnału.

Szopler

Bliżej / dalej - tak!
O ile mi wiadomo (chociaż się tym nie interesowałem zbytnio) to sprzęt pelengacyjny ma dwie anteny pętlowe ustawione pod kątem prostym (zabudowane na wspólnym maszcie i wyglądające jak jedna antena) i odbiornik/odbiorniki działające na zasadzie różnicowej. Czyli wiemy, że sygnał dociera do nas pod takim kątem (dzięki 2 antenom można określić) i ma taką a nie inną moc. Skoro znamy kąt to mamy wektor ruchu. Teraz tylko bliżej dalej i mamy nadajnik i właściciela :)

Rysiu

Tak tylko nie chcę tutaj rozwiązań zbyt rozbudowanych stosować.

Sprawę chyba najlepiej oddaje określenie Tomasza:
Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 02 Lipiec 2012, 14:04
bo jezeli Rysiu mysli o lokalizatorze zgubionych kluczykow samochodowych
Całość ma być maksymalnie mobilna i jak najmniejszych rozmiarów.

Dlatego pierwsze pytanie: Ile taki nadajnik mógłby działać na jakichś akumulatorkach? Domyślam się, że jest to uzależnione w dużym stopniu od tego czy ten emitowany sygnał będzie ciągły czy też będziemy wypuszczać tylko impuls o jakiejś tam długości w odstępach czasu.

W przypadku gdy emitujemy impuls w odstepach czasu mamy problemy z lokalizacją (bo nadajnik tylko w tym krótkim odcinku czasowym będzie mógł oszacować siłę impulsu) ale całość będzie działała trochę dłużej (zasilanie).

I jak może wyglądać sprawa zasięgu takiego ustrojstwa? (zakładając na wolnej przestrzeni).

Troll81

zobacz jak działaja takie nadajniki montowane w obrozach dzikim zwierzętom. Biolodzy np tak sledą wędrówki wilków i starają sie wytoczyć korytarze dla ich wędrówek....

Rysiu

Cytat: Troll81 w 02 Lipiec 2012, 14:27
zobacz jak działaja takie nadajniki montowane w obrozach dzikim zwierzętom. Biolodzy np tak sledą wędrówki wilków i starają sie wytoczyć korytarze dla ich wędrówek....
I przecież one chyba długie miesiące potrafią działać. Także np. delfiny mają takie. Ciekawa myśl.

Szopler

Rysiu zadaje tak nieprecyzyjne pytania, że na prawdę bardzo ciężko na nie odpowiadać.
Długość działania nadajnika na bateriach zależy od typu baterii, jej pojemności, poboru prądu przez nadajnik itd.
Zasięg zależy od mocy nadajnika, zastosowanych anten, strefy fresnela (przeszkody, wysokość nadajnika nad gruntem itd.), czułości odbiornika itd.

Rysiu

Do lokalizatora kluczykow samochodowych raczej nie będziemy podłanczać specjalnej anteny (tylko jakaś wewnętrzna). Co do zasilania to wystarczy jeden akumulatorek AAA? Nie wiem może bateria zegarkowa (3V; 170mAh) wystarczy na działanie przez powiedzmy 24h w jakimś skromnym trybie?

Troll81

http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/nadajnikiem-na-szyi

Szopler

Cytat: Rysiu w 02 Lipiec 2012, 14:44
Do lokalizatora kluczykow samochodowych raczej nie będziemy podłanczać specjalnej anteny (tylko jakaś wewnętrzna). Co do zasilania to wystarczy jeden akumulatorek AAA? Nie wiem może bateria zegarkowa (3V; 170mAh) wystarczy na działanie przez powiedzmy 24h w jakimś skromnym trybie?

Odpowiedni nadajnik pracujący na zasadzie włącz się, nadaj coś i idź spać może na tej baterii podziałać długo... zależnie od tego jak często i jak długo będziemy nadawać.

Rysiu

Cytat: Troll81 w 02 Lipiec 2012, 14:51
http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/nadajnikiem-na-szyi

Przeglądałem ten artykuł ale dopiero teraz doczytałem:

CytatObroże z nadajnikami są zrobione z tworzyw sztucznych, ważą od 4 g (dla ptaków, z bateriami działającymi parę miesięcy)

Więc jak zrobić lub gdzie można zakupić coś takiego?

Cytat: Szopler w 02 Lipiec 2012, 14:58
Odpowiedni nadajnik pracujący na zasadzie włącz się, nadaj coś i idź spać może na tej baterii podziałać długo...
Jest realna budowa takiego nadajnika o rozmiarze Pen-Drive'a?

Troll81

http://www.dw-electronics.com/nadajnik-telemetryczny-403mhz--p-431-21-.html

http://allegro.pl/nadajnik-telemetryczny-403mhz-i2409604397.html

http://www.perfecthobby.pl/sensorytelemetryczne-294.html

http://sklep.ecsystem.pl/cd-04-nadajnik-odbiornik-telemetryczny-camsat.html

Szopler

Żaden z tych nadajników nie spełnia założeń Rysia - tzn. długiego działania, że o rozmiarach nie wspomnę.
Na powierzchni takiej jak przeciętnego pendrive'a spokojnie można zrobić taki nadajnik a przy zastosowaniu odpowiedniej technologii nawet kilka nadajników ;).

Troll81

ja sie tam nie znam. pytał o cenę to go wysłałem tam gdzie cene podano :D

Rysiu

Szopler mógłbyś powiedzieć jakiej wielkości może być koszt budowy takiego układu? (tak pi razy drzwi).

Szopler

Nie uwzględniając kosztów przesyłki części i kosztów programisty do oprogramowania procka sterującego nadajnikiem to same części nie powinny kosztować więcej niż 30 - 50pln.
Zakładam przy tym pójście najprostszą drogą czyli zakup gotowego modułu nadajnika, dodanie do niego płytki ze sterownikiem - procesorem i baterii.