Czym downclockować GPU NV GT540M w laptopie

Zaczęty przez Cyfron, 07 Październik 2012, 13:41

Cyfron

mam laptopa Asus a w nim grafikę NVidia GF GT540M jako, że nie gram w gry, a do boinca też za bardzo jej nie używam, to chciałem sobie zmniejszyć zegary pamięci, żeby móc na niej liczyć boinca, ale żeby ona się trochę mniej grzała.
Zainstalowałem najnowsze sterowniki NV, zainstalowałem RivaTuner i niestety nie mam tam możliwości zmiany częstotliwości taktowania.
Jest w ogóle szansa na takie coś, a nie musieć się bawić w programowanie? Coś doinstalować, czy ja coś źle robię?

Ania

A może wystarczy tylko CPU okroić wtedy karta grafiki będzie mniej dostawać danych.

Cyfron

nie chce tak robić, bo spadłaby wydajność grafiki w boinc. Ja chce obniżyć taktowanie pamięci, które raczej nie ma wpływu na prędkość i wydajność dla Boinc.

Troll81

W BIOSie tego nie zrobisz?

chodzi co o downclocking czy undervolting? bo napięcie tez powinienes móc ustawić w BIOSie


tito

Tam chyba trzeba doinstalować ntune. Wtedy się jakieś możliwości pojawiają.

PoznanskaPyra

a czy MSI Afterburner nie da rady przypadkiem?
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Tobas


PMateusz


Cyfron

msi afterburner dał rady downclockować, jednak, pomimo zaznaczenia opcji sterowania zasilaniem - nie da się tego robić. Czyżby karta tego nie obsługiwała?

tito

Z wysokim prawdopodobieństwem tak właśnie jest. Ja, aby obniżyć napięcie grzebałem w BIOSie GPU. Teraz mam na stałe obniżone i napięcie i taktowanie.

Cyfron

tylko właśnie patrzyłem do biosu to tam nie ma żadnych możliwości zmiany jakichkolwiek ustawień praktycznie  %)

Troll81

Jakiego dokładnie masz lapsa? moze opcje sa ukryte w biosie?


Troll81

Faktycznie wyjątkowo ubogi w opcje ten bios. Mozesz spróbowac wgrać modowany BIOS z odsłoniętymi opcjami.

http://www.osx86.net/view/3270-asus_k53sv_mountain_lion_kexts-dsdt_package.html

oczywiscie wiąże się to z tym ze wiesz co robisz :D

BTW asus ma ciekawą politykę. Manual do pobrania ze strony producenta ma 210MB. A w nim wszystkie wersje językowe.....