Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Ogniwo fotowoltaiczne z ludzkich włosów

Zaczęty przez Troll81, 28 Listopad 2012, 20:36

Troll81

http://www.conowego.pl/aktualnosci/panel-sloneczny-z-ludzkich-wlosow-7634/

niedługo będzie z paznokci.... jakoś źle mi się to kojarzy....

Ania

Prąd z FV ma być dotowany. Dlatego podpytam jakie znacie wydajne panele które można u nas użyć ?
Przydałyby się informacje o cenie i średniorocznej wydajności.

Na Allegro widziałam 5W (max) za ok 8 zł. Ale nie wiem jaki współczynnik przyjąć dla realnego wykorzustania w Polsce przez cały rok.

Troll81

te małe 5W podaruj sobie. Jak juz coś to kupuj od razu duże. Taniej wychodzi i to znacznie. Ogóknie prad ze słoneczka nawet dotowany wychodzi mało opłacalny.

http://allegro.pl/bateria-sloneczna-panel-solar-fotowoltaiczny-100w-i2805108807.html

co prawda to amorfik a nie monokryształ ale wychdzi taniej. Tu masz jakies 1,5m2 i 100W mocy. Monokryształ wyciągnąłby jakies 100W z 1m2 ale drozszy jest.

Ilość słonecznych godzin w roku w polsce wynosi w najlepszym wypadku 2000h
wszystkich godzin w roku jest 8760 z czego połowa to noc czyli masz 4380godzin w ciągu dnia.

ponieważ panele w nocy nie produkuja pradu a w pochmurny dzień nie produkuja prawie wcale to mozesz to pominać

czyli mamy 2000 godzin x 100W czyli 200KWh. KWh kosztuje 50gr powiedzmy czyli rocznie wyprodukujesz równowartość 100zł. No to zajefajnie bo w 2,5 roku ci sie zwraca inwestycja?? :D

otóż nie. pomijam fak ze musiałbyś mieszkać w naprawdę słonecznmmiejscu Polski. Nadal przyjmujemy że masz tych 2000 godzin słoneczka.

Ale prąd z panelu nie leci od razu do urządzeń. Najpierw transformowanie i ładowanie akumulatora. Transformator jest konieczny bo napięcie zalezy od siły słoneczka a akumulator ma swoje napięcie ładowania i trzeba je jakoś zrównać. Na transformatorze straty.... na akumulatorze straty...

ponadto zakładam że niemasz w domu instalacji na prąd stały tylko normalne 230V 50Hz AC. A to znaczy że potrzebjesz falownika i transformatora. Znów straty. Realnie z tych 100Wmocy zostaje jakieś 30. No ale ok. Inwestycja nadal zwraca sie w 7,5 roku :D

No i to nie tak do końca. Koszt instalacji. Koszty serwisowania..... Ok załóżmy że w 8 lat ci się zwróci. :D o ile nie bedzie gradobicia i innych psikusów natury.

Pomijamy więc całkiem sporo. Wariant pesymistyczny....w kijowym miejscu dostaniesz 1500 godzin słoneczych. co jakiś czas niektóre panele trzeba będzie wmieniać ze względu na uszkodzenia. Zakałdam ze nie dyspunujesz olbrzymim dachem czy polem na którym ustawisz panele na obrotncach... masz mały dach więc koszt instalacji będzie większy jednostkowo niż w przypadku bodowy elektrowni słonecznej. Ponadto instalujesz na dachu więc trackery (sledzenie słońca) odpadają co oznacza ze ogniwa niepracują na 100% możliwości (musiałyby byc ustawione prostopadle do słońca....). te i wiele innych czyników. 15 lat zwrotu inwestycji?

też nie. Bo po 10 latach sprawnośc fotowoltaików spada ;D

wpłać kasę nakonto oszczędnościowe i z odsetek płac za prąd :D

Ania

Dzięki za informacje. Tego oczekiwałam :)
Mały update:
- sprzedajac prąd do sieci (ustawa OZE) nie musze go gromadzić. Wpycham bezpośrednio do sieci. To obsługujący sieć ma problem który nakłada na niego ustawa lub nałoży (odnośnie fotowoltaniki). Straty przez to (dla mnie) będą zdecydowanie mniejsze.
- prąd który będą ode mnie kupować podobno (nie pamiętam obecnie gdzie to znalazłam) ma być po .... 1,1 zł !!!! gwarantowany przez 10 lat przy założeniu instalacji do 100kW.

P.S.  Kolejny pomysł na rozbudowę OZE przy wykorzystaniu subsydiów od rządu.
P.S. Prąd który kupujemy po ok 50 gr kosztuje taniej jako prąd. Ok 30-40% to opłata za przesył tego prądu. Realnie za "prąd" płacimy 35 gr - piszę o tym pokazać dysproporcję po ile kupujemy a po ile możemy sprzedawać "zieloną" energię jeśli to wejdzie w życie (bo chyba właśnie trwają nad tym prace).

Troll81

a ile cie bedzie kosztowac przyłącze do ZE? :D ile czasu zajmą formalności? Od jakiej mocy ZE ma obowiązek kupować?

jak dla mnie te 1,1 zł to czysta mrzonka.

Ania

Cytat: Troll81 w 30 Listopad 2012, 13:22
a ile cie bedzie kosztowac przyłącze do ZE? :D ile czasu zajmą formalności? Od jakiej mocy ZE ma obowiązek kupować?

jak dla mnie te 1,1 zł to czysta mrzonka.

Jak dla mnie to przyłacze będzie w podobnej cenie jak obecnie (może płatne za kW). Szczególnie na terenach zurbanizowanych i przy małej mocy nie powinno to stanowić problemu.
Obowiązek będą miał skupować wszystko co im podasz. Oni przedstawią koszty podłaczenia i to Nam może się nie bilansować jak będziemy odprowadzać tylko 100W.

Te 1,1 zł to gdzieś widziałam, muszę przeszukać papiery. Wywołało to u mnie mały szok  - dlatego zapamiętałam. Mogę się mylić co do lat obowiązywania. Niemniej jednak 1,1 zł to  :o

Szopler

Teraz już wiecie dlaczego "zielona" energia jest taka droga.
Jeżeli prąd obecnie kosztuje 0.67pln za kWh (łącznie z kosztem przesłania tej kWh), a ZE będzie musiał odkupić prąd z OZE za prawie 2x wyższą cenę to zgadnijcie kto za to zapłaci?
Stawiam orzechy przeciw bananom, że po pewnym czasie cena prądu z obu źródeł się zrówna i za kWh będziemy płacić 0.89pln zamiast obecnych 0.67.

Ania

We wrocławiu prąd w taryfie podstawowej G11 kosztuje 57,3 gr/kWh (prąd + przesył) + ok 10 zl miesięcznie opłat stałych,

armar

Cytat: Troll81 w 30 Listopad 2012, 11:55Realnie z tych 100Wmocy zostaje jakieś 30.
Bez przesady. Większość akumulatorów ma sprawność ok 60%, czyli z ładowania 100Wh otrzymamy 60Wh.
Zamysł jest jednak taki, by ten prąd odsprzedawać do sieci energetycznej, a falowniki mają wyższą sprawność - nawet ponad 90%.

Cytat: Troll81 w 30 Listopad 2012, 11:5515 lat zwrotu inwestycji?
też nie. Bo po 10 latach sprawnośc fotowoltaików spada ;D
Nieprawda, sprawność spada już w momencie zakupu.
Producent gwarantuje jednak, że sprawność nie spadnie do poziomu niższego niż 90% sprawności nominalnej w ciągu 10 lat i mniej niż 80% w ciągu 25 lat.
Panele są pokryte szkłem, więc mogą pracować i 100 lat (zapewne wcześniej wejdą do produkcji bardziej wydajne).

Cytat: Troll81 w 30 Listopad 2012, 11:55wpłać kasę nakonto oszczędnościowe i z odsetek płac za prąd :D
Moi rodzice wpłacali na książeczkę mieszkaniową PKO chcąc mi zapewnić mieszkanie jak już dorosnę. Dzieje złotówki sprawiły, że zamiast na mieszkanie starczyło na skrzynkę piwa...
Oczywiście oszczędzanie jest dobre, ale chyba warto inwestować w energetykę odnawialną nawet jeśli obecnie ekonomia (czyli nauka o wykorzystaniu naturalnych zasobów) nie bierze pod uwagę strat w środowisku jakie będą miały wpływ na zdrowie nasze i naszych dzieci?

Troll81

CytatBez przesady. Większość akumulatorów ma sprawność ok 60%, czyli z ładowania 100Wh otrzymamy 60Wh.
Zamysł jest jednak taki, by ten prąd odsprzedawać do sieci energetycznej, a falowniki mają wyższą sprawność - nawet ponad 90%.
0,9x0,6=?? a jeszcze przed aku masz transformator.... przesył kablami.... proponuję zajrzec na forum elektroda :D tam ktos kiedys dokładnie liczył ile z takiego panela wychodzi :D

CytatNieprawda, sprawność spada już w momencie zakupu.
Producent gwarantuje jednak, że sprawność nie spadnie do poziomu niższego niż 90% sprawności nominalnej w ciągu 10 lat i mniej niż 80% w ciągu 25 lat.
Panele są pokryte szkłem, więc mogą pracować i 100 lat (zapewne wcześniej wejdą do produkcji bardziej wydajne).

Jaka nieprawda?
CytatProducent gwarantuje jednak, że sprawność nie spadnie do poziomu niższego niż 90% sprawności nominalnej w ciągu 10 lat
jak piszesz że spada?

Cytatwarto inwestować w energetykę odnawialną nawet jeśli obecnie ekonomia (czyli nauka o wykorzystaniu naturalnych zasobów) nie bierze pod uwagę strat w środowisku jakie będą miały wpływ na zdrowie nasze i naszych dzieci?
a ile energii i ile zasobów marnuje sie przy produkcji takiegop anelu, a ich utylizacja?

ogólnie patrząc z punktu widzenia finansowego energetyka słoneczna w Polsce to hobby a nie sposób na dywersyfikację źródeł.

Aniu
CytatJak dla mnie to przyłacze będzie w podobnej cenie jak obecnie (może płatne za kW).

otóz nie. Inne jest przyłącze z którego ty czerpiesz a ine do którego ty oddajesz. ogólnie to drugie jest sporo droższe :D

no ale my tu o ogólnikach a pora na szczegóły...

http://www.oze.szczecin.pl/proceduraprzylaczeniadosieci.html

6. Koszty przyłączenia do sieci elektroenergetycznej wyglądają następująco:
Zgodnie z treścią Ustawy ,,Prawo Energetyczne" z dn. 10.04.1997 r. art. 7 ust. 8 pkt 3: za przyłączenie źródeł współpracujących z siecią oraz sieci przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii pobiera się opłatę ustaloną na podstawie rzeczywistych nakładów poniesionych na realizację przyłączenia, z wyłączeniem odnawialnych źródeł energii o mocy elektrycznej zainstalowanej nie wyższej niż 5 MW oraz jednostki kogeneracji o mocy elektrycznej zainstalowanej poniżej 1 MW, za których przyłączenie pobiera się połowę opłaty ustalonej na podstawie rzeczywistych nakładów. Koszt przyłączenia do sieci zależy od lokalizacji elektrowni. Im bliżej sieci, tym wykonanie przyłączenia łatwiejsze, a koszt mniejszy.

Dodatkowo Inwestor będzie zmuszony wraz z wnioskiem o przyłączenie wpłacić zaliczkę 30 zł za każdy kilowat, czyli 30 tys. zł za 1 MW (jednak zaliczka nie będzie mogła być w sumie wyższa niż 3 mln zł). Ministerstwo Gospodarki przygotowuje dopiero nowelizację prawa energetycznego, która ma wprowadzić obowiązek płacenia zaliczki.

7. Uzyskanie koncesji.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt 1 ,,Prawa Energetycznego" : Uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania paliw lub energii, z wyłączeniem: wytwarzania paliw stałych lub paliw gazowych, wytwarzania energii elektrycznej w źródłach o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nieprzekraczającej 50MW niezaliczanych do odnawialnych źródeł energii lub do źródeł wytwarzających energię elektryczną w kogeneracji, wytwarzania ciepła w źródłach o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej nieprzekraczającej 5 MW. Tekst ustawy mówi o obowiązku koncesjonowania każdej działalności gospodarczej w zakresie produkowania (także sprzedaży do Operatora) energii z OZE, bez względu na wielkość mocy źródła (koncesja nie dotyczy wytwórców energii z OZE dla zaspokojenia własnych potrzeb).

Koncesje, zgodnie z ustawą wydaje Urząd Regulacji Energetyki (URE).

- dysponowanie środkami finansowymi w wielkości gwarantującej prawidłowe wykonywanie

działalności
bądź jest w stanie udokumentować możliwości ich pozyskania,

- posiadanie możliwości technicznych gwarantujących prawidłowe wykonywanie działalności,

- zapewnienie zatrudnienia osób o właściwych kwalifikacjach zawodowych,

- uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

9. Cena sprzedaży energii pochodzącej OZE

Sprzedaż energii elektrycznej odbywa się po średniej cenie na rynku konkurencyjnym w roku poprzedzającym rok sprzedaży energii, a ta w 2009 roku wynosi 155,44 zł za 1 MWh. Dodatkowym źródłem dochodu może być sprzedaż praw majątkowych świadectw pochodzenia zielonej energii na giełdzie, a te w 2008 roku kosztowały maksymalnie 241,05 zł za 1 MWh.

także ten 1,1pln za kwh to sobie można.....

155pln z 1MWh = 0.15pln za 1kwh :D


Nadal uważasz że opłaca się sprzedawać??

Tobas

Od nowego roku ma się coś zmienić:
http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/wydarzenia/ustawa-o-oze-wesprze-mikrozrodla,27423,1

Ania

:)

Dzięki !   Poszukam swojego żródła danych bo w innym miejscu to znalazłam.
Może Fundacja powinna tak produkować prąd z naszych składek :) sprzedawać go a zarobione środki przeznaczyć na sprzęt.
Prąd natomiast kupować z brudnych elektrowni.

Troll81

CytatNadal wymagane będzie wystąpienie o warunki przyłączenia oraz instalacja układów zabezpieczających i pomiarowo-rozliczeniowych, jeżeli operator uzna, że jest to konieczne. Liczniki dla mikroinstalacji instaluje operator na koszt własny, jednak koszty dostosowania wewnętrznej instalacji do wymogów operatora pozostaną po stronie wytwórcy.

a o tym 1,1 PLN to pogadamy jak ustawa wejdzie w zycie :D już wystarczy ze uwierzyłem w 3x15% :D

Tobas

Cytat: Ania w 30 Listopad 2012, 15:18
Dzięki !   Poszukam swojego żródła danych bo w innym miejscu to znalazłam.
Może Fundacja powinna tak produkować prąd z naszych składek :) sprzedawać go a zarobione środki przeznaczyć na sprzęt.
Prąd natomiast kupować z brudnych elektrowni.
Też mi się to marzy. Złożyć się na własną elektrownię wodną.
Postawić zieloną serwerownię z prawdziwego zdarzenia.
Jakby się 8000 ludzików złożyło - marzenia są po to aby je realizować w końcu ;)

Ania

50kW z paneli będzie tańsze i pozwoli na sprzedaż/kupno energii do zasilania serwerowni :)

Ale trzymam kciuki za to aby te zapisy do ustawy nie weszły !

Troll81

8000 ludzików musiałoby się złożyć w sporych kwotach.

działka http://allegro.pl/elektrownia-wodna-lokalizacja-i2799942253.html 700k

działka z budynkiem i jazem http://otodom.pl/lokal-obiekt-uzytkowy-czaplinek-mozliwosc-elektrowni-wodnej-425m2-1250000-pln-id14523316.html  1250 k

grunt wraz z dokumentacja i umowami http://allegro.pl/elektrownia-wodna-turbina-kaplana-oze-i2826337729.html 1500 k :D

no to każdy z tych 8000 rzuca po tysiączku i do boju :D

a ja Aniu nie trzymam kciuków. bo te 1,1 jak już wejdzie w zycie to prad będzie kosztował z 90gr za KWh i wcale mi się to nie podoba.

Ania

Cytat: Troll81 w 30 Listopad 2012, 15:37
a ja Aniu nie trzymam kciuków. bo te 1,1 jak już wejdzie w zycie to prad będzie kosztował z 90gr za KWh i wcale mi się to nie podoba.

:)  przeczytaj jeszcze raz moje słowa :)

Troll81

zgubiłem gdzies "nie" sorry  :shame:

krzyszp

Ja niestety też policzyłem, że jedynym sposobem na opłacalność inwestycji w panele to dotacje od państwa, a to mi się baaardzo nie podoba. Szkoda, bo lubię czystą energię.
Co innego natomiast elektrownie wodne i wiatrowe, te moim zdaniem mogą być opłacalne dla mikro elektrowni (przydomowych) zwłaszcza, że co zdolniejszy majsterkowicz może wiatrak/turbinę zbudować z części ze złomu i samodzielnie dorobionych. Niestety, nie "dysponuję" rzeczką czy strumieniem...

I jeszcze jedno - czy aby stawiając własną elektrownię nie trzeba przy okazji prowadzić DG? Bo jeśli tak, to dla domowego wytwarzania energii jest to zabójstwo.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

produkcjana własne potrzeby nie jest objęta regulacja po inaczej musiałbyc miec koncesję na alternator w aucie czy agregat do podtrzymania pracy CO.

energia wiatrowa w Polsce jest opłacalna pod warunkiem:
produkcja na własne potrzeby (odpada część kosztów)
własnoreczna budowa wiatraka (znów odpada częśc kosztów)
znajomośc przepisów (przy odrobinie kreatywności wiatrak postawisz tak by tylko zgłoszenie do gminy było potrzebne :D zadnych zgód czy pozwoleń)
no i wynikająca z tego mała moc wiatraka.... bo niestety duże wiatraki to skomplikowane konstrukcje wykraczające poza mozliwości budowy przez amatora.

potem żeby było to płacalne (czytaj duże moce, produkcja na sprzedaz....) to niestety tylko dotacje albo wymuszanie przepisami....

natomiast woda jest juz opłacalna jak najbardziej.... tylko z dostepem do rzeki i moziwością jej spiętrzania jest juz trochę zabawy....

Tobas

Cytat: Troll81 w 30 Listopad 2012, 15:37
8000 ludzików musiałoby się złożyć w sporych kwotach.

działka http://allegro.pl/elektrownia-wodna-lokalizacja-i2799942253.html 700k

działka z budynkiem i jazem http://otodom.pl/lokal-obiekt-uzytkowy-czaplinek-mozliwosc-elektrowni-wodnej-425m2-1250000-pln-id14523316.html  1250 k

grunt wraz z dokumentacja i umowami http://allegro.pl/elektrownia-wodna-turbina-kaplana-oze-i2826337729.html 1500 k :D

no to każdy z tych 8000 rzuca po tysiączku i do boju :D

Przy 1.5kk wychodzi 187zł na głowę - ja jestem przekonany, tylko żeby resztę przekonać ;)
I jaka miejscówka na zloty ;)

Policzmy 100kW daje przychodu 110zł / godzinę, 2640zł / dobę, 79200zł / miesiąc i ok 950000 / na rok
Wychodzi zwrot w niecałe 2 lata - (nie liczyłem żadnych kosztów)

O czym zapomniałem?

Ania

1,1 płacą (będą) za FV. Za prąd z MEW płacą sporo mniej ....

Troll81

Zapomniałeś o kosztach postawienia budynku :D no i wyposażenia samej maszynowni takiej elektrowni :D

http://allegro.pl/turbina-kaplana-elektrownia-wodna-i2826338590.html 120K za turbinę. Nie licząc oczywiście pozostałych elementów sterowania transformatorów itp :D

dlatego mówię że te 1,5kk to tylko start :D

Aniu zobaczymy co z tego 1,1 wyjdzie :d na razie to mrzonki :D