Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

intel nie chce już produkować wymiennych procesorów...

Zaczęty przez Troll81, 30 Listopad 2012, 12:14

intel nie chce już produkować wymiennych procesorów. Uważasz że to pomysł ?

Zły.
Dobry.
W ogóle nie powinno być procesorów.
W ogóle nie powinno być płyt głównych.

Troll81

http://di.com.pl/news/47061,0,Nowych_procesorow_Intela_nie_bedzie_mozna_wymienic_Poczatek_konca_pecetow.html

wieszczę kleskę....


Troll81

nieeee. amd na tym pomysle Intela się wybije.... pamiętasz pomysł intela by wprowadzić Slot? Kiedy AMD zaczęło istnieć na rynku? :D

Szopler

Oczywiście, że AMD się wybije.
Oni potrafią robić procki "socketozgodne", a u Intela sockety:
478,479
771,775
939,940
1155,1156

Kto mi wyjaśni co takiego się stało, że potrzebne były w procku jeden, dwa czy trzy dodatkowe piny?!

Tomasz R. Gwiazda

http://www.in4.pl/news_AMD_planuje_sprzeda%C4%87_Lone_Star_w_Austin,25826.htm


jakos AMD na tych szalenstwac z socketami Intela nie wyplynelo zbytnio

Ania

To konsekwencja zachowań konsumentów. Mało kto obecnie wymienia sam procesor w obecnym sprzęcie. Cześto jest tak że jak chce zmienić procesor to obecnej podstawki pasuje tylko niewiele lepszy procesor i cała wymiana nie ma prawie sensu. Lepiej wymienić od razy procesor z płytą główną (różnie bywa z pamięciami).
Ja obecnie mam Athlona X2 4200+ i nie opłaca się mi go wymieniać samego . Jeśli już to razem z płytą. '
Dlatego jeśli takie rozwiązanie płyta+procesor będzie tańsze (a powinno) to jest to krok w dobrą stronę moim zdaniem.

Troll81

dlatego Socket A był takim sukcesem a teraz AM2. Bez AM2 AMD już dawno by popłyneło.....

Tomasz R. Gwiazda

ale o jakim sukcesie mowa ?
bo jesli uznamy ze utrzymywanie sie na powierzchni wody to sukces to moze i tak...


krzyszp

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 30 Listopad 2012, 13:33
ale o jakim sukcesie mowa ?
bo jesli uznamy ze utrzymywanie sie na powierzchni wody to sukces to moze i tak...
Wiesz, przy walce na tak zmonopolizowanym (jak ówczesny desktopów) rynku samo utrzymanie się na powierzchni to imho bardzo duże osiągnięcie.
A wracając do tematu - brak możliwości wymiany procesorów uderzy w setki tysięcy małych sklepów/warsztatów komputerowych oraz w... nas.
Sam dokonywałem już kilkukrotnie upgrade samego CPU, zwłaszcza na AM2 i właśnie Socket A i martwi mnie obecna ilość podstawek i częste zmiany, wywołane zapewne chęcią zwiększenia sprzedaży nowych płyt głównych (wszak za chipsety też producenci płyt płacą intelowi). Moim zdaniem AMD ma szansę na zawojowanie dodatkowych kilku procent rynku...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Lunamen

Cytat: Ania w 30 Listopad 2012, 12:38
To konsekwencja zachowań konsumentów. Mało kto obecnie wymienia sam procesor w obecnym sprzęcie. Cześto jest tak że jak chce zmienić procesor to obecnej podstawki pasuje tylko niewiele lepszy procesor i cała wymiana nie ma prawie sensu. Lepiej wymienić od razy procesor z płytą główną (różnie bywa z pamięciami).
Ja obecnie mam Athlona X2 4200+ i nie opłaca się mi go wymieniać samego . Jeśli już to razem z płytą. '
Dlatego jeśli takie rozwiązanie płyta+procesor będzie tańsze (a powinno) to jest to krok w dobrą stronę moim zdaniem.

Dokładnie na tą płytę wsadzisz dalej produkowany za 400zł nowoczesny 6 rdzeniowy prawie 5 razy szybszy Phenom II X6 1045T.

Według CPU Mark :
Athlona X2 4200+    - 1156 pkt
Phenom II X6 1045T - 4845 pkt
a nawet możesz się pokusić na
AMD Phenom II X6 1100T 6002 pkt

Wszystko pasujące na tą samą podstawkę

dla porównania Intel Core i7 950 to 5754 pkt a kosztuje 1170zł

Tomasz R. Gwiazda

CytatWiesz, przy walce na tak zmonopolizowanym (jak ówczesny desktopów) rynku samo utrzymanie się na powierzchni to imho bardzo duże osiągnięcie.

ahahahhahaha


no tak bo Intel broni AMD produkowac dobry i chetnie kupowany sprzet.
Kolejne genialne argumenty tak jak przy Linux vs Windows...

kto komu broni byc swietnym, inowacyjnym, i miec 70-80% rynku ???
Tylko umiejetnosci/produkt - ktory ludzie kupuja

deal with it


Ania

#11
Cytat: Lunamen w 30 Listopad 2012, 14:15
.....Dokładnie na tą płytę wsadzisz dalej produkowany za 400zł nowoczesny 6 rdzeniowy prawie 5 razy szybszy Phenom II X6  1045T.  .....
Zszokowałeś mnie  :respect:
Wielkie dzięki !!
Jeszcze tylko sprawdzę czy aby na pewno nie pomyliłam obecnego procesora coś w nazwie miał jeszcze "64".
Najszybszy jaki wtedy znalazłam to był tylko o 50% wydajniejszy.

"człowiek się uczy przez całe życie a i tak głupi umiera"  - to do mnie  :)   

:respect:

krzyszp

Tomaszu, darzę sympatią AMD, ale bez przesady.
Przez zmonopolizowaniu rynku rozumiem np. karę nałożoną na Intela przez komisję europejską kilka lat temu za wymuszanie na dostawcach desktopów ich rozwiązań...
Duże znaczenie ma też ilość kapitału dostępnego na promocje i reklamę - a na tym polu AMD to biedak w porównaniu z Intelem. Nie zapomnij też, że na rynku budżetowym Intel teraz nie jest w zasadzie już takim monopolistą właśnie dzięki AMD...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Ania

ja chyba mam podstawkę AM2 na tej płycie :( (sprawdzę) a ten chyba wymaga AM3+ ... cokolwiek to znaczy ...

_Aleksander_

Ciekawe ile z tych 70-80% wynika z bycia "świetnym, innowacyjnym", a ile z pozycji bycia monopolistą?
Duży może więcej, np. większy kij w szprychy.... XD

deal with "kij w szprychy"

PoznanskaPyra

Cytat: Lunamen w 30 Listopad 2012, 14:15
Cytat: Ania w 30 Listopad 2012, 12:38
To konsekwencja zachowań konsumentów. Mało kto obecnie wymienia sam procesor w obecnym sprzęcie. Cześto jest tak że jak chce zmienić procesor to obecnej podstawki pasuje tylko niewiele lepszy procesor i cała wymiana nie ma prawie sensu. Lepiej wymienić od razy procesor z płytą główną (różnie bywa z pamięciami).
Ja obecnie mam Athlona X2 4200+ i nie opłaca się mi go wymieniać samego . Jeśli już to razem z płytą. '
Dlatego jeśli takie rozwiązanie płyta+procesor będzie tańsze (a powinno) to jest to krok w dobrą stronę moim zdaniem.

Dokładnie na tą płytę wsadzisz dalej produkowany za 400zł nowoczesny 6 rdzeniowy prawie 5 razy szybszy Phenom II X6 1045T.

Według CPU Mark :
Athlona X2 4200+    - 1156 pkt
Phenom II X6 1045T - 4845 pkt
a nawet możesz się pokusić na
AMD Phenom II X6 1100T 6002 pkt

Wszystko pasujące na tą samą podstawkę

dla porównania Intel Core i7 950 to 5754 pkt a kosztuje 1170zł
Chciałbym zwrócić uwagę, że Phenom x6 został tu porównany z pierwszą serią prcesorów Core i7.  Intel Core i7 3770 kosztuje podobne pieniądze i tu AMD by nie miał szans. Nie mówiąc tu o ilości energii zużytej przez procesor.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

krzyszp

Cytat: PoznanskaPyra w 30 Listopad 2012, 14:37
Chciałbym zwrócić uwagę, że Phenom x6 został tu porównany z pierwszą serią prcesorów Core i7.  Intel Core i7 3770 kosztuje podobne pieniądze i tu AMD by nie miał szans. Nie mówiąc tu o ilości energii zużytej przez procesor.
I masz rację, jednak dla pewnej liczby klientów ma znaczenie np. fakt, że przy wymianie samego procesora mogą utrzymać system bez reinstalacji - a to często jest znacznie więcej warte niż różnica w zużyciu prądu (np. mnie to dotyczy). Tak też mają większe firmy - często specjalistyczny soft wymaga masy pracy przy konfiguracji na stanowisku i wymiana kompa/płyty/systemu jest po prostu kosztowna ze względu na konieczny przestój i płacę admina - natomiast sama wymiana procka trwa 10-15 minut i nie powoduje zmian w systemi a znaczny wzrost prędkości.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Lunamen

Cytat: Ania w 30 Listopad 2012, 14:33
ja chyba mam podstawkę AM2 na tej płycie :( (sprawdzę) a ten chyba wymaga AM3+ ... cokolwiek to znaczy ...

Procesory z serii phenom produkowane są na AM3 ale jako jedyne są też w pełni kontabilne wstecz z podstawką AM2+ a takiej wymagał twój stary procesor
Pełna nazwa tego twojego starego to Athlon 64 X2 4200+
Jedyne co będziesz musiała zrobić po zakupie to wgrać najnowszy BIOS do płyty głównej ze strony producenta.


Cytat: PoznanskaPyra w 30 Listopad 2012, 14:37


Chciałbym zwrócić uwagę, że Phenom x6 został tu porównany z pierwszą serią prcesorów Core i7.  Intel Core i7 3770 kosztuje podobne pieniądze i tu AMD by nie miał szans. Nie mówiąc tu o ilości energii zużytej przez procesor.

Najniższa cena i7 3770 to 1120zł  i nie wiem co ma on wspólnego z podstawką AM2+ o której tu pisałem. Intel o którym pisałem jest dalej sprzedawany tak samo jak phenomy  i daje porównywalną moc obliczeniową a podany był jako przykład właśnie mocy obliczeniowej


tito

Athlon X2 64 4200+ wymagał podstawki AM2  bez plusa. Wiem, bo mam. Niestety u mnie to płyta właśnie z AM2 więc Phenoma nie uciągnie. Popatrz Aniu dobrze co za płytę masz.

Krzysiak

Cytat: Troll81 w 30 Listopad 2012, 12:25
.... pamiętasz pomysł intela by wprowadzić Slot? Kiedy AMD zaczęło istnieć na rynku? :D

AMD Duron i  Athlon

Na tych prockach AMD zabłysło i możliwości dużego OC przy pomocy ołówka
dodatkowo procki te były kilka kilkanaście % szybsze niż ich odpowiedniki Intela ze znacznie szybszymi zegarami

Dodatkowo Intel w tamtych czasach też strzelił sobie w stopę wiążąc się z pamięciami RAMBUS przy pierwszych P4
AMD wybrało pamięci DDR i wtedy nabrało wiatru w żagle  ;D

A co to z podstawką krawędziową -  AMD też miało z podobnym rozwiązaniem przygodę SLOT A


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Troll81

i raptem 3 proce na slot A wyszły. AMD szybko się z tego wycofało.

Krzysiak

Znacznie więcej Trolllu
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_procesor%C3%B3w_Athlon
Jak dziś pamiętam schematy na specjalny układ pozwalający przy pomocy przełączników bawić się w OC

Złącze to zostało narzucone z powodu komplikacji z montażem pamięci podręcznej w procesorze L1 i L2 chyba
Sama idea fajna był można było dość duże chłodzenie montować

A w Intelu odpowiednią ścieżkę wydrapać to były czasy  XD żeby proca kręcić


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:


Krzysiak

Ta Celeron 300@450 i magiczny 21 ścieżka  XD

A ołówkiem na Duronach się bawiłeś ?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

krzyszp

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 30 Listopad 2012, 18:43
A ołówkiem na Duronach się bawiłeś ?
ja tak :)
Nawet miałem w ofercie sklepu "przerobione" Durony :)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Krzysiak

To były czasy a teraz każdy robi za pomocą  Bios`a i wielkie halo  ;D


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Troll81

kiedys robiło się jumperkiem na płycie. Zanm intel wpadł na "zajebisty" pomysł blokady noznika. Pierwsze pentiaśki się ze 133 na 166 kreciło a 166 na 200 :D jednym jumperkiem :D

Arivald

Ja pamiętam jeszcze gry, których prędkość działania (np. ruch samochodziku) był zależny od taktowania procesora. Po podkręceniu procka, nie dawało się w to grać, bo akcja była za szybka.

A przełącznik TURBO na obudowie pamiętacie?

mordi

ooo tak tak! :D miałem taki pstryczek na moim 486 DX2 80 MHz :D był to niezły bajer :D ale żeby nie było, obecnie w sali komputerowej na uczelni mam 16 klawiatur, które mają przycisk turbo :D zawsze wywołuje to śmiech na sali ;)
Guard well the secret of steel...


Troll81

alete klawiery sa nie do zajechania. ne to co dzisiejsze jednorazówki siadajace po pół roku intensywnego trollowaniana forum :D

sknd

mój pierwszy kompik, 386 sx 16/33 mhz... właśnie z Turbo;) ech, a dziś człowiekowi 3 Ghz mało  ;)

stiven

Co do wytykania phenoma w płytę am2 to wejść wejdzie ale może nie działać w dwóch powodów:
- TDP
- brak biosu

Część płyt miała nawet taki magiczny napis "phenom ready". Jeśli ktoś kojarzy "hd ready" na telewizorach albo lansowane ofnaście lat temu "dvd ready" to wie o co chodzi  XD

Krzysiak



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

EDU Enthusiast

na temat cos opowiem;

Przy 14nm intel planuje uzyc rozwiaznie ibma MCM


oczywiscie wiemy ze mcm bedzie zamontowany na plyce ale znamy intela i jestem pewny ze bedzie to slot na wieksza ilosc cpu i szybszych ram. Co da uzytkownika radosc updatow. Pewnie beda to BGA sloty fajny pomysl; lecz jest jeszcze daleko... pamietajcie ze pc'ty ten statek juz tonie.

Szopler

To się nawet przyjmie pod warunkiem, że zestaw MoBo-CPU będzie kilkanaście do kilkadziesiąt procent tańszy niż obecnie. No i oczywiście pod warunkiem, że RAM zostanie jak jest tzn. mogę sobie włożyć ile mi potrzeba, a nie muszę kupować konkretną płytę ze wszystkim od razu.

Tomasz R. Gwiazda

tia
PC umieraja
tak jak i gry na PC... (wg. konsolowcow)

wizjonerstwo na poziomie Gatsa i ze 640k ram wystarczy kazdemu :)

ludzie tez umieraja, od urodzenia samego.. bo mlodsi nie beda :)

EDU Enthusiast

Szopler
Nie wiem czy dobrze mnie zrozumiales;
Wyobraz sobie socket taki jak na obrazu a procki sie poprostu wpina jak kiedys na szpilkach. Plyty np. beda obferowaly mcm z 4 slotami i 2 slotami na extra cache (to mialem na mysli z ramem), albo 2 slotami i 1dnym slotem na cache.
Serverowe edycje beda mialy np 2 takie mcm :) po 4 procki po 12 corow :) wyglada na sukcess scalacji. Malo miejsca zajmuje malo chlodzenia potrzebuje + + = server / kompy duzo lzejsze.

Gwiazda
Wczoraj patrzalem sobie na EFI bios od msi z77 to nawet przegladarke to ma ... w biosie... zaraz systemu nie bedzie bedzie w EFI caly system.


// warto pamietac ten obrazek MCM to jest Power5 IBM to jest stare dosc.

Tomasz R. Gwiazda

a ten bios to jeszcze w pc bedzie czy sam sobie ? i po co bios skoro era post PC jest ?
jak OS w chmurze ma byc (kierunek ChromeOS czy jak to sie zwie Chrome Book ? )



prosze pisac, Tomku, Tomaszu :)

EDU Enthusiast

Tomku
Wydaje mi sie ze juz jest ten bios [EFI] przygotowany do cloud'a. Szczegolnie te Virtu-MVP Performance i intel VT-d itp... Ten EFI znakomicie zachowuje sie do standardowej configuracji networku/testu itp = jeszcze dzis daja nam ten sprzet, ale wkrotce pewnie beda ograniczac.
Sobie teraz tak wyborazilem ze bedzie lista dostepnych systemow z sieci cloud i za miesiac ceny i mozna kupic sobie i wchodzic na system.

[To juz raczej nie jest biosem tylko EFI ale to bios dla rozumowania mojego]

Szopler

Stąd pewnie przeciek z M$, że windows 9 będzie darmowy ;).
Darmowy będzie, ale za dostęp w chumrze do swoich danych będzie się słono bulić. I tak powstanie matrix - ludzie będą pracować żeby opłacać (słono) utrzymanie swoich rzeczy w virtualu. Jak nie to kasujemy chmurkę i Cię nie ma!