Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Modernizacja komputera - przesiadka na 1155

Zaczęty przez kaimoon, 29 Styczeń 2013, 22:12

kaimoon

Planuję przesiadkę na mocniejszy sprzęt - niestety E7400 na 775 powoli zaczyna być wąskim gardłem.
Przyszła jednostka będzie głównie wykorzystywana do renderowania i tworzenia filmów, animacji (Adobe Premiere Pro oraz After Effects) oraz obróbki zdjęć (Photoshop oraz Lightroom).
Z tego też tytułu raczej kieruję się ku podstawce Intela - choć wiem, że AMD nieźle sobie radzi na polu renderingu filmów.


Do zakupu mam procesor, płyta główna, RAM, zasilacz oraz obudowa. W późniejszym czasie dojdzie lepsze chłodzenie na procesor. Budżet bez obudowy - 1500zł.
Do komputera mam już kartę graficzną AMD 6770 oraz dysk 1TB, w następnych miesiącach dojdzie SSD.


Sprzęt chciałbym oprzeć na procesorze Xeon 1230v2 (odkrycie by PoznanskaPyra) - ale może jakiś inny procesor na tej podstawce da lepiej radę?
Do tego płyta na B75, bo żadnego OC nie przewiduję - sprzęt musi być stabilny. Mój typ to Asrock B75 Pro3 ATX.
RAM - tu pytanie do Was - lepiej 1x8GB czy 2x4GB? Skłaniałbym się ku pierwszej opcji bowiem za kilka miesięcy chciałbym dołożyć drugą kostkę 8GB - pytanie czy komputer będzie działał stabilnie na 1 kości? Kość 1600Mhz - polecacie coś?
Zasilacz - tu mam większy orzech do zgryzienia - myślałem o 400W i dobrej sprawności (na poziomie co najmniej Bronze - jest sens kupować Gold, przyniesie mi to korzyści? Komputer będzie działał przez 8-12h dziennie)
Obudowa - myślałem o Zalman Z9, ale ten wiatrak z niebieskim podświetleniem trochę mnie odpycha. Szukam dobrej obudowy, widzę, że na forach polecają SilentumPC - ktoś ma dobre doświadczenia?


Wszelkie sugestie i rady mile widziane.

Szopler

MoBo - OK
Ram 1x8GB - OK
PSU Bronze - OK
Case - Antec 300, ale czy jeszcze da się kupić?
CPU - lepiej da radę i7 3xxx ale ceny sobie porównaj ;)

kaimoon

O i7 myślałem, ale fundusze na ten moment nie te by się szarpnąć - może kiedyś zrobię sobie upgrade procesora, choć raczej niewielki (chyba?) sens będzie.
Antec 300 - jeszcze do dostania, chyba się skuszę, dzięki.

Tobas

To pomyśl o Xeon E3-1240v2 - 4 rdzenie z HT - także w technologii 22nm

kaimoon

Dziękuję za głosy w dyskusji - ostatecznie zdecydowałem się pozostać przy pierwotnej konfiguracji nie znajdując uzasadnienia na dopłatę do 1240v2 ani też i7 3770 po przeczytaniu wielu recenzji i testów.
Zestaw został zamówiony w poniższym zestawie:





Już wkrótce na wizytówce relacja.

Troll81


_Aleksander_

Podpinając się pod temat, E3-1230v2 na pierwszy rzut oka wspiera zmianę mnożnika w ograniczonym zakresie turbo na chipsetach wyposażonych w taką możliwość (P67, Z68, Z77).
Ktoś może korzystał z tej możliwości? Jak wygląda temperatura CPU przy wymuszonych w bios 4 rdzeniach na 3.3GHz + 0.4GHz = 3,7GHz?

andy101fah

U mnie na i7 2600k na socket 1155 przy ustawieniu TURBO temperatura rdzeni wynosi ok 61 do 66 stopni.
Płyta główna to Gigabyte P67A UD3. Wynik przy obciążonych 8 core przez WCG 24/7.
Chłodzenie procka to NOCTUA NH-U12P z dwoma wiatrakami
http://pclab.pl/art38203-24.html

_Aleksander_

#8
Wyjaśnię dlaczego pytam o temperaturę przy wymuszonym Turbo na E3-1230v2.
Intel ogłaszając, że 22-nanometrowy proces jest ich największym osiągnięciem i zaletą nie wspominał, że mniejszy proces technologiczny skoncentrował wydzielanie ciepła, co oznacza, że CPU Ivy Bridge mogą wymagać lepszego odprowadzania ciepła niż Sandy Bridge.

Trochę światła rzuca ten artykuł: http://pclab.pl/art49727.html

@kaimoon
Skoro masz płytę na chipsecie B75, to jest chyba możliwość w BIOS ustawienia mnożnika na sztywno na 37 w Turbo i zrobienia testu?
Fajnie byłoby jakbyś włączył Primegrid LLR, które używa AVX (jeżeli masz Win7 SP1), tylko z wyłączonym HT  ;) Policzyłeś już trochę PPS i SGS, to wiesz o co chodzi ;)
Napisz tylko jakie masz chłodzenie na procesorze...