Superhydrofobowa powłoka, która wiecznie pozostaje sucha

Zaczęty przez Szopler, 13 Luty 2013, 14:07

Szopler

http://www.wykop.pl/link/1404093/superhydrofobowo-oleofobowa-powloka-ktora-wiecznie-pozostaje-sucha/
:p_arr:

Bezprym

Rewelacyjne :)
Może to by pomogło uchronić ściany zabytków przed zabazgraniem sprejami...

Szopler


Troll81

widzę miliony zastosowań tej technologii.

Karoserie aut
Namioty
Parasole
Odzież
elementy pracujące z płynami (wnętrze betoniarki zawsze czyste?)

jest tego tak wiele że ciężko wymienić.

Kret_polny

A ja czytając o tym produkcie nie widzę wiele zastosowań.  :-[
Ściany budynków, pociągów? produkt wytrzymuje 2-8 miesięcy, 1 galon starcza na pokrycie ~22 metrów kwadratowych. Cena 2 warstw( bo tak to się nakłada) za galon: 179$ + 340$ ale hurtowo wyjdzie oczywiście trochę taniej. Ogólnie trochę drogo...

Nie jest to również powłoka całkowicie przezroczysta.

Obie warstwy chemikaliów mają oznaczenie jako "drażniący" - czy to się zmienia jak się połączą? Moje doświadczenie z preparatami drażniącymi to pękająca skóra dłoni po kilku minutach kontaktu bezpośredniego. Efekt - tabliczki "Nie dotykać"? ;)

Również niepokojące jest oznaczenie "łatwopalne".


Szopler

#5
Rozumiem, że zawsze poświęcasz klika minut na macanie ściany zabytkowej kamienicy w centrum miasta albo ściany pociągu stojącego na peronie... tudzież wnętrza betoniarki / gruszki / pompy do betonu ;)
Jak to wejdzie do produkcji masowej to cena spadnie, a nanosić to będą natryskowo - szybko, tanio. Do tego pewnie jak większość farb / lakierów itp. właściwości drażniące i łatwopalne ma póki nie "wyschnie".

Kret_polny

Cytatwłaściwości drażniące i łatwopalne ma póki nie "wyschnie"
dlatego zostawiłem pytanie po tym  "Obie warstwy chemikaliów mają oznaczenie jako "drażniący" " :)

Natryskowy sposób nanoszenia to podstawa, wedle instrukcji są 3 możliwości: pneumatic sprayer, pump sprayer, trigger sprayer.

Jeśli chodzi o macanie pociągów, to trochę ciężko. Natomiast macanie kamienic - dużo prostsza sprawa. Chwila oddechu, oparcia się przy upale. Odnośnie betoniarki / gruszki / pompy do betonu - możliwe że zbyt często wnętrze musiałoby być odnawiane tą powłoką co określałoby metodę jako nieopłacalną( instrukcja podaje, że: Taber abrasion: Remains superhydrophobic for 30 cycles of tabor test with CS10 wheel; tak na szybko nie wiem jeszcze dokładnie o co chodzi z tym testem, ale szukam).

Szopler

http://www.klimatest.eu/Albert/Albert4/TABER_Informacja_Techniczna.pdf