Spintronika. Czym się to je?

Zaczęty przez flaku, 23 Wrzesień 2013, 03:32

flaku

Właśnie zaczynam nowy semestr na uczelni i zastanawiam się nad wzięciem dodatkowych zajęć. Chciałem wziąć coś egzotycznego, mało znanego. Mam kilka typów, jednym z nich są podstawy spintroniki. Ktoś kiedykolwiek miał styczność z takim pojęciem/może się podzielić jak ta gałąź technologii wygląda od strony praktycznej?

anomax

Pojęcie spintroniki kojarzy mi się z komputerami kwantowymi.

Kret_polny

Z wiki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Spintronics
CytatApplications
Read heads of modern hard drives are based on the GMR or TMR effect.

Motorola has developed a first-generation 256 kb magnetoresistive random-access memory (MRAM) based on a single magnetic tunnel junction and a single transistor and which has a read/write cycle of under 50 nanoseconds.[16] (Everspin, Motorola's spin-off, has since developed a 4 Mb version[17]). There are two second-generation MRAM techniques currently in development: thermal-assisted switching (TAS)[18] which is being developed by Crocus Technology, and spin-transfer torque (STT) on which Crocus, Hynix, IBM, and several other companies are working.[19]

Another design in development, called racetrack memory, encodes information in the direction of magnetization between domain walls of a ferromagnetic metal wire.

There are magnetic sensors using the GMR effect.

i inny cytat z wiki:
CytatSemiconductor-based spintronic devices

Ferromagnetic semiconductor sources (like manganese-doped gallium arsenide GaMnAs),[20] increase the interface resistance with a tunnel barrier,[21] or using hot-electron injection.[22]

Spin detection in semiconductors is another challenge, met with the following techniques:
Faraday/Kerr rotation of transmitted/reflected photons[23]
Circular polarization analysis of electroluminescence[24]
Nonlocal spin valve (adapted from Johnson and Silsbee's work with metals)[25]
Ballistic spin filtering[26]

dodatkowo w polskiej wersji tego artykułu jest takie cuś:
CytatSpintronika jest to nowa gałąź tzw. elektroniki mezoskopowej, która wyłoniła się stosunkowo niedawno i jest w początkowej fazie swojego rozwoju.
hmm... egzotyczne, bardzo egzotyczne  XD

A tak ponadto - może wyślij maila prowadzącemu te zajęcia/sekretariatowi w celu uzyskania większej ilości informacji o kursie, raczej powinni( już) wiedzieć co mniej więcej na nim będzie. Czasami własne informacje o danej dziedzinie swoją drogą, a uczelnia swoją.  XD

flaku

Wikipedię to ja też czytałem ;) Chodzi mi raczej o opinie ludzi, którzy coś w tym zakresie działali.