Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Proc mi wrzy na GPU

Zaczęty przez Dario666, 13 Listopad 2013, 12:51

Dario666

Zacznę od początku. Liczę Einstein Perseus Arm i spotkałem się teraz z takim bugiem/problemem:

Na i5-3210M 2.5 GHz i Radeon 7670M (1152 GFLOPS) obciążenie procesora wynosi 12%
Na i5-2430M 2.4 GHz i Radeon 6630M (980 GFLOPS) obciążenie procesora wynosi 15%
Na i5-2410M 2.3 GHz i Radeon 6470M (448 GFLOPS) obciążenie procesora wynosi 99%!!!

Dlaczego na ostatnim sprzęcie jest tak ogromne obciążenie procesora??? Obciążenie GPU wynosi średnio 96%

Chyba na mocniejszym GPU obciążenie procesora powinno być większe... Tak?

krzyszp

Niekoniecznie.
Słabsze GPU może nie obsługiwać jakiś instrukcji i zostają one (przez sterownik) przerzucone na CPU.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

stiven

Proponuje:
1. zbadać jakie wersje sterowników są na poszczególnych sprzętach
2. czy wszystkie mają takie samo ustawienie "GPU utilization factor"

Kompy masz ukryte więc nie da się tego sprawdzić z obcego konta. 

Dario666

Dajmy na to zadania (Arecibo GPU) - bo są krótsze.

na pierwszym kompie:
CytatRun time 13,089.84
CPU time 1,921.89
na ostatnim:
CytatRun time 27,477.42
CPU time 27,300.63

Czyli widać, że obciążony jest on prawie na 100%

Gdzie można znależć to "GPU utilization factor"?

stiven

W ustawieniach:
http://einstein.phys.uwm.edu/prefs.php?subset=project
ale chyba raczej byś zauważył, że liczy różną ilość WU jednocześnie.

A jak ze sterownikami?

Dario666

#5
GPU utilization factor of BRP apps = 1

Wyczyściłem wszystkie stery i zainstalowałem najnowsze jakie są. Dalej to samo.

CytatATI GPU 0: Caicos (CAL version 1.4.1523, 1024MB, 991MB available, 448 GFLOPS peak)   

Są to najnowsze stery ze strony HP, ponieważ ogólne ze strony AMD nie mogą być instalowane.

stiven

#6
Ale dalej nie rozumiem czy na wszystkich sprzętach ta sama wersja sterowników jest.
Najnowsze nie znaczy najlepsze. W przypadku sterowników aż za często się to zdarza.
U mnie podobnie zachowywała się integra przy liczeniu collatza po którejś aktualizacji.
Wróciłem do dobrych, sprawdzonych sterów i wszystko wróciło do normy. Tyle że konieczne było ich wypalenie do cna, użyłem gotowego przepisu z wykorzystaniem jakiegoś programu i dopiero to pomogło.
Zwykłe reinstalacje i deinstalacje nie zdawały egzaminu. Poszukam czy mam gdzieś linka na podorędziu i dorzucę.

EDIT: Pomogło wywalenie sterów, zainstalowanie ich bez SDK i doinstalowanie sprawdzonego SDK 2.7 zgodnie z instrukcją i przy użyciu narzędzi wymienionych tu: http://boinc.thesonntags.com/collatz/forum_thread.php?id=977

ale nie mam pewności czy na Twoi sprzęcie to się sprawdzi.

Dario666

Do wyrzucenia strów użyłem specjalnego narzędzia, które wypierdziela totalnie wszystko co dotyczy Radeona.

Na każdym lapku (są to HP) są inne sterowniki, najnowsze dla niego dostępne, czyli z 2012 roku. Na nich nie można instalować sterów ze strony AMD, bo instalator nie pozwala. Jesli się wymusi instalację to wszystko rozsypuje się i trzeba użyć właśnie tego sprzątacza do sterów Radków.

Notabene sprawdziłem obciążenie tego Radka HD7670M i wynosiło ono średnio 87%, a obciążenie proca 13% (używam 1 rdzenia). W sumie daje to 100%, ale nie wiem czy tak mozna liczyć, bo to by znaczyło, że procesor czeka na GPU. W przypadku tego HD64xx obiążenie CPU i GPU wynosi 97%.

krzyszp

1. Możesz zainstalować stery BEZ SDK, nawet firmowe (i doinstalować samo SDK ze strony AMD).
2. Sprawdź modele kart pod względem kompatybilności z nowymi OpenCL - ja obstawiam, że najstarszy chipset ma numerek niższą wersję i z tego powodu obliczenia w części lecą na CPU...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

stiven

Wydaje mi się, że krzyszp trafił w sedno problemu. Stery oddzielnie i SDK oddzielnie.

Dario666

Mam stery 8.9333, więc patrząc na informacje na stronie AMD

CytatAMD APP SDK v2.7 AMD Catalyst™ 12.4 (8.961)
AMD APP SDK v2.6 AMD Catalyst™ 11.12 (8.92)
powinienem zainstalować wersję 2.6...?

stiven

Wydaje mi się, że nie musisz się trzymać tego ściśle. Wg mojej wiedzy lepiej sprawują się 2.7 ale możesz zacząć od 2.6.

Dario666

W oryginalnych sterach było APP SDK 2.5, więc zdeinstalowałem całość w trybie "deep clean". Następnie zainstalowałem sterowniki bez SDK i doinstalowałem SDK 2.6, ale nic to nie zmieniło. Potem zainstalowałem SDK 2.7 i dalej to samo - ciągnie procesor na 97%

stiven

No to niezła ciekawostka. Pomysły mi się kończą powoli. Jak rozumiem resetowanie projektu masz już za sobą i sprawdzanie czy aby nie funkcjonuje u Ciebie jakieś app_info lub inne config.
Rzuć jeszcze okiem na ustawienia "Graphics setting: frames per second (FPS)". Przy jakimś projekcie kiedyś miałem dziwne efekty gdy miałem tam wpisane coś dalekiego od 0 i dodatkowo zezwalałem na BOINCowy wygaszacz ekranu.
Te 97% obserwujesz cały czas? Może to wygaszacz Einsteina żre?

krzyszp

Pozostaje możliwość, że to intelowskie OpenCL miesza w tym kompie...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Dario666

#15
Spraewdzę to.

Przełączyłem grafikę na Intela 3000 i BOINC też liczy, ale z 40% wolniej, czyli tak jak by wskazywała wydajność tej karty w porównaniu do AMDka.
Ciekawe jest to,że w projekcie mam zaznaczone,żeby nie liczył na Intelu. Jednak może byc tak, że Boinc wykrywa mi ATi i ściąga WU, a ja moge przełączyć liczenia na Intela, bo to jest niezależne od ustawień projektu.

EDIT: Sprawdziłem.

Zresetowałem projekt i dalej to samo.
cc_config skasowałem - nie pomogło. app_info nie mam.
Boincowego wygaszacza nie zainstalowałem, a plik z nim skasowałem. Właśnie cały czas leci na 97% i ATI tak samo.