Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Komputer(ek) i system do obsługi czujki

Zaczęty przez kriu, 17 Listopad 2013, 13:46

kriu

Witam!
Nie mogłem wiele znaleźć na ten temat na forum dlatego piszę nowy post.
Chodzi mi o to jaki sprzęt i system może obsługiwać czujki R@H. To, że komputer typu terminal wystarczy to wiem ale nigdzie nie znalazłem czy działać to będzie (i jak to zrobić/uruchomić) pod systemem Windows np. XP. Na Linuxie nie znam się zbytnio. Coś tam potrafię zainstalować z konsoli ale jak potrzeba jakichś dodatkowych bibliotek to się gubię. Na razie mam na jednym terminalu (procek 500MHz, 512MB RAM, karta CF 8GB UDMA) system Linux SLAX (taka hybryda) - działa bardzo dobrze. Czy da się pod czymś takim uruchomić czujkę? To by mi najbardziej odpowiadało. System ten ma wiele gotowych modułów ale można także doinstalować coś innego samodzielnie.
No i oczywiście co z Windowsem - czy w tym systemie można ją uruchomić?
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

krzyszp

Tak, czujka działa bezbłędnie pod Windows XP. Także pod późniejszymi, a także pod Linuksem, również na RaspberryPi, a były też udane próby odpalenia jej na Tunerze TV :) (To nie żart).

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

potwierdzam. Odpala na wszystkim co jest w stanie uruchomiać androida linuxa windows (od XP wzwyż) i ma USB.

TJM

Najbardziej "opłacalny" jest Raspberry. Czujki v2 i v3 ruszą 100% megastabilnie (działanie miesiącami bez problemów), sam komputerek bierze te pół wata, aplikacja zawsze budowana jest natywnie na Raspbianie więc nie wystąpią problemy z bibliotekami itp.
Jedyny problem jaki występuje, to padanie kart SD od czasu do czasu (zależnie od intensywności korzystania). System da się bootować z karty read only (jest wtedy praktycznie wieczna) w połączeniu z dyskiem na USB, ale to wymaga już trochę wiedzy (przygotowanie).

Nawet jak nie ogarniesz tematu odpalenia sensora na Raspberry, na 100% znajdzie się ktoś, kto pomoże i powie gdzie podłubać - uruchomienie tego to kwestia edycji 1-2 plików, tak samo zresztą na 'normalnych' Linuksach, ale tu można się naciąć na dodatkowe problemy.

Na drugim miejscu pod względem bezproblemowości stawiałbym cokolwiek, co uruchomi Win XP. Aplikacja sama się ściągnie i nic nie trzeba robić, a sam host byleby miał USB.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

kriu

#4
Mam dwa takie terminale: http://www.parkytowers.me.uk/thin/Futro/index.shtml
Urządzonko razem z zasilaczem pobiera ok. 7W - mierzyłem (Raspberry pobiera na pewno więcej niż pół wata).
Na jednym mam Windows Serwer 2003 (1GB RAM, karta CF 32 GB w trybie UDMA133). Tu mam podłączone dwie stacje pogodowe (program Cumulus i program 4-Day-Forecast) i włączyłem sobie serwer WINS. Na drugim serwerku (512MB RAM, CF 8G UDMA) jest Linux SLAX i na razie działa mi tu tylko serwer DNS i serwer www (na razie "domowy"). Do serwerków dostaje się poprzez sieć, więc nie są podłączone monitor, klawiatura czy mysz.
TJM - napisałeś, że "Aplikacja sama się ściągnie i nic nie trzeba robić". Czy to znaczy, że po dopięciu czujki poprzez USB tak się stanie? Jak to działa - ta instalacja? Nie spotkałem się jeszcze z czymś takim. Ale pewnie źle to zrozumiałem ?!?!?
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

TJM

Aplikacja sama się ściągnie, jak zainstalujesz BOINC i dodasz projekt. Na Win nic oprócz tego nie trzeba robić.



W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.