Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

Zapotrzebowanie na nowy CMS

Zaczęty przez Mchl, 10 Marzec 2007, 12:09

Mchl

Witam

Ponieważ z dnia na dzień wychodzi na jaw coraz więcej niedoróbek obecnego skryptu i to zarówno tych funkcjonalnych, jak i tych związanych z zabezpieczeniami, chciałbym was poprosić o informacje o dobrych i sprawdzonych CMSach.

Wymagania:

Bezpieczeństwo - nigdy nie wiadomo, kiedy znów zaleją nas Turcy
Forum - być może oparte na phpBB, ale:
- z podkategoriami
- z działającą funkcją 'Zobacz nieprzeczytane'
- z lepszym wyszukiwaniem
- z możliwością przeniesienia postów z phpBB !!!!!
- generalnie sami wiecie co tu kuleje

Galeria
Łatwość w zarządzaniu i rozbudowie

Wszelkie dodatkowe opcje mile widziane

Zasadniczo dobrze by było, gdyby skrypt był bezpłatny, ale powiedzmy że kilkanaście dolarów na licencję można wydać.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

krzyszp

Sam też się zastanawiam nad innym CMS'em - powody znasz (a zwłaszcza, kurcze te dodawane linki do viagry). Jak dotąd zainteresowałem się kilkoma CMS'ami i uważam, że te dobre to:
Drupal, Joomla (niestety, forum jest tam kiepskie, ale można połączyć z phpBB), ciekawy jest też Geeklog. Potężnym systemem jest też Typo3 - ale wymagania też ma niezłe...

Generalnie wybór jest spory, w dodatku praktycznie całość jest za darmo, gorzej jednak z przeniesieniem bazy danych - trzeba szukać konkretnych narzędzi lub zrobić to na piechotę...

http://sourceforge.net/softwaremap/trove_list.php - mały zbiór CMS'ów.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

[PBT] Horpah

my byliśmy w trakcie przenosin na jomla tu można zobaczyć jak to wygląda i jest rozbudowany faq do nauki
http://www.boincteam.one.pl/cmsjoo/
forum jest w joomli słabe w związku z tym proponuję to co my wybraliśmy czyli smf,
Zalety smf:
- darmowy
- duża ilość dostępnych skórek
- aktualizowane i rozwijane
- jak pewnie zauważyliście fajne powiadamianie o nowym poście gdy piszemy swój
- bezproblemowe przeniesienie bazy z phpBB na smf
- jest też mostek do zintegrowania z joomlą, więc taki układ stanowi cały portal
Polecam

Mchl

Ja się trochę porozglądałem i też wygląda na to, że będzie to Joomla + (phpBB by Przemo lub SMF)

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

[PBT] Horpah

odradzam php by Przemo mieliśmy i nie udało nam się go do końca opanować, ciągle się rozjeżdżało, praktycznie nie rozwijane

KaCzach

To może phpBB Plus  :?:
Również odradzam przemo, nie widziałem jeszcze forum stojącego na tym, które by się regularnie nie sypało.

PBT_adamludek

xoops, joombla lub ez publish :)

krzyszp

wow, ez z tego co wiem to ma spooore wymagania

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

SkyWalker

I jak teraz przedstawia się kwestia naszego PHP-Nuke'a?
Bo CMS portalowy, jak i forumowy pozostał bez zmian.

Z tego co wiem, to najlepszy jest IP Board, ale to nie jest licencja GNU i trzeba zabulić.
phpbb by Przemo to na dłuższą metę porażka. Na pierwszy rzut wydaje się imponujący, jednak po analizie kodu okazuje się dość niechlujny, a rozwiązania przedpotopowe.
Z OpenSource-ów konkurencyjne wydaje się Mybb, czy FUDforum, ale z integracją z systemem portalowym nie będzie lekko.
Ostatecznie można by z logowaniem ograniczyć się tylko do forum, ponieważ logowanie na portal specjalnie nic nie daje.

P.S.
Nadal nie pasuje mi ten styl.
Ta milimetrowa przerwa między headerem a resztą, a ta 5mm między menu a content nadaję się do poprawy.
Gdybym dysponował większą ilością czasu zrobiłbym kompleksowo całkowicie nowy styl dla Nuke i phpbb. Jeszcze pomyślimy o tym.

Teraz kwestia, co z tą promocją BOINC@Poland?, bo moje loga gdzieś utknęły, podobnie jak buttony.
Przydałoby się też akcję organizowania grafik trochę odświeżyć skoro pretendujemy na reprezentację Polski.
Ponadto można by się pokusić o wyskrobanie własnego generatora statystyk graficznych póki co dla członków naszego zespołu.


Teraz jeszcze pozwoliłem sobie poddać co nie co analizie.
Kwestia podstawowa to jakim hostingiem Mchl dysponujesz?
Cytat
Ponieważ z dnia na dzień wychodzi na jaw coraz więcej niedoróbek obecnego skryptu i to zarówno tych funkcjonalnych, jak i tych związanych z zabezpieczeniami, chciałbym was poprosić o informacje o dobrych i sprawdzonych CMSach.

Wymagania:
Bezpieczeństwo - nigdy nie wiadomo, kiedy znów zaleją nas Turcy
Im więcej pierdółek, tym większe niebezpieczeństwo, tym bardziej jeśli tworzymy olbrzyma składającego się z kilku CMSów, jadących na tej samej bazie danych.

Cytat
Forum - być może oparte na phpBB, ale:
- z podkategoriami
- z działającą funkcją 'Zobacz nieprzeczytane'
- z lepszym wyszukiwaniem
- z możliwością przeniesienia postów z phpBB !!!!!
- generalnie sami wiecie co tu kuleje
Z przenośnością z phpbb na inny może być problem. Dawno portalami się zajmowałem, nie wiem jak sytuacja prezentuje się obecnie. Ostatecznie można parę godzin posiedzieć, porównać to i tamto i jakimś prostym skryptem to przekonwertować.

Cytat
Galeria
Łatwość w zarządzaniu i rozbudowie
Galeria integrowana z Nuke? Czy z innym silnikiem?
Ogólnie ja bym optował za prostą, nierozbudowaną galeryjką.
Bo nasz zespół, to nie fotografowie, czy podróżnicy.
Wszelkie Coppermine, Gallery2, RSGallery, to kolejne tabele w bazie danych, a co z tym idzie większe jej obciążenie.

Cytat
Wszelkie dodatkowe opcje mile widziane
Bez przesadyzmu. Większość kiedyś spoko portali po rozbudowie obecnie przypomina bardziej cyrk.

Cytat
Zasadniczo dobrze by było, gdyby skrypt był bezpłatny, ale powiedzmy że kilkanaście dolarów na licencję można wydać.
kilkadziesiąt* :-P
Jeśli mielibyśmy się ograniczyć do rozwiązań darmowych, to nie szalałbym z integracją różnych CMSów w jedną całość, bo to będzie istny przerost formy nad treścią.

Na obecnym etapie zrezygnowałbym z systemu portalowego i skupił się na forum.
Albo stworzyć prosty system portalowy oparty na CMSie, który ma dobry support techniczny, w którym obracaliby się jedynie administratorzy.
Konkretne, funkcjonalne forum dla reszty członków.

Można wziąć jeszcze pod uwagę to, że obecne fora CMS mają swoje portalowe wizualizacje.
Dlatego proponowałbym się skupić właśnie na nich.
color=blue]"He who learns but does not think is lost. He who thinks but does not learn is in great danger."[/color]
Music Muttley

bartsob5

czesc skywalker! dawno cie nie widzialem! a teraz do rzeczy:

Cytat: "SkyWalker"Ponadto można by się pokusić o wyskrobanie własnego generatora statystyk graficznych póki co dla członków naszego zespołu.

myslalem nad tym, i postanowilem, ze zabiore sie za napisanie specjalnego programu przetwarzajacego pliki xml z projektow...
oczywiscie to nie bedzie za pewne zbyt ladne ani widowiskowe, ale mam nadzieje, ze bardziej przyswyajalne od golych plikow xml i licze na wasza pomoc ;) (przy okazji zalicze infe w szkole ;) )

SkyWalker

^^
Witam, kope lat ;-)
Nakieruj mnie na jakąś specyfikację odnośnie XMLa z BOINCa, to się lepiej w tym zorientuję, bo i tak projekty w xml-u robię, więc coś przy okazji naskrobię z tego.
color=blue]"He who learns but does not think is lost. He who thinks but does not learn is in great danger."[/color]
Music Muttley

Mchl

Cytat: "SkyWalker"I jak teraz przedstawia się kwestia naszego PHP-Nuke'a?
Bo CMS portalowy, jak i forumowy pozostał bez zmian.

Z tego co wiem, to najlepszy jest IP Board, ale to nie jest licencja GNU i trzeba zabulić.
phpbb by Przemo to na dłuższą metę porażka. Na pierwszy rzut wydaje się imponujący, jednak po analizie kodu okazuje się dość niechlujny, a rozwiązania przedpotopowe.

No a ponieważ nowsze wersje Nuke uznanwane są za gorsze od starszych, myślę poważnie o przejściu na coś innego

Z OpenSource-ów konkurencyjne wydaje się Mybb, czy FUDforum, ale z integracją z systemem portalowym nie będzie lekko.
Ostatecznie można by z logowaniem ograniczyć się tylko do forum, ponieważ logowanie na portal specjalnie nic nie daje.

Cytat: "SkyWalker"
Gdybym dysponował większą ilością czasu zrobiłbym kompleksowo całkowicie nowy styl dla Nuke i phpbb. Jeszcze pomyślimy o tym.

Gdybym ja ta ilością dysponował, to nie takie rzeczy bym zrobił :D

Cytat: "SkyWalker"
Teraz kwestia, co z tą promocją BOINC@Poland?, bo moje loga gdzieś utknęły, podobnie jak buttony.
Przydałoby się też akcję organizowania grafik trochę odświeżyć skoro pretendujemy na reprezentację Polski.
Ponadto można by się pokusić o wyskrobanie własnego generatora statystyk graficznych póki co dla członków naszego zespołu.

Odkładam tą kwestię na "po przejściu na nowy CMS"

Cytat: "SkyWalker"
Kwestia podstawowa to jakim hostingiem Mchl dysponujesz?

http://www.webd.pl/oferta.php
Large

Cytat: "SkyWalker"

Im więcej pierdółek, tym większe niebezpieczeństwo, tym bardziej jeśli tworzymy olbrzyma składającego się z kilku CMSów, jadących na tej samej bazie danych.

I dlatego obstaje przy czymś nieskomplikowanym, o czytelnym kodzie i łatwym w rozbudowie.
Moje zrozumienie zarówno PHP jak i mySQL znacznie się poprawiło od czasu kiedy instalowałem Nuke dla B@P i potrafię teraz docenić to, czy kod napisano przejrzyście, czy nie.

Cytat: "SkyWalker"
Z przenośnością z phpbb na inny może być problem. Dawno portalami się zajmowałem, nie wiem jak sytuacja prezentuje się obecnie. Ostatecznie można parę godzin posiedzieć, porównać to i tamto i jakimś prostym skryptem to przekonwertować.

Jak znam życie, to są już gotowe skrypty, które być może będzie trzeba zmodyfikować do własnych potrzeb (w końcu nasze phpBB też nie jest standardowym phpBB). Mam trochę doświadczenia w żonglowaniu mySQLem (a ostatnio zdarza mi się przenosić dane pomiędzy mySQL i Accesem i odwrotnie... jeszcze muszę opanować kwestie kodowania polskich znaków ;P)


Cytat: "SkyWalker"
Galeria integrowana z Nuke? Czy z innym silnikiem?
Ogólnie ja bym optował za prostą, nierozbudowaną galeryjką.
Bo nasz zespół, to nie fotografowie, czy podróżnicy.
Wszelkie Coppermine, Gallery2, RSGallery, to kolejne tabele w bazie danych, a co z tym idzie większe jej obciążenie.

Na prędkość chyba nie mamy co na razie narzekać. Galeria pewnie w miarę prosta (widziałem że Joomla ma coś w miarę prostego).

Cytat: "SkyWalker"
Bez przesadyzmu. Większość kiedyś spoko portali po rozbudowie obecnie przypomina bardziej cyrk.

Wiesz Sky, mogłem dać na B@P zdjęcie dnia z NASA, prognozę pogody, zegar we flashu... ale nie dałem, bo po co ;) Chyba mogę o sobie powiedzieć, że nie instaluję wszystkiego co mi w łapy wpadnie :P


Cytat: "SkyWalker"
kilkadziesiąt* :-P
To trzeba będzie zrzutkę zrobić :-P


Cytat: "SkyWalker"
Na obecnym etapie zrezygnowałbym z systemu portalowego i skupił się na forum.

Ja bym wolał jednak zrobić jednorazowe przejście w oby przypadkach. Bo przechodzenie częściami oznacza, że najpierw trzeba jakoś połączyć nowe forum ze starym portalem, a potem nowy portal z nowym forum... Więcej roboty...

Cytat: "SkyWalker"
Albo stworzyć prosty system portalowy oparty na CMSie, który ma dobry support techniczny, w którym obracaliby się jedynie administratorzy.
Konkretne, funkcjonalne forum dla reszty członków.

I pewnie jakoś tak to będzie wyglądać.


Dobre rady SkyWalkera są. Zastanowić się nad nimi muszę. Hihihi...

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

bartsob5

Cytat: "SkyWalker"^^
Witam, kope lat ;-)
Nakieruj mnie na jakąś specyfikację odnośnie XMLa z BOINCa, to się lepiej w tym zorientuję, bo i tak projekty w xml-u robię, więc coś przy okazji naskrobię z tego.

statsy sa zapisywane w takim pseudo xmlu, wiec sama tego obsluga nie bedzie az taka skomplikowana, grunt tylko wczytac do pamiecie to, co jest tam zapisane, a ja sie rozgladam tyko za ewentualna pomoca, jak zautomatyzowac automatyczne pobieranie nowych statystyk ze strony... no nic... jak bedzie czas, to sie tym zajme... najblizsza okazja? rekolekcje koniec marca... przycisnijcie mnie wtedy, bo jak widze ze mnie ponaglaja na forum, to mam wieksze samo zaparcie niz jak mi w szkole kaza :D

Mchl

Niech mnie ktoś tu pogoni do magisterki...

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

AL

Cytat: "Mchl"Niech mnie ktoś tu pogoni do magisterki...

Dobre - podpisuje się pod tym i też o to poproszę :wink:

krzyszp

To i ja się dopiszę:

Niech mnie ktoś pogoni... po prostu  :wink:

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

KrzychuP

No to poganianie macie jak w banku ;)
tylko zacznę w innym miejscu żeby OT tutaj nie robić  :twisted:

(p.s. mnie też mógłby ktoś do roboty pogonić  :lol: )

SkyWalker

W moim jest tak lekko kilkadziesiąt demówek więcej ;-)
http://opensourcecms.com/
Zapraszam^^
color=blue]"He who learns but does not think is lost. He who thinks but does not learn is in great danger."[/color]
Music Muttley

jaskij

---------- 11:46 24.08.2007 ----------

Ponieważ nic się w tym temacie nie dzieje, to co powiecie na SMF + TinyPortal? Nie wiem czy teraz, czy jak się wyśpię, sprawdzę jak to wygląda i Wam to opiszę.

---------- 05:54 ----------

SMF+TinyPortal do obejrzenia tu. Może nie jest to CMS pełną gębą, ale uważam, że wystarczy, a SMF jest forum lekkim, a mimo to dość rozbudowanym. Jak będzie potrzeba to mogę na jakiś czas dać prawa admina.

Mchl

Prace (powoli) trwają nad zestawem Joomla+SMF. Niemniej rzucę okiem ;) Dzięki.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

krzyszp

Witam ponownie (wreszcie znow mam internet).

Po ostatnim zamieszaniu na PPB tez jestem zdecydowany na przejscie na Joomle, czekam tylko na stabilna wersje i skrypt do przeniesienia uzytkownikow i artykulow...

A to nie bedzie proste.

Jesli macie jakies namiary na te informacje, to poprosze...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

taktu

Nie wiem czy temat jeszcze chociazby troche aktualny, ale wiem jak to zrobic ;P

1. http://www.joomla.pl/index.php/content/view/77/2/
2. http://www.joomlahacks.com/component/option,com_remository/Itemid,41/func,select/id,13/

Poza tym jeżeli jest jednak aktualny mógłbym coś pomóc, kilka stron na joomli poskładałem


Troll81

#22
moze to by was zainteresowało:
http://www.networkworld.com/news/2008/073108-alfresco-open-source-sharepoint-clone.html