ZAiKS i inni chcą aby parapodatek od sprzętu elektronicznego drastycznie wzrósł.

Zaczęty przez Bezprym, 24 Styczeń 2014, 08:38

Bezprym

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS zaproponowało rozszerzenie listy urządzeń, objętych tzw. opłatą reprograficzną, o smartfony oraz telefony komórkowe, a także tablety, telewizory, a nawet aparaty cyfrowe i kamery!  Organizacja chce aby za każdy sprzedany egzemplarz na jej konta trafiało aż 2% jego wartości.
Proponujący zmiany twierdzą, że wszystko to ma stanowić rekompensatę dla twórców, którzy rzekomo tracą w wyniku kopiowania utwórów muzycznych i filmowych, na użytek prywatny.

Na samej liście znajdują się co najmniej dwa typy urządzeń, których obecność na niej wydaje się bardzo dziwne. Chodzi mianowicie o aparaty cyfrowe oraz kamery, a więc urządzenia, które z zasady służą nie do odtwarzania (nawet skopiowanych) treści, a do ich... rejestrowania, czyli po prostu tworzenia. Podobnie jest z telewizorami, które z zasady nie służą do kopiowania treści, a odbioru.

Zwiększenie wartości parapodatku reprograficznego oznacza, że automatycznie wzrosną ceny wszystkich urządzeń, które są nim objęte. Tanie komputery przenośne podrożałyby o 50 złotych. Za najdroższe komputery przenośne, takie jak np. tzw. Ultrabooki, będzie trzeba zapłacić o nawet 120 złotych więcej. Za smartfona, zależnie od ceny, trzeba będzie zapłacić o 10 do 50 złotych więcej.

ZAiKS i inne organizacje mają o co walczyć. W ubiegłym roku z tytułu tzw. Opłaty reprograficznej na ich konta trafiło 27 milionów złotych. Tylko część tych środków rzekomo trafia do twórców. To co nie zostanie im przekazane, zostaje oczywiście w organizacjach. Szacuje się, że samo rozszerzenie listy objętych parapodatkiem urządzeń zwiększyłoby przychody ZAiKS-u i innych organizacji o aż 320 do nawet 350 milionów złotych.

http://pclab.pl/news56262.html

Krzysiak

Tylko najbardziej przykre jest to że artysta dostanie z tego ochłap  :wth:


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

krzyszp

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 24 Styczeń 2014, 08:52
Tylko najbardziej przykre jest to że artysta dostanie z tego ochłap  :wth:
Albo wcale.
Często cytowany przeze mnie Vagla nie dostał nic pomimo działalności publicystycznej (ponad 10000 artykułów) oraz wydania książki gdyż jest "zbyt mały", aby coś otrzymać. Że niby nie da się tak drobnego wynagrodzenia policzyć...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

rozpieprzyć ten ogródek leśnych dziadków w cholerę. A opłatę reprograficzną uznać za bezprawie. Dlaczego niby przyjmuje się domniemanie winy??

krzyszp

Cytat: Troll81 w 24 Styczeń 2014, 18:24
rozpieprzyć ten ogródek leśnych dziadków w cholerę. A opłatę reprograficzną uznać za bezprawie. Dlaczego niby przyjmuje się domniemanie winy??
kandyduj, poprzemy Cię, a jak już wybiorą Cię na Premiera to przypilnujemy, żebyś nie przyjmował prezentów... Bo niestety dzisiaj to chyba tak wygląda...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

cp

Cytat: Troll81 w 24 Styczeń 2014, 18:24
rozpieprzyć ten ogródek leśnych dziadków w cholerę. A opłatę reprograficzną uznać za bezprawie. Dlaczego niby przyjmuje się domniemanie winy??
Nie omieszkałem zasugerować tego rozwiązania w ramach konsultacji dot. prawa autorskiego w UE. Jak nie Warszawą, to Brukselą i Strassburgiem ich. Parafrazując klasyka: "Raz sierpem, raz młotem monopolistyczną hołotę" :D