Buycott - Android app dla nie lubiacych wielkich pazernych koncernow :)

Zaczęty przez AiDec, 04 Kwiecień 2014, 14:56

AiDec

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buycott.android

Apka wciaz w developerce. Dziala, aczkolwiek nie jest jeszcze idealna.


Buycott helps you organize your everyday consumer spending to support causes you care about.

Featured as ABC News & Salon.com app of the week. As seen on NBC, FOX, CNBC, MSNBC, and covered by Forbes and Huffington Post.

● HOW IT WORKS ●

✓Join a campaign to help a cause you care about and commit to actively supporting the companies on your side of the issue, while avoiding those that oppose your position.

✓Scan product barcodes and Buycott will find out what company owns that product (and who owns that company, ad infinitum).

✓Using this information, Buycott will determine whether you have joined a campaign that includes the product's owners.

● FEATURES ●

☆ Lookup the ownership structure of any product and trace it all the way back to its parent company with our interactive family tree diagram.

☆ Offers a variety of contact data for companies and brands, so you can easily inform them of your decision to support or avoid their products.

☆ Barcode scanner scans all major retail barcodes (UPC-A, UPC-E, EAN8, EAN13, etc).

☆ Create your own campaign from buycott.com



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

krzyszp


Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

Pomysł ciekawy. A ma wew baze czy trzeba mieć stały dostęp do internetuf?

krzyszp

Cytat: Troll81 w 04 Kwiecień 2014, 18:28
Pomysł ciekawy. A ma wew baze czy trzeba mieć stały dostęp do internetuf?
Nie żartuj - wewnętrzna baza wszystkich produktów i powiązań pomiędzy firmami? Toż ona ma pewnie z kilkadziesiąt GB...
Obejrzałem ten program na tablecie, robi wrażenie.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

kilkadziesiąt GB to we współczesnych smartfonach wcale nie taka duża pojemność :D

krzyszp

Cytat: Troll81 w 04 Kwiecień 2014, 23:47
kilkadziesiąt GB to we współczesnych smartfonach wcale nie taka duża pojemność :D
Ale już ich przeszukiwanie by zajęło wieki...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka