Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - Jarek Wróblewski

#1
To w takim razie ile osób znajdziesz w całej Polsce, jeśli założyć, że tylko mały odsetek będzie się chciał/mógł wybrać na drugi koniec Polski, lub przez pół Polski chociażby?

Wykroić jeden dzień na wycieczkę jest o niebo łatwiej niż 2-3 dni na daleki wyjazd, spędzony głównie w podróży.

Nie trzeba być fanatykiem BOINC, żeby się przejechać 100km o tym posłuchać, ale jazda 300-500km wymaga już sporego zacięcia.

Jeżeli się tego nie przetestuje w małej skali, trudno planować w dużej.

Ponadto: Do kogo ma być adresowana taka impreza? Czy to ma być zlot BOINC, czy może ma popularyzować ideę BOINC?

Ja bym tu widział coś pośrodku między poważną konferencją naukową a popularyzatorskim Festiwalem Nauki.

#2
Cytat: krzyszp w 29 Wrzesień 2010, 21:35
I tu IMHO jest najlepszy punkt zaczepienia, pytanie tylko, czy Jarek zechce wziąć w tym udział.

Tak, o ile to będzie miało ręce i nogi, a ja będę akurat w miarę luźny.

Myślę, że dobrze byłoby najpierw zmontować jakąś imprezę w małej skali - kilka godzin, lokalny zasięg - a nie zaczynać od wielkiej konferencji.

4-5-godzinna impreza złożona z 2-3 wykładów w środku weekendowego dnia umożliwi przyjazd ludzi z okolicy 100-200km praktycznie bez wielkich kosztów i nakładów organizacyjnych.
#3
Polish BOINC Conference / Odp: Team
30 Wrzesień 2010, 20:51
Cytat: Rysiu w 30 Wrzesień 2010, 19:28
Cytat: krzyszp w 30 Wrzesień 2010, 19:13
Mamy także Enigmę, AP26 - te projekty też mają swoje wyniki.
I właśnie wydaje mi się, że gdyby Jarosław Wróblewski zaprezentował nam jakieś ciekawe myki i wyniki AP26 to nie ma najmniejszego problemu.

No tak, ale to może być jeden wykładzik. Do zapełnienia całej konferencji jeszcze daleko.

Program konferencji powinien się krystalizować dłuższy czas - najpierw trzeba mieć jakąś wizję jak taka impreza ma wyglądać, a dopiero potem myśleć o terminie. Zakładanie najpierw terminu, a potem sklecanie czegoś pod presją czasu może się źle skończyć.

Uważam, że konferencja może mieć sens, jeśli będzie bardziej popularnonaukowa niż naukowa. Chodzi bowiem o zaprezentowanie czegoś interesującego i strawnego dla szerszego grona, a nie o naukowe nadęcie i wpisywanie konferencji do CV. W końcu ludzie biorą udział w BOINC nie po to, aby sobie to wpisywać do rocznego sprawozdania i w związku z tym konferencja nie powinna mieć ambicji należenia do innego świata.
#4
Archiwum / Odp: czas na zmianę sprzętu
26 Wrzesień 2010, 10:34
Poeksperymentowałem jeszcze trochę.

To są maksymalne częstotliwości, osiągane niewymagającym programem na krótki okres. Jak się rozgrzeje, to może trochę zwolnić. Stąd u Ciebie leci na mnożniku 18 (około 2.4GHz) zamiast maksymalnego 19, ale jednak powyżej nominalnego 17.

Rdzeń 0 nie jest wyróżniony. Po prostu CPU-Z mierzy prędkość rdzenia 0 i daje lipne pojęcie o wydajności. Zmierzyłem wydajność programu i mi wyszło, że wszystkie rdzenie są z grubsza równouprawnione.

Trzeba też uważać na różne ustawienia oszczędnościowe w Windowsach. One mogą spowolnić procesor poniżej potrzeby, nawet poniżej prędkości nominalnej.

HT może dawać różne efekty w zależności od programu, może nawet nie dawać prawie nic. Puszczenie u mnie 8 wątków zamiast 4 może nie dawać wielkiego zysku. Podobnie u Ciebie, 4 wątki w stosunku do 2 mogą nie dawać zbyt wiele. Nominalne 4x2.39GHz nie odzwierciedla prawdziwej wydajności, bo to są dwa rdzenie, każdy robi dwa wątki, ale zysk raczej nie jest dwukrotny - przy złych warunkach 4 wątki mogą dawać tylko kilka-kilkanaście procent więcej niż przy 2 wątkach. Zdrowy rozsądek nakazuje twierdzić, że 4 wątki dadzą Ci trochę więcej niż 2 wątki, ale myślę, że bez pomiaru z natury się tego nie rozstrzygnie - w każdym razie Gigaherce prawdy nie powiedzą. O ile więcej, to może zależeć od konkretnej aplikacji.

Pod Ubuntu mi nie działa ten cały dynamiczny overclocking. Mam 933MHz lub nominalne 1734MHz, przy czym na każdym procesorze wirtualnym (nawet w ramach jednego rdzenia) może być inaczej. Nie wiem, czy to kwestia jakichś ustawień, czy po prostu system operacyjny musi coś mieć, żeby ten dynamiczny overclocking wykorzystać.

Pod linuxem częstotliwość rdzeni wypisuje polecenie:
grep MHz /proc/cpuinfo
#5
Archiwum / Odp: czas na zmianę sprzętu
26 Wrzesień 2010, 05:16
Ja dostałem swojego z i7-740QM i porobiłem trochę eksperymentów pod Windows 7, nie za dużo, bo nie miałem czasu. Pod ubuntu, które też mam, jeszcze nie eksperymentowałem. Używałem CPU-Z, nie mierzyłem faktycznej wydajności.

Nominalnie w/g specyfikacji (mnożnik/częstotliwość):
13 / 1.73GHz
22 / 2.93GHz (Max Turbo)

Eksperymentalnie:

7 / 0.93GHz bez obciążenia

22 / 2.93GHz z aktywnym jednym rdzeniem i to tym z numerem zero.
Żeby skorzystać z tego, trzeba przykleić proces do rdzenia 0 (procesory wirtualne 0 i 1). Można to zrobić wewnątrz programu lub myszą z menadżera zadań ustawiając koligację procesu. Można, korzystając z HT, puścić dwa wątki na rdzeniu 0 (np. jeden na procesorze wirtualnym 0 a drugi na 1) i to dalej leci na 2.93GHz. Faktycznej wydajności HT jeszcze nie mierzyłem, ale ona musi zależeć od konkretnego programu.

19 / 2.53GHz z aktywnymi dwoma rdzeniami, a więc 2 procesy przyklejone do 2 rdzeni, w tym rdzeń 0, lub jeden proces nieprzyklejony do żadnego rdzenia lub przyklejony do rdzenia innego niż zero.

14 / 1.86GHz poza tym, nawet przy 8 wątkach.

Potem wyczytałem na stronie:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Core_i7_microprocessors
dlaczego tak jest. Kluczowe są liczby w kolumnie Turbo:
1/1/6/9
które określają maksymalny dynamiczny overclocking w zależności od liczby aktywnych rdzeni i one się zgadzają z moimi eksperymentami. Tu, jak widać, rdzeń #0 jest szczególny, bo zawsze aktywny.

Cytat: emik w 09 Wrzesień 2010, 15:27
oczywiście jak to najczęściej w życiu bywa rzeczywistość okazała się zdecydowanie inna od marzeń i mimo najszczerszych chęci nie stać mnie na laptopa z i7, więc zdecydowałem się na Samsunga R580 z i5: http://www.x-kom.pl/p/55428-notebook-laptop-15,6-samsung-r580-i5-430m-4096-500-dvd-rw-7hp64.html

czekam na przesyłkę

Patrząc na dane i5-430m:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Core_i5_microprocessors
2267 MHz    2/2
rozumiem, że on po prostu będzie pracował na 2.53GHz (mnożnik 17+2=19) niezależnie od tego, na których rdzeniach puszczamy procesy, więc kombinowanie z koligacją do niczego tu nie służy.
#6
Archiwum / Odp: czas na zmianę sprzętu
29 Sierpień 2010, 20:27
Cytat: emik w 29 Sierpień 2010, 12:00
im więcej szukam i czytam tym mam większy mętlik w głowie

na www.notebookcheck.pl odradzają tego laptopa z powodu głośnej pracy i wysokich temperatur

Nie wiem, czy ten mętlik Ci zmniejszę czy zwiększę. Ja grzebię jeszcze w:
http://www.kuzniewski.pl/

Przyjąłem robocze założenie (oczywiście bez gwarancji, że słuszne), że firma wygląda na solidną. Założyłem też (znowu nie mam pewności, czy słusznie), że firma za punkt honoru bierze niehandlowanie szmelcem, a więc można się skoncentrować na lapkach, które oni mają w ofercie.

Przy tym założeniu staram się wyszukać odpowiedni model tamże, a sprawą drugorzędną jest to, czy kupię u nich czy gdzie indziej.

W każdym razie oni mi się zaoferowali zainstalować programy jakie zechcę (w tym Linux jako drugi system) w ramach ceny, a większość modeli mają w ofercie także w wersji ze zwiększoną pamięcią lub dyskiem SSD. Dla mnie jest to miłe, bo poważnie rozważam 8GB RAM zamiast fabrycznych 4GB, a oni tam mają od razu skalkulowaną cenę takiej konfiguracji.

Pytałem we wrocławskich sklepach i odpowiedź była zgodna:
1. Chcesz Pan Linuxa, to se Pan sam zainstaluj.
2. Chcesz Pan 8GB RAM, to Panu zainstalujemy (za frico lub za 40 PLN) kupione u nas kości, a kości wyjęte z laptopa Pan dostaniesz do ręki na pamiątkę - nie ma mowy, żeby je w jakimkolwiek stopniu odliczać od ceny.

Trochę mnie to drażni, bo w końcu dopasowanie ilości RAM-u do potrzeb klienta nie jest chyba aż tak egzotyczne, żeby dawać klientowi w jedną łapę lapka, a w drugą wyjęte kości.

#7
Archiwum / Odp: czas na zmianę sprzętu
02 Sierpień 2010, 19:23
Cytat: kempler w 02 Sierpień 2010, 19:17
TB działa w zależności nie od temperatury ale od "potrzeb" procka.

A na stronie:

http://www.intel.com/technology/turboboost/

napisali:

Any of the following can set the upper limit of Intel Turbo Boost Technology on a given workload:

    * Number of active cores
    * Estimated current consumption
    * Estimated power consumption
    * Processor temperature
#8
Archiwum / Odp: czas na zmianę sprzętu
02 Sierpień 2010, 19:05
Cytat: TJM w 02 Sierpień 2010, 18:52
Ale już np. 4 pudełka od zapałek podłożone pod spód sporo dają.

Jeśli dobrze rozumiem opis działania TurboBoosta, to on zależy m.in. od temperatury procesora, a ta od sprawności chłodzenia.

Dosłownie zżera mnie ciekawość, czy w odpowiednich warunkach podłożenie pod laptopa pudełek od zapałek może być wykryte przez CPU-Z  XD
#9
Archiwum / Odp: czas na zmianę sprzętu
02 Sierpień 2010, 18:49
Cytat: Troll81 w 02 Sierpień 2010, 18:38
Na acerze na tej grafie będziesz nieźle hulał w DnetC :D i collatzu i milce :D

Może głupie pytanie, ale czy laptop się nie sfajczy, jak mu się zapuści na okrągło jednocześnie proca i wydajną grafę na maxa?
A przynajmniej może mu się zrobić ciepło i obniży częstotliwość.
Czy producenci laptopów zakładają pracę 24/24 przy pełnym obciążeniu proca i grafy?

Przepraszam, że pytam dość naiwnie, ale się na tym nie znam.
#10
Archiwum / Odp: czas na zmianę sprzętu
02 Sierpień 2010, 18:42
No i jednak 4 rdzenie u HP to więcej niż 2 u Acera, nawet jeśli znacznie niżej taktowane, bo jednak wątpię, żeby i7-620M nadrobił wyższą częstotliwością. A na TurboBooście różnica częstotliwości już nie jest taka duża - zakładam, że TB powinien działać przy uruchomionym jednym CPU-żernym wątku.

i7-720QM to mój wybór proca, chociaż oczywiście nie wiem, czy słuszny, ale 4 rdzenie i 8 wątków brzmi dla mnie za bardzo kusząco, aby się oprzeć...

Wadą i7-720QM w stosunku do i7-620M wydaje się technologia (45nm versus 32nm), a co za tym idzie formalna moc maksymalna (45W versus 35W), ale ja osobiście jednak stawiam na i7-720QM ze względu na liczbę rdzeni i wątków.

Ponadto i7-620M ma zintegrowaną grafikę. Naiwnie wyobrażam sobie, że jest to raczej wada niż zaleta.
#11
Archiwum / Odp: czas na zmianę sprzętu
02 Sierpień 2010, 17:39
Jak Cię nie rusza brak Bluetootha w HP-ku...

A w Acerku mamy:
Procesor INTEL CORE i7-620M 2x2,66GHz - 2x3,33GHz dzięki Turbo Boost

Czy ten TurboBoost rzeczywiście jest w stanie wykręcić oba rdzenie na maxa? Nie mówię o teorii, tylko o praktyce.

No bo w HP mamy i7-720QM 4x1,6GHz z Turbo na 2,8GHz. Ale ja bym raczej nie zakładał, że się dostanie 4x2,8GHz.

Czy ktoś ma lapka z TurboBoostem i jest w stanie potwierdzić eksperymentalnie, ile się z tego dostaje?
To pewnie daje się zmierzyć jakimś CPU-Z, czy czymś takim.

U mnie na Core 2 Duo T5500 CPU-Z pokazuje:
bez obciążenia: 997.5 MHz
z obciążeniem: 1662.5 MHz
więc widzę, że tu pewnie działa jakieś oszczędzanie energii przy bezczynności.

Wyobrażam sobie, że podobnie powinno się dać zmierzyć TurboBoost - zobaczyć jak GHz zależą od stopnia obciążenia procesora.
#12
Rozważam zakup laptopa w ciągu kilku miesięcy. Żeby to miało dla mnie sens, musi on mieć od razu odpowiednie oprogramowanie - jeśli chodzi o jakieś niestandardowe instalacje, to ja w tym jestem lewy. Znalazłem firmę, która w ramach ceny laptopa instaluje klientowi co trzeba. Z grubsza podałem ile i co będzie - powiedzieli OK, jeśli jest freeware to ściągną i zainstalują (jak nie freeware, to też OK, tylko muszę wykupić licencję).

No i teraz muszę wiedzieć, jakie konkretnie elementy mi są potrzebne (dokładnie: skąd mają ściągnąć i co).

1. Dwa systemy: Win64 i Linux64 - tu zakładam, że nic nie muszę mówić, bo powiedzieli, że bez problemu.

2. Kompilator C/C++ 64bit (może być nawet odpalany z linii poleceń):

a) Linux64 - ma to chyba standardowo, więc NO PROBLEM

b) Win64 - jak grzebię po internecie, to mi wychodzi, że kompilatory są na ogół 32-bitowe, a do 64 bitów w najlepszym razie trzeba doinstalować jakieś cudeńka. No więc jak poskładać freewarowy soft, żeby można było kompilować programy C/C++ na Win64.

3. Biblioteka GMP:

a) Linux64 - u mnie w pracy GMP jest, ale to może dzięki dobrym administratorom, którzy doinstalowali. Jeśli to nie jest standardowo instalowane z linuxem, to skąd to najlepiej ściągnąć. Czy z http://gmplib.org/  ?

b) Win64 - to samo pytanie.

4. OpenCl/CUDA:

Nie wiem jak wygląda stan na chwilę obecną z pisaniem, kompilowaniem i uruchamianiem programów na GPU - co jest do tego używane? Co i skąd trzeba ściągnąć, żeby to poszło? Nie chodzi mi o wydajność, ale o platformę testową do nauki programowania - najlepiej żeby było prosto i chodziło bez zgrzytów.

Czy pod Win i Linuxem to idzie równie łatwo?

Grafa najprawdopodobniej NVIDIA, ale nic nie jest przesądzone.

**********

Będę wdzięczny za sugestie wyłożone "jak krowie przy rowie": stąd ściągamy to, stąd to, tu są instrukcje instalacyjne.



#13
Cytat: AiDec w 28 Lipiec 2010, 00:56
Cytat: TJM w 27 Lipiec 2010, 22:51
(...)czasami po odhibernowaniu mam czarny ekran.

Klasyka - ja juz sie wyleczylem z hibernowania wiele lat temu ;).

Ja niczego takiego nie miałem, więc widzę, że najlepsze dopiero przede mną  :)

Dzięki, to mi daje do myślenia.
#14
No dobra, dałem 1700MB na sztywno.

Hibernacja, zamiast w/g moich obaw znacznie spowolnić,  przyspieszyła o 8%  :o
#15
Archiwum / Odp: czas na zmianę sprzętu
27 Lipiec 2010, 17:24
Cytat: emik w 19 Czerwiec 2010, 10:01
HP Pavilion dv6-2129ev
TOSHIBA SATELLITE PRO S500-12H

Oba laptopy mają w opisie:

Ilość rdzeni procesora:     Cztery

co jest ewidentnym wałkiem, bo 4 rdzenie (z HT, czyli 8 wątków) mają i7 od 720QM:

http://ark.intel.com/ProductCollection.aspx?familyId=43402

Mobilne i3, i5 oraz i7-6XX mają dwa rdzenie. Mają HT, więc obsługują 4 wątki, ale rdzenie są dwa.

*****

Przy okazji mam pytanie o coś, czego nie da się wyczytać z parametrów, a mianowicie korelację producent-jakość/trwałość.

Czy ktoś ma jakieś rekomendacje lub antyrekomendacje? Które marki warto rozważać, a których unikać?

Ja ze swojej strony nie mam wielkiego doświadczenia, ale dorzucę swoja kropelkę:

ACER - rocznik 1998 - po 11 latach siadła bateryjka podtrzymująca datę (ze starości lub dlatego, że w ostatnim czasie prawie nie był używany), a poza tym nie stało się nic, co mógłbym uznać za awarię. Nie był konserwowany ani czyszczony, a nadal działa. Bateria oczywiście trup od dawna, ale tu cudów nie ma.

HP - rocznik 2007 - po 2 latach używania (w sumie dosyć rzadkiego) sypnął się sektor twardego dysku, poza tym OK.
#16
Cytat: krzyszp w 26 Lipiec 2010, 22:50
Natomiast swap ustaw na stałą wartość (np. 100MB), to system się trochę rozpędzi...

Jak już będę przy tym grzebał, to przetestuję także coś ponad 1500MB - czasami przy pamięciożernych programach (moje własne pisane w C) muszę bardzo uważać na wielkość alokowanej pamięci. Zdarzyło mi się też, że w skrypcie, który raz za razem wywoływał pamięciożerny program, kolejne wywołanie programu nie dostało od systemu przydziału adresów pamięci, bo po poprzednim wywołaniu się to jeszcze nie zwolniło. To nie było dla mnie na tyle uciążliwe, aby grzebać w systemowych ustawieniach pamięci wirtualnej, ale jak już tam zacznę gmerać, to chcę spróbować usunąć i ten problem.

Ja widzę w ustawieniach takie opcje:
Rozmiar niestandardowy od (początkowy).... do (maksymalny)....
Rozmiar kontrolowany przez system.

Jak jest lepiej? Moje naiwne wyobrażenie mówi, żeby ustawić np. od 1600 do 1600, bo jak swap będzie zmieniał swój rozmiar, to po pewnym czasie bardzo się sfragmentuje.

#17
Cytat: krzyszp w 26 Lipiec 2010, 22:50
Cytat: Troll81 w 26 Lipiec 2010, 09:58
Natomiast nie podobaja mi się błędy które ci wywala... przydałoby się dysk czymś przetestować...

Dokładnie, dokładny skan po sektorach powinien coś wykazać.

BINGO!

Mój komputer
Dysk lokalny (C:)
Właściwości
Narzędzia
Sprawdzanie błędów
Automatycznie napraw błędy systemu plików
Skanuj dysk i próbuj odzyskać uszkodzone sektory

Zastąpiono uszkodzone klastry w pliku
C:\PROGRA~1\ALWILS~1\Avast4\Setup\VPS-90~1.VPU
i avast bazę zaktualizował bez problemu.

W tej chwili już nie pamiętam, dlaczego nie zrobiłem wcześniej takiego skanu. Z komunikatu o błędach rozumiałem od początku, że formalnie komunikat dotyczy problemów z dyskiem i miałem świadomość, że skan jest jedną z rzeczy do zrobienia. Z jakichś powodów do dziś żyłem w przeświadczeniu, że taki skan robiłem. Najprawdopodobniej wystraszyłem się propozycji Windowsów, że pełny skan zrobią przed kolejnym uruchomieniem systemu i zrobiłem skan mniej dokładny lub wcale. Wtedy byłem w górach, daleko od serwisu, więc bałem się ryzyka, że jak system przy starcie zacznie babrać przy rozwalonych sektorach, to się nie podniesie i zostanę bez kompa - a głupio targać sprzęt na wakacje i nie używać. A potem sobie wbiłem do głowy, że to jednak nie dysk, bo przecież już skanowałem i nic. Do komunikatów podawanych przez Windowsy zaufanie owszem mam, ale dość mocno ograniczone. Tak więc pomimo, że komunikat dotyczył dysku, nie brałem go za pewnik. Zresztą, jak piszę program w C, robię błędy, program się wywala, to Windowsy za każdym razem radzą wysłać do Microsoftu raport o błędach, a ja jakoś nie mogę się zmusić do tego, aby z tej rady skorzystać  :)

Dzięki.
#18
Cytat: TJM w 24 Lipiec 2010, 15:02
A wyłączenie całkiem swapu w windzie to jedna z najgorszych rzeczy jakie można zrobić - nieważne ile się ma pamięci, wydajność szybko spada, a część aplikacji nie uruchomi się w ogóle.

Tak mi ustawili w sklepie, a że nie doświadczałem problemów, to tego nie zmieniałem. Laptop ma ponad 3 lata, miał fabrycznie 512MB, na promocji dodawali drugie 512MB, a ja sobie kazałem dowalić do 2GB, czyli tyle, ile system uniesie. Może dlatego tak ustawili, bo to wówczas było niebotycznie dużo.

Doskonale rozumiem, że aplikacja się nie uruchomi jak braknie pamięci, czasami nawet bez darcia dzioba. Na ogół mam pełną kontrolę nad stanem pamięci, więc nie ma niespodzianek.

Natomiast nie rozumiem, jakie mechanizmy mogą spowodować spadek wydajności, jeżeli kontroluję użycie pamięci i nie osiąga ono nawet 50% (w/g manadżera zadań).

Najczęściej nie wyłączam systemu, tylko go hibernuję. Czy duży swap nie spowolni hibernowania i przebudzania?
#19
Cytat: Pigu w 24 Lipiec 2010, 13:27
ew jeżeli laptop ma 4GB ramu i xp32bit to polecam postawienie ramdysku w niewidzianym ramie i odpalenie na nim pliku wymiany  %)

Akurat to gmeranie po dysku nie ma nic do pliku wymiany. RAMu mam 2GB, xp32, pamięć wirtualną ustawioną na 0 - jak przekroczę RAM, to system drze dziób, więc mam nad tym kontrolę.

Objaw jest taki:
Jak tylko podpuszczę avasta do aktualizacji, mam do czasu restartu:
* Diodę świecącą w cyklach 3-sekundowych, na oko 2 sekundy światełka, 1 sekunda zgaszona.
* Co 3 sekundy wypluty komunikat do dziennika zdarzeń:

Typ: Ostrzeżenie
Żródło: disk
Zdarzenie: 51
Opis:
Podczas operacji stronicowania wykryto błąd urządzenia \Device\Harddisk0\D.

Aby znaleźć więcej informacji, zobacz http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp w Centrum pomocy i obsługi technicznej.

Dane:
0000: 03 03 68 00 01 00 b6 00   ..h...¶.
0008: 00 00 00 00 33 00 04 80   ....3..€
0010: 2d 01 00 00 00 00 00 00   -.......
0018: 00 00 00 00 00 00 00 00   ........
0020: 00 00 00 00 00 00 00 00   ........
0028: e8 ef 49 00 00 00 00 00   èïI.....
0030: ff ff ff ff 03 00 00 00   ÿÿÿÿ....
0038: 40 00 00 04 00 00 00 00   @.......
0040: 0e 20 0a 12 4c 02 20 40   . ..L. @
0048: 00 10 00 00 0a 00 00 00   ........
0050: 00 00 00 00 a0 59 93 89   .... Y“‰
0058: 00 00 00 00 00 fe 77 89   .....þw‰
0060: 00 00 00 00 b7 b2 63 07   ....·²c.
0068: 28 00 07 63 b2 b7 00 00   (..c²·..
0070: 08 00 00 00 00 00 00 00   ........
0078: 00 00 00 00 00 00 00 00   ........
0080: 00 00 00 00 00 00 00 00   ........
0088: 00 00 00 00 00 00 00 00   ........

* W/g menedżera zadań użycie proca koło zera, użycie pamięci bez istotnej zmiany (czyli 300MB+ na dostępne 1884MB).

Ale jak avasta nie ruszam, to mam święty spokój.
#20
Cytat: apohawk w 24 Lipiec 2010, 11:25
Pewnie masz jakiegoś trojana, który zaburza pracę antywirów, aby go nie wykryły. Jak jesteś dobry, to sam go usuniesz. Jak nie, to reinstalka systemu.

Dobry nie jestem. Reinstalki nigdy nie robiłem, chociaż pewnie dałbym radę. Jednak reinstalka w ciemno mi się nie uśmiecha, bo to trochę zachodu, a efekt niepewny:
* jeśli to nie trojan, tylko jakiś bug/usterka, to jest niepotrzebna,
* jeśli to jakieś paskudztwo, to mogę je mieć np. na pendrivach i reinstalka nic nie da, jeśli go nie wykryję.

Póki co, minął rok, jak to się stało i jakoś żyję. Żadnych operacji finansowych przez internet nie robię i robić nie zamierzam. Najwyżej ten trojan przejmie mi np. hasło od tego forum i napisze za mnie jakiegoś głupiego posta.

Pewnie kiedyś z tym zrobię porządek, ale na razie nie mam czasu, żeby się tym na poważnie zająć.
#21
Ja na swoim laptopie (WinXP) też miałem problem z nadmierną aktywnością dysku i mruganiem diody, przy czym to zamulało komputer tak mocno, że praktycznie nie dało się go używać, a zamykanie systemu trwało parę minut.

Po paru dniach doszedłem do nieoczekiwanego winowajcy, ale choroby nie wyleczyłem, usunąłem tylko objawy.

Otóż wszystko było cacy, dopóki avast nie próbował aktualizować bazy wirusów. Jeśli avast miał włączone aktualizacje automatyczne lub spróbowało się ręcznie wydać polecenie aktualizacji, pozostawało tylko zrestartowanie komputera.

Wiem, że zrezygnowanie z aktualizacji nie jest dobrym rozwiązaniem, ale lepszego nie znalazłem, a nie chciało mi się tracić na to czasu, ani latać do serwisu.
#22
PrimeGrid / Odp: AP26 search
13 Kwiecień 2010, 06:08
Znaleziono AP26:

http://www.primegrid.com/forum_thread.php?id=1246#22466
#23
PrimeGrid / Odp: AP26 search
01 Luty 2010, 18:41
Jan Stenzel znalazł AP25.

Jest to:
Drugi nowy AP25 na koncie BOINC@Poland
Dziesiąty AP25 znaleziony przez PrimeGrid
Jedenasty znany AP25

Gratulacje!!!

:respect: :respect: :respect: :respect: :respect:
:respect: :respect: :respect: :respect: :respect:
:respect: :respect: :respect: :respect: :respect:
:respect: :respect: :respect: :respect: :respect:
:respect: :respect: :respect: :respect: :respect:
#24
PrimeGrid / Odp: AP26 search
29 Grudzień 2009, 08:11
Czy chcesz, aby przy tym AP24 zostało podane Twoje nazwisko w brzmieniu Jan Stenzel ?
#25
PrimeGrid / Odp: AP26 search
29 Grudzień 2009, 06:38
Jan Stenzel znalazł nowe AP24. Gratulacje !!!  :respect:

Dostałem jednak następującą informację od administratorów PrimeGrida:

User's email got returned to me as undeliverable.
I need his permission to post his name...even if it's the same as is public username.


Powinieneś więc skontaktować się z administratorami PrimeGrida.
#26
PrimeGrid / Odp: AP26 search
22 Grudzień 2009, 16:08
 :respect: :respect: :respect: :respect: ksysju znalazł swój czwarty nowy AP24. Gratulacje!!!  :respect: :respect: :respect: :respect:
#27
Cytat: Troll81 w 20 Grudzień 2009, 16:40
spadek naszego teamu na 7 :(

Ja tam cały czas widzę piąte z ponad 100K przewagi. No chyba, że się na chwilę odmieniło jak nie patrzyłem.  ???

#28
W klasyfikacji generalnej roku 2009 kroi się 6-te miejsce.

Pierwsza piątka jest i tak praktycznie poza zasięgiem, natomiast do awansu z obecnego 8-go na 6-te, w zasadzie wystarczy utrzymać piąte miejsce w obecnym wyścigu i nie puścić przed siebie US Navy ani Ukrainy.
#29
PrimeGrid / Odp: AP26 search
17 Grudzień 2009, 20:08
 :respect: <=== tym razem dla sciagacza

A przy okazji, okazuje się, że obecny rekord AP24/AP25 został znaleziony przez NVIDIA GeForce GTX 285.
#30
PrimeGrid / Odp: AP26 search
17 Grudzień 2009, 05:08
Gratulacje dla mindca za trzeci AP24  :respect: :respect: :respect:

Piotr M. Zalewski najprawdopodobniej nie podał PrimeGridowi swojego nazwiska, bo jego wynik został odnotowany jako Anonimowy.  :D Ponieważ nie jest w 100% pewne, że nick będący nazwiskiem, jest nazwiskiem prawdziwym, PrimeGrid nie zapisze wyniku na Twoje konto, dopóki oficjalnie nie potwierdzisz im, jak się nazywasz.

Rekord Piotra M. Zalewskiego wynoszący 10893... został przedwczoraj pobity wynikiem 13975... Po raz pierwszy rekordowe AP25 zawiera rekordowe AP24:
http://www.primegrid.com/forum_thread.php?id=1246&nowrap=true#19836

Wczorajszy AP24 mindca  ma największy wyraz 13970... Do rekordu brakło niewiele...
#31
Ja się nie odzywałem, bo żadnych mądrych sugestii po przejrzeniu Twojego kodu nie miałem  :(

Natomiast obserwując dyskusję na PrimeGridzie, co się dzieje z CUDA-mi na AP26, widzę, że tu jest też trochę problemu z podpięciem gotowego programu pod BOINC, żeby na każdej sensownej konfiguracji GPU/CPU/OS to chodziło bez większych problemów.

Wiem też, że mfl0p optymalizując AP26 pod różne CPU/OS przepisał po swojemu spore kawałki kodu i wgryzł się w detale algorytmu. No więc można  zakładać, że z AP26 na CUDAch pod względem optymalizacyjno-programistycznym wyciśnięto z grubsza tyle, ile się da. Czy jesteś w stanie oszacować, jaka jest prędkość Twojego programu w stosunku do tego, co teraz PrimeGrid puszcza na CUDAch?


#32
PrimeGrid / Odp: AP26 search
04 Grudzień 2009, 05:35
Piotr M. Zalewski znalazł rekordowy AP24. Gratulacje  :respect: :respect: :respect:
#33
PrimeGrid / Odp: AP26 search
28 Listopad 2009, 05:41
Gratulacje dla mindc-a za nowe AP24  :respect:
#34
PrimeGrid / Odp: AP26 search
26 Listopad 2009, 18:58
Gratulacje dla sosnahojna torun za nowe AP24  :respect:
#35
Tak, z procedury testowania pierwszości można wywalić kilka początkowych wykonań mulmoda, ale to nie ma szansy przyspieszyć programu o więcej niż 10%. Myślę jednak, że nie ma sensu teraz komplikować programu taką przeróbką, dopóki rząd wielkości czasu działania jest nie do przyjęcia.

Obawiam się, że może być tak, że wątki są pakowane w paczki po, powiedzmy, 16. Z takiej paczki przez sito przejdzie najwyżej jeden wątek. I wtedy ten wątek sobie testuje pierwszość, a pozostałe 15 czeka na niego.

Daj namiar na kod źródłowy, zobaczę, czy jestem w stanie sobie wyobrazić, co się tam dzieje.
#36
Cytat: sesef w 31 Październik 2009, 22:53
Obecnie największym problemem jest to, że ważna jest tylko ostatnia iteracja każdej pętli, i wszystkie poprzednie w każdym wątku się dublują, dla przykładu 1 wątek musi wykonać 1 iterację drugi wątek musi wykonać już 2 zaczynając od początku ponieważ nie zna miejsca, ani wartości na jakich skończył wątek pierwszy (chociaż pomimo takiego nadkładu pracy jest szybciej niż na CPU)

Te pętle były po to, aby używać prostych operacji na CPU. Przekładanie pętli w obecnej postaci na GPU musi być bardzo niewydajne. Ale w tej chwili nie mam gotowego rozwiązania jak to obejść.
#37
A... jak rozumiem, próbka zawiera ponad 2000 paczek, więc 2 AP24 znajdą się w jednej paczce średnio raz na 4,000,000 lat (liczonego na obecny przerób całego projektu - na pojedynczym komputerze to by było raz na 1,000,000,000 lat).

Dużo zdrowia wszystkim życzę  :)

Jeśli dobrze rozumiem, to na CPU wyliczasz liczby n59 i je przesyłasz do GPU. Czy tak? No to chyba z tego powodu CPU ma dużo roboty i jest dużo danych do przesyłu CPU->GPU.

Te pętle wyliczające kolejne n59 przy użyciu prostych operacji to było bardzo wydajne rozwiązanie na CPU, ale filozofia działania GPU jest zupełnie inna. Z programem w obecnej postaci nic innego nie zrobisz. Postaram się pomyśleć, czy te pętle można jakoś prosto rozebrać i przenieść na GPU - żeby to miało sens, musiałoby być przepisane na operacje 32-bitowe w nie za dużej ilości..
#38
Można nawet po prostu zignorować problem, a dokonać weryfikacji ręcznie. AP24 jest znajdowane średnio raz na tydzień. No więc można przy każdym znalezionym AP24 (lub dłuższym) przeliczyć na CPU całą próbkę lub jej odpowiedni fragment. Rozwiązanie toporne, ale skuteczne.

Skoro AP24 jest znajdowane średnio raz na ok. 100,000 próbek, to dwa AP24 zejdą się w jednej próbce średnio raz na 100,000 tygodni, czyli 2000 lat. O wiele częściej zdarzyć się mogą niewykryte błędy z powodu przegrzania lub przypadkowych cząsteczek alfa uderzających w komórki pamięci.

No więc to naprawdę nie jest problem, a w każdym razie nie opłaca się go rozwiązywać kosztem zauważalnego spowolnienia programu.
#39
Cytat: sesef w 27 Październik 2009, 21:11
Widziałem już wcześniej te pliki tylko nie zauważyłem, że wynik tych obliczeń jest 32bitowy. Wprowadzenie tego 32bitowego dzielenia wyeliminuje wszelkie obliczenia na typie double co niesie za sobą obsługę wszystkich kart, a nie tylko tych wybranych które mają wsparcie dla double precision.

Zwracam uwagę, że:
w pliku rep32-1a.h w linijkach:

n59a=n59&((1<<30)-1);
n59b=n59>>30;

w pliku rep32-2a.h w linijce:

if(sito&=OKOK101[((n59a=n59&((1<<30)-1))+17*(n59b=n59>>30))%101])

w pliku if32.h w linijkach:

na=((int)n)&((1<<29)-1);
nb=((int)(n>>29))&((1<<17)-1);
nc=((int)(n>>46));

następuje przesiadka obliczeń z 64 bitów na 32, to znaczy zmienne n59 oraz n są 64-bitowe, natomiast n59a, n59b, na, nb, nc 32-bitowe.

Przy na, nb, nc pamiętałem, aby wpisać wyraźnie mapowanie typów (int), a przy n59a i n59b to samo mapowanie odbywa się przy podstawieniu (bo akurat nie pamiętałem, aby dla przejrzystości je wpisać).

n59 ma w praktyce 48 bitów, do n59a dajemy dolnych 30, a pozostałych 18 do n59b.

Z kolei n jest 64-bitowa i dzielimy ją od dołu na kawałki mające odpowiednio 29, 17 i 18 bitów.
#40
Wątki organizuje sterownik, więc ręcznie mu się nie pomoże, można co najwyżej starać się tak napisać program, aby sterownik się z tymi wątkami nie zapędzał w ślepą uliczkę. Dlatego bardzo trudno cokolwiek tu zrobić.

Jeśli zaś chodzi o optymalizację arytmetyki:

Dzielenia 64-bitowe można zastąpić 32-bitowymi:

W sicie:
http://www.math.uni.wroc.pl/~jwr/AP26/faster32.zip

Po sicie (to zdaje się usunąłeś z programu, ale możesz próbować przywrócić i sprawdzić, czy się opłaca):
http://www.math.uni.wroc.pl/~jwr/AP26/if32.zip

Sorry, ja chyba w porę nie zrozumiałem, że Ty musisz się aż tak strasznie męczyć, aby robić to dzielenie, i nie skojarzyłem, żeby Ci wskazać te pliki.

Co do 32-bitowego sita, to:

1. Można to zrobić.

2. Gotowca, jak to zrobić, do podesłania nie mam.

3. Byłyby pewne problemy z kompatybilnością z dotychczasową wersją. Otóż zakres obliczeń byłby 2 razy węższy, więc trzeba byłoby np. zamiast starym programem z sitem 64-bitowym liczyć SHIFT=64, przy sicie 32-bitowym liczyć SHIFT=64 oraz SHIFT=96. Tu byłyby pewne kłopotu z organizacją checkpointów - wszystko do obejścia, ale wymagałoby jakiejś dziubaniny.

4. Sito jest 64-bitowe, bo taki był maksymalny rozmiar liczb całkowitych na komputerze, na którym projektowałem algorytm. Próbowałem kiedyś zrobić sito 128-bitowe, ale to tylko spowolniło program. Zapewne sito 64-bitowe jest najlepsze na 64-bitowym CPU. Natomiast nie wiem, czy na GPU będzie szybsze sito 32-, czy 64-bitowe. I tego się nie dowiemy przed napisaniem i uruchomieniem programu.

W wolnej chwili zrobię łatę, która zamienia sito 64-bit na 32-bit. Teoretycznie zmiana sita z 64 na 32 może mieć pozytywny wpływ na organizację wątków przez sterownik - to jest zbyt skomplikowane, aby próbować to sobie wyobrazić i przewidzieć. 32-bitowe sito oznacza, że głębokość wchodzenia poszczególnych wątków w sito będzie mniej zróżnicowana. Ale w sumie puszczając program 2 razy wykona się więcej operacji. Trudno przewidywać jaki będzie efekt.