Nowe karty GPU do SUPERKOMPUTERA

Zaczęty przez Ania, 17 Sierpień 2012, 10:18

Ania

Szukałam informacji na jakim sprzęcie warto liczyć BOINC. Początkowe inwestycje są spore.
Pomyślałam, że może warto (pewnie już to było) zrzucić się na dodatkową kartę grafiki dla SUPERKOMPUTERA zamiast " rozbudowywać" swoje komputery.
Gdybym chciała kupić coś dla siebie to najlepiej byłoby kupić 7970... ale to 1700 zł i do tego trochę bebechów trzeba pewnie wymienić aby to wszystko działało. Pewnie stać mnie bedzie na coś słabego z serii 4xxx.

A gdyby tak ustalić że kilka osób składa się na kartę 7970 i w zamian dostają określoną liczbę punktów w określonym projekcie (DT chyba najlepiej punktuje). Wtedy cząstkowe karty 4xxx zamieniłoby się na jedną 7970. Userzy byliby zadowoleni. SKB@P zyskałby dodatkową ogromną moc (po odpracowaniu punktów działałby w całosci dla projektów drużyny).

Wiem, że wygląda to na "komercjalizację" ale w istocie to bardziej optymalizacja pojedynczych wydatków. Ja chce aby zainwestowane złotówki pracowały jak najlepiej.  Proponuję zrobić pilota na 1 karcie  (są komputery w SKB@P bez karty) i zobaczyć jak to się rozwinie.

Docelowo liczę że SKB@P to będzie 8 wypaśnych maszyn w nowych technologiach pracujących w 100% dla zespołu w 80% dla SKB@P w 20% dla userów.

Chciałabym aby pierwsza karta sprzedała się "na pniu" i aby SKB@P się rozwijał.

7970 - 1700 zł.
Przyjmijmy dla niej odniesienie 200 mln punktów jako "odpracowanie"  (to tylko około 6-7 miesięcy !!!) 

1700 zł / 200 mln punktów = 8,5 zł / 1 mln punktów

Jeśli okaże się że jest wiecej chętnych to można ziększyć pulę liczonych punktów i kupić za to więcej sprzętu.

Zróbmy pilotaż - przekonajmy się jak to wpłynie na SKB@P ...
Oczywiście 7970 jest tylko propozycją. Gdyby okazało się że jest więcej chętnych to można zawalczyć o 690 ... albo
http://www.boincatpoland.org/smf/rozmowy-nieboincowane/nvidia-660ti/msg198853/?topicseen#new

Ale na początek proponowałabym mniejszy pilotaż (może nawet 7770 aby całą koncepcje sprawdzić).
W jedności mamy większy potencjał i nie damy się Chińczykom :)

A jeśli będą nadwyżki finansowe (liczę że będą) to jeśli mogę coś zaproponować to powinne pójść na rozwój naszego projektu ATOMOWEGO :)  (jestem pod jego silnym wrażeniem)

Karta patrząc od strony gwarancji ze 3 lata pochodzi z czego tylko (przy tych założeniach) przez 17 % czasu dla "sponsorów"

Tobas

Wydaje mi się, że jest to super pomysł, jak każdy zresztą, który wpływa na zwyżkowanie punktacji, ale szkopuł w tym, że nie można mnożyć SKBP w nieskończoność z dwóch w zasadzie trzech, czterech  powodów:

- miejsce
- prąd
- temperatura
- obsługa

Cyfron dogadał się z przełożonymi, ale nie bez przesady. Jak wsadzimy im 8 kompów po 1.5kW każdy to nas zamordują, a wcześniej się ugotują.

Zastanowiłbym się nad znalezieniem sponsora strategicznego na prąd.
Kasa na podzespoły się na pewno znajdzie - zwłaszcza przy zaproponowanym przez Anię modelu.

Zwróćcie uwagę na konkurencyjną drużynę. Tam jedna osoba "robi" ok 20mln pkt dziennie.
Szczerze, chciałbym wiedzieć jak rozwiązał sprawę rachunków za prąd?


Szopler

Czy pracownicy energetyki nadal mają zniżkę na prąd?
Czy w zespole nie ma nikogo kto ma w rodzinie takiego pracownika?
Czy nie można by części SKB@P tam wrzucić... itd.

Ania

Cytat: Tobas w 17 Sierpień 2012, 14:24
Cyfron dogadał się z przełożonymi, ale nie bez przesady. Jak wsadzimy im 8 kompów po 1.5kW każdy to nas zamordują, a wcześniej się ugotują.

A to jest tylko kolejne "wyzwanie" !
Powiedzmy że obecnie komputery biorą 4 kwh prądu. Zamieniajmy podzespoły na nowsze w tym modelu tak aby pobór się nie zwiększał a wręcz malał !!!
Docelowo powinno nas być stać na lepsze karty, zasilacze (sprawność :) )  - rozmarzyłam  się

Nawet zamiast 8-miu maszyn które pracowały zróbmy 7 szt ale mniej energochłonnych i lepiej liczących. (lub nawet mniej ale ciekawszych)  - najważniejsze aby lepiej liczyły.

I dosyć ważne pamiętajmy żeby zrobić pilotaż bo skupimy się na teorii i zabraknie czasu na praktykę.

tito

@Ania
To co proponujesz zostało już zrealizowane jako prywatna inicjatywa. Ja, Basia, genek i jeszcze jedna osoba zakupiliśmy kartę 4770. Karta została już spłacona w punktach i nawet zapomniana :) Niemniej jednak sporo pkt dała dla każdej osoby.
Jedyne co trzeba znaleźć kogoś, kto daje prąd i się zajmuje sprzętem.
Ogólnie koncepcja jest OK jeśli chodzi o zwiększenie pkt.

Ania

#5
Takie miejsce "znalazłam"    :)

To siedziba SKB@P !   Tam już idzie sporo prądu. Dokładając jedną b.dobrą kartę nawet kosztem innej lub nawet całego komputera cały układ sporo zyskuje. To układ w którym wszystkie strony zyskują.  (tak mi się wydaje  ???)

@Tito to co zrobiliście (!!) potwierdza to założenie.   Aczkolwiek szkoda że wcześniej się nie napisaliście o tak dobrym pomyśle (chyba że znowu nie doczytałam)
Gdyby było Was więcej to pewnie stać by Was było na lepszą (bardziej wydajną w stosunku do kosztów) kartę. Choć może wtedy lepszej nie było.  I wtedy każdy punkt kosztował Was mniej.

Przenosząc to na obecną  "siedzibę" SKB@P ten układ będzie o wiele wydajniejszy  - powiedzmy że mogłoby tam pracować 7 komputerów po 2 karty 7970 :)   (na razie to sci-fi) 


I jeszcze jeden pomysł. Każdy nowy uczestnik zespołu mógłby za 5 zł "kupić" sobie np. 9 mln punktów gdy sam policzy  1mln :)   Taki upominek dla przychodzących.



Rysiu

Nie wiem czy takie karty (7970) mają dużą opłacalność GFLOPS/W. Raczej najlepiej tutaj błyszczy z tego co pamiętam 7770, która w FP ma aż 1280 GFLOPS.

Troll81


EDU Enthusiast

Rysiu takie 4 = 1x 7970 nie wiem czy sie oplaca.

Ania

To co robimy. Poprawi to też nam statystyki grupowe ...
Kto może podjąć decyzję ?

Tomasz R. Gwiazda

o wiele lepiej by bylo aby indywidualnie osoby zanabyly lepsze karty i co wazniejsze liczyly na nich
a nie tylko liczyly ze SKB@P bedzie trzepal

EDU Enthusiast


PoznanskaPyra

Jeżeli szukamy sponsorów to bezmyślnym tłuczeniem punktów ich nie znajdziemy. Albo działamy dla idei i liczymy wszystko, albo odpalamy distrigena i donate.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Ania

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 20 Sierpień 2012, 09:45
o wiele lepiej by bylo aby indywidualnie osoby zanabyly lepsze karty i co wazniejsze liczyly na nich
a nie tylko liczyly ze SKB@P bedzie trzepal

To chyba niezbyt jasno się wyraziłam. Powiedzmy że mam 300 zł na ten cel. Jaką  lepszą kartę za to kupię ?  Więcej prądu napsuję niż punktów w projektach zrobię. DT jest projektem skrajnym, ale równiez w innych projektach lepiej się złożyć i nabyć odpowiednią kartę.
6 osób z kwotą po 300 zł więcej dobrego zrobi dla zespołu jeśli kupi wspólną kartę niż każdy z nich wyda to osobno.

Ania

Cytat: PoznanskaPyra w 20 Sierpień 2012, 12:36
Jeżeli szukamy sponsorów to bezmyślnym tłuczeniem punktów ich nie znajdziemy. Albo działamy dla idei i liczymy wszystko, albo odpalamy distrigena i donate.

To tylko jedna z dróg działania. Nie wyklucza innych działań. W ten sposób "obsłużymy" większą ilość userów.  Oczywiście po tych kilku miesiącach karta idzie do PM i druga (kolejna) grupa jest zadowolona. Co w tym złego ?

Dodatkowo te punkty mogą nam ściągnąć nowych członków.
Dlaczego wyczuwam taką obawę. Przed czym ?

Ja proponuję tylko "pilot" na jedną kartę - sprawdzmy czy to zadziała.

krzyszp

Ja w zasadzie pomysł popieram i nawet coś dorzucę :)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

PoznanskaPyra

Cytat: Ania w 20 Sierpień 2012, 14:12
Cytat: PoznanskaPyra w 20 Sierpień 2012, 12:36
Jeżeli szukamy sponsorów to bezmyślnym tłuczeniem punktów ich nie znajdziemy. Albo działamy dla idei i liczymy wszystko, albo odpalamy distrigena i donate.

To tylko jedna z dróg działania. Nie wyklucza innych działań. W ten sposób "obsłużymy" większą ilość userów.  Oczywiście po tych kilku miesiącach karta idzie do PM i druga (kolejna) grupa jest zadowolona. Co w tym złego ?

Dodatkowo te punkty mogą nam ściągnąć nowych członków.
Dlaczego wyczuwam taką obawę. Przed czym ?

Ja proponuję tylko "pilot" na jedną kartę - sprawdzmy czy to zadziała.

Mi bardziej chodziło o rodzaj kupowanych kart, a raczej model. Nie każda karta działa dobrze ze wszystkimi projektami.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Ania

Cytat: PoznanskaPyra w 21 Sierpień 2012, 10:14
....
Mi bardziej chodziło o rodzaj kupowanych kart, a raczej model. Nie każda karta działa dobrze ze wszystkimi projektami.

Kupując konkretną kartę będziemy wskazywać w jakim projekcie najszybciej "obrobi" sponsorów.  Potem jej praca będzie szła na PM.
Możemy też w ten sposób spróbować podmienić CPU - ale myśle, że początkowo lepiej skupić się GPU - bo będzie łatwiej poszukać sponsorów.
Dlatego też wskazywałam na kartę do DT.   Jesli to się powiedzie to możemy kupować karty specjalizowane pod konkretne projekty których użytkownicy chcieliby uzyskać punkty w danej dyscyplinie.

To kiedy startujemy ? :boing:

Ania

A jakieś prywatne inicjatywy się teraz gdzieś tworzą ? Może jest jakaś grupa zbiera na kartę, komputer do wspólnych przeliczeń ?

Tobas

Poczekaj jeszcze miesiąc jak ludziska wrócą do akademików.

Ania


Tobas


Dario666

Jeśli chodzi o kwestię poboru prądu to można by spojrzeć na profesjonalne karty typu AMD FirePro. Taka AMD FirePro 10000 ma wydajność prawie 6000 GFLOPS i bije na łeb Teslę K20, która ma coś 3500 GFLOPS  :attack:, a max. pobór to 375W. Tylko ta cena...