Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Nowy user

Zaczęty przez borno, 11 Styczeń 2015, 20:44

borno

Hej, jestem tu nowy - cześć wszystkim.
Dawno temu generowałem pliki dla seti@home, wiele lat przerwy, teraz mam trochę mocy przerobowych i zapodałem kilka projektów dla drużyny.
Ciężko mi przeglądać całe forum dlatego proszę o takie informacje:
- gdzie znajdę jakieś statystyki bym mógł widzieć swoje ewentualne postępy na tle drużyny
- j.w. drużyny do innych zespołów
- czy muszę jakoś zmieniać aplikację by szybciej działała - karta graficzna jest słabiutka lecz procki całkiem prężne

Pozdrawiam, Borno

tito

Jest sporo stron ze statystykami.
Ja korzystam z Free-DC
Twoje to powinny być te:
http://stats.free-dc.org/stats.php?page=userbycpid&cpid=d3fe9a0c8acbdef5a51288842a5c1ab7
Dla drużyny:
http://stats.free-dc.org/stats.php?page=teambycpid&team=BOINC%40Poland

Odnośnie optymalizacji itp - podaj swój konfig to coś pomyślimy.

borno

#2
Dzięki
Znalazłem też podlink:
http://stats.free-dc.org/stats.php?page=userteamcomb&team=BOINC%40Poland
jestem na miejscu 2780 na 9944 osoby :)
Pewnie szybko to podskoczy bo jest dużo nieaktywnych userów a potem ranking stanie.
Który konkretnie plik podesłać? tam widzę kilka xmli - któryś z nich?
Proc: Intel(R) Xeon(R) CPU E5-2640 0 @ 2.50GHz [Family 6 Model 45 Stepping 7]

andy101fah

Witaj.  :ahoy:

Twoje sygnaturki:



prawdopodobnie poniższe również Twoje założone z innego adresu email



borno

Dzięki. Przypomniałeś mi o tych starych projektach, spróbuje je przywrócić do działania.
Dzięki też za staty i linki, mam nadzieje że uda mi się przez jakiś czas pomęczyć kompa by je podbić.

Pozdrawiam

tito

Borno - napisz pełną konfigurację Twojego komputera (CPU, GPU, RAM), oraz jakie projekty Cię interesują (tj matematyka, biologia czy co tam). Bo jeśli chodzi o czyste punkty to na chwilę obecną statystyki oszalały ze względu na bitcoinutopia - wystarczy zainwestować w minera za kilkadziesiąt złoty i kilka milionów dziennie jest. Zasadność tego to już inna sprawa.

borno

Będę miał przez jakiś czas wolne zasoby na kilku szybkich serwerach.
Intel(R) Xeon(R) E5-2640 2.50GHz - po kilka wolnych rdzeni i 10GB RAM, po kilkanaście godzin dziennie.
Windows Server 2012r2, karty graficzne najprostsze wiec nie do wykorzystania

Co do punktów i statystyk - wystarczy mi symboliczne współzawodnictwo by była zabawa :)
Dostałem już skróty do statów od kolegów.
Co do projektów - zapisałem się do kilu, które wydały mi się ciekawe.

Jeśli coś można ulepszyć np. na milkyway lub einstein to chętnie coś dogram.
bitcoinutopia - rozumiem, że to płatne serwery, które generują dużo obliczeń za kasę i psują zabawę.


pawg

w bitcoinutopia wykopuje się bitcoiny i inne kryptowaluty które potem trafiają do niektórych projektów BOINC lub innych niskobudżetowych projektów które w inny sposób mogłyby nie zdobyć finansowania. Projekt niestety wymaga kupna dodatkowego sprzętu zwanego ASIC. Smutne jest to, że statystyki BU=statystyki BOINC ale taka jest cena postępu  :dunno:



tito

Cytat: borno w 12 Styczeń 2015, 09:12
Będę miał przez jakiś czas wolne zasoby na kilku szybkich serwerach.
Intel(R) Xeon(R) E5-2640 2.50GHz - po kilka wolnych rdzeni i 10GB RAM, po kilkanaście godzin dziennie.
Windows Server 2012r2, karty graficzne najprostsze wiec nie do wykorzystania

Co do punktów i statystyk - wystarczy mi symboliczne współzawodnictwo by była zabawa :)
Dostałem już skróty do statów od kolegów.
Co do projektów - zapisałem się do kilu, które wydały mi się ciekawe.

Jeśli coś można ulepszyć np. na milkyway lub einstein to chętnie coś dogram.
bitcoinutopia - rozumiem, że to płatne serwery, które generują dużo obliczeń za kasę i psują zabawę.

Z tym sprzętem i w tych projektach to po prostu liczysz.  :attack: Żadnych optymalizacji nie ma.

borno

Dzięki za odpowiedzi i mile przyjęcie :)

Ostatnie pytanko:
- zauważyłem na milkiłeju że niektóre pliki przetwarzają się np. 4h a inne 3 minuty - to normalne? punty są dawane wtedy proporcjonalne?

Troll81

pewie niektóre zadanka liczysz na CPU a inne na GPU :D

tito

Bo w sumie zasadność liczenia Einsteina i Milky na CPU jest znikoma.

borno

Ej chłopaki, a tak dla początkujących nie można prościej?

Przykładowo:
- zapraszamy do liczenia w teamie
- jeśli liczysz na cpu - proponujemy projekty xxx gdyż najlepiej sobie radzą z prockami
- jeśli masz szybką grafikę - proponujemy projekty xxx plus zmodyfikowane oprogramowanie
- jeśli chcesz kupić grafike - proponujemy xxx

A co do tych bitcoinow to rozumiem że kiedyś można było liczyć na grafikach a teraz są te karty acics i chętni do zarabiania inwestują w sprzęt a liczenie na cpu nie ma żadnego sensu ekonomicznego, no i zabija ducha boinc.

Jak się na to zapatrujecie?

krzyszp

To trochę inaczej...

Postęp w technice umożliwił niektórym projektom sięgnięcie do moy obliczeniowej kart graficznych i praca na nich wykonywana jest wielokrotnie większa, niż na CPU. Niestety, tylko część algorytmów da się przenieść na GPU, dlatego nie można powiedzieć, że liczenie na CPU to nieporozumienie - zależy to od konkretnego projektu.

Inaczej sprawa się przedstawia z BU... Tutaj, urządzenia specjalizowane, jakimi są ASICI, umożliwiły zdobywanie pierdyliarda punktów (bo baaaardzo szybko dokonują obliczeń w bardzo wąskim zakresie), niestety można je zdobyć tylko kopiąc bitcoiny - do niczego innego te urządzenia się nie nadają.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

borno

OK, to jakie projekty warto liczyć by wspomóc naukę mając tylko CPU?
I jak jest z tymi bu - dostaje się je z jakiś pułap punktów czy jest to trochę totolotek z prawdopodobieństwem zależnym od ilości obliczeń?
I czy te obliczenia do czegoś w ogóle służą czy oprócz zysku nie przynoszą nic światu nauki?

tito

CPU - niektórzy na forum będą Cię namawiać bardzo mocno na liczenie projektów białkowych (choroby itp bla, bla, bla)  ;D
Ja jako użytkownik patrzący raczej na statystyki powiem: licz tam, gdzie B@P stoi słabo.
http://boincstats.com/en/stats/-1/team/detail/9063/projectList Uporządkuj po miejscu na świecie/w Polsce i się dołączaj.  :arrr:

borno

OK, dzięki za wyjaśnienia !

Aegis Maelstrom

Dokładnie jak pisze Tito!

Ja np. lubię projekty białkowe choć mam świadomość, że w przypadku niektórych z nich (a przynajmniej pewnych podprojektów, pul zadań itp.) droga do jakiegoś konkretnego lekarstwa czy testu diagnostycznego jest bardzo długa. Warto mieć świadomość i sam często o tym nudziłem, że niektóre, IMO wręcz te najmocniejsze naukowo projekty BOINC, zajmowały się badaniami podstawowymi czyli np. rozwijaniem metod predykcji trójwymiarowej struktury białka (Rosetta@home w pierwszych latach), podobnie: metod symulacji chemicznych (nieaktywny od paru lat QMC) czy poprawą trójwymiarowego obrazowania białek - tzw. krystalografii rentgenowskiej (inaczej rentgenografii strukturalnej) - zakończony Help Conquer Cancer w ramach World Community Grid.
Zresztą osobiście nie dzielę projektów na np. "białkowe" i inne, a raczej próbuję ocenić, jak projekt się plasuje pod względem naukowości, potrzeb/możliwości obliczeniowe, wydajności (racjonalności) w wykorzystaniu sprzętu, pożyteczności i, oczywiście, jak bardzo mnie to jara. :D

Ten ostatni aspekt jest mocno osobisty i nie zamierzam nikomu mówić, co go powinno kręcić.  8) Sam np. dawno temu usilnie próbowałem liczyć uFluids, bo mnie ucieszyło materiałoznawstwo i mechanika płynów, choć projekt był prowadzony po wuju, z nędzną wywalającą się apką bez checkpointów i deterministycznego czasu końca, nieobecnym prowadzącym, o lichym punktowaniu itd. nie mówiąc. Gdybym miał większe zasoby, strzeliłbym trochę renderów animacji na wolnych licencjach w BURP, a nawet znów wrzucił w PrimeGrid, choć te wielkie i wydumane liczby pierwsze nie mają IMO żadnego praktycznego znaczenia. Ale coś kopsnąć tam mogę. :) Natomiast jeśli ktoś ma ambit ścigać się o znalezienie abstrakcyjnej liczby pierwszej, fine by me.  :)

Najfajniejsze w BOINC (i BOINC@Poland!  :parrrty: ) jest to, że dostajemy spore menu projektów, z którego możemy wybierać według własnego uznania.  :parrrty: Mamy wolność! :)

Jedno jednak, co uważam za ważne i słuszne, to badanie (w ramach naszych możliwości intelektualnych i czasowych) i informowanie o tych parametrach. Projekty muszą się komunikować z bardzo "casualowymi" użytkownikami Internetu, stąd te wszystkie szumne PRowe nazwy typu "Help Conquer Cancer". Wydaje mi się, że strony projektów i zespołów są już bardziej dla power userów, gdzie możemy rozmawiać na nieco wyższym poziomie merytorycznym i się wzajemnie edukować. Po to mamy wiki i forum, by rozmawiać co jak punktuje, jakie są problemy z apkami i serwerami, na czym co warto liczyć, co wygląda solidnie naukowo a co nam śmierdzi, wyjaśniać sobie wątpliwości itp. I tu też zapraszam. :)

Co do Twojego pytania: nie chcę niczego narzucać, a sami nawet nie nadążamy z aktualizowaniem forum i wiki, więc nie streścimy tu wszystkich projektów.  %) Natomiast w kategorii "projekty CPU, które są praktycznie niemożliwe na GPU" (więc warto je liczyć na Twoim Xeonie) standardowym przykładem jest Rozetka (Rosetta@home) - uznany projekt białkowy, którego apka wykorzystuje bardzo mocno instrukcje warunkowe (drzewko), co jest mordercze dla GPU i odbiera sens portowaniu. Druga popularna flotylla projektów CPU to WCG.

Z drugiej jednak strony kamraci chyba mogą wymienić parę fajnych niszowych projektów, które nie mają apki na GPU bo nie ma to sensu lub nikt jej nigdy nie napisze, bo nie ma komu albo bazowy soft jest na CPU. Takie projekty mogą mieć też znacznie większy potencjał do zrobienia "zauważalnej różnicy". :)

Tak czy inaczej, miłej zabawy! I chyba masz rację z tym uproszczeniem, IMHO warto na stronę startową dać gros tego, co jest na pierwszej stronie wiki - chodzi mi o informacje dla początkujących. :) Albo chociaż jakiś link do pierwszych kroków, łopatologicznie. :)

Uff, rozpisałem się.  ;D

borno

Dziękuje za informacje, zaczyna mi się to wszystko układać w głowie.
No i dziękuje za miłe przyjęcie w grupie i odpowiedzi na moje upierdliwe pytania  :fright:
Od wczoraj przerzuciłem główne siły na Rozetkę, tez wydaje mi się fajna.
Wyłączyłem tez BU, którą testowałem - szkoda proca na takie bezcelowe liczenie.
Wg statów z wczoraj przesunąłem się z 2780 na 1226  :boing:

Aegis Maelstrom

Miło, że Ci się podoba. :)

BTW tu jest chyba okazja by kamrrraci doopisali, niekoniecznie w tym wątku, fajne niszowe projekty CPU. Zdaje się, że niektóre szczególnie mocno spełniają też postulat Tito i można tam zrobić wiele dla prestyżu drużyny, np. wspominany BURP. :)

Ale dokładniej to może koledzy, bo oni tam liczyli i się znają lepiej.  :parrrty:

Troll81

CytatWg statów z wczoraj przesunąłem się z 2780 na 1226

teraz będzie coraz trudniej awansować :D

borno

Cytat: Troll81 w 14 Styczeń 2015, 09:04
CytatWg statów z wczoraj przesunąłem się z 2780 na 1226

teraz będzie coraz trudniej awansować :D
Hehe, to na pewno, dużo userów jest np. nieaktywnych.
Ale to nie ważne, zabawa jest.

borno

#22
Znalazłem swoje miejsce:
- pierwsze miejsce w grupie w przyroście na Rozetce :)
http://stats.free-dc.org/stats.php?page=team&proj=rah&team=55&sort=today
- poniżej 1000 rankteam w Rozetce
http://stats.free-dc.org/stats.php?page=userbycpid&cpid=d3fe9a0c8acbdef5a51288842a5c1ab7
- 35 miejsce w grupie w generowaniu punktów
http://stats.free-dc.org/stats.php?page=userteamcomb&proj=&team=BOINC%40Poland&sort=today

Czyli jest sympatycznie :)

AL

Witam i życzę powodzenia w boinc i dalszych awansach!

borno

#24
Dziękuje!
W rozetce cały czas przyrost top :) dwa razy więcej niż kolejny user
1 mały sukces: < 500 miejsce w team rank
http://stats.free-dc.org/stats.php?page=team&proj=rah&team=55&sort=today

Mam pytanie:
Główne siły dałem na rozetkę.
Zostawiłem też na jedynym małym kompie kilka starych projektów bez rozety do wspólnego liczenia po równym priorytecie by to wszystko jeszcze testować i się bawić.
Zostawiłem też tam BU i mimo że jest bardzo krótko liczony punktów dziennych jest tam 10 razy więcej niż rozetka?
Z czego to wynika ze BU tak mocno generuje punkty? Jak mam tez sprawdzić czy coś tam odkopałem? Punktów jest bardzo mało ale ciekaw jestem jak to działa.

Troll81

Ilość punktów per próbkę wyznacza admin projektu. I od tego to głównie zależy. Dlatego są projekty które robią "inflację" punktowa i przyznają więcej niż inne projekty. Niektórzy userzy łaszczą się na statystyki (wszak jest zabawa, rywalizacja, wyścigi etc) i chętniej dołączają do "punktodajnych" projektów.

tito

Jak Troll pisze. Rosetta zalicza się do projektów słabo punktujących. Patrz nowy projekt sr-base. Parę dni i mam 250k. W rozdęcie zabrało by mi to ponad miesiąc. Ale nikt jakoś nie krytykuje pkt sr-base. Dlatego powtòrzę po rak kolejny. Patrzenie na total jest bezsensowne.
Odnośnie bu nie zobwczysz, czy Ty coś wykopałeś, jest ogólny postęp na głównej dla poszczególnych pod projektów.

borno

Statystyka światowa projektu w przyrostach Rosetta na dzień 2015-01-18:
http://stats.free-dc.org/stats.php?page=users&proj=rah&sort=yesterday#
36 miejsce  :whistle:

Troll81

Ładnie idziesz  :respect:

pawg

Zachęcam do zaniechania liczenia BU na CPU i przekierowania uzyskanej mocy na Rosettę. Obecnie do udziału w BU trzeba mieć ASIC, inaczej prąd idzie w praktyce na marne  ;)



borno

Cytat: pawg w 19 Styczeń 2015, 12:19
Zachęcam do zaniechania liczenia BU na CPU i przekierowania uzyskanej mocy na Rosettę. Obecnie do udziału w BU trzeba mieć ASIC, inaczej prąd idzie w praktyce na marne  ;)
OK, zakończę już liczone i wyłączę, dzieki