Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Intel Core i7-5960X - 8/16

Zaczęty przez Dario666, 02 Wrzesień 2014, 11:45

Dario666

Za "chwilę" wejdą Intel Core i7-5960X z 8 rdzeniami/16 wątkami, jednak cena powala ($999). Bez grafiki na pokładzie, ale 140W ciągnie aż miło.

Ciekawe czy DDR4 (CL 15  :fright:) coś dadzą albo będzie tak samo jak z pierwszymi DDR3, które były wolniejsze od DDR2.

http://hexus.net/tech/reviews/cpu/73809-intel-core-i7-5960x-22nm-haswell/

kva.pl

Strzelam ze jak zwykle w takich sytuacjach beda wolniejsze. Chyba tylko przy przejsciu z SDR na DDR byl od razu skok wydajnosci. W pozostalych przypadkach na poczatku byla wyzsza cena za nizsza wydajnosc.

Tak troche obok tematu ja sie na zmianie pamieci ladnie nacialem z Phenomem X6. Na DDR2@1066Mhz latal sobie na 3,9Ghz bez wysilku. Ale DDR2 drogie sie zrobilo a potrzebowalem wiecej pamieci wiec plyte zmienilem na porzadnego Asusa z DDR3. I co bym nie robil proc sie konczy na 3,5Ghz. Napiecie to samo co wczesniej 3,9. No ale to jego ostatnie podrygi jako glowny komp do pracy.

matszpk

Kiedyś takie procki robiły na mnie większe wrażenie (uważałem w tamtych czasach je za szczyt techniki  ;) ). Jednak teraz wiele się zmieniło na gorsze ze względu na brak konkurencji  :(. Teraz taki super procek i tak jest w najlepszym przypadku tylko 3 razy szybszy od mojego Core i5 3470 i też tylko 2,5-2,8 razy szybszy od dziadka Core i7 965 z roku 2008  :o. Kiedys postęp w procesorach był znacznie większy (wystarczy porównać procki z  roku1998 i 2004). no cóz. droga platforma, która niewiele daje jak na swoją cenę :(.

kva.pl

Kiedys postep byl prostszy bo mozna bylo isc w gore zegarem i architektura. Teraz zostalo tylko to drugie, a i poziom zlozonosci architektury jest taki, ze trudno to ogarnac. To jest zreszta problem kazdej zaawansowanej dziedziny nauki. Taki Leonardo wiedzial wlasciwie wszystko co znala owczesna mu nauka, dzis na przyklad wybitny fizyk jesli chce byc na biezaco nie ma juz szans znac sie dobrze na innych dziedzinach, po prostu ogrom wiedzy jest za duzy do ogarniecia dla jednej osoby. Obawiam sie, ze to zjawisko zacznie wyhamowywac postep w kazdej dziedzinie.

matszpk

Rzeczywiście procesory stały się trochę bardziej złożone. Niemniej jednak możnaby pójść w stronę wielu rdzeni zamiast duzego cache'a i złożonej mikroarch. Jak napisałem w poprzednim poście jest to spowodowane przez brak konkurencji (AMD dwa razy nawaliło). myslę, że Intel mógłby obecnie sprzedawać 8-,10- rdzeniowce za sensowną cenę dla przeciętnego kowalskiego. Obecna stagnacja jest też spowodowana brakiem gier, które mogłyby zrobić pożytek z 8 i więcej rdzenii. w aplikacjach nie stosuje się na szeroką skalę rozszerzeń AVX, AVX2 (tak są np.: w apkach Primegrid, ale to wyjątek), a ich zastosowanie jest trudniejsze (mało które zadania da się dobrze zrównoległic za pomocą wektorowych instrukcji). stąd też tylko 3 przyspieszenie w typowych aplikacjach. Co do myśli że obecnie to jest nie do ogarnięcia przez jedną osobę (i dlatego też taki jest rozwój), to tak było i 10 (a nawet 20) lat temu, a rozwój był w tamtych czasach znacznie szybszy.

Telefax

Ceny procesora ($999) mozna się było spodziewać, ale że RAM (DDR4) bedzie taaaaki drogi  >:(   ~1300PLN/4GB

kva.pl

Prawo Amdahla sie klania, poza tym koszt w tranzystorach (a wiec skomplikowaniu ukladu) rosnie niewspolmiernie do korzysci z niego plynacych. Coraz wieksze straty na lacznie rdzeni, uklady dbajace o spojnosc pamieci, jej kontrolery itp. Wzrost cache jest nie tyle silowa metoda podnoszenia wydajnosci co koniecznoscia zwiazana z wymaganiami komunikacji miedzy coraz wieksza iloscia rdzeni. A do tego soft zdecydowanie nie nadaza za sprzetem w tej chwili, praktycznie wszedzie byle taniej i szybciej  :(

matszpk

To prawda że odpowiednio duży cache L3, może być koniecznością w niektórych zastosowaniach, jednak nie przesadzajmy, duży cache nie musi mieć kluczowego znaczenia na wydajność. mechanizmy synchronizacji i spójności cache'a, były już w pierwszych Pentiumach. Uważam, że nawet z tak dużym cachem (rzędu kilkadziesiąt MB) można by teraz produkować za sensowną cenę procesory 12 i więcej rdzeniowe. Można by uprościć obecną uarch do czegoś prostszego i wstawić za to więcej rdzenii. Proces technologiczny juz jest dostępny (przynajmniej dla Intela) i można już upychać kilka (a może nawet i 10) miliardów tranzystorów. tak, prawda obecna architektura i obecnie trendy tworzenia softu mogą być kulą u nogi dla rozwoju systemów naprawdę wieloma rdzeniami (>32).

LQG

Cytat: kva.pl w 02 Wrzesień 2014, 14:23
To jest zreszta problem kazdej zaawansowanej dziedziny nauki. Taki Leonardo wiedzial wlasciwie wszystko co znala owczesna mu nauka, dzis na przyklad wybitny fizyk jesli chce byc na biezaco nie ma juz szans znac sie dobrze na innych dziedzinach, po prostu ogrom wiedzy jest za duzy do ogarniecia dla jednej osoby. Obawiam sie, ze to zjawisko zacznie wyhamowywac postep w kazdej dziedzinie.

Dołączając "do off-top'u": widzę też inne wyjście z powyższej sytuacji - coraz więcej współpracy pomiędzy ludźmi ponieważ współczesne wyzwania przekraczają możliwości nawet najbogatszych państw. Dlatego to co robi kacap fiutin uważam za największe zagrożenie dla rozwoju i istnienia ludzkości. Tak BTW to polecam X5650 bo można kupić w fajnej cenie, tylko trochę droższe są płyty X58 :)

PoznanskaPyra

#9
Te procki to po prostu zwykłe Xeony E5 tylko na wysokich zegarach. Nie ma czym się tu podniecać i za te same pieniądze kupić płytę serwerową i dwa xeony E5 w wersjach inżynierskich. Nie trzeba wtedy pierdzielić się w DDR4 i kosmicznie drogie płyty główne, które są droższe od dwu socketowych(LGA2011) płyt do stacji roboczych. Dodatkowo na mobasach od Asusa można olać pamięci ECC i wetknąć zwykłe, a całość będzie pięknie śmigać.

Jak ktoś ma za dużo kasy to też od niedawna są dostępne wersje xeonów E5 2699 v3, pewnie jakieś kradzione z fabryki  %), które oferują 18 rdzeni 36 wątków.
Co ciekawe gościu odpalił takie dwa żeby pokazać ich moc w benchmarkach, ale zastanawia mnie skąd on wytrzasnął płytę na dwa sockety LGA 2011-3. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że 2011-3 jest wymysłem wynikającym bardziej z potrzeb marketingu, niż technologi.





Jak ktoś zna chiński to tutaj link do aukcji, wychodzi jakieś 7400zł za procka.

http://item.taobao.com/item.htm?spm=a230r.1.14.16.s5UvB8&id=39844514063&ns=1#detail


Tak jeszcze dodam, że mając porównanie z prockami serwerowymi a tym szrotem jaki nam wpychają pod nazwą i7 czy i5, jestem wręcz zaskoczony jak niskim poziomem jakości wykonania odznaczają się procesory dla przeciętnego konsumenta. W wydajności tego aż tak niewidać, natomiast stabilność pracy i jakość wykonania rdzenia w produktach serwerowych stoi na duuuużo wyższym poziomie. Widzę to teraz porównując jak działa i7-4770k a jak działały Xeony E5 i nie mam tu na myśli samej wydajności. Na pewno czym prędzej wrócę do xeonów.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Krzysiak

A jest odpowiednik serwerowy dla i7-4790K na LGA1150?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

PoznanskaPyra

#11
Xeon E3-1231v3 to będzie coś podobnego, tylko zegar niższy. Za to kosztuje 900zł i bez problemu będzie chodził na zwykłych płytach. Jednak Xeony E3 nie odznaczają się dużo wyższą jakością wykonania.

Z resztą tak się prezentuje i7-4770k jak musi liczyć coś z AVX-em. Temperatury strasznie rozjechane i do tego szalejący zegar procka, który broni go przed przegrzaniem.

WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

toms83

Dokładnie tak jak Pyrka mówisz. Miałem 1230v3 i to co się działo przy liczeniu PG z kodem FMA3 + szybkie pamiątki to jakaś kpina. Megahalems + wentylator 120mm z obrotami 1300/s i tempy w okolicach 80*C. Tak jak pisałem w wielu tematach na różnych forach, te procki nie nadają się do pracy w konkretnych aplikacjach. Wszędzie gdzie apka da radę wykorzystać AVX/AVX2/FMA3 będzie problem z temperaturami. Glut + coraz mniejszy rdzeń ( mniejsza powierzchnia oddawania ciepła ) robią swoje.

Krzysiak

 i7-4770k skalpuj - wymiana pasty naprawdę pomaga  :) przerabiałem to z i5-4670k


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

PoznanskaPyra

A tak wyglądał jak załadowałem PG na 8 wątków.




A głowy już mu wycinać nie będę, gdyż chce w najbliższym czasie powrócić do Xeonów E5, nie wiem jeszcze jaki model dokładnie. 
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Krzysiak

Na jakim chłodzeniu ?

U mnie po skalpowaniu ustawiony na sztywno z max turbo 3,8GHz na chłodzeniu Thermalright HR-02 obecnie nie przekracza 70 stopni
przy liczeniu Sophie Germain (jak były upału dobijał do 80)


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

PoznanskaPyra

Ja odpaliłem Proth Prime Search Extended (LLR), chłodzenie to BeQuiet Shadow Rock 2, tyle że on był zimny. Pasta zalman stg2.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

toms83

1.17v trochę dużo, masz auto włączone przy napięciu? Przy 3.8 GHz powinno wystarczyć w okolicach 1.12v - 1.13v przy pg na nowym kodzie.

Dorwać ES'y 18c/36t, tak ze 2 sztuki i byłoby mega.  :shame:

PoznanskaPyra

Tyle że znajdź płytę z dwoma socketami 2011-3 i jeszcze tyle pamięci DDR4 żeby każdy wątek miał ten 1GB.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Krzysiak

Ciekawi mnie czy jest płyta żeby wcisnąć dwa  i7-4790K na LGA1150
bo też można by uzyskać 8/16 przy dość wysokich zegarach  :)


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

PoznanskaPyra

Socket 1150 nie obsługuje takich funkcji, wymagane jest QPI do przesyłania danych między procesorami. Tylko dla Xeonów E5 i E7 jest taka możliwość i to nie we wszystkich, można to jednak łatwo rozkodować bez szukania procka na ARK Intel.

Xeon E5-2650

Procesor, który może pracować w parze na socket 2011. Gdzie liczba 2 oznacza ilość procesorów na płycie, a liczba 6 oznacza socket.

Xeon E5-2450

Procesor, który może pracować w parze na socket 1356. I tu dekodujemy tak samo jak wyżej

Xeony E5-4620 

Procesor, który może pracować w czwórce na socket 2011. -||-

W przypadku Xeonów E7 wszystkie nowe modele mają kod x8xx. Zawsze na drugim miejscu powinna stać 8, bo dla Xeonów E7 mamy tylko jeden socket w przypadku wersji v2 jest to znany wszystkim LGA2011.
i Xeony E7 mogą pracować w 2,4 i 8. Ostatni przypadek jest dla osób, które wahają się między kupnem domu, a komputera. Jednak 120 rdzeni i 240 wątków robią wrażenie ;)
Tak mi się śmiać zachciało jak pomyślałem o tym projekcie co potrzebował 4GB ramu na jedno WU. Wychodzi, że trzeba mieć z 1TB ramu, żeby te procki mogły rozwinąć skrzydła.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Dario666

#21
Jakie 4 GB? On po kilkuset godzinach dochodził do 7700 MB!!! Na 16 GB ledwo 2 zadania szły.

A tak swoją drogą mój Phenom II chodził wykręcony na 1,525 V i sam pobierał do 185 W, a rozgrzewał się max. do 72 st. C. I to na coolerze za 70 zł.

Innego Phenoma II z 2 rdzeni zrobiłem 4 i wykręciłem do 4,4 GHz stabilnie, przy czym sam proc pobierał 260W  :fright: i temperatury przy coolerze 300 W Arctica były z 67 st.

Jak zobaczyłem pierwszy raz temp. w i5-3470 to myślałem, że program jest skopany, ale to niestety była prawda. Nawet w laptopach i5 rozgrzewają się do 85 stopni. To jest CHORE!!!  :deadman: Potem na 3 rdzeniach PG liczy się szybciej niż na 4  :facepalm2:

A tą słabą pastę w Intelach to chyba specjalnie dali, żaby mieć zapas na przyszłość, bo ich nikt nie goni. A tak jak coś nie wyjdzie w przyszłych modelach to sie zmieni pastę i przyrost 5% będzie  XD   Przecież nikt bez przyczyny w projekcie wartym mld $ nie popełni takiego prostackiego błędu.

Jeśli chodzi o E7 x8xx to raczej Kowalski z rodziną go nie kupuje tylko korporacje, dla których 8k-10k $ za proc to niewiele, jak prezesunio zgarnia kilka mln $ na rok.

Krzysiak

1. liczą się tylko rdzenie a nie wątki - czyli głupotą jest odpalanie więcej próbek niż rdzeni
2. fajnie jest liczyć np Sophie Germain w niecałe 10 minut

569906792 404163819 4 Sep 2014 | 9:35:29 UTC 4 Sep 2014 | 19:58:34 UTC Completed and validated 578.27 573.73 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569905845 403871189 4 Sep 2014 | 9:27:03 UTC 4 Sep 2014 | 19:48:56 UTC Completed and validated 572.23 568.22 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569905668 404163377 4 Sep 2014 | 9:27:17 UTC 4 Sep 2014 | 19:57:53 UTC Completed and validated 578.25 574.23 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569905248 404163367 4 Sep 2014 | 9:18:55 UTC 4 Sep 2014 | 19:48:28 UTC Completed and validated 573.24 568.86 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569904269 404163020 4 Sep 2014 | 9:18:31 UTC 4 Sep 2014 | 19:39:23 UTC Completed and validated 589.30 584.69 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569903524 403869644 4 Sep 2014 | 9:10:24 UTC 4 Sep 2014 | 19:38:23 UTC Completed and validated 589.34 585.97 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569902001 404162463 4 Sep 2014 | 9:01:48 UTC 4 Sep 2014 | 19:20:44 UTC Completed and validated 508.21 505.66 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569901853 403873459 4 Sep 2014 | 8:53:25 UTC 4 Sep 2014 | 19:11:49 UTC Completed and validated 545.29 542.27 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569901542 404158659 4 Sep 2014 | 9:10:37 UTC 4 Sep 2014 | 19:38:59 UTC Completed and validated 591.32 587.69 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569901525 404156500 4 Sep 2014 | 8:53:25 UTC 4 Sep 2014 | 19:12:03 UTC Completed and validated 543.27 540.80 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569901191 404162359 4 Sep 2014 | 8:53:39 UTC 4 Sep 2014 | 19:19:55 UTC Completed and validated 509.18 505.66 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569900508 404156571 4 Sep 2014 | 8:45:17 UTC 4 Sep 2014 | 19:03:12 UTC Completed and validated 510.25 507.94 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569900147 404161900 4 Sep 2014 | 9:10:10 UTC 4 Sep 2014 | 19:29:34 UTC Completed and validated 527.27 524.25 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569899644 404161767 4 Sep 2014 | 8:53:25 UTC 4 Sep 2014 | 19:12:16 UTC Completed and validated 544.22 540.80 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569899374 403571383 4 Sep 2014 | 9:18:31 UTC 4 Sep 2014 | 19:47:52 UTC Completed and validated 569.25 564.81 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569898430 404159806 4 Sep 2014 | 8:28:32 UTC 4 Sep 2014 | 18:46:05 UTC Completed and validated 507.23 504.88 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569898090 404161189 4 Sep 2014 | 8:45:03 UTC 4 Sep 2014 | 19:02:20 UTC Completed and validated 504.24 502.06 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569898066 404161197 4 Sep 2014 | 8:28:17 UTC 4 Sep 2014 | 18:37:49 UTC Completed and validated 510.27 507.75 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569897942 404160244 4 Sep 2014 | 8:28:17 UTC 4 Sep 2014 | 18:45:28 UTC Completed and validated 505.26 502.69 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24
569897125 404159370 4 Sep 2014 | 8:36:54 UTC 4 Sep 2014 | 18:54:41 UTC Completed and validated 503.24 500.83 39.91 Sophie Germain (LLR) v6.24


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

PoznanskaPyra

To już od projektu zależy, niektóre projekty działając na wątkach mają taki sam czas jak na rdzeniach fizycznych.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Krzysiak

Wszystkie które testowałem czas wydłużał się 2-krotnie


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

tito

Ja również potwierdzam, że z HT na 1230V2 jest szybciej tj więcej pkt się dostaje :)
SIMAP
XEON
10394170   4995757   5 Sep 2014, 1:05:04 UTC   5 Sep 2014, 9:10:17 UTC   Zakończone i zwalidowane   2,152.94   2,145.78   18.84   BOINCSIMAP simap application v5.12
10394157   4995751   5 Sep 2014, 1:05:04 UTC   5 Sep 2014, 9:29:56 UTC   Zakończone i zwalidowane   2,304.44   2,299.35   20.22   BOINCSIMAP simap application v5.12
10394145   4995745   5 Sep 2014, 1:05:04 UTC   5 Sep 2014, 7:57:47 UTC   Zakończone i zwalidowane   2,275.00   2,267.93   20.02   BOINCSIMAP simap application v5.12
10394132   4995738   5 Sep 2014, 1:05:04 UTC   5 Sep 2014, 7:48:07 UTC   Zakończone i zwalidowane   2,029.93   2,022.65   15.83   BOINCSIMAP simap application v5.12

I5 3470
10321008   4960440   4 Sep 2014, 20:21:51 UTC   5 Sep 2014, 10:47:43 UTC   Zakończone i zwalidowane   1,927.04   1,894.34   19.40   BOINCSIMAP simap application v5.12
10320405   4960141   4 Sep 2014, 20:20:24 UTC   5 Sep 2014, 10:34:11 UTC   Zakończone i zwalidowane   1,854.05   1,828.75   18.89   BOINCSIMAP simap application v5.12
10311764   4955941   4 Sep 2014, 19:50:21 UTC   5 Sep 2014, 10:15:36 UTC   Zakończone i zwalidowane   1,978.83   1,950.34   20.17   BOINCSIMAP simap application v5.12
10308048   4954142   4 Sep 2014, 19:37:03 UTC   5 Sep 2014, 9:55:21 UTC   Zakończone i zwalidowane   1,890.80   1,861.83   19.03   BOINCSIMAP simap application v5.12

Innych projektów nie pamiętam, lecz ogólnie 10-30% szybciej można liczyć.

Dlatego jeśli ktoś chce zamienić XEONA 1230V2 na I5 3470 to chętnię to uczynię  ;D

Krzysiak

#26
Premiera serwerowych procesorów Intel Haswell-EP na IDF14      E5-2683V3  18/36
http://www.purepc.pl/idf_2014/premiera_serwerowych_procesorow_intel_haswellep_na_idf14
http://ark.intel.com/products/family/78583/Intel-Xeon-Processor-E5-v3-Family#@Server


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

matszpk

Tego można się było spodziewać: 18 rdzeniowiec oficjalnie wyceniony na 4115 USD, czyli koło 16 tyśi  :o :o :o.
no i oczywiście tylko 2,3 GHz  :( :(. Nie dałoby się go podkręcić do 3GHz ?
mnie tam na takie nie stać  :(. i tak lepiej byłoby kupić dwa trzy Core i7 (ew. xeony) lub nawet 6-rdzeniowe xeony.

matszpk

#28
są już testy na anandtech tego 18-rdzeniowego potworka  :fright:
http://www.anandtech.com/show/8423/intel-xeon-e5-version-3-up-to-18-haswell-ep-cores-
EDIT:
na tomshardware tez:
http://www.tomshardware.com/reviews/intel-xeon-e5-2600-v3-haswell-ep,3932.html

toms83

Piękne cacuszka, zwykłych szaraczków na takie sprzęty nie będzie stać. Jak dla naszych celów ( Boinc ), to lepiej złożyć 3 x 4790. Wydajność powinna być podobna, za ułamek ceny tego xeona. Oczywiście cieszyłbym się jak dziecko, mając zestawik 2P z tych zabaweczek.  %)

PoznanskaPyra

Na POEM za wąska magistrala wewnętrzna i będzie się przytykać. Taki procek nie będzie wstanie R9-280x w POEM wykarmić.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

tito

POEM jak POEM, ale jak ładnie by to wyglądało w BM...Tyle WU naraz  :love2:

krzyszp

Cytat: tito w 09 Wrzesień 2014, 11:55
POEM jak POEM, ale jak ładnie by to wyglądało w BM...Tyle WU naraz  :love2:
Wirtualka, 128 core sobie ustaw ;)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

tito

Odnośnie HT vs non HT
Projekt Leiden classical
XEON z wątku ~ 570pkt dziennie
I5 z jajka 780pkt dziennie.
Oczywiście to wszystko orientacyjnie, ale i tak widać różnicę.