Superkomputery przyszłości

Zaczęty przez Bober, 18 Sierpień 2007, 18:13

Bober

Amerykańska Rada Naukowa (National Science Board) ogłosiła, że zgodziła się na finansowanie pierwszego w historii superkomputera, który będzie się mógł pochwalić mocą jednego Petaflopa.

Grant w wysokości 280 milionów $ otrzyma Uniwersytet Illinois (University of Illinois at Urbana-Champaign). Komputer prawdopodobnie będzie się nazywał "Blue Waters" i powinien zostać uruchomiony w 2011 roku.

Jak się okazuje jest to dobra wiadomość dla związanego z UIUC twórcy Cosmology@home Benjamina Wandelt'a, którego zespół zdaje się mieć ogromny apetyt na moc obliczeniową - jak podał na na forum jest w czołówce, jeśli chodzi o wykorzystanie Teragrid.

Nowe komputery nie będą jednak stanowić zagrożenia dla istnienia Cosmology@home, ponieważ są obliczenia, których nie można wykonać na żadnym superkomputerze, a przetwarzanie rozproszone się do nich nadaje.

Kolejne granty, w ramach tzw. Track 2, pozwolą na skonstruowanie komputerów, których wydajność wprawdzie nie sięgnie Petaflopa, ale będzie blisko. Wypełnią one lukę powstałą między dotychczasowymi systemami a nowymi peta-skali.

Nowe komputery mają wspomóc badania takich problemów jak własności białek w skali atomowej, zrozumienie złożoności mózgu, poznawanie fundamentalnych własności cząstek elementarnych, modelowanie katastrof naturalnych czy pogłębianie wiedzy dotyczącej procesów budujących delikatną równowagę globalnego klimatu.

Bober

Ale pierwszy to, z tego co widzę, będzie raczej BlueGene/P zaprezentowany w czerwcu przez IBM. Planowana wydajność 1 PFlop. Do pierwszego klienta (rząd USA) ma trafić na początku 2008.
Więc niedługo BOINC może zostać przebity.

Następna generacja BlueGene/Q ma mieć wydajność 3 PFlopy.

PBT_marian_boss

Ech, postawił by sobie człowiek taki w piwnicy :D

Czerwek

Cytat: "PBT_marian_boss"Ech, postawił by sobie człowiek taki w piwnicy :D
albo i dwa...

emik

Cytat: "Czerwek"
Cytat: "PBT_marian_boss"Ech, postawił by sobie człowiek taki w piwnicy :D
albo i dwa...

i małą elektrownię w ogródku  :twisted:


Pigu

warto :mrgreen: choćbym miał osobiście pedałować

bartsob5

no wlasnie... apropo's wlasnych elektorwni, orientuje sie ktos (linki do firm?) jakie sa koszty (i zyski) montazu i uzytkowania x metrow kwadratowych baterii slonecznych na 54 rownolezniku polnocnym?

AL

Cytat: "bartsob5"no wlasnie... apropo's wlasnych elektorwni, orientuje sie ktos (linki do firm?) jakie sa koszty (i zyski) montazu i uzytkowania x metrow kwadratowych baterii slonecznych na 54 rownolezniku polnocnym?

Normalnie chyba czytasz w moich myślach  :wink:  Dokładnie o tym samym pomyślałem.

Pigu

jak wam grad spadnie to wam przejdzie  :wink:

AL

Ostatnio na targach widziałem takie - którym grad nie straszny był.

bartsob5

ja mam specjalny mikroklimat... albo 2 metry sniegu albo slonce :P

ale generalnie z tego co wyczytalem to mozna uzyskac z jednej baterii (1,5mkw) 250Wh (watogodzin) czyli 100 watowa zarowka przez 2,5 godziny.... czyli wychodzi na to, ze bylby to swego rodzaju ups dla kompa... :/

Pigu

z jednej baterii, ale jakiego rozmiaru?

jaskij

Cytat: "bartsob5"jednej baterii (1,5mkw) 250Wh (watogodzin) czyli 100 watowa zarowka przez 2,5 godziny....

no masz Pigu, jak wół napisane :D 1,5 metra kwadratowego :D

Pigu