Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Superkomputer

Zaczęty przez tito, 11 Wrzesień 2007, 17:33

AiDec

Faktem jest ze boksowe chlodzenia nie nadaja sie do naszych zastosowan. Dodajmy do tego ze i7 grzeja sie bardzo bardzo. Niemniej przy 1.6GHz powinien Ci chodzic stabilnie i bez przegrzan.


Moze zastosowana zostala kiepska pasta termoprzewodzaca, albo pasta zostala zle rozprowadzona.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Limol

Ale to chłodzenie w chłodziarce przenośnej to może nie jest taki sły pomysł :D a jak ci sie tak grzeje to sobie kup ciekły azot i sobie zanurz kompa w nim to drazu się ostudzi :D (niepolecam)
http://www.youtube.com/user/TOMVANLIMEN welcome :D


goofyx

Cytat: Limol w 19 Czerwiec 2010, 15:06
Ale to chłodzenie w chłodziarce przenośnej to może nie jest taki sły pomysł :D a jak ci sie tak grzeje to sobie kup ciekły azot i sobie zanurz kompa w nim to drazu się ostudzi :D (niepolecam)
1. Instalacja z ciekłym azotem i sam azot nie jest w sumie drogą kwestią, ale... koledzy ja chcę na procu mieć ok.40-50 stopni podczas obciążenia, a nie -150 :D
2. Wiem że to może zabrzmi kretyńsko ;), ale mam pewien pomysł co do chłodziarki samochodowej 12V <- kompa nie będę do chłodziarki ładował, ale efekt chłodzenia by był na fajnym poziomie + regulacja temperatury też by w sumie była <- zobaczymy może dla zabawy zrobię coś takiego i fotkę dam :)
3. mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów. Polecicie mi może jakąś instalację chłodzenia wodnego do kompa . W tej chwili myślę o podłączeniu obiegu czipsetów (zrobiony przez GigaByte) i dodałbym blok wodny dla proca.Chciałbym utrzymać jeden typ chłodzenia w kompie i nie rozdzielać obiegu na wodny na płycie i powietrzny na procku. A z tego co czytałem wodne jest wydajniejsze.
4. Co do pasty to sprawdzę jutro <- dam inną <- mam białą, srebrną i różową <- teraz na procu mam srebrną/szarą
5. Odpaliłem dzisiaj pająka w najchłodniejszym pomieszczeniu w piwnicy <- łzy w oczach :) 8 próbek w 2 godziny na taktowaniu 3,01GHz (ale był zonk, po ściągnięciu drugiej serii 8 próbek WCG dostałem info w wiadomościach, że osiągnąłem limit dzienny na ilość próbek na jedną maszynę. Się nie co zdziwiłem i od razu dołączyłem do Aqua.  ) <- temperatura proca wahała się między 75-85 stopni ,- pomogła suszarką z opcją zimnego nawiewu :)
6. Analizując ewentualną realizację pkt.2 myślałem jeszcze nad czymś innym np.; o wykorzystaniu części klimatyzacji z jakiegoś samochodu. Cały układ poza obudową, nawiew zimnego powietrza do wewnątrz. Myślicie, że to by zdało egzamin? Zasilanie 12V oczywiście z zasilacza z kompa.

Ale się rozpisałem.Ogólnie mówiąc jest zadowolony już teraz z tym kombinowaniem co do chodzenia. A jak będę mial to w obudowie z extra chłodzeniem podkręcone to strach w oczach.
Co do płyty to nie wiem co powiedzieć. Bo stwierdzić że jestem hepi to mało <- tylko, że to moja najdroższa pyta w życiu, zawsze brałem najtańsze bo mi nie zależało ;) i dlatego jak brałem się za OC, albo liczenie i temperatura szła w górę to coś płonęło, albo płyta albo proco itp itd A tutaj płyta stwierdza, że ma "za gorąco" i się wyłącza do ostudzenia :)  Jak za pierwszym razem zobaczyłem w monitorze od Gigabyte 95 stopni na procu, a potem wyłączony komputer.... pierwsza myśl to to że straciłem proco :)  10 minut później odpalam i luz :D
Jedyne z czego nie jestem zadowolony i co będę reklamował bo i tak się spali to RAM. Są kompletnie bez radiatora, golutkie i po 6 godzinach liczenia był wrzątek.
Co jeszcze? Zdobyć obudowę do tego też nie jest łatwo jak myślałem. To jest XL-ATX i trudno coś dopasować. Ale jeśli będę próbował pkt.2 to zwykłą obudowę ATX przerobię i luzik.

Dobra kończę ten wywód na chwilę obecną. Dodam na koniec że 4GHz na tym procu i na tej płycie przy dobrym chłodzeniu nie powinno być problemem.
Tylko takie podkręcone 4GHz to dopiero musi się grzać :D

apohawk

Ja mam pamięci z chłodzeniem pasywnym, ale wstawiłem w kieszenie 5'25" wiatraczek 120mm, żeby wiał na pamięci i przy okazji wiał na chłodzenie CPU. Komp się ustabilizował, a i temperatura na CPU spadła trochę. Może Tobie też się przyda, jak się pamięci grzeją.
No good deed goes unpunished.

goofyx

BUHAHAHAHAHA
Ale Intel dał ciała :D
Nie dość że boksowy wiatrak to kiszka to....
Odpiąłem wentylator z proca i ....
się popłakałem, zamiast warstwy szarej pasty posypał się szary proszek :D
Jutro to oczyszczę i wrzucę białą pastę od gigabyte to powinno obniżyć nieco temperaturkę CPU :D
W szoku jestem tym co zastałem.

goofyx

W kwestii chłodziarki 12V.
A gdyby górną pokrywkę ściągnąć / albo dolną i wstawić tam sam mechanizm chłodzący z np.:
http://allegro.pl/item1085492139_lodowka_turystyczna_12_230v_2_kolory_l_27.html
Nie jest to stosunkowo drogi sprzęt. Oczywiście to ma być jako wspomaganie dla chłodzenia powietrznego np.: na procu.

Co wy na to?
To by mogło chyba pozytywnie wpłynąć na temperaturę wewnątrz obudowy.
Oczywiście zakładam jakiś duży wiatrak 12 lub 18 cm do wyciągania powietrza na tylniej ścianie obudowy po przeciwnej stronie jak chłodziara np.: n górze to wywiew na dole.
To by mogło zadziałać?

Raptor77

z pastą intela to norma

ja na razie nie wybrałem obudowy - ciągle wacham się miedzy wc a ac + klimatyzator

ta obudowa thermalright mi się podoba - w tym ukladzie 2x GTX480 mają w furmarku po 61st.C  :fright:




puki co mój komp stoi tak



i chłodzenie corsaira daje rade przy 4.2G/1.38V zamkniete okno (czytaj ciepło w pokoju), do tego aktualnie liczy PG w wyścigu + jego pomocnik



najlepszym wyjściem jeżeli ma się miejsce - chłodziarka wody do akwarium + akwarium + wc ciagnące wode z akwarium - z tym ze dobry chiller do akwarium to jakieś 2500-4000zł
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

goofyx

wow :D

A taki pomysł:
- zrobić obudowę z np.: z pleksy <- w miarę szczelną
- dać do którejś ścianki chłodziarkę
- dobry wywiew

taka szczelniejsza obudowa lepiej trzymała by niższą temperaturę, zwykła obudowa traciła by to zimno. To tylko mojej przemyślenia o 23 wieczorem ;)
Co nie zmienia faktu, że potrzebuje chłodzenie wodne na płytę + dobry wiatrak np.: ninja 2 na proco.

Troll81

a przypadkim efekt skraplania w chłodziarce nie wystąpi??

A co do poasty to kup liquid pad :D będziesz zadowolony...

sesef

Cytat: goofyx w 19 Czerwiec 2010, 23:10
- dać do którejś ścianki chłodziarkę

Zły pomysł, bo będziesz glony z płyty skrobał.

goofyx

@sesef Co do wsadzenia mobo do chłodziarki to ozywiście tylko teoria <- ale glonojadki bym kupił :D
@Troll81 dałem białą pastę od Gigabyte. Proco  delikatnie OC z 2.8 na 3.0 <- liczy 100% 8 wątków i temperatura utrzymuje się na poziomie 88-90stopni. Także na wczorajsze 105stopni nie ma szns teraz :)

Teraz tylko jakiś zestaw chłodzenia wodnego muszę znaleźć. Ne wiem jaki wybrać bo się nie znam :( Doradzicie coś.

Cyfron

myślę, że to nie jest miejsce na tą dyskusję.
Proponuję tutaj: http://www.boincatpoland.org/smf/chlodzenie/wc-dla-boincownikow/
albo nowy wątek

Limol

Ostatnio w programie Gadżet na TVN Turbo testowali jakąś nowątechnologię chłodzenia wodnego podobno bardzo wydajna do trzech razy wydajniejsza od chłodzenia powietrzem
http://www.youtube.com/user/TOMVANLIMEN welcome :D


goofyx

Cytat: Cyfron w 20 Czerwiec 2010, 21:39
myślę, że to nie jest miejsce na tą dyskusję.
Proponuję tutaj: http://www.boincatpoland.org/smf/chlodzenie/wc-dla-boincownikow/
albo nowy wątek
ok, dzięki.

goofyx

Ostatnie w tym temacie ( bo mnie admin zbanuje za odbieganie od tematu głównego ;) ).
Co myślicie o:
http://allegro.pl/item1082754676_corsair_h50_chlodzenie_wodne_cooling_hydro.html
Na procka - oczywiście OC @4Ghz z 2.8GHz
Czy wiatraka normalnego bez wody stawiać?

i o:
http://allegro.pl/item1084941154_super_chlodzenie_pamieci_radiator_z_miedzi_od_ss.html
na ram'y bo mam gołe

Troll81

ramy nie musza mieć radiatorków.... ale ten mini zesta WC jest interesujący. Może się wypowie jakiś ekspert w WC.... może bym zaszalał i kupił taki....

goofyx

Z tego co czytam o podkręcaniu i7 920/930 to dużo ludzi ma ten zestaw i 60-70stopni na procu przy pełnym stresie <- czyli to co każdy boincowiec zapewnia swojemu CPU i nie tylko ;)

toms83

Raptor ma tego Corsaira na procka i pisał że będzie zmieniał na normalne wc, bo tak średnio się spisuje.

goofyx

Cytat: toms83 w 21 Czerwiec 2010, 11:49
Raptor ma tego Corsaira na procka i pisał że będzie zmieniał na normalne wc, bo tak średnio się spisuje.

ok, dzięki za info.
A standardowy wiatrakowy dałby se rade z tym np.: Ninja 2 albo Mugen 2.
Bo szczerze mówiąc nie za bardzo chce mnie się wodne zakładać.

Raptor77

miałem mugena2 - ze standartowym wentylem dawał rade do 4.0G, 4.2G w chłodne dni, mam corsaira - z stadartowym wentylatorem daje rade do 4.0G, założyłem dwa wydajniejsze i spokojnie "wytrzymuje" 24/7 niezależnie od upałów na 4.2G - dałem "wytrzymuje" bo tempy są na poziomie 85-90st.C

ciągle się wacham nad WC - buda/dobry elementy wc trochę kosztują więc może zostane na AC + wymiana proca na 32nm bo często zmianiam kompa więc co chwile byłaby zabawa z WC :|
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

toms83

Woda dobra, ale mnie też totalnie nie chce się w to bawić.  XP

goofyx

Cytat: Raptor77 w 21 Czerwiec 2010, 12:16
miałem mugena2 - ze standartowym wentylem dawał rade do 4.0G, 4.2G w chłodne dni, mam corsaira - z stadartowym wentylatorem daje rade do 4.0G, założyłem dwa wydajniejsze i spokojnie "wytrzymuje" 24/7 niezależnie od upałów na 4.2G - dałem "wytrzymuje" bo tempy są na poziomie 85-90st.C

ciągle się wacham nad WC - buda/dobry elementy wc trochę kosztują więc może zostane na AC + wymiana proca na 32nm bo często zmianiam kompa więc co chwile byłaby zabawa z WC :|
Czyli jak dobrze rozumiem. To @ do 4.0GHz i na to stawiać Mugen 2 ale z wydajniejszym wiatrakiem?
Ewentualnie można dać dwa wiatraki tzn.: push and pull (nawiew i wyciąg) to podobno tez pomaga.
ps,: więcej niż 4.0GHz nie będę męczył proca. Myślę że 4 x 4Ghz starczy :) + HT ;)
Już teraz liczenie WCG to poezja :D


Cytat: toms83 w 21 Czerwiec 2010, 12:40
Woda dobra, ale mnie też totalnie nie chce się w to bawić.  XP
No właśnie a tak to w parę sekund AC założysz i luzik.

Limol

No wiadomo że woda wymiata ale powiem wam że najlepszy jest Intel core 2 duo 3.4 GHz łązi na sto procent i ma temperaturkę ezędu 30 stopni :D
http://www.youtube.com/user/TOMVANLIMEN welcome :D


goofyx

Cytat: Limol w 21 Czerwiec 2010, 12:51
No wiadomo że woda wymiata ale powiem wam że najlepszy jest Intel core 2 duo 3.4 GHz łązi na sto procent i ma temperaturkę ezędu 30 stopni :D
Też tak chce :D
Ja mam teraz tak:
- bez HT ok. 70 stopni
- z HT ok. 95-100 stopni <- rzecz jasna non stop na HT jadę

Raptor77

dzisiejsz temperatury - aq na 8 wątkach - 80st.C
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

goofyx

No tak ale ja jadę jeszcze na boxowym chłodzeniu. Chce to zmienić i to na wczoraj <- zastanawiam się właśnie na Ninja 2 (@troll81 polecił mnie ten sprzęt) i znalazłem Mugen 2 <- tez fajnie wygląda i jest spoory :D

Troll81

Ninja i mugen to dobre i sprawdzone konstrukcje.

AiDec

Cytat: goofyx w 19 Czerwiec 2010, 21:41
Ale Intel dał ciała :D
Nie dość że boksowy wiatrak to kiszka to....
Odpiąłem wentylator z proca i ....
się popłakałem, zamiast warstwy szarej pasty posypał się szary proszek :D

Oj, to mnie zagiales. Chciales krecic proca na 4GHz na boxowym chlodzeniu i z ta oryginalna Intelowska kupa nie wiadomo czemu nazywana pasta termoprzewodzaca? No to trzeba byc szalonym albo bardzo bogatym (albo jedno i drugie). Dopiero dzisiaj odpisuje nt. temat, bo wczoraj po przeczytaniu tego posta mialem ogolny paraliz i na dodatek musialem czekac na dzwig zeby mi szczeke z podlogi podniosl... Nie szkoda Ci proca na takie zabawy?


Cytat: goofyx w 21 Czerwiec 2010, 11:12
Co myślicie o:
http://allegro.pl/item1082754676_corsair_h50_chlodzenie_wodne_cooling_hydro.html
Na procka - oczywiście OC @4Ghz z 2.8GHz
Czy wiatraka normalnego bez wody stawiać?

Tego Corsaira zupelnie nie polecam jesli chcesz krecic proca. To jest dobre zastepstwo za AC, ale pod warunkiem ze nie krecisz proca za bardzo.

Zdecydowanie polecalbym Ci AC, a konkretnie moja ulubiona od pol roku Noctue NH-D14. W razie gdyby bylo Ci jeszcze malo, to mozesz wymienic w tym wiatraki na bardziej wydajne (te oryginalne sa dobre i nieslyszalne).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Limol

No to goofy spraw sobie core duo ale wiesz na nim nie uciągniesz 8 wątków tylko dwa :) no i dodatkopwo jeszcze ciągne na grafie czyli łącznie 3 :)
http://www.youtube.com/user/TOMVANLIMEN welcome :D


goofyx

@AiDec: a kto ci móił że chce kręcić na boxowym do 4GHz <- wiem, że boxowe rzeczy nie nadają się do takich rzeczy <- nie należę do bogatych. Jestem czasami szalony :) A świadomość że wiatrak mam do wymiany to mam od początku ;) luzik
@Limol: Nieeeeeeee, zakochałem się :) teraz nie zejdę poniżej 4core/8wątków <- ten komp liczy mi zaledwie 24 godziny a już oddał 40 próbek :D w takim tempie pierwsze 100 w WCG w ekipie i w Polsce będę miał w tym tygodniu :D

apohawk

goofyx, uważaj to uzależnia. Sam doszedłem do etapu 10 rdzeni w 2 komputerach i powstrzymuję się z całych sił... a przecież mam jeszcze miejsce na dwie grafy... zasilacz od dawna gotowy, żeby to udźwignąć, nic tylko do sklepu iść...  XD
No good deed goes unpunished.

Troll81

i rachunki za prąd płacić. Wytłumaczyć rodzinie dlaczego coś wyje w pokoju 24/7 i dlaczego nie wolno na raz włączyć pralki czajnika i mikrofali....

goofyx

Cytat: apohawk w 21 Czerwiec 2010, 21:55
goofyx, uważaj to uzależnia. Sam doszedłem do etapu 10 rdzeni w 2 komputerach i powstrzymuję się z całych sił... a przecież mam jeszcze miejsce na dwie grafy... zasilacz od dawna gotowy, żeby to udźwignąć, nic tylko do sklepu iść...  XD
Mnie to mówisz że uzależnia? Sprzęt za ponad 4tyś stoi na pająka w garażu :) W tym tygodniu lepsze AC chce kupić i obudowę zmontować. Potem 6tyś na grafiki chce uzbierać, albo na zostanę na liczeniu tylko CPU i zamiast grafik kupię sobie jeszcze 2 takie zestawy jak teraz :) Zabiorę tańszą płytę i postawię to jako klaster :D
3 zestawy po 8 wątków każdy :) 24 próbki naraz :D

Cytat: Troll81 w 21 Czerwiec 2010, 21:58
i rachunki za prąd płacić. Wytłumaczyć rodzinie dlaczego coś wyje w pokoju 24/7 i dlaczego nie wolno na raz włączyć pralki czajnika i mikrofali....
mam miejscówkę w garażu więc nie ma wycia w domu <- ale po władowaniu grafik, nie wiem jak na rachunki wyrobię, bo zgodnie z moimi szacunkami jest to ok.900zł przy 3 grafikach. Teraz tylko na procu wyjdzie ok.80-100 więcej to jeszcze można przeboleć i ukryć ;)

goofyx

Nie wiem dlaczego ale  NH-D14 mnie się nie podoba. Ninja 2 i Mugen 2 wyglądają lepiej.
Choć  NH-D14 przy 2 radiatorach i 2 wiatrakach może mieć większą efektywność.

Raptor77

Cytat: goofyx w 21 Czerwiec 2010, 22:19
Nie wiem dlaczego ale  NH-D14 mnie się nie podoba. Ninja 2 i Mugen 2 wyglądają lepiej.
Choć  NH-D14 przy 2 radiatorach i 2 wiatrakach może mieć większą efektywność.
ja poczekam na thermalright silver arrow

i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

apohawk

Wyć to jeszcze nie wyje, ale jak słoneczko przygrzeje, to ciepło się robi. Mam kiepską lokalizację z punktu widzenia chłodzenia komputerów.
No good deed goes unpunished.

goofyx


Limol

Ja wam powiem że jak jest gorąco to nic nie pomoże ja jak było te 30 stopni w cieniu to słuszałem swój komp jeszcze przed wejściem na chatę :D
http://www.youtube.com/user/TOMVANLIMEN welcome :D


apohawk

Ja bym czegoś takiego nie zamontował. Wygląda na słabe. Tłucze ciepłem o płytę, jeszcze pamięci obok proca podgrzeje, zamiast wypychać powietrze z kompa. Teraz częściej się stosuje chyba rozwiązanie, że wiatrak na tylnej ściance obudowy wyciąga to rozgrzane powietrze z CPU na zewnątrz i wiatrak na CPU jest ukierunkowany tak, aby to powietrze tam właśnie kierować.
Poprawcie mnie jeśli się mylę  :)
No good deed goes unpunished.

goofyx

Mnie nie chodzi o słyszalność tylko o temperaturę na procku <- nie chcę go usmażyć. Jeśli kupię np.: Mugen 2 to kupuje do niego 2 wiatraki 120x120x25 każdy 1900obr/min każdy teoretycznie ok.180m3/h <- i każdy 28dB To będzie extremalne :)
Do tego sam buduje obudowę w której wsadzę na boczną ściankę wiatraka jakiegoś duużego w stylu 300x300 + wiatraki na przedniej ściance + na tylnej. Każdy z wiatraków planuje podłączyć do regulatora obrotów. W sumie 2 regulatory każdy po 4 gałki chce wsadzić. To tyle na razie :)

Cytat: apohawk w 21 Czerwiec 2010, 23:03
Ja bym czegoś takiego nie zamontował. Wygląda na słabe. Tłucze ciepłem o płytę, jeszcze pamięci obok proca podgrzeje, zamiast wypychać powietrze z kompa. Teraz częściej się stosuje chyba rozwiązanie, że wiatrak na tylnej ściance obudowy wyciąga to rozgrzane powietrze z CPU na zewnątrz i wiatrak na CPU jest ukierunkowany tak, aby to powietrze tam właśnie kierować.
Poprawcie mnie jeśli się mylę  :)
Czyli według ciebie i nie tylko, np.: Mugen 2 gdzie wiatrak na radiatorze jest na boku.