Starszy i wolny hdd - czy spowolni obliczenia ?

Zaczęty przez ksysju, 19 Styczeń 2008, 15:44

ksysju

Witam

Jak w temacie  ;)

Jest sobie Core2Duo z  1G RAM. HDD Barakuda IV  zgubiło partycje i coby się sprzęt nie marnował podłączyłem co miałem czyli Maxtor 3228 MB  rocznik 1999.

I teraz się zastanawiam czy go zostawić czy też przy najbliższej okazji wymienić na coś szybszego. Sprzęt liczy  Climate.

Jeśli jest tak, że Boinc prowadzi obliczenia  w pamięci i zgodnie z ustawieniami zapisuje wyniki co np. 60s to prędkość zapisu i dostęp do dysku nie ma tu znaczenia.

Jakieś inne pomysły ?

--
ksysju


ksysju

bartsob5

wiesz... jesli dysk ma 8 lat to znaczy ze moze w kazdej chwili sie zepsuc, wiec tak czy siak, musisz zainwestowac w nowego...

jesli chodzi o predkosc liczenia, to raczej nie powinno miec to wiekszego wplywu.. (raczej nie sadze zeby zapisywanie na dysk w przypadku climate bylo tak obciazajace zeby wstrzymywac obliczenia...)

Mchl

Cytat: bartsob5 w 19 Styczeń 2008, 15:53
wiesz... jesli dysk ma 8 lat to znaczy ze moze w kazdej chwili sie zepsuc...

To zależy ile z tych ośmiu lat tak naprawdę pracował i w jakich warunkach. O ile nie siedział w serwerze to myślę, że spokojnie może jeszcze kilka lat pociągnąć.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

bartsob5

ja mialem takiego jednego, co mial 8 lat, z czego przepracowal jakies 6 w bardzo wygodnych warunkach i pewnego dnia przestal dzialac w czasie pracy, wiec to naprawde loteria (chociaz fakt faktem nalezal do starszej generacji twardzieli...)

[PBT] Horpah

Cytat: ksysju w 19 Styczeń 2008, 15:44

I teraz się zastanawiam czy go zostawić czy też przy najbliższej okazji wymienić na coś szybszego. Sprzęt liczy  Climate.

Jeśli jest tak, że Boinc prowadzi obliczenia  w pamięci i zgodnie z ustawieniami zapisuje wyniki co np. 60s to prędkość zapisu i dostęp do dysku nie ma tu znaczenia.

Jakieś inne pomysły ?

--
ksysju




dysk twardy ma wpływ na szybkość liczenia,
i tak jak koledzy napisali przede mną może zakończyć swój żywot w każdej chwili,
a więc wymień przy najbliższej okazji.

bazaq

Cytata więc wymień przy najbliższej okazji
...tym bardziej,ze nowy można dostać od 120 zł w górę.Zawsze to pewniej i szybciej.

Gave

Cytat: Horpah w 19 Styczeń 2008, 22:43
dysk twardy ma wpływ na szybkość liczenia,
Serio? Jakoś nie odnotowałem żeby BOINC zauważalnie wykorzystywał HDD (co dopiero mówić do granic możliwości).

Jeżeli nawet w pewnym stopniu spowalnia ten zapis postępów to zawsze można zminimalizować jego wpływ ustawiając w preferencjach zapis rzadziej niż 60s.

To w kwestii wydajności bo co jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, szczególnie Climate'a to inna sprawa. Sypiącego się HDD jeszcze nie uświadczyłem, więc sądów żadnych prawił nie będę.  ;)

ksysju

Hi

Nie brałem pod uwagę, że dysk może paść, ale faktycznie im starszy tym prawdopodobieństwo większe.   

Ale zrobię chyba tak. Nowy dysk to jak ktoś już pisał około 120zł, a flash 4GB jakieś 65zł ;-)
Zmieszczę tam i okrojone windows i boinca i jeszcze na pamięć wirtualną starczy. Przy 1GB RAM powinno to jakoś działać. 

--
ksysju
ksysju

[PBT] Horpah

Cytat: Gave w 20 Styczeń 2008, 10:17

Serio? Jakoś nie odnotowałem żeby BOINC zauważalnie wykorzystywał HDD (co dopiero mówić do granic możliwości).

Jeżeli nawet w pewnym stopniu spowalnia ten zapis postępów to zawsze można zminimalizować jego wpływ ustawiając w preferencjach zapis rzadziej niż 60s.


w sprawie zapisu postępów masz całkowitą rację, można w preferencjach ustawić na przykład zapis co 5 min.

HDD jest wykorzystywany przez boinc dość intensywnie, tym bardziej im mniej jest pamięci operacyjnej w komputerze, otóż w czasie pracy boinc korzysta z pliku wymiany na dysku twardym więc szybkość dysku ma wpływ na pracę boinca.

Mchl

No ale to już zależy od ilości fizycznego RAMu, ustawień pamięci wirtualnej i pamięciożerności konkretnej aplikacji (Climate jak pamiętam należy do tych bardziej żarłocznych - 1GB to dla niego tak w sam raz).

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Gave

A może jest jakiś sposób na podejrzenie wykorzystania HDD - taki odpowiednik podglądania wykorzystania CPU przez procesy w Menedżerze zadań - w miarę prosto i przejrzyście? Bo ostatnio coś mi ostro jeździ po dysku, a nie wiem co.

Mchl

Menedżer zadań, procesy i możesz sobie włączyć kolumny z wykorzystaniem pamięci wirtualnej i zapisami do urządzeń I/O.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Gave

Cytat: Mchl w 20 Styczeń 2008, 13:11
Menedżer zadań, procesy i możesz sobie włączyć kolumny z wykorzystaniem pamięci wirtualnej i zapisami do urządzeń I/O.
Czy to aby to? Bowiem według wskazań tych kolumn otwarty FireFox ma wielokrotnie większe wartości niż właśnie katujący dysk defragmentator. Kolumny "Zapis We/Wy", "Odczyt We/Wy", "Inne We/Wy". Ich wartości są poza tym podejrzanie stałe. "Rozmiar pamięci wirtualnej" wskazuje prawie to samo co "Użycie pamięci".

Mchl

Zapisy We/Wy pokazują ilość odwołań do urządzeń I/O. Powinny być też kolumny z wartościami w bajtach. No i jest to tak poza tym jedyne co mi się nasuwa na pierwszy rzut oka...

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

bartsob5

kiedys widzialem taki program, ktory pokazuje uzycie na skali logarytmicznej... o ile pamietam znalazlem go jakos na dobreprogramy.pl w narzedziach diagnostycznych czy cos w tym stylu, ale nie pamietam jak sie zwal...

w kazdym razie pokazywal tez jakie sa uszkodzenia dysku i jakie jest prawdopodobienstwo jego zepsucia sie...