wsparcie dla Tybetu

Zaczęty przez Anatman, 22 Marzec 2008, 15:37

Anatman

http://www.tybet2008.pl/

Na tej stronie znajdziecie list otwarty do Premiera Rzeczypospolitej z prośbą o powołanie  "międzynarodowej misji obserwacyjnej w sprawie łamania praw człowieka w Tybecie" i wystąpienie z taką inicjatywą na forum międzynarodowym. Chodzi w tym jedynie o to, aby wpisać swoje imię i nazwisko, zawód i miejsce zamieszkania. Im nas więcej, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu. Podpisy są zbierane do końca marca. Nie bądźcie obojętni wobec ludzkiej tragedii!


Oprócz podpisania się pod listem możecie również wspomóc akcję wysyłając swoim znajomym na gadu-gadu łańcuszek. Na przykład taki:

http://www.tybet2008.pl/
będziesz obojętny/a wobec łamania praw człowieka w Tybecie?
wpisz się na listę i podaj dalej

Troll81

Proponuje jeszcze akcję bojkotu olimpiady. ja jej nie zamierzam oglądac i podbijać ogladalności, Uważam też że sportowcy powinni zbojkotować olimpiadę. To by moze dałorządowi chin do myślenia.

kempler

A ja uważam że olimpiada jako wydarzenie sportowe nie powinno być bojkotowane. Nie od dziś wiadomo o łamaniu praw człowieka w Chinach. Dlaczego nie pomyślano o tym gdy wybierano Chiny ? Czemu wtedy nie było tylu krzyków o bojkocie ?

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

Mchl

Mój bojkot niewiele byłby wart, bo ostatnia olimpiada jaką śledziłem z jakimś zainteresowaniem, to ta z Atlanty.
Organizację Igrzysk przyznano Chinom, licząc zapewne po cichu na korzystne kontrakty, ale także na to, że pchnie to Chiny w stronę demokracji. Niestety po raz kolejny okazało się, że nie ma co przymierzać postaw powstałych przez ostatnie kilkaset lat w Europie i Ameryce, do postaw które w Chinach miały kilka tysięcy lat na rozwój. Chiny nie chcą i nie muszą być "zachodem".

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Czerwek

#4
Cytat: Troll81 w 24 Marzec 2008, 15:05
Proponuje jeszcze akcję bojkotu olimpiady. ja jej nie zamierzam oglądac i podbijać ogladalności, Uważam też że sportowcy powinni zbojkotować olimpiadę. To by moze dałorządowi chin do myślenia.

A co sportowcy sa winni sytuacji? To oni wybierali Pekin?

Delikatnie mowiac, banda politykow sp*****lila sprawe a teraz wszyscy wymagaja od sportowcow aby naprawili to co politycy popsuli...

Troll81

ja gdybym był sportowcem to bym nie pojechał. Tym bardziej po ostatnich tekstach chinczyków ze za wypowiedzi o tybecie bedzie dyskwalifikacja. Przeciez to ograniczanie wolnosci slowa.

Wyobrazmy sobie ze np otylia płynie na 200m i bije rekord, zdobywa złoto itp. W na podium mówi haslo "wolny tybet" i dyskwalifikacja. NIe ma rekordu nie ma złota nie ma chwały.

Że władze chińskie tłumią wolność słowa swoich obywateli to jedno ale że potrafią wolnym ludziom narzucić milczenie??

no tak. co sportowcy winni temu że politycy tak urządzili.

Więc można ze spokojnym sumieniem lecieć na olipiadę?? Bo ja bym spokojnego sumienie nie mial. To legitymowanie reżimu swoim cuchym przyzwoleniem. Polacy tak się oburzają że w WWII anglia i francja nie pospieszyly nam z pomocą. że w jałcie nas sprzedano stalinowi. Ale samy milczymy?

NIe wiem jak wy ale mną te wydarzenie wstrząsneły i zaczynam swój własny mały bojkot chin. Przy projekcie SKB@P pokazaliśmy że w kupie siła, więc może jeśli zaczniemy bojkotowac chiny to może ktoś z naszych polityków to zauważy? może jednak inaczej zaczną decydować.

Mchl

Cytat: Troll81 w 24 Marzec 2008, 18:04
ja gdybym był sportowcem to bym nie pojechał. Tym bardziej po ostatnich tekstach chinczyków ze za wypowiedzi o tybecie bedzie dyskwalifikacja. Przeciez to ograniczanie wolnosci slowa.

Wyobrazmy sobie ze np otylia płynie na 200m i bije rekord, zdobywa złoto itp. W na podium mówi haslo "wolny tybet" i dyskwalifikacja. NIe ma rekordu nie ma złota nie ma chwały.

Że władze chińskie tłumią wolność słowa swoich obywateli to jedno ale że potrafią wolnym ludziom narzucić milczenie??

To są zasady ustalone przez MKOL a nie przez ChRL. Moim zdaniem całkiem słuszne. Impreza sportowa nie powinna być narzędziem walki politycznej.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

kempler

Cytat: Troll81 w 24 Marzec 2008, 18:04
Wyobrazmy sobie ze np otylia płynie na 200m i bije rekord, zdobywa złoto itp. W na podium mówi haslo "wolny tybet" i dyskwalifikacja. NIe ma rekordu nie ma złota nie ma chwały.
O tym mówi Karta Olimpijska:
1. Żadnego rodzaju demonstracja lub propaganda polityczna, religijna lub rasowa nie jest dozwolona w dziedzinach olimpijskich.

Teraz Tobą wstrząsnęły ? Sorry ale o tym że Chiny działają w ten sposób nie wiadomo od dzisiaj...

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

taktu

Juz lepiej jechac na igrzyska i tam zamanifestowac swoje poglady w stylu przykladowo Kozakiewicza. To co teraz dzieje sie w Tybecie jest moim zdaniem tylko przedsmakiem, te debile chinczyki poprowadzily trase ognia olimpijskiego przez Tybet.. poza tym przy tym calym zamieszaniu nie zdziwie sie jesli ogien gdzies zgasnie :)


kempler

Wg. mnir sportowct powinni po prosty walczyć w swoich dyscyplinach. Jeśli ktoś chce zamanifestować , nie ma sprawy, nie mam nic przeciwko. Ale jeśli ktoś nie chce, władze nie powinny go/jej do tego zmuszać. Powtarzam po raz kolejny: sprawa nie jest świeża...

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

MJ19

Teraz to musztarda po obiedzie.Tak jak powiedział Czerwek to nie sportowcy wybrali Pekin tylko wybrano go im.Jakieś mózgi się nie wysiliły myśląc,że samo przyznanie olimpiady rozwiążę wszystkie problemy a tu pupa.I to jest TYLKO i wyłącznie ich wina i niech teraz biją się w pierś.Sportowcy nie powinni bojkotować olimpiady i na pewno tego nie zrobią po pierwsze dlatego,że sport i sama jego idea od zawsze były ponad podziałami a dwa kto o zdrowych zmysłach zmarnował by 4 lata treningu do tej konkretnej imprezy,która dla wielu jest imprezą życiową.Także sportowcy niech robią swoje a powody do myślenia niech mają Ci z "góry".

PMG

#11
Cytat: Troll81 w 24 Marzec 2008, 18:04
ja gdybym był sportowcem to bym nie pojechał.

Wyobrazmy sobie ze np otylia płynie na 200m i bije rekord, zdobywa złoto itp. W na podium mówi haslo "wolny tybet" i dyskwalifikacja. NIe ma rekordu nie ma złota nie ma chwały.

Wyobrażmy sobie że Arkadiusz Skrzypaszek nie jedzie na olimpiadę w Barcelonie. 4 lata przygotowywał się do występu, całe życie ułożył tak aby wystąpić na tej imprezie - od momentu gdy w wieku 12 lat po raz pierwszy wystpąpił w poważnych zawodach juniorskich marzył o tym żeby wystąpić na olimpiadzie. Całe swoje życie poświęcił temu. Nie łaził na dystkoteki tylko siedział na zgrupowaniach, nie latał za dziewczynami tylko pływał/skakał i inne takie. Po czym przychodzi czas olimpiady, on jest w pełni formy i przychodzi ktoś i mu mówi że nie wystąpi bo temu komuś nie podoba się to gdzie jest rozgrywana olimpiada.


Dla wszystkich takich MONDRYCH polecam czytanie wspomnień polskich sportowców, którzy nie mogli pojechać na olimpiadę w Los Angeles. W KAŻDEJ jest WIELKI żal do polityków że nie pozwolono im jechać. A wy chcecie zrobić to samo.

A poza tym taki Skrzypaszek gdy wystąpił, zdobył złoty medal ma zapewnioną emeryturę sportową. Możliwe ze w następnych zawodach zerwie ścięgno i już nie będzie mógł występować. Będzie miał 20 albo 30 kilka lat i nie będzie mógł startować, całe życie tylko występował i taka emerytura to zapewnienie mu spokojnej starości. A ty chcesz im uniemożliwić to.

Wikipedia - tam też można czytać o okrętach

Troll81

NIe mówię żeby zakazać im jechać. NIech każdy w swoim sumieniu rozstrzyga. Ja gdybym był sportowcem nie pojechałbym. Jestem daleki od narzucania swojej woli. Mogę namawiać i protestować ale siłą nie zamierzam narzucać absolutnie niczego. gydż przeciw takim działaniom sam właśnie protestuję.

Mogę powiedzieć jedno. Że sportowiec który nie pojedzie na olimpiadę w moich akurta oczach zyska dozgonny szacunek. A i o jego emeryturę wg mnie powinno zadbać państwo. Już i tak z moich podatków i składek ZUS utrzymuję np emerytury rolników więc kilkudziesięciu sportowców dużej różnicy mi nie zrobi.

Pigu

Cytat: Troll81 w 02 Kwiecień 2008, 16:37
Ja gdybym był sportowcem nie pojechałbym.

bardzo łatwo podjąć taką "wirtualną" decyzję  ;)

dvh6

Jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, że sportowcy jadąc na olimpiadę otrzymują jakieś tam pieniądze, a jak wywalczy jakiś medal to pewnie i nie małą premie dostanie. Sportowcy w ten właśnie sposób zarabiają na życie, więc nie każdemu by było łatwo powiedzieć nie jadę i nie zarabiam.

USA tez prowadzi działania militarne czy to w Afganistanie, Iraku. Nie raz było głośno o niehumanitarnych poczynaniach amerykańskich wojsk, bo tak naprawdę to nie wiadomo co tam się dzieje, a gdyby Igrzyska odbyły sie w USA, czy Rosji(która też prowadziła kampanie wojenną) to chyba by nikt nie protestował.

Igrzyska to formuła mająca na celu rywalizację sportową. Polityka kraju, który jest organizatorem jest nie ważna. Oczywiście można wyciągać jakieś konsekwencję względem Chin, jednak tylko i wyłącznie polityczne

Mchl

Ja na przykład dzisiaj zamiast zupki chińskiej jem zupkę tajską...

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

dvh6

A może zrobić protest i nie kupować rzeczy z napisem made in china ???

Mchl

Obawiam się, że byłoby ciężko...

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

kempler

Cytat: dvh6 w 02 Kwiecień 2008, 20:18
A może zrobić protest i nie kupować rzeczy z napisem made in china ???
Tak, tylko przekonaj do tego  większość polaków których nie stać na markowe ciuchy, sprzęt itp. Dla nich nie jest ważne to że w Chinach łamią prawa człowieka tylko żeby do 1 przeżyć. Niestety prawda jest taka że chińska gospodarka w dużym stopniu napędza gospodarkę światową i jej bojkot odbiłby sie na gospodarce światowej. I to wiedzą duże koncerny światowe... Po Olimpiadzie NIESTETY temat przycichnie...

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

bartsob5

nawet (a nawet zwlaszcza) markowe rzeczy sa produkowane w chinach, czyli nie ma co sie przerzucac z butow za 40zlotych z tesco na adidasy albo nike'i, bo produkuja je ci sami ludzie...

ja jestem, musze przyznac, nieco zazenowany... kiedy pekin zostal wybrany na organizatora? 6? 7 lat temu? czemu wtedy to nikomu nie przeszkadzalo a teraz nagle wszyscy sie burza? co to, jakos sie sytuacja tam zmienila? dla mnie to szopka i tyle.

kempler

Dokładnie bartsob5. Teraz politycy i inny ważni pokazują jak to się "przejmują" prawami człowieka...

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

dvh6

Nie małą role też odgrywają media co rozdmuchują wszystko co popadnie, aby tylko oglądalność skoczyła.

Troll81

Nie wiem jak inni ale ja przez ostatnich kilka lat myślałem że chiny pomalutku się demokratyzują, oczywiście na chiński sposób. Nikt w końcu nie powiedział że metoda Polski czy Rosji jest najlepsza. Ale jednak w Chińskiej gospodarce zaczał w jakimś kształcie rozwijać się kapitalizm. Wiadomo że 1,5 miliardowy kraj nie zmieni się w ciągu jednej nocy w kwitnąca demokrację. Na to wszystko nakład się też inna kultura.

Ale moje nadzieje zostały rozwiane. kiedyś też sądziłem że bojkot chin nie ma zbytniego sensu. Ale teraz już wiem że nie ma innej możliwości niż reagować na to co się dzieje. Oczywiście mój prywatny protest nie będzie miał wielkich skutków, ale jesli ileś tam milionów ludzi urządzi prywatny protest to koncerny to odczują.

Mchl

A ja wam mówię, że Chiny za kilka lat zaczną się dobierać do Syberii...

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

dvh6

Cytat: Mchl w 02 Kwiecień 2008, 23:04
A ja wam mówię, że Chiny za kilka lat zaczną się dobierać do Syberii...

Nie sądze Rosja i Chiny to dwa bratanki, poza tym nie ma co porównywać siły militarnej Tybetu I Rosji.

Mchl

Chiny to nieprzewidywalny i arogancki kraj. Mogą być bratankami Rosji tak długo, jak długo to będzie Chinom odpowiadać. Rosja z kolei nie potrafi sobie poradzić z utrzymaniem przy sobie swoich republik. Jeśli Chiny ruszą na północ, Rosja sięgnie pewnie po broń masowego rażenia.

Taki mój czarny scenariusz... mam szczerą nadzieję, że się mylę :P

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Troll81

ani chiny ani rosja nie ruszą na siebie bo zbyt wiele głowic mają. Po prostu zrównałyby się z ziemią.
chiny graniczą z:
Korea północna
Rosja
Mongolia
Kazachstan
Kirgistan
Tadżykistan
Pakistan
Indie
Nepal
Buthan
Myanmar (Birma)
Laos
Wietnam

Mongolia ma 3 000 000 (1/12 polski)
A powierchnię 4x polska
I mongolia leży sobie między rosją a chinami
Dlatego jak w mongolii odkryto złoża ropy uranu i gazu to natychmiast wyprzedali wszystko amerykanom :D
Ale kazachstan też spory kraj
O Tażykistan i Kirgistan też nikt się nie upomni