rózne temperatury rdzeni w core duo ? norma ?

Zaczęty przez lakixxl, 19 Sierpień 2008, 18:51

lakixxl

koledzy !

wlasnie zamontowalem w drugi lapie core duo T2350 !
przy 100% obciazeniu rzec jasna BIONCiem wystepuje roznica w temperzturze rdzeni miedzy 4 - 5 C czy taki stan jest normalny czy jakies problemy z chlodzeniem to zwiastuje !

z drugiej strony to musze powiedziec ze jestem lekko zawiedziony z mozliwosci OC dla tego proca w porownaniu z tym co robilem z celeronem M440! ku mojemu zdziwieniu przy nizszych FSB sie wiesza mimo ze osiaga i tak nizsze temperatury niz celeron!

macie jakies pomysly jak go tu dobrze wyczuc ?

Troll81

wygląda na to że masz cos nie tak z przyleganiem radiatora.

lakixxl

jestes tego absolutnie pewien ? jakie sa dopuszczalne roznice ?
jezeli tak to go rozkrece i pocisne srebrem w kremie raz jeszcze !

Can-D

albo czapa krzywa tj: rdzenie dokładnie do niej nie przylegaja równo -- raczej nieduża róznica między rdzeniami.

lakixxl

czape dokrecilem w miare rownomiernie sie wydaje ! kazda srobeczke na maxa ! jutro go rozkrece i raz jeszcze przesmaruje .... w tej chwili jak to pisze to roznica jest 3 C .... patrze na drugie lapa mojej kobiety i u niej idealnie caly czas te same temp na kazdym rdzeniu!

czy taki stan jest zagrozeniem dla proca ?

Can-D

#5
Napewno nic sie prockowi nie stanie,nie ma się czym martwic -- chodziło mi o metalową osłone chroniąca rdzenie -- one nieraz równo nie przylegaja i na to sie już nic nie pomoże.

Mi sie quad ostatnio o 10 stopni rozjeżdzał między rdzeniami -- pomogło przeszlifowanie radiatora i posmarowanie mniejszą ilością pasty -- po zabiegu różnica miedzy rdzeniami 3-5 stopni.

Troll81

dodaj węcej pasty. Pewnie płytka nierówno przylega. MOżesz też sprawdzić równomierność rozłożenia pasty, albo zmienic pastę na inną :D

lakixxl

dzieki Panowie za cenne uwagi! naprawde doceniam  :)
jutro na spokojnie pokombinuje.... ale slyszalem zeby pasty tez za duzo nie kitowac na rdzen ! ?

emik

w moim T5500 różnica między rdzeniami w granicach 1,5 stopnia


Mchl

Pasta ma zapchać pory po obu stronach, a nie być kolejną warstwą termoprzewodzącą, tak więc raczej z umiarem.
Dokręcać śrub na maksa też nie ma co. Mocno oczywiście, ale przede wszystkim równomiernie (a jak się kręci na maksa, to ciężko żeby było równomiernie, bo maksimum w różnych miejscach wychodzi)

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

lakixxl

pewnie masz racje z tym maximum śrubek .... ale kurde w lapie jest cholernie mało miejsca i ciezko to ocenic ! tarez roznica wynosi np 2C .... i juz na 3C wskoczylo! pokrece jutro i jak bedzie podobny efekt to chyba dam sobie z tym spokoj !
Cytat: emik w 19 Sierpień 2008, 21:50
w moim T5500 różnica między rdzeniami w granicach 1,5 stopnia
jak sie zachowuje ten procek ? podkrecasz go ?

emik



lakixxl

Cytat: emik w 19 Sierpień 2008, 22:06
nie - obniżyłem tylko napięcie
to jest proc mobilny jak rozumiem ! wiec jak Ci sie udało zmienic napiecie ?? masz jakis soft specjalny ? da sie tez zwiekszyc ?

emik

Cytat: lakixxl w 19 Sierpień 2008, 22:15
Cytat: emik w 19 Sierpień 2008, 22:06
nie - obniżyłem tylko napięcie
to jest proc mobilny jak rozumiem ! wiec jak Ci sie udało zmienic napiecie ?? masz jakis soft specjalny ? da sie tez zwiekszyc ?

TU masz wszystko opisane Zwiększyć raczej się nie da


lakixxl

juz wszystko jasne  :) - RMclock znam ten soft akurat  :)

lakixxl

kurde ale cipciak ze mnie! nie wiem jak mi sie wtedy ta paste tak beznadziejnie udalo rozsmarowac! chyba jakis babel powietrza tak utknal! teraz temp idealne ... roznica max 1 C no i obu zrdzeni nizsza po 66 - 69! wczoraj to 70 C przekraczalo  :-\

Troll81

no i się powyjaśniało :D Najprostsze rozwiązania są naskuteczniejsze :D

lakixxl

#17
koledzy !
nie ktos napisze cos sensownego bo ja juz sie gubie i nie wiem co do czego przypiac!
czesc pamieta poprzedni watek o temperaturach na rdzeniach!

zgłupiałem do reszty!
uruchamiam program Sandra SiSoftware XII - temp procka 62 C
Everest ultimate edition takie wartosci:
Typ czujnika   Maxim MAX1617A  (SMBus 4Ch)
Temperatury   
Płyta główna   49 °C  (120 °F)
Procesor   63 °C  (145 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 1   68 °C  (154 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 2   68 °C  (154 °F)
Hitachi HTS541080G9AT00   43 °C  (109 °F)

uruchomilem RightMark CPU clock utility - 83 C na kazdy rdzen !!!

i co tu robic ? nie chce spalic proca ale te rozbieznosci sa niepokojace !

ps. emik racja .. nie bede zasmiecał!
ps2. jaki to był ten program ?? skasowałem wątek a nie zapamietałem  ::)

emik

mi HW Monitor pokazuje temp identyczne jak RightMark


lakixxl

#19
ok zaraz go sciagne ! ==> no i ZONK mi HW monitor pokazuje po 68 C

znalazlem jeszcze na dysku:

coretemp 0.99 - pokazuje 68 C
notebook hardware control - 68 C

nie wiem co odwala ten Rightmarkowi ??! ???
boje sie troche bo ten proc ma max temp 85C a jak ten pokazuje caly czas po 82 - 83 to troche brzydko to wyglada !

Szopler

a w biosie nie ma monitora? chyba najbardziej miarodajny jest właśnie w biosie...

lakixxl

Cytat: Szopler w 22 Sierpień 2008, 14:03
a w biosie nie ma monitora? chyba najbardziej miarodajny jest właśnie w biosie...
to jest lapek tam w biosie odnosnie procka jest tylko komunikat ze jest i jaki jest jego typ! nic wiecej :/
nie wiem co robic ! procek działa "dosc" stabilnie ... jakas tam wywiecha sie zdarzy ! ale ta temp jest tak blisko krytycznej ze sie boje ze mi padnie za jakis czas! wiekszosc programow pokazuje ta mnijesza wartosc ok 68C ale dlaczego ten RMclock dodaje jeszcze 15C ??

RAD-Poland

#22
niekoniecznie - BIOS pobiera dane z układu ITxx/MAXxx to prawdopodobnie temperatura z czujnika pod procesorem
najbardziej wiarygodne wg mnie to dane z rejestrów samego procesora pochodzące z diod poszczególnych rdzeni
dla mojego AMD 3800X2+ 2,0@2.22 rozbieżności pomiędzy IC/Bios a danymi z rejestrów CPU są olbrzymie

CytatIT-CPU - 38C
register-core0 - 49C
register-core1 - 51C
tłumaczę tę różnicę tym, że buda komputera jest otwarta i płyta główna z obu stron dobrze owiana (temperatura otoczenia 24C)

mogę się mylić, a po drugie nieco inaczej może być w INTELU,
warto poczytać opisy programów skąd pobierają poszczególne dane
szkoda, że nie możesz sprawdzić tego organoleptyczne tak duże różnice są wyczuwalne

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

lakixxl

koledzy to jest scisniety lapek :] tu budy nie ma zadnej!
organoleptycznie ===> dotykam proca tzn tego kawałka miedzy ktorym jest przykryty to nie powiem pali jak cholera, jest goracy naprawde goracy ! termometru w palcu nie mam ale wydaje mi sie jest to bardziej te 80 kilka C niz te 68 C!

poza tym czytalem gdzies ze tak jak mowisz wazna jest temp diody proca bo to jest czujnik w samym procesorze! i tak jest wlasnie w Evest ultimate jak pisalem wyzej. temp rdzeni i temp procesora ale z czujnika gdzies blisko proca! to by sie zgadzało bo jest roznica okolo 6 - 8 C jak na laptopa to pewnie wiecej nie bedzie !

ale co sciemnia RM clock utility to nie wiem!
jedyny wyjsciem chyba pozostaje mi wlozyc starego jednojajowca i zrobic test z RMclock !

bartsob5

spokojnie... nie panikuj tak... robiles restart systemu? (czasem sa bledne odczyty, i restart systemu sprawia ze wraca do normy)

masz proca w wersji t2xx wiec jest on mniej wiecej z tej samej lini co moj (t7700) i musze ci powiedziec, ze moj ma 85 (wg rightmarka) w standardzie, liczac qmc na jednym rdzeniu (drugi wolny), a na dwoch, to powyzej 90 (choc mniej wiecej miedzy 91 a 93 system sie plumka ze jest przegrzanie, przy 90 spada taktowanie do 1,2GHz) jak masz viste, to w menadzerze zadan wlacz resource monitor - tam pokazuje jakie jest taktowanie proca (od 33 do 100%) i tylko jesli to taktowanie bedzie spadalo czesto do 33% pod obciazeniem, to masz sie czym martwic.

mozesz tez sprawdzic, jakie beda odczyty po wsadzeniu liczacego lapka do lodowki badz zamrazarki (moj w lodowce liczac ma jakies 60 stopni, w zamrazarce 35-40)

lakixxl

restart nic nie daje caly czas sa takie temp!
ale skoro piszesz ze Twoj do 90 C sie grzeje i system jakos idzie to juz nie panikuje !
w sumie jest o 25% podkrecony... zawsze moge to zmniejszyc !
do lodowki :P nie probowalem ... zamrazalnik mam za maly :)

prawda jest tak ze moj lap wg serwisu asusa nie byl testowany z core duo! oni oryginalnie wkaldaja tam tylko celerony i core solo! wiec to taki troche experymet ze on w ogole dziala w moim lapie ! koles z dzialu technicznego ostrzegal mnie ze chlodzenie nie jest zaprojektowane pod taki procek no i ze strace gwarancje  :o

juz zamowilem jakas podkladke chlodzaca po lapa na allegro .. zawsze do cos pomoze

moj proc ma zasieg tego thortle czy jak to sie pisze miedzy 40 - 100% - na RM clock czasami sie zdarzy ze obnizy na chwilke takowanie o 10% ale to bardzo rzakdo!

probowalem poszukac jakiegos softu do programowania wiatraka ale nie moge nic znalezc ... moze cos posiadasz ?

Mchl

Cytat: bartsob5 w 22 Sierpień 2008, 22:47
mozesz tez sprawdzic, jakie beda odczyty po wsadzeniu liczacego lapka do lodowki badz zamrazarki (moj w lodowce liczac ma jakies 60 stopni, w zamrazarce 35-40)

Widzę, że stałeś się fanem tej metody schładzania laptopów ;)

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

AiDec

#27
Kazda metoda jest dobra jesli przynosi efekty i nie zabija nikogo :D (z wyjatkiem sasiadow :P)



Pozwole sobie zapytac w tym watku (moze ktos wie):

- gdzie znajde informacje jaka jest max dopuszczalna temperatura danego modelu procka (chodzi GLOWNIE o Intele)?
- gdzie znajde informacje jakie jest nominalne i max. dopuszczalne napiecie podawane prockowi? (moze jest jakis zbiorczy website...)



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

emik



AiDec

No niby jest informacja (np. dla mojego procka):

Thermal Specification: 55.5°C
VID Voltage Range: 0.85V – 1.3625V

Tylko nie do konca o to mi chodzi. Ja mam stala temperature 70C i zasilanie 1.4V. Pytanie czy moge jechac do np. 1.6V, czy moge dobic do 75C a moze wiecej - jaka jest max granica ktorej nie wolno przekroczyc? O cos takiego mi chodzi.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka


AiDec

#31
Tez nie do konca. Widzisz, nawet w tym zrodle podane jest:

Intel Core 2 Extreme X6800 2.93 GHz
Min/Max operating temperature (°C)  ?    5 - 60.4


Mam w lapku X6800 2.93 GHz, od ponad roku chodzi 24/7 100% load (gry/BOINC). I rowniez 24/7 mam temp 71-72C! Zgodnie z tym zrodlem mam spalonego proca :P. Szukam info gdzie byloby podane np.:

X6800 - max temp 80C
Q6600 - max temp 78C
QX9770 - max temp 90C

Btw, jesli uzyje Core Temp (v 0.99), to ten programik podaje mi temp kazdego rdzenia jak rowniez jedna ciekawa informacje: `Tj. MAX`. Co to jest? Moze to jest to? Wiem ze `Tj.` to skrot od Tjunction, `ale o so chosi`? :)


Dla X6800 Tj. MAX wynosi 85C, a dla QX9770 chyba 115C (o ile dobrze pamietam).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Pigu

#32
http://processorfinder.intel.com/

http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SL9S5# ?

emik

Cytat: Pigu w 23 Sierpień 2008, 14:27
http://processorfinder.intel.com/

http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SL9S5# ?

a już podawałem ten link, ale to jednak nie o to chodziło


Pigu