BOINC Ubuntu i inne

Zaczęty przez krzyszp, 28 Sierpień 2008, 11:47

Za którą wersją BOINC-Ubuntu jesteś?

Ubuntu 8.04 32bit
Ubuntu 8.04 64bit
Ubuntu 8.10 32bit
Ubuntu 8.10 64bit
Xubuntu 8.10 32bit
Xubuntu 8.10 64bit
Kubuntu 8.10 32bit
Kubuntu 8.10 64bit
Kubuntu 8.04 32bit
Kubuntu 8.04 64bit
Inna - dopisz posta

krzyszp

Jako, że zainteresowanie przeróbkami Ubuntu i jego odmian robi się dość duże, więc:


  • Przdałby się jakiś serwer - nie mogę hostować w domu, bo mi transferu na przeglądanie neta nie starcza
  • Przydała by się lista życzeń - co ma wejść w skład kompilacji
  • Mile widziana tapeta z logo drużyny (a może z logo BOINC?)
  • Miejsce na jakimś serwerze na zrobienie repozytorium z najnowszymi wersjami managera i klienta...
  • Osoba umiejąca kompilować jądra ze sterownikami (ja nigdy nie robiłem jajka, a widać, że zapotrzebowanie jest)

I najważniejsze - jak ktoś potrafi sklecić listę kart sieciowych (wifi) oraz kontrolerów RAID współpracujących bezstresowo...

Ps. Ubuntu 8.10 alpha4 już znalazłem...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

PBT_marian_boss

Cytat: krzyszp w 28 Sierpień 2008, 11:47

  • Przdałby się jakiś serwer - nie mogę hostować w domu, bo mi transferu na przeglądanie neta nie starcza
  • Miejsce na jakimś serwerze na zrobienie repozytorium z najnowszymi wersjami managera i klienta...

Jaki jest średnio miesięczny transfer i ile potrzebujesz miejsca? Może będę mógł pomóc.

Troll81

ja bym siem na alfy nie porywał. To ma być system pod boinca wiec stabilny byc musi. Natomiast wywalilbym zbedne pakiety. Np mozille i inne officy

krzyszp

Transfer?
Dla obrazów iso - kilkadziesiąt GB było w ciągu tygodnia... Musiałem na siłę przerwać.
Natomiast dla repozytoriów nie jest to dużo i mógłbym wykorzystać nawet serwer w domu. Problemem jest, że czasami robię na nim różne rzeczy i wtedy np. ginie internet...

Hostowany serwer może być ok, ale potrzebuję dostęp do shella i komendy dpkg + pełne prawa do jakiegoś folderu...

Pogrzebię trochę na serwerach, które sam wynajmuję - może się coś znajdzie...

Co do wersji alpha.
Ubuntu nawet w alphie jest dość stabilne, a poza tym robię aktualizację pakietów podczas budowy ISO. Korzyścią dodatkową jest najnowsze jajko - więcej sterowników.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

AiDec

#4
Mam dla Ciebie Krzychu i dla wszystkich innych jedno rozwiazanie:

https://www.adrive.com

Bezplatny serwer 50GB dla kazdego. Korzystam od dawna. I w d.... masz wszystko (np. transfery). Malo Ci powierzchni? Transferu? To zaloz sobie 10 serwerow ;D

I po klopocie :). Kto pyta nie bladzi :).




Co do glosowania postawilem na Ubuntu 8.04 64bit. `King sajz dla kazdego!`. Eee, sorry, mialo byc 64bit dla kazdego ;). Prosta sprawa - predzej czy pozniej i tak kazdy bedzie mial 64bity. Poza tym mam spore doswiadczenia jeszcze z czasow kiedy wchodzil XP X64. Zawsze chodzil szybciej niz XP nawet na starszych prockach! :)

W alfy nie chcialbym wchodzic - oczekuje stabilnosci. Pelnej. Panowie, bedziemy sie rozrastac, kazdy z nas bedzie mial pewnie coraz wiecej kompow. Nie chcielibyscie miec coraz wiecej problemow... Ja wiem jak to wyglada jak sie ma 7 kompow w domu...



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

ja chciałbym zagłosować na xubuntu 8.04 64bit ale go nie widzę w ankiecie.

AiDec

Tez chcialem, tez nie bylo, dlatego dalem glos na Ubuntu 8.04 64bit.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

krzyszp

Cytat: Troll81 w 28 Sierpień 2008, 18:41
ja chciałbym zagłosować na xubuntu 8.04 64bit ale go nie widzę w ankiecie.

Bo przecież już krąży w sieci...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

AiDec

#8
No, ale...

Po pierwsze jak wszyscy wybiora wlasnie ta opcje, to po co masz sie meczyc z innymi :P. Zrob sobie wolne, skocz na browara... Swiat sie nie konczy na kompie, naprawde. Tam gdzies jest calkiem ladnie, tam za firewallem... :P

Po drugie, mozesz rozwijac `swoja dystrybucje` :D. I to juz bylo na powaznie :). Ja bym bardzo chetnie ze sterami do wireless :). Mozesz cos wyciac, dodac jakies funkcjonalnosci... Optymalizowac pod konkretne procki... A ja Ci bede slal kupony na browary w Biedronce ;D.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

krzyszp

Cytat: AiDec w 28 Sierpień 2008, 20:37
No, ale...

Po pierwsze jak wszyscy wybiora wlasnie ta opcje, to po co masz sie meczyc z innymi :P. Zrob sobie wolne, skocz na browara... Swiat sie nie konczy na kompie, naprawde. Tam gdzies jest calkiem ladnie, tam za firewallem... :P

Niestety, w godzinach pracy nie mogę na browara...

Cytat: AiDec w 28 Sierpień 2008, 20:37
Po drugie, mozesz rozwijac `swoja dystrybucje` :D. I to juz bylo na powaznie :). Ja bym bardzo chetnie ze sterami do wireless :). Mozesz cos wyciac, dodac jakies funkcjonalnosci... Optymalizowac pod konkretne procki... A ja Ci bede slal kupony na browary w Biedronce ;D.

Do najbliższej biedronki mam... 1500km...  :)

Ale spoko, bawię się dalej...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

A ja bym pczekał na boinc xubuntu 64bit ale z obrazem dociętym do 700mb

krzyszp

#11
Cytat: Troll81 w 28 Sierpień 2008, 22:56
A ja bym pczekał na boinc xubuntu 64bit ale z obrazem dociętym do 700mb
Sie zrobi w czasie weekendu (jak czas pozwoli)...

Aktualizacja:

Się zrobiło (BOINC-Xubuntu8.04PL-AMD64.iso), obraz ciut ponad 600MB...

Teraz znikam na urlop na tydzień...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81


Szopler

Może jakiś mały update? np. najnowszy client z cuda :).

AiDec

Cytat: krzyszp w 29 Sierpień 2008, 08:16
Się zrobiło (BOINC-Xubuntu8.04PL-AMD64.iso), obraz ciut ponad 600MB...

Respect, gratz i dzieki :).


Cytat: Szopler w 20 Grudzień 2008, 00:07
Może jakiś mały update? np. najnowszy client z cuda :).

A propos CUDOW, to koniecznie stery 177.82 i BM 6.5.0



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

[PBT] Horpah

a próbowałeś 177.98 ?

AiDec

Cytat: Horpah w 20 Grudzień 2008, 11:28
a próbowałeś 177.98 ?

Nie. Z Linuxem mam tylko sporadyczne spotkania i szczerze powiedziawszy/napisawszy nawet nie wiedzialem ze taka wersja driverow sie ukazala :). Jesli to jakas beta, to na pewno jej nie mialem.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

krzyszp

Na razie nie było czasu, ale może za parę dni coś pokombinuję :-)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

tito

Po co Wam jakaś dodatkowa kompilacja linuxa? Puppy linux (niestety tylko 1 jajko CPU), lub jego klon (nie pamiętam nazwy - 2 jajka). Całość - już całkowicie funkcjonalny ze sporą ilością softu i sterowników = ~100MB.

Troll81

bo krzyśkowe xubuntu 64bit rox :D i ma od razu zainstalowanego BOINC bootuje się z płytki i wspiera wszystkie 4 jajka :D

Szopler

#20
właśnie wrzuciłem ubuntu x64 na VM + prime... czasy przeliczania podobne jak na xp x64 (na którym stoi VM)... claimed credit większy... granted jeszcze nie wiem ;)

eee. granted jest stały dla WU, muszę przetestować wydajność tego na jakimś innym projekcie, ale benchmark wyglądał obiecująco (ponad 10k integer ops/sec/rdzen)

AiDec

#21
Cytat: tito w 20 Grudzień 2008, 14:26
Po co Wam jakaś dodatkowa kompilacja linuxa? Puppy linux (niestety tylko 1 jajko CPU), lub jego klon (nie pamiętam nazwy - 2 jajka). Całość - już całkowicie funkcjonalny ze sporą ilością softu i sterowników = ~100MB.

Dlatego ze Puppy jest nieprzetestowany przez `naszych`. A z Ubuntu korzysta tutaj wielu. Wiele osob ma odpalone Ubuntu i wiemy ze dziala. Latwiej zmienic cos w temacie ktory jest `stabilny`, znany, niz ryzykowac ze cos pojdzie zle.

Albo moze inaczej - odpowiem Ci pytaniami:
Jak wyglada Puppy w porownaniu do Ubuntu jesli chodzi o obsluge urzadzen wireless? - uprzedzam, ze mam w domu tylko i wylacznie siec wireless a na przestrzeni 110m2 mam 9 kompow. I na pewno nie poloze kabli (o cenie zakupu kabli i dodatkowego switcha nie wspomne) specjalnie dla Puppy.

Jak wyglada Puppy w porownaniu do Ubuntu jesli chodzi o wydajnosc BOINC`a w najpopularniejszych projektach?

Czy w Puppy moge spokojnie odpalic dosc specyficznego FreeHAL`a?

Czy Puppy ma na pokladzie zainstalowanego BM`a?

Czy mam mozliwosc poproszenia `tworcy` o wersje z BM 6.5.0?

Jak wyglada Puppy w porownaniu do Ubuntu jesli chodzi o GPUGrid - mam tu na mysli obsluge CUDA 1.0, 1.1, 2.0, 2.1b?

Jak mnie potraktuje opiekun projektu GPUGrid, jesli mu napisze ze mam jakis specyficzny klopot pod Puppy? Zapewne odpisze mi `wez se chlopie jakas bardziej popularna kompilacje Linuxa, a nie taka co jej na oczy nie widzialem, to moze Ci odpowiem` :P

W ten prosty sposob wyjasnilem Ci dlaczego nic innego tylko Ubuntu :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

puppy akurat jest dosyć popularny. Sam używałem :)

TJM

#23
Haha to mnie rozwaliło:

Cytat
wez se chlopie jakas bardziej popularna kompilacje Linuxa, a nie taka co jej na oczy nie widzialem, to moze Ci odpowiem

Jak dla mnie linuks to linuks, myślę że dla zaawansowanych użytkowników praktycznie nie ma różnic między dystrybucjami innych niż struktura katalogów, domyślne położenie różnych plików i nazwa :D Jakby mi ktoś odpisał w ten sposób na pytanie, chyba nie wytrzymałbym tylko quotnąłbym jego odpowiedź i pod spodem dopisał po prostu 'LOL NOOB'  - lepszego określenia nie potrafiłbym znaleźć XD


Tak btw, to moim zdaniem chyba najbardziej potrzebną rzeczą jest zachowywanie gdzieś skonfigurowanego BOINCa między sesjami, żeby co restart wszystkiego od nowa nie ustawiać. Chyba najłatwiej byłoby wykorzystać pena na USB do tego, automatyczne wykrywanie BOINC-pena nie byłoby chyba zbyt trudne - np. przeszukanie wszystkich dostępnych szukając pliku o określonej nazwie; podobnie niezbyt trudne byłoby okresowe pakowanie tarem katalogu BOINCa i wrzucanie tam backupu, podobnie wykonanie backupu przy normalnym zamknięciu systemu i odtworzenie przy uruchomieniu.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

TJM dla początkujących różnice są kolosalne. Weż daj nowemu userowi slaczka a drugiemu ubuntu. i zobaczysz różnicę w ich reakcji :D

TJM

To zależy, bo dla chcącego nic trudnego - mój pierwszy kontakt z linuksem to była minidystrybucja oparta na slackware, praktycznie bez żadnego systemu zarządzania pakietami (jedynie system instalacji gotowych paczek, których wybór był ograniczony), wszystko czego nie było na liście trzeba było przygotować samemu na innym systemie. Mimo że na każdym kroku system rzucał kłody pod nogi jakoś mnie to nie odepchnęło, za to wciągnęło do tego stopnia, że dopchałem się nawet do dev teamu tej mini-dystrybucji %-)
Tylko kiedyś było inaczej - ja zanim dossałem się do PC z windowsem bawiłem się na C64, Atari 130(XE? nie pamiętam, może XL) i później przez blisko 10 lat na amidze, a na PC długa droga zanim w ogóle jakikolwiek windows uruchomiłem. Obecnie większość użytkowników to dzieci windowsa, którym na dźwięk słowa 'DOS' włosy stają dęba, a konsola kojarzy się z DJem  XD 

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

krzyszp

Właśnie się dopchałem do stronki http://www.pendrivelinux.com/ - myślę, że z tą pomocą może coś zmajstruję  :book:

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

AiDec

#27
Mnie bardziej chodzi o to, ze jesli majstrujesz z czyms tak skomplikowanym i nieznanym jak GPUGrid, to nawet drobna roznica miedzy systemami moze urosnac to sciany z kamienia, a drobniutka zmiana w dystrybucji moze od razu skutkowac bugiem nie do odnlezienia i nie do solvniecia. GPUGrid to jest dla wszystkich taka nowosc, ze najtezsze glowy maja migreny. Moze nie kazdy zdaje sobie z tego sprawe, ale to jest przetwarzanie rownolegle, grafiki, dla 240 rdzeni (!). Ostatni bug w GPUGridzie to byly trzy tygodnie pracy dla szefa projektu + developerow BM, przy pelnej i intensywnej wspolpracy inzynierow i programistow Nvidii... Efekt dzialan jest taki, ze na Windzie juz jakos to dziala. Na Linuxie jeszcze rozwiazania nie znalezli...

A co do samego Ubuntu, to jak na 4um GPUGrida ktos ma z tym jakis klopot, to po pierwsze zawsze sie znajdzie ktos kto odpowie/podpowie co robic i ta odpowiedz/podpowiedz pojawia sie po 10 minutach. A jak ktos rzuci problemem w Slacku,to temat wisi miesiac.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

AiDec

A ja bardzo czekam na Ubuntu 8.10 x64 - tam jest pare rozwiazan dla mnie (obsluga czesci moich RAID-ow i wirelessow :). A ze mam akurat jakies cztery dni wolnego... No normalnie bym Cie ozlocil... Za takiego Ubuntu 8.10 z BM 6.5.0 i sterami 177.82 :). To by moze nawet na Kosmosie poszlo bez dodatkowych sterow do RAID`u :). To juz bym nawet tymczasowo te 30 metrow kabla polozyl...  :attack:



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

TJM

Zainstaluj więc te ubuntu normalnie na partycji windowsa tak jak ja zrobiłem. Instalacja to bodajże ze 4 kliknięcia, potem startuje ci system - jeśli masz DHCP net od razu działa, odpalasz FF, ściągasz BOINCa 6.5.0 x64 ze strony, instalujesz dwoma kliknięciami, wchodzisz do katalogu BOINC, klikasz ikonkę run_manager i dalej konfigurujesz klienta tak samo jak pod Windows.
Po zainstalowaniu warto przeskoczyć z powrotem pod Windows i zdefragmentować partycję gdzie siedzą pliko-partycje ubuntu, ponieważ z jakiegoś powodu podczas instalacji strasznie się fragmentują - u mnie każdy plik miał ponad 10 tysięcy fragmentów, to strasznie spowalnia ładowanie się ubuntu.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AiDec

#30
Znalazlem torrenta Ubuntu 8.10 x64 niestety tylko ENG. Moze jakos sobie poradze.


Btw, co to za wersja i386? Co to jest?



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

TJM

i386 to wersja która z założenia powinna się odpalić na każdym PC zgodnym z x86.

Nawet nie zwróciłem uwagi na język i zassałem z ubuntu.com wersję amd-64, część systemu jest spolszczona jednak, ale nie wszystko.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

patak

Cytat: TJM w 23 Grudzień 2008, 16:25
...część systemu jest spolszczona jednak, ale nie wszystko.

Musisz w ustawieniach, czy preferencjach języka zaznaczyć polski i wtedy ściągną się pakiety spolszczające cały system. Z programami może być różnie.

TJM

Ja bym chętnie pozbył się całkowicie spolszczenia, wolę mieć wszystko po angielsku niż takiego dziwnego mixa eng-pl. Na razie jednak mi to nie przeszkadza, linuks i tak jest tylko na wypadek jakichś wyścigów w projektach gdzie 64 bitowa aplikacja jest szybsza %-)

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AiDec

#34
W zwiazku z Linuxem, to teraz beda pytania...

Cytat: TJM w 23 Grudzień 2008, 13:10
Zainstaluj więc te ubuntu normalnie na partycji windowsa tak jak ja zrobiłem. Instalacja to bodajże ze 4 kliknięcia, potem startuje ci system - jeśli masz DHCP net od razu działa, odpalasz FF, ściągasz BOINCa 6.5.0 x64 ze strony, instalujesz dwoma kliknięciami, wchodzisz do katalogu BOINC, klikasz ikonkę run_manager i dalej konfigurujesz klienta tak samo jak pod Windows.
Po zainstalowaniu warto przeskoczyć z powrotem pod Windows i zdefragmentować partycję gdzie siedzą pliko-partycje ubuntu, ponieważ z jakiegoś powodu podczas instalacji strasznie się fragmentują - u mnie każdy plik miał ponad 10 tysięcy fragmentów, to strasznie spowalnia ładowanie się ubuntu.

Z tymi kilkoma kliknieciami to tak nie bedzie  ;).
Nie moge zainstalowac BM - mam komunikat od gededita ze nie udalo sie i prawdopodobnie probowano otworzyc plik binarny. Coz, sciagnalem zwykly plik BM dl Lin64 ze strony Berkeleya. Nie wiem czy binarny czy siedemnastkowy, ale na pewno ten co mam miec. Ratujcie ;).

I jeszcze: gdzie znajde i jak wyedytowac bootloadera?



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

TJM

Zapewne plik nie ma atrybutu wykonywalności. Kliknij no na nim prawym i zobacz czy są tam jakieś właściwości, dorzuć atrybut wykonywalności i dopiero klikaj.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AiDec

Google mi powiedzialo ze nalezy dodac -x co by uruchomic. Nic takiego nie trza bylo - Google klamie. Tam byla taka badziewna opcja do zaznaczenia. Zaznaczylem i da sie odpalic. Tylko jeszcze nie wiem jak skrot managera na pulpit dac. I jak tego cholernego bootloadera edytowac. I gdzie go znalezc. I czemu BM nie jest wykonywalny default`owo. I dlaczego Ubuntu zainstalowalo mi sie na partycji windowsowej - za cholere nie chcial sie instalowac nigdzie indziej, tylko koniecznie chcial mi zabrac 30GB z partycji windowsa. Trza bedzie OS`y w wolnej chwili od nowa postawic cholera. No nic - dzialam z tym linuchem. Enigma na pierwszy ogien. Sciagnalem tez najnowszego Firefoxa, ale nie dzie mi go zainstalowac. Otwiera mi foldery i tyle, a zainstalowac sie nie chce. A jak dalem Aktualizuj Ubuntu, to mi tak kompa zwiesil, ze trza bylo od nowa caly OS instalowac. Btw, jak zmienic czulosc myszki? Bo domyslnie jest za bardzo czula - lata mi po calym ekranie :). I potrzebuje jeszcze zmienic rozdzielczosc ekranu, czestotliwosc odswiezania monitora i bede szczesliwy :). Jak ktos ma wolny czas to moze odpowie? :)



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

TJM

Cytat: AiDec w 24 Grudzień 2008, 16:41
Tylko jeszcze nie wiem jak skrot managera na pulpit dac.
Nie masz czegoś takiego jak prawy przycisk -> make link ? Taki link da się potem wyciągnąć na pulpit, jak w windzie.

CytatI jak tego cholernego bootloadera edytowac. I gdzie go znalezc.
Bootloader Wubi, czy ten windowsowy gdzie masz do wyboru Windows/Ubuntu ? Ten drugi to normalnie standardowy windowsowy na partycji startowej windy, lokalizację tego pierwszego mogę ci podać jutro, dziś nie mam sił bo nie dość, że dzień świąteczny to jeszcze parę godzin walczyłem z problemami sprzętowymi :/

CytatI czemu BM nie jest wykonywalny default`owo.
Jest. Czym wypakowywałeś, dołączonym skryptem (kliknięcie bodajże) czy jakimś programem ? Zasadniczo w archiwach (niektórych) zapisane są też prawa dostępu i informacje o grupie/właścicielu pliku, jeśli użyjesz odpowiedniego narzędzia podczas rozpakowywanie i będziesz zalogowany z dostatecznymi uprawnieniami, zostaną one przywrócone.

CytatI dlaczego Ubuntu zainstalowalo mi sie na partycji windowsowej - za cholere nie chcial sie instalowac nigdzie indziej, tylko koniecznie chcial mi zabrac 30GB z partycji windowsa.
30GB ? Bardzo dziwne. Co konkretnie instalowałeś ? Ja u siebie pyknąłem na szybko Wubi z płyty najnowszego ubuntu-amd64. Była do wyboru jedynie opcja 4GB plikopartycji na dowolnie wybranej partycji windows. W zassanym z netu instalatorze Wubi była nawet opcja 3GB, ale nie mogłem znaleźć wersji 64bit.

CytatSciagnalem tez najnowszego Firefoxa, ale nie dzie mi go zainstalowac. Otwiera mi foldery i tyle, a zainstalowac sie nie chce.
Ja bym zrobił tak, z konsoli:
sudo apt-get update
sudo apt-cache search firefox
wyświetli ci się lista dostępnych FFów. Zakładając że chcesz wersję 3.0, następnie sudo apt-get install firefox-3.0 i tyle.
Zapewne są też jakieś graficzne narzędzia do tego, ale praktycznie nigdy nie korzystałem z ubuntu więc musiałbym najpierw sam ich poszukać %-)

CytatBtw, jak zmienic czulosc myszki? Bo domyslnie jest za bardzo czula - lata mi po calym ekranie :).
System->preferences->mouse ?

CytatI potrzebuje jeszcze zmienic rozdzielczosc ekranu, czestotliwosc odswiezania monitora i bede szczesliwy :).

System->preferences->rozdzielczość ekranu
(zakładając że jadziesz na domyślnym środowisku).

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AiDec

#38
Cytat: TJM w 25 Grudzień 2008, 01:41
Cytat: AiDec w 24 Grudzień 2008, 16:41
Tylko jeszcze nie wiem jak skrot managera na pulpit dac.
Nie masz czegoś takiego jak prawy przycisk -> make link ? Taki link da się potem wyciągnąć na pulpit, jak w windzie.

Sprawdzalem - nie dziala :(. Nie ma `make link`. Niby jest cos takiego jak `utworz dowiazanie` (uj wi co to - dowiazanie to chyba po linuchowemu skrot, ale nie dam sobie za to reki uciac, ani nawet pol palca), ale po zastosowaniu tego i wyrzuceniu na pulpit otwiera mi BM bez zadnych zadan czy projektow. Tak jakby otwieral zupelnie nowy BM. I to jest naprawde dziwne.


Cytat: TJM w 25 Grudzień 2008, 01:41
CytatI jak tego cholernego bootloadera edytowac. I gdzie go znalezc.
Bootloader Wubi, czy ten windowsowy gdzie masz do wyboru Windows/Ubuntu ? Ten drugi to normalnie standardowy windowsowy na partycji startowej windy, lokalizację tego pierwszego mogę ci podać jutro, dziś nie mam sił bo nie dość, że dzień świąteczny to jeszcze parę godzin walczyłem z problemami sprzętowymi :/

Spox. Jak mawiaja hamerykanie `I have whole time of the world` :). A to musze koniecznie zmienic. Musi byc Win jako domyslny, bo jak nie to moja dziewczyna mnie zabije :) (na Jej kompie testuje linucha - szkoda mi moich sprzetow na takie badziewia :P). Wiec jak mnie bardzo nie lubisz, to nie odpowiadaj :P.


Cytat: TJM w 25 Grudzień 2008, 01:41
CytatI czemu BM nie jest wykonywalny default`owo.
Jest. Czym wypakowywałeś, dołączonym skryptem (kliknięcie bodajże) czy jakimś programem ? Zasadniczo w archiwach (niektórych) zapisane są też prawa dostępu i informacje o grupie/właścicielu pliku, jeśli użyjesz odpowiedniego narzędzia podczas rozpakowywanie i będziesz zalogowany z dostatecznymi uprawnieniami, zostaną one przywrócone.

Nic nie rozpakowywalem, bo nie bylo trzeba. Ale cos mi sie wyjasnilo. Chcialem pare innych rzeczy poinstalowac i nic nie mialo atrybutu wykonywalnosci. Wyglada na to ze Łubuntu tak ma. Po prostu zeby zainstalowac cokolwiek, najpierw trzeba wszystkiemu nadac odpowiednie atrybuty. Jak chcesz cos w tym OS`ie zrobic to najpierw trzeba zrobic cos innego, a przedtem jeszcze cos innego, a przedtem jeszcze cos, a przedtem... To taki fajny OS`ik dla ludkow co maja w cholere w cholere w cholere czasu i nic do roboty :).



Cytat: TJM w 25 Grudzień 2008, 01:41
CytatI dlaczego Ubuntu zainstalowalo mi sie na partycji windowsowej - za cholere nie chcial sie instalowac nigdzie indziej, tylko koniecznie chcial mi zabrac 30GB z partycji windowsa.
30GB ? Bardzo dziwne. Co konkretnie instalowałeś ? Ja u siebie pyknąłem na szybko Wubi z płyty najnowszego ubuntu-amd64. Była do wyboru jedynie opcja 4GB plikopartycji na dowolnie wybranej partycji windows. W zassanym z netu instalatorze Wubi była nawet opcja 3GB, ale nie mogłem znaleźć wersji 64bit.

Podczas instalacji mialem do wyboru sciachac kawalek partycji z Winda (domyslnie zabrac Windzie 30GB), albo wykorzystac reszte dysku. Tylko ze reszty dysku nie da sie spartycjonowac, tylko koniecznie trzeba wykorzystac calosc (sic.). Innymi slowy albo zabiore kawalek Windowsowi, albo strace wszystkie inne partycje na HDD. Smiszne ;). Wiec teraz czeka mnie formatowanie HDD i postawienie nowego XP z uwzglednieniem ze Lin zabierze mi kawalek :). Lol. Z roznych programow do partycjonowania dyskow korzystalem. Od fdiska, przez instalatory Windowsow, Fedory (w tym czysty Red Hat), Mandrake (i Mandriva) po Partition Magic`i i zaden nie byl taki pokopany... Ciekaw jestem czy chocby tfurcy rozumieja jak to dziala, bo ja poswiecilem 30 min i pol flaszki nie pomoglo.


Cytat: TJM w 25 Grudzień 2008, 01:41
CytatSciagnalem tez najnowszego Firefoxa, ale nie dzie mi go zainstalowac. Otwiera mi foldery i tyle, a zainstalowac sie nie chce.
Ja bym zrobił tak, z konsoli:
sudo apt-get update
sudo apt-cache search firefox
wyświetli ci się lista dostępnych FFów. Zakładając że chcesz wersję 3.0, następnie sudo apt-get install firefox-3.0 i tyle.
Zapewne są też jakieś graficzne narzędzia do tego, ale praktycznie nigdy nie korzystałem z ubuntu więc musiałbym najpierw sam ich poszukać %-)

No, tutaj poddales mi ciekawy pomysl - z aktualizacjami. Akurat udalo mi sie obejsc konsole. Poprzez `Aktualizacje` udalo mi sie dojsc do zainstalowania najnowszego FF. Ale co ciekawe w zaden inny sposob nie chcialo.


Co do reszty (myszki, rozdzialki) to Twoje porady pomogly 100%. Dzieki :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

AiDec

#39
Tak z pierwszych opinii o Ubuntu 8.10 x64 na procu AMDX2 4200+ 2.2GHz@2.43GHz:

Na plus:
- Fajny, ladny.

Na minus:
- Domyslna rozdzielczosc ekranu jest ustawiana podczas instalacji na max. Czyli u mnie na 21 inczy CRT walnelo od razu 2048x1536 (lol) co jest czytelne (choc jedynie z bliska), ale nie lubie miec ponizej 100Hz i meczyc wzroku. Domyslnie dla 21`` powinno byc 1280x1024.
- Kiepskie, a wlasciwie bardzo kiepskie mozliwosci konfiguracji myszki. Zakres czulosci absolutnie niewystarczajacy. Na MX1000 (IMHO nie ma lepszej do internetu) musze sie posilkowac akceleracja (czego nienawidze jak cholera), bo zakres czulosci jest za maly he he :P. Kuźwa.
- Nic sie do cholery nie da zainstalowac. Ja rozumiem ze tak lepiej, bo dzieki temu np. BM dziala jako osobny proces ktory mozna zawsze kilnac bez skopania systemu. Ale w zwiazku z tym rozwiazaniem powiedzcie mi jak toto dodac do autostartu? Ha. Rara tez mimo usilnych staran nie udalo mi sie instalnac. Poddalem sie po 10 minutach. Chyba juz nic nie bede probowal zainstalowac poki mi ktos nie wytlumaczy jak to tutaj dziala, bo to po prostu szkoda czasu.
- Na default`owym Milkywayathome mniej wydajny niz Win32 (lol).
- Na default`owej Enigmie w cholere mniej wydajny niz Win32... Przyznaje sie bez bicia ze to info jest podane po przeliczeniu zaledwie kilku probek (wiec moze jest malo wiarygodne), moze mi sie trafily pechowe WU na dzien dobry. Ale na dzien dobry zostalem zniechecony.


Podsumowujac, generalnie same minusy. Cholera nie tego sie spodziewalem. Instalowalem linucha64 po to zeby miec wydajnosc. Moge zniesc drobne bledy instalacyjne jak zla rozdzialke czy nawet koniecznosc ponownej instalacji XP ze wzgl. na je****... na chory pratycjoner, nawet nieprzyjemne korzystanie z linucha ze wzgledu na kiepskie ustawienia myszki. Ale za cholere nie spodziewalbym sie ze bede mial gorsza wydajnosc niz na Win32. Ja rozumiem ze siedze na Windowsach od tylu lat ze potrafie rozne cuda z nimi robic, ale bez przesady. Naprawde potrafie duzo wyciagnac z Windy, ale to nie powinno byc mozliwe zeby XP32 byl szybszy do linucha i to x64! Ale nie poddaje sie jeszcze. Dam mu jeszcze drobna szanse :).


Testuje Enigme z optymalkami - zobaczymy jakie sa roznice pod Linuchem64 w stosunku do XP32. To jest to na co najbardziej licze.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka