Skrypt powiększający ...

Zaczęty przez [PBT] Horpah, 04 Październik 2008, 19:48

[PBT] Horpah

Witam
szukam i szukam i coś nie mogę znaleźć POMOCY HELP itp :)

o co chodzi? ano poszukuję skryptu, który po kliknięciu na stronie w miejsce gdzie by był widoczny napis POWIĘKSZ powodowałby otwarcie nowego okna z taką samą zawartością co strona pierwotna ale gdzie wszystko byłoby większe 2 lub 3 razy także czcionka.
Potrzebne mi to bo staram się zrobić stronkę dla słabowidzących z PZN.

A może ktoś czułby się na siłach mi pomóc i napisałby coś w tym stylu?

Mori

#1
A proste style CSS nie wystarczą? Przecież możesz zdefiniować wielkość czcionki.

Dla urla: ?size=big
wewnątrz CSSa (np. dla body):
<?php
$size 
= ( empty($_GET['size']) ) ? 'normal' $_['size'];

echo ( 
$size == 'big' 'font-size: 25px;' 'font-size: 10px;';
?>


Powinno dawać radę.

[PBT] Horpah

niestety nie, zastosowanie dużej czcionki spowoduje rozwalenie szablonu a po dostosowaniu wygląda fatalnie. Chciałbym by ta stronka wyglądała normalnie dla każdego a tylko kiepsko widzący w razie potrzeby mogli sobie powiększyć.

Mori

Wyjaśnij zatem na czym ma polegać powiększanie, które nie rozwala szablonu... Bo IMO zawsze rozwalają... Możesz oczywiście wszystkie wartości (szerokość etc.) zrobić bezwzględnymi i przy size=big mnożyć *3 or smth, by zrobić miejsce - ale wtedy trzeba będzie to latami przewijać.

[PBT] Horpah

masz rację przewijanie takiej powiększonej strony byłoby niewygodne, myślałem by była możliwość kliknięcia zawartości i jej przesuwania.
Wpadł mi też do głowy pomysł: być może jest jakiś skrypt powiększający fragment tekstu znajdujący się pod myszką coś w rodzaju lupy, tylko czy coś takiego jest, zaraz spróbuję poszukać

Mori

Są lupy, ale AFAIK to tylko client-side. Po prostu oprogramowanie takie, które powiększa aktualnie oglądany fragment tekstu pod myszką.

Do samych obrazków jest coś takiego np.: http://www.netzgesta.de/loupe/

[PBT] Horpah

to do obrazków jest extra, ale potrzebowałbym do tekstów, a najlepiej taką lupę do oglądania całości zawartości strony

Mori

No to mówię - na pewno istnieje taki software do zainstalowania na kompie, który oferuje taką funkcjonalność. Natomiast z czymś takim w JS się nie spotkałem - aczkolwiek nie byłem też nigdy zainteresowanym.

Jakąś alternatywą mogłoby być zrobienie całej strony we Flashu - tam, przy wektorkach, możesz sobie to dowolnie bezstratnie skalować, w tym powiększać.

[PBT] Horpah

zrobienie całej strony we flashu nie wchodzi w grę bo już jest galeria z wykorzystaniem grayboxa, poza tym coraz więcej ludzi blokuje w FF wyświetlanie flash (zresztą ja też :)

Mori

Greybox to to, za przeproszeniem, g***o, które tworzy sobie nową nadrzędną warstwę, na której wyświetla obrazek, masakrycznie przy tym obciążając procesor? zOMG. Takie coś to ja z kolei blokuję. To gorsze niż linki z _blank jako targetem.

Jak dla mnie - albo to, albo to. Nie można mieć wszystkiego. A przynajmniej ja o czymś takim nie słyszałem. W Operze masz ładną opcję do powiększania - takie okularki, po kliknięciu których możesz sobie wybrać procenty i powiększyć stronę. To rozwiązanie zależne od klienta. Ty, jak twórca, możesz co najwyżej zaserwować większą czcionkę w CSSach (które zresztą i sam klient może sobie zdefiniować, tak, by mieć odpowiadającą mu wielkość czcionki albo co).

PS. Fx. Nie ma czegoś takiego jak FF, jeśli chodzi o przeglądarki.

[PBT] Horpah

co do grayboxa to nieżle wygląda co do obciążenia procka to nie wiem nie sprawdzałem.
Skoro nie polecasz to może to windows_js_1.3 mogę zmienić.

FF czy Ff i tak wiedziałeś o co chodzi :)

mindc

Cytat: Horpah w 04 Październik 2008, 21:02
to do obrazków jest extra, ale potrzebowałbym do tekstów, a najlepiej taką lupę do oglądania całości zawartości strony

hmmm... a coś takego:
Robimy "screena" z zawartością strony, a później powiększamy jak zwykły obrazek.
Czyli, że w momencie gdy oglądający kliknie "powiększ", generujemy obraz strony wyświetlany w danym momencie
i serwujemy go odpowiednio powiększony

...tak mi się skojarzyło, bo używam czasami wtyczki do Firefoxa - Screengrab!


Mori

Serwowanie obrazków powiększonych ma to do siebie, że... Po pierwsze, ważą. Nawet jeśli powiększasz je poprzez modyfikację WIDTH i HEIGHT w HTMLu, to i tak początkowa wielkość bez zmian, więc trzeba czekać, aż się załaduje. Dalej... Jeśli strona ma szerokość... Nie wiem, 900px... U mnie to dość standardowa wielkość (pomijając fakt, że trzebaby jakoś screena tylko z samym layem zrobić, żeby na większych ekranach nie było pustych przestrzeni po lewej i prawej). Teraz mnóż to razy 2. Masz 1800px. Mam 17'', mam 1280x1024, przewijać to będę dłuuuugo. Jak mi jeszcze screen z mojej standardowej szerokości wymnożą razy 2 to już mogiła będzie. O opcji *3 nawet nie wspominam.

Horpah: jak wielkim odsetkiem odwiedzających będą słabowidzący? Może naprawdę lepiej popsuć laya i po prostu zaserwować im większą czcionkę. Ewentualnie w którymś miejscu zaserwować instrukcje jak ustawić sobie powiększenie w przeglądarce.

PS. Again, Fx, nie Ff. To jedyna poprawna wersja i Mozilla mówiła o tym już dawno temu.

[PBT] Horpah

Cytat: Mori w 05 Październik 2008, 07:55

Horpah: jak wielkim odsetkiem odwiedzających będą słabowidzący? Może naprawdę lepiej popsuć laya i po prostu zaserwować im większą czcionkę.

PS. Again, Fx, nie Ff. To jedyna poprawna wersja i Mozilla mówiła o tym już dawno temu.

Oni będą stanowili większość odwiedzających, i tak zrobiłem, powiększyłem czcionkę starając się nie spaprać ogólnego wyglądu. Jeszcze nad tym pomyślę. A swoją drogą gdybyście się natkneli na coś co można by wykorzystać w tym celu to dajcie znać.

PS. jeśli faktycznie skrót Fx uznano za poprawny, to myślę że to ich błąd, kojarzy mi się to z efektami specjalnymi no ewentualnie z filmem a nie z przeglądarką internetową

mindc

#14
Cytat: Mori w 05 Październik 2008, 07:55
Serwowanie obrazków powiększonych ma to do siebie, że...

Nie...
Nikt nie mówi o serwowaniu obrazków.
Jest normalna strona dla wszystkich. Klient wciska "powiększ", jakiś aplet w Javie (tak jak to robi ScreenGrab) w tym momencie robi screena zawartości strony w skali 1:1
i na zasadzie lupy następowałoby powiekszenie wybranego fragmentu, a którego, to już zależy od klienta.
Czyli powiększanie robimy po stronie klienta, nie obciążając łącz i serwerów, pozostawiając normalny widok strony dla pozostałych.

EDIT:
Kolejną rzeczą, jaka mi przyszła do głowy, to przerabiać w locie stronę z html na pdf i tego pdfa klient sobie powiększy

EDIT2:
Ok, wyobrażam sobie to tak: jest strona, na stronie link "powiększ". W momencie kliknięcia, generowany jest pdf z obecnie widocznej strony i wysyłany do klienta jako normalny pdf, z tym że serwowany z domyślnie ustawionym przybliżeniem, powiedzmy 300%. Otworzy się taki pdf od razu w przeglądarce, bez dodatkowych kombinacji, A klient musi mieć jedynie zinstalowanego jakiegoś readera, co mu się przyda także w innych sutuacjach.


Mchl

Tak na marginesie.
Windows + U pozwala włączyć lupę systemową w XP i Vista.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Troll81

że już nie wspomnę o zmianie czcionki w ustawieniach przeglądarki :D albo po prostu o przygotowaniu osobnej wersji strony dla niedowidzących.

mindc

Cytat: Troll81 w 05 Październik 2008, 18:02
albo po prostu o przygotowaniu osobnej wersji strony dla niedowidzących.

i to jest najlepszy pomysł jak do tej pory :)


Troll81