Pobór energii - multimedialny serwer plików...

Zaczęty przez Lagu, 29 Marzec 2009, 22:42

Lagu

Próbuje zaplanować/złożyć serwer plików multimedialny, z możliwością odtwarzani plików w HD.
Ponieważ chciałbym zminimalizować pobór energii przez taki serwerek to przydałoby się policzyć minimalne i maksymalne zużycie energii przed zakupem części. O ile dyski, RAM, czy procesor nie sprawia problemów o tyle płyta jak najbardziej. Znalazłem kila stron z poborem energii chipsetów, ale nie wiem ile pobiera reszta komponentów płyty głównej...

Chciałbym się zmieścić w 100W przy 6 HDD (1TB) danych + systemowym i napędzie Blu-Ray. Może być trudno, ale może się uda :)

Na dzień dzisiejszy myślę o platformie AMD z chipsetem AMD 780G/790GX. Wydaje mi się najbardziej ekonomiczny. Alternatywą byłoby rozwiązanie pod S775 GeForce 9300/9400. Jedne z serwisów wskazują, że pojawiają się problemy z odtwarzanie plików Blu-Ray na platformie nVidii inne, że charakteryzują się mniejszym obciążeniem procka (w domyśle, że są lepsze). W sumie sam już nie wiem co jest lepsze...

Jeżeli ma ktoś jakieś pomysły w tej kwestii to prosiłbym o radę...

PS
Na razie chyba można zapomnieć o platformie ION tym bardziej, że Intel jakoś nie za bardzo chce współpracować z nVidią...

Szopler

#1
100W to pobiera Pentium 4 2,8GHz + 2x HDD + BOINC 100% (bez monitora). Jeżeli ten serwer nie będzie liczył BOINCa ani dekodował filmów (tylko przesyłał dane) to spoko się zmieścisz w tej mocy.

Eee... sorki nie doczytałem... to ma również służyć jako odtwarzacz? I jak będziesz przesyłał obraz na TV? Praca chłodzenia nie będzie zbyt dokuczliwa?

TJM

#2
Z 6 dyskami w 100W raczej się nie zmieścisz, chyba że z góry liczysz na to, że dyski będą głównie idlować. Kiedyś robiłem pomiary multimetrem włączając się na przewody +5 i +12V, dyski nic nie robiąc pociągały mi po 5-6W, a wystarczy minimalne machanie głowicą i może nawet przekroczyć 10.
Zakładając 5 idle dysków i jeden pracujący zostanie ci około 60W na proc + płytę + grafę i resztę elementów, czarno to widzę %-)

Jest jeszcze opcja wyłączania dysków przy bezczynności, ale chyba bardziej ekonomicznie będzie na dłuższą metę zostawić je włączone, bo 3,5 calowe dyski kiepsko znoszą ciągłe włączanie i wyłączanie - u mnie średni czas życia dysku który siedzi w jakimś serwerze i pracuje cały czas to 5+ lat, podczas gdy np. w brachola kompie który jest ciągle włączany/wyłączany lub przechodzi w tryb uśpienia dyski padają znacznie szybciej.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Lagu

Jeżeli próbowałbym powiedzmy na Seagatach z serii 7200.12 to rzeczywiście pobierają 5/9,4 (Idle/Load) i tutaj za dużo bym nie powalczył.
Dlatego myślałem o dyskach WD z serii GreenPower. Może nie grzeszą wydajnością, ale wg danych producenta pobierają 3,7/6W (Idle/Load) Co dawałoby 64W na resztę (zakładając ciągłą pracę dysków).

Cytat: Szopler w 29 Marzec 2009, 23:24
100W to pobiera Pentium 4 2,8GHz + 2x HDD + BOINC 100% (bez monitora). Jeżeli ten serwer nie będzie liczył BOINCa ani dekodował filmów (tylko przesyłał dane) to spoko się zmieścisz w tej mocy.
Eee... sorki nie doczytałem... to ma również służyć jako odtwarzacz? I jak będziesz przesyłał obraz na TV? Praca chłodzenia nie będzie zbyt dokuczliwa?

Jeżeli chodzi o procek to myślałem o AMD Athlon 64 LE-1660 (pobiera max 45W) więc na płytę i resztę pozostałoby ok 20W (oczywiście zakładając maksymalne obciążenie). Schłodzenie tego we względnej ciszy nie powinno stanowić specjalnego problemu.

Troll81

pod intele brałbym coś na chipsecie z serii G np g31, a co do odtwarzania blu-ray to chyba lepiej od nvidii spiszą sie radki, tylko trzeba by wybrać jakiegoś nieżarłocznego.

Lagu

Cytat: Troll81 w 30 Marzec 2009, 10:52
pod intele brałbym coś na chipsecie z serii G np g31, a co do odtwarzania blu-ray to chyba lepiej od nvidii spiszą sie radki, tylko trzeba by wybrać jakiegoś nieżarłocznego.

Serie G nie radzą sobie za bardzo z Blu-ray, wtedy na procku by jechało, co miałoby wpływ na zużycie energii przez procka. ATI 780G, 790GX (gdzieś widziałem, że chipsety te pobierają ok 15W na load) mają sprzętowe wsparcie dla kodeków, więc chyba najsłabsze AMD na AM2 powinny sobie poradzić

Tomasz R. Gwiazda

chyba dopiero platforma nvidia ion laczy ze soba wystarczajaca wydajnosc i maly rozmiar/pobor mocy

Lagu

Niestety Intel grozi, że może nie dać procków, więc albo się na to nie doczekamy, albo długo poczekamy...
A szkoda, bo rzeczywiście byłoby z czym powalczyć :)