Udostępnianie pod win xp proff

Zaczęty przez totislaw, 26 Styczeń 2006, 11:48

totislaw

Witam
szukam speca od xp który powie mi jak udostępnić folder na hasło.
Czy da się zrobić to tak jak w 98, bo ja jakoś nie mogę odszukać nigdzie takich opcji.
Pozdrawiam



gaciu

W windowsie są opcje pozwalające na przypisanie dostępności katalogu dla jakiegoś użytkownika, ale tak typowo na hasło to folderu nie udostępnisz. Taki mi się przynajmniej wydaje. Polecam oprogramowanie True Crypt:

http://www.truecrypt.org/

Kiedyś był jeszcze program Enigma, ale dość ciężko znaleźć go przez Google :] Jest też program Cryptainer LE:

http://www.cypherix.co.uk/prods.htm

A tak na prawde polecam, żebyś osobiście przejrzał sobie stronkę z programami szyfrującymi np. www.download.com i wybrał najbardziej odpowiednie dla siebie narzędzie. Oto link:

http://www.download.com/Security-Encryption/3150-2092_4-0.html?tag=dir

Dodam tylko, że najlepiej będzie jeżeli skorzystasz w 100% darmowego programu bo kiedy minie czas ewaluacji możesz nie być w stanie zdjąć założonego wcześniej hasła.

matti_tm

1. Nie ma czegoś takiego jak udostępnianie "na hasło" bez założenia konta użytkownikowi. Umożliwiają to zewnętrzne programiki.

2. Jeśli chcesz ograniczyć dostęp do folderu, to powinieneś założyć użytkownikowi konto, na które będzie się logować. Możesz nadawać dowolne uprawnienia do każdego folderu i pliku (uwaga, warunek: system plików musi być NTFS!) użytkownikom. To samo dotyczy UDOSTĘPNIENIA folderu w sieci, gdzie można również nadawać uprawnienia. Nakładają się wtedy podwójne uprawnienia: do folderu i do udziału w sieci.

3. Jak zmienić zabezpieczenia? We właściwościach pliku lub folderu są zakładki "Udostępnianie" oraz "Zabezpieczenia". Jeśli nie widzisz którejś z nich, to:
 - menu "Narzędzia -> Opcje folderów"
 - zakładka "Widok"
 - znajdź opcję "Użyj prostego udostępniania plików (zalecane)"
 - ODZNACZ checkbox obok (powinien być pusty)
Uzyskasz dzięki temu dostęp do wszystkich opcji zabezpieczeń.

Jeśli powyższe nie rozwiewa Twoich wątpliwości, to napisz coś więcej, np. co konkretnie chcesz uzyskać, czy na danym komputerku, czy w sieci itp.
Bo góry mogą ustąpić
i pagórki się zachwiać,
ale miłość moja nie odstąpi od ciebie
i nie zachwieje się moje przymierze pokoju,
mówi Pan, który ma litość nad tobą. (Iz 54,10)

Sprawdź:
www.koinoniagb.pl/
www.bialystok.koinoniagb.pl


totislaw

Sprawa wygląda tak:
Na jednym kompie nazwijmy go x sa pewne dane do których chce żeby był dostęp pełny dla dwóch kompów w sieci lokalnej, reszta może go widzieć ale nie chciał bym aby tam wchodziła, jeszcze za dużo zobaczy.  :wink:  Niestety ten x chodzi pod xp a te dwa pozostałe pod 98 i tu są problemy.

Pozdrawiam



matti_tm

A no widzisz... NIestety nie mam zbyt dużego doświadczenia z Win98. Prawdopodobnie potrzebne jest doinstalowanie "czegoś" - klient sieci Microsoft Networks, albo czegoś podobnego. Wtedy, jeśli udostępnisz foldery z ograniczonymi uprawnieniami, przy próbie połączenia system z Win98 powinien zapytać o użytkownika i hasło. Ale głowy nie dam, że tak się stanie :)
Bo góry mogą ustąpić
i pagórki się zachwiać,
ale miłość moja nie odstąpi od ciebie
i nie zachwieje się moje przymierze pokoju,
mówi Pan, który ma litość nad tobą. (Iz 54,10)

Sprawdź:
www.koinoniagb.pl/
www.bialystok.koinoniagb.pl


Mchl

Proponuję poszukać wskazówek w akademikach ;) Gdzie jak gdzie, ale tam mają przećwiczone najdziwniejsze konfiguracje sieciowe.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org