Procesor Intela - który wybrać?

Zaczęty przez X X X, 03 Październik 2009, 14:43

X X X

Przymierzam się do pożegnania mojego AMD, który bije wszystkich w testach. Ale tylko w testach.

W rozsądnym przedziale cenowym moją uwagę przyciągnęły dwie propozycje Intela:
i5-750   2,66   95W   647zł        8 MB      
Q9550   2,83   95W   720zł      12 MB   

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Tomasz R. Gwiazda

z tych dwoch to nie wiem :)
ale ogolnie w tych nowych (tylko nie pamietam ktory model i seria) sa juz takie Quadziki z HT i one wygladaja naprawde interesujaco

Troll81

Q9550   2,83   95W   720zł      12 MB   

z taką ilością cache to w wielu projektach wyjdziesz na dym dobrze.

sesef

na LGA775 jako nowy sprzęt nie ma sensu iść, to już lepiej ten i5 chociaż te nowe procesory nie są w cale takie super pod boinc. Lepiej byś sprawdził czy twoja płyta pociągnie Phenoma II i wymienił sam procesor.

Troll81

Phenomy II są chyba zgodne w dół do AM2 :D ale trochę je wtedy płyta ogranicza.....

X X X

Mam już kupca na komplet, więc nie będę więcej bawił się w AMD. Sesef, to co byś proponował z Intela? Oczywiście w rozsądnych pułapach cenowych, czyli do 1k za procka.

sesef

Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 07 Październik 2009, 12:54
Mam już kupca na komplet, więc nie będę więcej bawił się w AMD. Sesef, to co byś proponował z Intela? Oczywiście w rozsądnych pułapach cenowych, czyli do 1k za procka.

Płytę z 4 PCI-ex + jakiegoś 2 rdzeniowego proca.

X X X

Ale taki zestaw potrzebuje monstrualnego zasilacza, no i to tylko 50% mocy CPU quada.

Troll81


Tomasz R. Gwiazda

a jakie propozycje plyt z 4PCI-e macie?

Szopler

Asus P6T6 Revolution
Asus P6T7 Workstation

czy jakoś tak ;)

TJM

Moim zdaniem pod BOINCa lepsze są wciąż stare proce, czyli oparte na architekturze c2d. W niektórych projektach i7 jakoś niespecjalnie się sprawdzają, przynajmniej bez jakiegoś poważniejszego O/C.
A z kompatybilnością Phenoma II z płytami AM2 różnie bywa, gdyby komuś przyszedł do głowy pomysł wciskania nowego proca na starą płytę, lepiej najpierw dokładnie poczytać w necie czy ktoś już próbował (uwzględniając rewizję płyty) i jeśli tak, jakie miał efekty.
Ja swego czasu myślałem o zmianie proca w serwie BOINC z Phenoma na Phenoma II, dobrze jednak że poczytałem najpierw trochę o stabilności tego proca z moją płytą po takiej zamianie - parę osób pisało, że po wsadzeniu Phenoma II dzieją się dziwne rzeczy na płytach o rewizji 1.0 i 1.1, a że mam właśnie 1.0 odpuściłem sobie %)

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Raptor77

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 07 Październik 2009, 13:31
a jakie propozycje plyt z 4PCI-e macie?
wszystko zalezy jaki socket

jak 1366 - to tak jak napisal szopler:
P6T6 WS Revolution
P6T7 WS SuperComputer

1156
P7P55 WS Supercomputer - choć może być problem z wydajnością (tylko 16+4 linie pcie są wyprowadzone z proca, CF i sli przy 2óch kartach jest 2x PCIe8x)

775
P5E64 WS Evolution
P5E64 WS Professional
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

Sebastian M. Bobrecki

A jaki system miałby na tym procku chodzić, 32bit czy 64bit?
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Tomasz R. Gwiazda

przegiete te plytki :) i cena i mozliwosci
zeby cala taka jedna obsadzic procek, ram, 4karty , zasilka no i jeszcze chlodzenie tego to trzeba sporo kasy wlozyc :)

Raptor77

p5w64 ws udało mi się jakiś czas temu zakupić za śmieszne 150zł ale ma jedną wade cztery PCIE16x obok siebie więc karty musiałby miec jednoslotowe chłodzenie, teraz szukam mobo z 3x pcie16x ale żeby grafy z 2slotowym chłodzeniem się mieściły
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

sesef

Z tym 4 PCIex to było tak na zrozumienie. Dla 99% osób wystarczą 2 PCIex czyli płyta za 300 zł i proc za 300 zł, prawda jest taka, że obsadzenie 4 kartami albo 2 x2 to są spore koszty więc na takie coś pozwoli sobie niewiele osób.

Obecnie chyba najlepiej by się zdało:
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=115_318&products_id=20891

i do tego:
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=116_229&products_id=20404

I potem na to albo 5070x2 albo dla tych z mniejszym budżetem 5850.

X X X

Mam teraz jedną płytę z gęstym rozstawem PCI i jest problem. To był kolejny powód, aby pozbyć się tego AMD.

Nie jestem zwolennikiem przesilonych rozwiązań, nie mam też ambicji stworzenia najbardziej wydajnego hosta w kraju. Po dotychczasowych doświadczeniach wolę włożyć 4 karty do 4 kompów, niż na siłę pakować to do jednego boxa. Per saldo wychodzi taniej, bo można oprzeć się na dużo tańszych rozwiązaniach. No i później łatwiej to sprzedać. MultiGPU opłaca się tylko wtedy, kiedy ktoś zupełnie odpuszcza sobie liczenie na CPU.

Póki co, moje 4x R4770 jest tańsze i wydajniejsze od 1x 58xx. A jak ceny spadną to... pomyślimy.

Skłaniam się chyba ku temu, co napisał TJM - na teraz dobra i tania klasyka, a przed okresem komunijnym opchnąć to i nabyć icośtam.

Troll81

Chłodzonko wodne załóż :d

Widziałem też gdzieś takie cuś co 4 ciasno upakowane karty chłodziło.

Raptor77

ja myśle o 3x 5770 -> 3x 1120 @ 825 - powinny zrobić ok. 450k dziennie (jedna ok. 150k)

własnie pytanie do was - chce się upewnic czy do takiego konfigu przy boinc 6.10.xx wystarczy 2wu rdzeniówka bo z tego co widze to milka w ogóle nie korzysta z cpu teraz ?
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

sesef

#20
Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 07 Październik 2009, 19:39
Mam teraz jedną płytę z gęstym rozstawem PCI i jest problem. To był kolejny powód, aby pozbyć się tego AMD.

Nie jestem zwolennikiem przesilonych rozwiązań, nie mam też ambicji stworzenia najbardziej wydajnego hosta w kraju. Po dotychczasowych doświadczeniach wolę włożyć 4 karty do 4 kompów, niż na siłę pakować to do jednego boxa. Per saldo wychodzi taniej, bo można oprzeć się na dużo tańszych rozwiązaniach. No i później łatwiej to sprzedać. MultiGPU opłaca się tylko wtedy, kiedy ktoś zupełnie odpuszcza sobie liczenie na CPU.

Póki co, moje 4x R4770 jest tańsze i wydajniejsze od 1x 58xx. A jak ceny spadną to... pomyślimy.

Skłaniam się chyba ku temu, co napisał TJM - na teraz dobra i tania klasyka, a przed okresem komunijnym opchnąć to i nabyć icośtam.

Ten asus wcale tak gęsto tych PCIex nie ma więc nie jest źle. Co do wydajności 4 vs 1 :) 320W vs 170W taka mała różnica to w takim wypadku również można kupić 2x 4890 będzie troszeczkę drożej niż za 5850 a wydajność będzie wyższa tylko że i W będzie więcej.

Cytat: Raptor77 w 07 Październik 2009, 19:50
własnie pytanie do was - chce się upewnic czy do takiego konfigu przy boinc 6.10.xx wystarczy 2wu rdzeniówka bo z tego co widze to milka w ogóle nie korzysta z cpu teraz ?

Da radę, tylko trzeba skompilować własny build klienta, żeby Boinc widział więcej rdzeni przez co będzie ściągać więcej WU, ale w obecnej chwili przy 6WU na rdzeń to masz 12Wu jak nie wpakujesz tam 8 GPU to spokojnie nawet da rade bez modyfikacji klienta.

X X X

Waty liczysz prawidłowo, inaczej nie planowałbym świątecznej sprzedaży swoich 4770.
XD
Różnica 150W daje przy 24/7 51 zł miesięcznie w eksploatacji. Krótko mówiąc, póki cena 58xx spada miesięcznie o więcej niż 50 zł, to nie warto jej kupować. A jak krzywa ceny zacznie się wypłaszczać, to wtedy będzie optymalny moment. Moje doświadczenie podpowiada - początek lutego. Też tak sądzisz?

sesef

Ciężko powiedzieć co będzie do lutego wszytko zależy od tego kiedy wyjdzie GT300 i jaką wydajność będzie miał w grach bo w sprawach boincowcyh karty będą do siebie bardzo zbliżone, wszystko będzie zależało wtedy jedynie od wymagań projektu (GT300 ma sporo lepszą wydajność DPmul natomiast R800 większą wydajność w DPadd). Jeżeli GT300 będzie sporo droższe od R800 to ceny Radeonów tak bardzo nie spadną myślę, że cena poniżej 750-800 zł do lata nie spadnie (na luty pewnie będzie z 850 zł) chyba, że masz jakieś przecieki z giełdy o szybki spadku ceny dolara.

Teoretycznie można zaczekać, teraz kartę mógłbyś kupić za 820 zł koło lutego przy cenie 850 zł karta będzie po 660 zł (chyba pokusisz się o zwrot vatu :P) do lutego za prąd będziesz musiał dopłacić 204 zł (licząc, że kartę kupiłbyś na koniec października) czyli 660 + 204 = 864 zł więc oszczędności znikome.

X X X

He he - fajnie się z Tobą gada i dajesz do myślenia.
:parrrty:

Nakładam na to sezonowe wahania cen w branży komputerowej. Na święta ludzie MUSZĄ kupić sobie nowe zabawki, więc ceny rosną. Natomiast później sprzedaż gwałtownie załamuje się i producenci MUSZĄ sprzedać swoje karty, więc ceny lecą. Uwzględniając bezwładność kanałów dystrybucyjnych, zwykle następuje to w okolicach 4-6 tygodnia nowego roku. No chyba, że ktoś ma inne obserwacje.

sesef

Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 07 Październik 2009, 21:37Nakładam na to sezonowe wahania cen w branży komputerowej. Na święta ludzie MUSZĄ kupić sobie nowe zabawki, więc ceny rosną. Natomiast później sprzedaż gwałtownie załamuje się i producenci MUSZĄ sprzedać swoje karty, więc ceny lecą. Uwzględniając bezwładność kanałów dystrybucyjnych, zwykle następuje to w okolicach 4-6 tygodnia nowego roku. No chyba, że ktoś ma inne obserwacje.

Wiadomo ceny po świętach spadną, ale nie oczekiwałbym jakiś gwałtownych spadków no chyba, że w tym czasie dolar też poleci. Radek to nie zestaw małego chemika, który sprzedaje się głownie na święta kiedy babcia kupuje go wnuczkowi "pod choinkę", a potem zalega w magazynach i można go kupić taniej. Do świąt cena pewnie ustabilizuje się na poziomie 900-930 zł po świętach zapewne zacznie powoli spadać i w lutym będzie gdzieś 850 zł co w głównej mierze będzie zasługą słabnącego dolara i jakiejś niewielkiej obniżki od AMD, oczywiście te przypuszczenia są oparte na tym, że najwyższy model 1 rdzeniowy GT300 będzie kosztować koło 2k bo jak będzie to z 1,3-1,4k to ceny spadną dużo bardziej, oraz tym że AMD w tej generacji wprowadziło serie 57xx na rynku będzie większy wybór więc jak ktoś sobie bedzie chiał pozwolić na karty "średnio-lepsze" to kupi 57xx a nie będzie czekać na spadek 5850 albo na 5830.

Po za tym jak dla mnie główny cel dla AMD na święta to wyczyścić magazyny z 4800 (to jest przedział cenowy dla Kowalskiego bo jednak 58xx to górna półka) i po mału zakończyć produkcję 55 nm i zacząć myśleć o 28 nm

X X X

A kiedy premiera GT300, która nieco rozjaśni nam sytuację?