Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

MilkyWay na ATI "stabilne"

Zaczęty przez apohawk, 17 Styczeń 2010, 10:11

apohawk

13 Jan 2010
ATI Application
After a few weeks of testing the deployment of the ATI application through BOINC it appears as most of the kinks have been worked out. Milkyway@Home would like to thank Cluster Physik for the development of the application and the many volunteers that assisted in reporting issues. Currently the application is available for Windows 32/64 bit and requires an ATI GPU with double precision capabilities. Milkyway@Home would also like to thank Advanced Micro Devices (AMD) for their generous donation of hardware.

Właśnie podłączyłem pod BOINCa bez żadnych optymalek, itp., zassało co trzeba i przeliczyło 1 WU bez wywalania GPU jak to się zdarzało mi wcześniej.
Mam teraz jednocześnie w BOINCu Milkyway i CC i chyba się nie gryzą.  ;D
No good deed goes unpunished.

Pigu

jak czasy w porównaniu do klasycznego opto?

liczy ktoś na sterach 9.12? mam 9.10 i nie wie, czy robić przesiadkę

[PBT] Horpah

Możesz się przesiadać nie ma problemów

apohawk

Przesiadaj się.
Ja mam 9.11., xp64
W porównaniu do optymalek, jak już pisałem, poprawa jest nieoceniona, bo optymalki mi się wysypywały :P
9.12 przetestuję za chwil parę...
No good deed goes unpunished.

Pigu


Tomasz R. Gwiazda

jaki czas obliczen???

podac model karty i wczesniejsze czasy (optymalkowe) przeliczen

apohawk

Porównanie 9.11 i 9.12, na oficjalnej aplikacji zasiorbanej przez boinca.
Karta: SAPPHIRE VAPOR-X HD 4850 1GB GDDR3 PCI-E
9.11: 235-238 sekund GPU
9.12: 215-220 sekund GPU
wniosek: wgrywać 9.12 w tej chwili! ;D ~10% piechotą nie chodzi.

@Tomasz:
Sorry, ale nie mam czasów przeliczeń dla optymalek.
No good deed goes unpunished.

BOINC@POLAND[HA$]

co pod względem kredytów opłaca sie liczyc bardziej???

milke czy collatz.....

apohawk

Mi wychodzi o jakieś 20% więcej punktów na sekundę GPU w milce.
No good deed goes unpunished.

BOINC@POLAND[HA$]

wow 20 % to chba sie przezuce  i  policze troch wiecej milki....

w milce mam czas 1.28s i co ktoras tam probka 0,22s
za 86 s liczenia dostaje 213credit czyli 2,47credytow na sek
a w collatz 6,43s
i za  410 s liczenia dostaje 740credit czyli 1,8 credytów na sek\

wszystko wskazuje ze milka faktycznie punktuje duzo lepiej niz collatz


BOINC@POLAND[HA$]

tak na 5870....
a powinno byc inaczej???

AiDec

Cytat2010-01-20 12:48:53|Milkyway@home|Message from server: No work sent
2010-01-20 12:48:53|Milkyway@home|Message from server: Your computer has no ATI GPU
2010-01-20 12:48:53|Milkyway@home|Message from server: Your computer has no NVIDIA GPU
2010-01-20 12:48:53|Milkyway@home|Message from server: Jobs for CPU are available, but your preferences are set to not accept them


Buehe - no normalnie wg. Milky to ni mom zadnej grafy w kompie  XP



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Tomasz R. Gwiazda

Cytat: HA$ w 17 Styczeń 2010, 19:35
tak na 5870....
a powinno byc inaczej???

wszystko ok :) Bo czas WU wydal mi sie znajomy :) Tez posiadam od niedawna 5870 :)

AiDec

#14
Cytat: AiDec w 20 Styczeń 2010, 12:50
Cytat2010-01-20 12:48:53|Milkyway@home|Message from server: No work sent
2010-01-20 12:48:53|Milkyway@home|Message from server: Your computer has no ATI GPU
2010-01-20 12:48:53|Milkyway@home|Message from server: Your computer has no NVIDIA GPU
2010-01-20 12:48:53|Milkyway@home|Message from server: Jobs for CPU are available, but your preferences are set to not accept them


Buehe - no normalnie wg. Milky to ni mom zadnej grafy w kompie  XP


Rozwiazanie problemu - pomoglo przeinstalowanie BOINC`a. Zainstalowalem 6.10.18.





Pierwsze wyniki na Xp32 SP3 - grafa 4870x2, zegary stock (dla tych co qmaja: dla testu wrzucilem 4870x2 na szybko do Kosmosa):

1 WU - Run time 227s CPU Time 223 Granted Credit 213,76 = 3.390pkt./h , czyli 81.360pkt./dzien
2 WU - Run time 243s CPU Time 239 Granted Credit 213,76 = 3.220pkt./h , czyli 77.280pkt./dzien

Obciazenie CPU ca. 99% (przy Q6600@3.0 GHz). O graniu w miedzyczasie mozna zapomniec, nawet przegladanie WWW to mordownia i dluuuugie czasy oczekiwania na wyswietlenie kazdej strony. Wentyl na grafie natychmiast zaczal huczec masakrujac moje uszy, zatem natychmiast (jak zwykle) puscilem wiazanke pod adresem znienawidzonego ATI i wylaczylem Milke. Podsumowujac: pierwsze testy wykonane i czekamy na lepsze czasy.


Drobna uwaga: Kosmos ma mobo nie obslugujaca zadnego typu CrossFire. Mimo to dwa rdzenie GPU byly pod Milka obslugiwane prawidlowo. Nie sadze jednak aby udalo sie odpalic 2x 4870, czy tez 2x 4870x2 - moze kiedys bede mial czas, to sprobuje.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

gigi2000

A ja mam jeden problem.
Odpalam liczenie milki na 4870x2 i wszystko pięknie chodzi, zjechałem w dół z pamięciami, podjechałem trochę w górę z rdzeniem no i czasy chyba dość ładne, bo wychodzi mi średnio 200 s na próbkę na rdzeń (te za 213 pkt). Dobowo też się zgadza bo urabiam jakieś 180k na dzień. A problem mam taki, że takie czasy osiągam kiedy liczę tylko milke. Jak odpalę cokolwiek innego, nawet free hala, to czas wydłuża mi się o jakieś 20-30 s na próbkę.
Proc to Q6600 na 2,6GHz. Próbowałem zwolnic jedno jajko, tak żeby aplikacja licząca miała zapas, ale nic to nie dało. Zwolniłem więc dwa jajka, 3 jajka - nic. Dopiero jak zwolnię całego proca to mam czasy po 200s. Kartę być może mogę podkręcić wyżej niż teraz, ale mam dostęp do kompa tylko przez zdalny, dlatego dopiero jak przed nim usiądę, będę mógł potestować stabilność i aktualizować stery... Oczywiście na pierwszy ogień pójdą właśnie sterowniki, bo w tej chwili są jakieś starsze, ale może ktoś zna rozwiązanie tego problemu? Jakieś wąskie gardło?
No i trochę lipa, bo odpalając cokolwiek na procu, tracę jakieś 20k na dobę z karciochy, nic na CPU nie da mi takiego urobku, no może oprócz iquany w aqua, no ale ona ma próbki raz na 10 lat ;)

apohawk

Dziwna sprawa. Pewnie najlepiej zacząć od aktualizacji sterowników i całej reszty. Sprawdzić też priorytet na jakim aplikacja wgrywająca dane do GPU chodzi na CPU, domyślnie jest chyba normal. Jakby ten proces był zadławiony, to to by miało częściowo sens. Częściowo, bo jeden rdzeń powinien to obsłużyć chyba. Aplikacje liczące czysto na CPU domyślnie chodzą z priorytetem idle, więc to ma jeszcze mniej sensu ;)
U mnie cały czas liczą się inne projekty na CPU (SETI, Rosetta, Ralph, POEM, Spinhedge, projekt miesiąca czasami), więc na próbę wyłączyłem wszystkie WU na CPU i czas MW był w normie.
Czas na aktualizację wszystkiego.
No good deed goes unpunished.

BOINC@POLAND[HA$]

hmm ciekawe u mnie jakos wszystko idzie normalnie....
moze przy nowszych sterach bedzie lepiej... moze cos zauktualizowali w tematach obliczen...

Tomasz R. Gwiazda

a aplikacja do Milky to jest ta dystrybuowana przez Milke czy optymalka recznie wgrywana?
Moze kwestia edycji app_info

Pigu

śmieszna sprawa - zdiagnozowałem dzisiaj ten sam problem - już miałem opisać na forum a tu widzę jest
bez eni na cpu 184s z eni 204 :deadman:

AiDec

#20
Meczylem sie z tym samym problemem przez dlugi okres czasu - rozwiazania nie znalazlem. Jedynie - zwolnic proca dla Milky. Rozwiazania szukalem przez 3 miesiace testujac wszystkie znane mi mozliwosci, OS`y i posilkujac sie pomoca OxyOne, Sesefa, TJMowych klientow itp. Wykluczalem waskie gardla w postaci HDD (stosujac i-RAM`y). Testowalem to pod recznie wgrywanymi aplikacjami (starsze wersje) jak rowniez pod obecna app sciagana automatycznie.

Co prawda podczas liczenia WU obciazenie proca moze miec poziom np. 5%, jednak podczas startu kazdej nowej WU obciazenie jest 100% niezaleznie od szybkosci proca i takie obciazenie trwa kilka sekund. Jesli w tym czasie proc zajmuje sie rowniez czyms innym, to czas `startu` WU znacznie sie wydluza. Niezaleznie od tego czy moje Q6600 chodzilo na 1.6GHz czy na 3.42GHz - efekt byl ten sam, choc oczywiscie po podkreceniu `start WU` trwal deko krocej (jednak zaniku problemu nie bylo!). Wnioskuje zatem, ze Milky wymaga 100% mozliwosci proca aby jak najszybciej odpalic WU i jesli proc jest czymkolwiek innym zajety, to tak wiele razy przelacza sie miedzy zadaniami, ze traci na `przelaczeniach` bardzo duzo mozliwosci operacyjnych. Zakladam ze do tego dochodzi wielokrotna koniecznosc uzycia (a zatem rowniez zwalniania) calego cache proca (sadze ze przynajmniej czesc z Was wie jak dziala w procu ciagle przelaczanie sie miedzy procesami wymagajacymi duzej ilosci cache, caly algorytm przewidywania skokow itp. - opisywalem to kiedys w Poradniku).

Jedyna znana mi osoba z ktora dyskutowalem ten problem, ktora nie zauwazyla u siebie takiego problemu, a co do ktorej moge miec pewnosc ze wie co robi (bez obrazy kogokolwiek innego ofc), to OxyOne, wykorzystujacy dwuprocesorowa platforme... I wszystko jasne?

Calosc powinna byc latwiej zrozumiala dla osob, ktore sledzily postepy Sesefa w AP26 dla ATI GPU (chodzi mi o walkowany temat - niby app chodzi na GPU, ale bierze kupe proca. A jak ustawic zeby nie bralo proca - to liczy dluzej na GPU).

Jedyne rozwiazanie jakie bym widzial (oczywiscie nieosiagalne), to zmiana w app Milky - wstrzymywanie wszystkich innych zadan na czas ladowania nowej WU Milky.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Pigu

zdaje się, że akurat u mnie zredukowanie halowca do 3 jaj rozwiązało problem - będę się sprawie przyglądał  :book:

AiDec

#22
Dwa piwa pozniej...

Innymi slowy przypomnialo mi sie, ze warto byloby cos dodac.

Raz. Majac oboje z OxyOne identyczne grafy (2x 4870x2), z identycznie ustawionymi zegarami, takimi samymi i czystymi systemami (Vistax64 lub Win7x64), tymi samymi i w identyczny sposob instalowanymi sterami i Frameworkami... itp. OxyOne zawsze mial 20k pkt na dobe wiecej. Zawsze bylo tak ze ja mialem 320k, a On 340k. Jedyna roznice mielismy w procach...

Dwa. OxyOne informowal mnie kawal czasu temu, ze mimo wyciagniecia jednego proca z mobo nie zauwazyli z Sesefem zmiejszenia ilosci punktow. Ja odnosilem wrazenie ze robi 5-10k dziennie mniej niz powinien, ale bylo to tylko moje subiektywne odczucie. Niemniej, nawet gdyby spadku punktacji nie bylo, to i tak nalezaloby uwzglednic roznice w budowie klasycznego Quada (Q6600) a serwerowego Xeona (roznice w budowie, sposobie zarzadzania procesami, algorytmie przewidywania skokow, ilosci i sposobie zarzadzania cache...).




Trzy. Wszystkie podane przeze mnie informacje (w tym i poprzednim poscie) dotycza... nie wszystkich z Was. Pamietajcie aby zdrowo-rozsadkowo podejsc do tematu. Innymi slowy informacje od ktoregos z Was `a u mnie dziala prawidlowo`, albo `pomoglo jak zwolnilem jedno jajko` nic nie wnosza do tematu jako takiego (choc oczywiscie moga byc pomocne dla osob o podobnych konfiguracjach sprzetowych). Jesli masz jedna grafe, niezbyt szybka, niekrecona, jednordzeniowa i na szybkim quadzie - jasne ze Ty takich problemow mial nie bedziesz, bo obsluga takiej grafy dla quada to pikus :). Z kolei nawet jedna podkrecona 5850 moze powodowac tego typu klopot na dwujajowcu. U mnie przy Q6600 3.42GHz i 2x4870x2 OC przy liczeniu 4GPU+4CPU mialem 10 zwisow dziennie, przy 4GPU+0CPU srednio jeden zwis na tydzien. Mam nadzieje ze wyjasnilem wystarczajaco :).




Oczywiscie najwazniejszym adresatem tych wszystkich informacji byl Gigi. Pod Niego bylo pisane to info.



Cdn.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

gigi2000

AiDec jesteś wielki :) nie spodziewałem się tak wyczerpującej odpowiedzi, oby było jak najwięcej takich na naszym forum :D
Jak dla mnie sprawa jest jasna i wiem na co teraz zwracać uwagę, dzięki wielkie :)

Pigu

Cytat<cmdline>n1 b-1 p3</cmdline>     // milka

Pierwsze mówi - waruj przy grafie i nie interesuj się niczym innym, u mnie kosztem 1-2% CPU, na różnych hostach może być różnie.
Efektem ubocznym bywa przytrzymanie trwające ułamek sekundy, kiedy następuje transfer.
Drugie tworzy hierarchię: (high) obsługa grafy, (norm) zadania usera, (low) boin

<cmdline>b-1 p3 r25</cmdline>    // collo

analogicznie j/w z tym ze r25 to zarzadzanie mem grafy

Pigu

rozwiązanie problemu dzięki uprzejmości OxyOne z GPU Force

od siebie powiem, że działa znakomicie - wielkie dzięki  :parrrty: