Poradnik zasilaczowy, czyli co brać a czego nie

Zaczęty przez Troll81, 13 Luty 2010, 16:59

Troll81

W oparciu o kilka stron i własne oraz wasze doświadczenia, chciałbym stworzyć dla wszystkich ciekawych mały poradnik zasilaczowy...

wiec po pierwsze kalkulatorek
http://www.thermaltake.outervision.com/index.jsp który poda nam w przybliżeniu minimalną moc zasilacza pod nasz zestaw

Pamiętajmy żeby nie brać zasilacza który ledwo utrzyma nasz zestaw.. Zawsze zostawiajmy mu spory margines, to pożyje dłużej.


po drugie źródełka
http://forum.purepc.pl/FAQ-f8/Dwa-Zasilacze-Jednym-Komputerze-t240761.html tutorial łączenia dwóch zasiłek
http://forum.pclab.pl/t142996.html zasilacze FAQ
http://zenfist.pl/pelen.php?id=40 instrukcja mierzenia napięć

no i na końcu lista, aktualizowana w miarę możliwości

Unikać:
Akyga,
Aspire,
Codegen,
ColorSit,
COMPAQ,
Computer,
Fever,
Impet,
i-box,
Linkword,
L&C lub Logic,
LOGISYS,
Megabajt,
Mercury,
Metropilis,
Mustang,
Platin Power,
Powercomp,
Procomp,
Q-tec,
RAIDMAX,
Rubikon,
Ropla,
SilenX,
Tracer,
Tronje,
Xilence,
XION

Mogą być:
Amacrox
Cheiftec
Delta
Fortron
HuntKey
Modecom
OCZ
Pentagram
Thermaltake

Polecane:
Antec
BeQuiet
Corsair
Enermax
Seasonic
SilverStone
Tacens
Tagan
Topower


Jeśli macie propozycje albo należy zmienić cokolwiek dajcie znać....

Tomasz R. Gwiazda

ja moge tylko przyklasnac :)

Enermax Pro82+ 625W   - mam od ponad 1,5 roku i zero problemów. Cichy i wydajny.
Corsair CMPSU-850HXEU - 850W - od ponad 3miesiecy. od 2ch miesiecy ciagnie 2x5870 , ani jednego dnia przerwy. Praca 24/7. 0 problemów (oczywista zaleta, kable zasilajace na wtyczki, czyli ile potrzebujemy kabli tyle przypinamy)



Dodatkowo polecam link:
http://www.enermax.outervision.com/index.jsp (obliczanie potrzebnej mocy zasilacza przy odpowiedniej konfiguracji i obciazeniu)



PS: przypiąć watek na stałe na samej górze

AiDec

OCZ jednak przenioslbym do `unikac` - na 9 z nich z siedmioma mialem problemy. 2 padly w ciagu miesiaca, mimo 40% zapasu mocy.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

TJM

Z Chieftecami też różnie bywa - są to ogólnie dobre zasilacze, ale niektóre z nich miewają humory przy pracy z konkretnym sprzętem. Zależy od rozkładu obciążenia na poszczególnych liniach, zasilacze te bardzo słabo tolerują np. lekkie przeciążenie jednej z linii, dlatego jeśli kupować to raczej z zapasem a nie na styk.
Tak poza tym konstrukcja ich jest bardzo solidna - same dobrej jakości elementy, spokojnie przechodzą próbę czasu.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

Ja na razie na OCZ nie narzekam.... koledzy też nie....

Pigu


lolek

a ja od zawsze jadę na i-box`ach i ani razy jeszcze nie miałem przez nie problemów  ;D

S6X

Seasonic zdecydowanie dałbym do polecanych, jedne z najlepszych zasilaczy na świecie dla zwykłego śmiertelnika  8)
Robią też wersje oem czyli np antec i corsair (hx520, hx620) przylepiają swoje nalepki i sprzedają pod własna nazwą.  ::)
Dodałbym też we wstępie, że należy zwrócić uwagę na moc jaką jest w stanie dostarczyć zasilacz na linii 12v (papu dla proca i grafy XP) a nie sugerować się całkowitą mocą zasilacza.

Filavandrel

Cytat: TJM w 13 Luty 2010, 21:22
Z Chieftecami też różnie bywa - są to ogólnie dobre zasilacze, ale niektóre z nich miewają humory przy pracy z konkretnym sprzętem. Zależy od rozkładu obciążenia na poszczególnych liniach, zasilacze te bardzo słabo tolerują np. lekkie przeciążenie jednej z linii, dlatego jeśli kupować to raczej z zapasem a nie na styk.
Tak poza tym konstrukcja ich jest bardzo solidna - same dobrej jakości elementy, spokojnie przechodzą próbę czasu.


z mojej strony dodam, że miałem jednego jegomościa z tej firmy (500W w obudowie oryginalnie zamontowany) i zauważyłem że nie działa wentylator dopiero jak wsadziłem GTX260 (przedtem była jakaś pasywna słabiutka karta), skoczył pobór mocy i zaczynało działać zabezpieczenie przed przegrzaniem co skuytkowałem wyłączaniem się kompa, ponad 3 lata pracował procek (Pentium D 3.2 GHz) pod 100% obciążeniem w BOINCu a od kiedy wentyl nie chodził nie mam pojęcia, po wymianie wentyla działa do dziś (ta stara pasywna karta wsadzona)

I7 920@4GHz, HD5970, 6 Gb RAM, Microsoft Windows 7 Professional x64 Edition

AiDec

Dopisalbym rowniez Thermaltake do `moga byc`. Mialem ich kilka i wciaz mam, jestem bardzo zadowolony (a jestem wymagajacy). Nie zglaszam ich do polecanych, poniewaz Oxy informowal mnie jakis czas temu, ze mial problemy z nimi.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Tomasz R. Gwiazda

cos w temacie:

http://pclab.pl/art34567.html

S6X


BOINC@POLAND[HA$]

a ja jade na tacens 600W i całkiem cicho...

http://www.tacens.com/valeoII600_2.htm
generalnie polecam...

sstratoss

tak sobie przegladałem od paru dni ten watek...bo mam zamiar zainwestować w GPU min 5870...posiadam(a raczej posiadalem) zasilacz Chieftec (CFT-700-14C) 700W. Dziś przyszły aktualizacje z M$$ chciał restartu i juz sie nie podniosl  :( Sprawdziłem i padl zasilacz  :wth: pod innym smiga...i teraz pytanie skoro chieftec jest w "takich sobie" to czy macie jakis konkretna marke i model do polecenia???
procek: Phenom II 550BE
RAM: 2GB w jednej kosci
Mobo: gigabyte MA770 UPD3 (plytka z na jedno GPU)
no i w niedlugim czasie jakies ATI 58??


:

Troll81


Tomasz R. Gwiazda

no przeciez w tym watku jest tez kategoria POLECANE  :)

TJM

Cytat: sstratoss w 17 Luty 2010, 17:19
tak sobie przegladałem od paru dni ten watek...bo mam zamiar zainwestować w GPU min 5870...posiadam(a raczej posiadalem) zasilacz Chieftec (CFT-700-14C) 700W. Dziś przyszły aktualizacje z M$$ chciał restartu i juz sie nie podniosl  :( Sprawdziłem i padl zasilacz  :wth: pod innym smiga...i teraz pytanie skoro chieftec jest w "takich sobie" to czy macie jakis konkretna marke i model do polecenia???
procek: Phenom II 550BE
RAM: 2GB w jednej kosci
Mobo: gigabyte MA770 UPD3 (plytka z na jedno GPU)
no i w niedlugim czasie jakies ATI 58??

Jeśli wcześniej ten Chieftec był dobry, może lepiej dać go do naprawy ?
Na pewno kosztuje to dużo mniej, niż nowy zasilacz.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

apohawk

Wie ktoś coś o "Rasurbo" ? http://www.proline.pl/sklep.php?p=RSB+SP+DLP65.1+650W
Można by temu zaufać ? Kliknąłem z ciekawości, a tu 17 dB, a taki BeQuiet 700W ma mieć 24 dB, to się teraz zastanawiam... fuszerka jakaś ?
No good deed goes unpunished.

Tomasz R. Gwiazda

jak chcesz cichy to moze byc jakis pasywny bez wentylatorow.
pytanie jak wiele ciepla bedzie wydzielal i jaki sprawny bedzie

Szopler

Kup zasilacz 2x mocniejszy niż potrzebujesz z wentylem startującym powyżej pewnej temperatury - będziesz miał 0dB ;)
Ten co podałeś, to jakoś tak patrząc po fotce coś pusty w środku... a jak wiadomo dobry zasilacz musi być ciężki - dużo miedzi na cewkach, dużo alu w radiatorach ;)

TJM

Miedzi na transformatorach ATX to akurat zbyt dużo nie ma, tam jest ledwo po parę zwojów. O mocy decyduje w pierwszej kolejności wielkość rdzeni - to limituje moc bezpośrednio.
Cewki raczej też nie są zbyt duże.

A co do kupowania zasilacza na zapas, żeby był cichszy - nie do końca się to niestety sprawdza, bo nawet przy 1/4 mocy sporo ciepła już się wydziela na radiatorach, a skuteczność jego oddawania do otoczenia jest tym wyższa, im wyższa różnica temperatur.
Najlepiej byłoby się pokierować opiniami użytkowników, po zakupie cichego zasilacza w budzie z dobrą wentylacją na pewno głośno nie będzie.
U mnie np. teraz chodzi lekko zmodowany Chieftec 350W - cały czas grubo powyżej mocy znamionowej, a wiatrak nigdy nie rozpędza się powyżej minimalnych obrotów. To głównie zasługa tego, że reszta kompa chłodzona wodą, nic się nie grzeje więc w budzie zimne powietrze lata i takie trafia do zasilacza.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.