Poszukiwane "ciche" GPU do 500-800zł

Zaczęty przez AL, 17 Marzec 2010, 04:14

AL

Witam!
Jako, że moja obecna grafa 7900gt powoli zaczyna coś szwankować, czas rozpocząć poszukiwania nowej.
Moje wymagania:
- po pierwsze i najważniejsze ma być maksymalnie cicha (najlepiej z pasywnym chłodzeniem, choć nie wiem co wtedy z liczeniem na takim gpu),
- po drugie - ma służyć do liczenia na niej, ale bez szaleństwa - nie jest to priorytet, więc nie musi być najszybszy model dostępny za tą kasę,
- po trzecie preferuje nvidię,
- karta ma mi posłużyć kilka lat (obecna wytrzymała ponad 4 lata) więc preferuję takie z większą ilością ramu (tak na zapas),
- poza tym karta będzie sporadycznie używana do gier ( i to raczej starszych, bo na moim a4400 na sokecie 939 nic nowego raczej nie zapuszczę...), głównie do prac biurowych (office) i przeglądania neta, oglądania filmów.
- w obudowie miejsca raczej jest sporo, ale ograniczeniem może być zasilacz (chieftec 450w).

To chyba tyle. Póki co w oko wpadły mi takie (cuda): 9800 gt, GTS 250 (choć ta chyba cicha nie jest), i coś z tego kwartetu (choć te zapewne ciche nie są, no i sporo mocy potrzebują i mój chieftec chyba nie da im rady).

Czekam na wasze opinie i porady.

Can-D

http://www.gral.pl/preview/PowerColor_Radeon_HD5750_PowerColor_1024MB_GDDR5_HDMI_2xDVI_PCI-E_2_0_SCS3_47.html

co prawda,nie nv,ale warto się przyjrzeć.

apohawk

Nie, nie. Radeony 57xx nie mają double-precision!
Za 400-500 to polecam poszukać radeona 47xx (mają double precision dla odmiany) lub 48xx z Vapor-X od Sapphire'a. Sam korzystam z 4850 1GB z vaporem i na hałas nie narzekam, ale może to kwestia gustu, chociaż chodzi ciszej od zasilacza, który miał w porywach osiągać 17dB. ;)
Prądowo też ATI wypada lepiej od nvidii. Ja na zasilaczu 440W nie miałem z tą kartą problemów. Porównaj sobie na http://www.benchmark.pl/zestawienie_gpu.html
4770 - 80W, 4850 - 110W, GTS250 - 150W, GTX260 - 186W

Tu przykład z allegro: http://allegro.pl/item954528962_sapphire_hd4850_1gb_256bit_ddr3_4850_vapor_x_wwa.html
No good deed goes unpunished.

syrian

a na cholerę mu double-precision ? po to tylko zeby milke liczyc bez sens, namawianie go na stara technologie(hd 4xxx) tez jest bez sensu, wiecej pradu zużywają, sa mniej wydajne, jak juz ma cos brac to 5750 lub 5770, a jak zechce liczyc dla pkt to w Collatz pociagnie lepiej na 5770 niz na 4850 w milce. Kolejna sprawa to radze wziasc karte ktora wyrzuca powietrze na zewnątrz i nie mieli ciepłego powietrza wewnątrz budy
http://www.agito.pl/karty-graficzne/his-radeon-hd-5750-iceq-1gb-ddr5-pci-e-box.0.361517.html?attr=1:44969


Troll81

ale wystarczy że collatz na miesiąc dostanie zonka i juz twoje ATI się będzie nudzić bez DP.

Poza tym kolega preferuje NV. Myslę że niedługo juz będą pasywne karty z serii 2xx na razie chyba tylko 9800 widziałem...

Aegis Maelstrom

Cóż, że kolega preferuje NV, skoro w tej chwili NV daje tyły na całej linii?

ATi ma sprawne, dobrze zaprojektowane karty wykonane w znacznie lepszym wymiarze technologicznym (40 nm), co daje mniejszy pobór mocy przy jednoczesnej możliwości wpakowania większej liczby tranzystorów. W dodatku ATi ma już pełną gamę kart: od potworów po małe i tanie karty już domyślnie pasywne przeznaczone pod np. HTPC. Do tego na rynku jest starsza, przeceniona generacja. Na pewno też zdarzają się nietypowe konfiguracje (np. karty z obniżonym taktowaniem lub najlepsze egzemplarze - z pasywnym chłodzeniem). Oczopląs.  XD

Oczywiście wszystko jest kwestią ceny, może przeceny NV są tak dobre, że warto brać. Niestety na nową generację NV na razie nie ma co liczyć: Tesla jest w powijakach, a gdy wyjdzie to będzie to tylko górna półka. Na tańsze i cichsze karty trzeba będzie sporo poczekać - a wtedy już pewnie ATi będzie miało kolejną generację na wylocie.

[PBT] Horpah

#6
mam do sprzedania Asusa EN9500GT 512 GDDR3 (ma gwarancję) obsługuje cuda i choć nie jest pasywna to cicha nawet jak liczy.
Cena 170 plus przesyłka 15

lukaszja

Cytat: syrian w 17 Marzec 2010, 09:01
a na cholerę mu double-precision ? po to tylko zeby milke liczyc bez sens, namawianie go na stara technologie(hd 4xxx) tez jest bez sensu, wiecej pradu zużywają, sa mniej wydajne, jak juz ma cos brac to 5750 lub 5770, a jak zechce liczyc dla pkt to w Collatz pociagnie lepiej na 5770 niz na 4850 w milce. Kolejna sprawa to radze wziasc karte ktora wyrzuca powietrze na zewnątrz i nie mieli ciepłego powietrza wewnątrz budy
http://www.agito.pl/karty-graficzne/his-radeon-hd-5750-iceq-1gb-ddr5-pci-e-box.0.361517.html?attr=1:44969

Delikatnie powiem, że powyższe stwierdzenia nie są precyzyjne...
1. Double-precision się przydaje - patrz MW.
2. 4770 to nie stara technologia, proces technologiczny w jakim została wykonana to 40nm, w przeciwieństwie do 4850 i 4870 (bodaj 55nm)
3. Prądażerność - minimalna - 80W TDP, lepsza niż 5750 (88W TDP).
4. Wydajność - jak za tę cenę/zużycie prądu/brak hałasu - rewelacyjna. Każda 4770 o jakiej słyszałem doskonale się kręci (moja z 750 - 940 rdzeń na stałe!), wydajność to 1.2 TeraFlopa + dokładnie tyle, co 4870... - jak potrzeba, podeślę zrzut ekranu. 
5. W MW, gdybym nie wyłączał na noc, przy obecnej podwyższonej punktacji i dłuższych WU - 130k/dobę. Niech zobaczę tyle w Collatz na 5750, to dopiero uwierzę... Obecnie Collatz ma o połowę gorszą punktację od MW!
6. Porównanie 4770 i 5750 - http://www.frazpc.pl/artykuly/767/SAPPHIRE/RADEON/HD/5750/Podboju/ciag/dalszy - jeśli 5750 jest szybsze, to minimalnie, brak DP (5750) i liczenie w MW (4770) nie pozostawia złudzeń co do wyboru karty.
7. Warto mieć 4770 - w cenie między 350 a 400zł nie ma konkurencji, powyżej realnie warto dopiero 5850, ale to już 1k zł...
Pozdrawiam, luke

Can-D

#8
Radeon HD 4770 - 960  GFlops   TDP 80W
Radeon HD 5750 - 1008 GFlops   TDP 86W

To tak precyzyjnie,oczywiście kręcąc -TDP się zmienia , tak jedej jak i drugiej.Zresztą autor szuka nv,i najlepiej pasywne,więc nie przesadzałbym z tym 5850,bo w taki sposób można dobrnąć do 5970 ;)

Zresztą,to co podałem w pierwszym linku -- chyba narazie nic lepszego na pasywie nie ma - a jak tam bedzie ze spermim to kto wie :)

Cytat: Troll81 w 17 Marzec 2010, 10:18
ale wystarczy że collatz na miesiąc dostanie zonka i juz twoje ATI się będzie nudzić bez DP.


Nie przesadzałbym - jakoś nie ma większych przestojów,a licze go praktycznie nonstop,no chyba ,że mleczna pada i wszyscy w odwrocie ;)


tito

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 17 Marzec 2010, 15:33
http://pclab.pl/news41335.html
48 procesorów CUDA - mało. Ja mam 64 w mobilnej (nieco mniejsze zegary) i właściwie ledwo to liczy - WU z GPU grida w 23godziny (estiamted time jako, że to pierwsza po 5 miesięcznej przerwie i zmianie sterowników).

Troll81

te 220 to jakas pomyłka. jak juz coś to brać 250

apohawk

Double Precision jest bardzo ważne dla BOINC. Na ATI są na razie dwa projekty, ale jak będzie więcej to częściej będą to Double Precision niż Single Precision, bo to jest potrzebne naukowcom w obliczeniach.

Chyba przedział cenowy się zmienił od kiedy pisałem tu ostatnio. Do 800 to możnaby 4890 z vaporem poszukać  ;D
A 58xx to faktycznie od 1000 w górę, 1500 nawet.
No good deed goes unpunished.

Can-D

Cytat: apohawk w 17 Marzec 2010, 16:30
... Na ATI są na razie dwa projekty, ale jak będzie więcej to ...

będzie nowa generacja gpu  %)

syrian

Cytat: lukaszja w 17 Marzec 2010, 13:28
Cytat: syrian w 17 Marzec 2010, 09:01
a na cholerę mu double-precision ? po to tylko zeby milke liczyc bez sens, namawianie go na stara technologie(hd 4xxx) tez jest bez sensu, wiecej pradu zużywają, sa mniej wydajne, jak juz ma cos brac to 5750 lub 5770, a jak zechce liczyc dla pkt to w Collatz pociagnie lepiej na 5770 niz na 4850 w milce. Kolejna sprawa to radze wziasc karte ktora wyrzuca powietrze na zewnątrz i nie mieli ciepłego powietrza wewnątrz budy
http://www.agito.pl/karty-graficzne/his-radeon-hd-5750-iceq-1gb-ddr5-pci-e-box.0.361517.html?attr=1:44969

Delikatnie powiem, że powyższe stwierdzenia nie są precyzyjne...
1. Double-precision się przydaje - patrz MW.
2. 4770 to nie stara technologia, proces technologiczny w jakim została wykonana to 40nm, w przeciwieństwie do 4850 i 4870 (bodaj 55nm)
3. Prądażerność - minimalna - 80W TDP, lepsza niż 5750 (88W TDP).
4. Wydajność - jak za tę cenę/zużycie prądu/brak hałasu - rewelacyjna. Każda 4770 o jakiej słyszałem doskonale się kręci (moja z 750 - 940 rdzeń na stałe!), wydajność to 1.2 TeraFlopa + dokładnie tyle, co 4870... - jak potrzeba, podeślę zrzut ekranu.  
5. W MW, gdybym nie wyłączał na noc, przy obecnej podwyższonej punktacji i dłuższych WU - 130k/dobę. Niech zobaczę tyle w Collatz na 5750, to dopiero uwierzę... Obecnie Collatz ma o połowę gorszą punktację od MW!
6. Porównanie 4770 i 5750 - http://www.frazpc.pl/artykuly/767/SAPPHIRE/RADEON/HD/5750/Podboju/ciag/dalszy - jeśli 5750 jest szybsze, to minimalnie, brak DP (5750) i liczenie w MW (4770) nie pozostawia złudzeń co do wyboru karty.
7. Warto mieć 4770 - w cenie między 350 a 400zł nie ma konkurencji, powyżej realnie warto dopiero 5850, ale to już 1k zł...
Pozdrawiam, luke


1. a po za milka co jeszcze?? :) - z tego co napisal w 1 poscie to licznie nie jest najważniejsze
2. zgodze sie tylko w polowie, proces wykonania 40 owszem ale konstrukcja stara
4. podajesz wydajnosc ale juz po podkreceniu, to powiniens tez podac 5750 po podkreceniu
5. nie wiedzialem ze milka daje lepiej pkt WU, do nie dawna roznica byla nie wielka, a biorac pod uwage ze sria 5xxx jest okolo 10% bardziej wydajna od 4xxx przy tych samych zegarach i ilosci procesorow to roznicy w pkt by praktycznie nie bylo, no ale coż to bylo kiedys

a pomijając licznie to wraz jestem za seria 5xxx szczególnie ze to ma byc na ładnych pare lat, dzis dx11 nie jest wykorzystane ale za rok kto wie jakie gry powstaną

PS: Ogólnie to liczenie zaczyna sie robisz smieszne wiekszosc liczy tylko dla samych pkt niz dla idei licznia w jakims konkretnym projekcie ktory faktycznie moze wnieść korzyści dla ludzkości, szczerze to tylo 1 projekt widze ktory jest sens liczyc na GPU - folding@home reszta to strata czasu i nie potrzebne zanieczyszczanie środowiska :d zużytymi watami energi ;D

tito

4770 w Milky jest faktycznie wydajniejsze niż 5770 w collatz. Wiem, bo mam info od Genka (opiekun tych dwu kart).

[B@P] MSW

Dzięki za info, na przyszłośc wiem co sobie kupie  ;D

AL

Cytat: [PBT] Horpah w 17 Marzec 2010, 12:59
mam do sprzedania Asusa EN9500GT 512 GDDR3 (ma gwarancję) obsługuje cuda i choć nie jest pasywna to cicha nawet jak liczy.
Cena 170 plus przesyłka 15

Dzięki za ofertę, ale ta karta jest słabsza od obecnie przeze mnie posiadanej (choć cuda nie ma - to na razie jeszcze jakoś tam działa), poza tym ma odrobinę za mało ramu.

Widzę generalnie, że zrobił się wątek o ati. Kiedyś mocno zraziłem się na tych wynalazkach (kompatybilność) i od tego czasu unikam jak ognia. Poza tym punkto-maniakiem, aż takim nie jestem żeby to dyktowało mi jaką kartę wybrać.
A co byście powiedzieli na jakiegoś 250 gts z nie defaultowym chłodzeniem?

apohawk

Hmm, co masz na myśli, pisząc, że zraziłeś się na ATI w kontekście kompatybilności ?
Jeszcze nie miałem gry, która by nie odpaliła u mnie na ATI  XD
No good deed goes unpunished.

Troll81

Fakt że ATI mocno się podciagnął w kwestii kompatybilności...........

krzyszp

Cytat: apohawk w 18 Marzec 2010, 08:05
Hmm, co masz na myśli, pisząc, że zraziłeś się na ATI w kontekście kompatybilności ?
Jeszcze nie miałem gry, która by nie odpaliła u mnie na ATI  XD
Cóż, ATI było sławne ze słabej współpracy z Linuksem i bardzo "wywalających" się sterowników pod windows...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Tomasz R. Gwiazda


sesef

Cytat: krzyszp w 18 Marzec 2010, 20:19
Cytat: apohawk w 18 Marzec 2010, 08:05
Hmm, co masz na myśli, pisząc, że zraziłeś się na ATI w kontekście kompatybilności ?
Jeszcze nie miałem gry, która by nie odpaliła u mnie na ATI  XD
Cóż, ATI było sławne ze słabej współpracy z Linuksem i bardzo "wywalających" się sterowników pod windows...

Ostatnio stery pod linuxa mocno podciągnęli.

Szopler

W ogóle stery podciągnęli. Liczyłem Milkę/Collatza/PG AP26 na Win Vista Home Premium 32 bit przez miesiąc - no problem z powodu sterów. Teraz 2 tygodnie na Win7 HP x64 i to samo. Wszystko śmiga jak należy.

Genn

Waham się pomiędzy kupnem 5770 a 4870, w sumie to chcę liczyć Collatza więc 5770 mógłby być, ale może jakiś nowy projekt się pojawi i będę uziemiony. Czy ktoś liczył na ATI na linuksie? Wrażenia?



apohawk

Ja próbowałem liczyć Collatza na linuksie, ale poległem. BM widział kartę, jak był odpalony jako użytkownik, który zalogował się do X, ale nawet wtedy aplikacja Collatza miała zerowy postęp pomimo 10 minut liczenia, a estimate to był na 3 godziny. Na winxp liczy mi Collatza w 16 minut.
Lepiej weź kartę z double precision, 4870.
No good deed goes unpunished.

Genn

 %) niedobrze. Obawiam się że sprawdzałeś na Gentoo, systemie którego też używam. Z linuksa korzystam jakieś 99.9% czasu, więc jeżeli ati nie ruszy boinca to dla mnie przegrywa z nvidia.



lukaszja

Cytat: Genn w 22 Marzec 2010, 09:12
Czy ktoś liczył na ATI na linuksie? Wrażenia?

Ja liczyłem/liczę. Linux Mint x64 (klon Ubuntu). Bez (większych) problemów. Instalacja opisana na forum projektu Collatz. pozdr, luke

Genn

Cytat: lukaszja w 22 Marzec 2010, 14:29
Ja liczyłem/liczę. Linux Mint x64 (klon Ubuntu). Bez (większych) problemów. Instalacja opisana na forum projektu Collatz. pozdr, luke

Wielkie dzięki, zatem zaryzykuję z 4870.



S6X

Cytat: apohawk w 17 Marzec 2010, 07:42
Nie, nie. Radeony 57xx nie mają double-precision!

Podobno radki mogą coś policzyć w dp ale trzeba poczekac na nowe stery (softwarowo  ;) )
http://www.geeks3d.com/20100317/radeon-hd-57xx-will-run-opengl-4-0-fp64-operations-on-gpu/

apohawk

Software'owo to pewnie będzie 10x wolniej.
No good deed goes unpunished.

Troll81

ATI poczuło że dało ciała...

ciekawe czy pójdzie toto pod milkyway :D