Zasilacz / płyta główna - kompatybilność

Zaczęty przez Rysiu, 25 Sierpień 2010, 21:01

Rysiu


Ostatnio mam problem z zasilaczem i płytą główną. Może zdarzyć się, że zasilacz nie będzie z nią niekompatybilny? Nie chodzi tutaj o niewystarczającą moc, a całkowity brak kompatybilności.

Zasilacz Fortron 350W (Sprawdzałem także na modelu 400W i efekt był identyczny). Płyta główna Gigabyte jakaś dość nowa na chipsecie X35 (może w nazwie się nie pomyliłem).

Całość objawia się tak że po uruchomieniu komputera najpierw na kilka sekund startują wiatraki i HDD, potem wszystko się wyłącza i po kilku sekundach znowu startują wiatraki i komputer przechodzi przez POST. Można spokojnie wejść do BIOS'u jednak uruchomienie już systemu operacyjnego nie wchodzi w grę - pomimo że dyski są w BIOSie i na stronie startowej widoczne to nie da się z nich niczego zabootować.

Nawet jeżeli nie uruchamiam komputera, a tylko podłączę kabel od prądu do zasilacza to na chwilę wiatraki zaczynają się kręcić.

Zasilacze w 100% sprawne, procesor, RAM także (w innym konfigu działają bezproblemowo). Płyta także powinna trybić ale nie wiem.

Czytałem w Internecie że nowsze płyty mają porozkładane sekcje rozruchowe (różne moduły płyty startują w różnych momentach aby zredukować maksymalną moc wymaganą na starcie do minimum) i dlatego mogą czasem występować problemy z zasilaczami bo nie każdy może sobie poradzić.

Czy ktoś jednak trafił na taki problem?

lolek

Ja miałem coś podobnego u siebie, okazało się że winny był wentylator, gdy podłączałem go pod regulację obrotów na płycie (Gigabyte M52L-S3P) to objawy były identyczne (co ma jedno z drugim wspólnego nie mam bladego pojęcia, szczególnie że inny wiatrak chodzi normalnie).

Rysiu

U mnie niestety żadnych regulatorów nie ma - ale gdyby były to pewnie nie doszedłbym, że to akurat tego wina.

Troll81

tak się czasem dzieje jak kontroler płyty stwierdzi że nie ma wiatraka na procku. Zasiłka może też nie dostarczać odpowiedniej mocy na linii 12v albo innych. Kiedyś najsilniejszą linia w zasiłkach było 5v a aktualnie 12v. Zasiłka może też podawać kijowe napięcia i mniej wymagające płyty wystartują a te bardziej wymagające strzelą focha.

Rysiu

Fortron robi raczej w miarę dobre zasilacze. Nie jest to kwestia linii 12V, ponieważ na identycznym konfigu tylko z inną płytą wszystko działa. Do tego siedzi tam zintegrowana grafika także o jakichkolwiek większych wymogach co do 12V nie można mówić.

pszyklejony


Rysiu

Nic. Próbowałem Ubuntu z Live odpalić ale nawet płyta zabootować się nie chciała.

Jedynie można do BIOS'u wejść - napędy są widoczne ale nie można z nich czegokolwiek uruchomić.

AiDec

Cytat: Rysiu w 25 Sierpień 2010, 21:01
Całość objawia się tak że po uruchomieniu komputera najpierw na kilka sekund startują wiatraki i HDD, potem wszystko się wyłącza i po kilku sekundach znowu startują wiatraki i komputer przechodzi przez POST.

Tzw. `lagodny start` (czy jakos tak) - niektore zasilki tak dzialaja (np. sporo Thermaltake`ow - ja sobie taka opcje bardzo chwale w moich kompach, bo przynajmniej nie wywala mi bezpiecznikow w domu). Takie zachowanie nie musi zatem oznaczac niepoprawnego dzialania zasilki - moje Thermaltake`i dzialaja dokladnie tak jak Twoj Fortron, a mimo to kompy dzialaja jak nalezy.


Cytat: Rysiu w 25 Sierpień 2010, 21:01
Nawet jeżeli nie uruchamiam komputera, a tylko podłączę kabel od prądu do zasilacza to na chwilę wiatraki zaczynają się kręcić.

Bywa. Nic nadzwyczajnego.


Cytat: Rysiu w 25 Sierpień 2010, 21:01
Całość objawia się tak że po uruchomieniu komputera najpierw na kilka sekund startują wiatraki i HDD, potem wszystko się wyłącza i po kilku sekundach znowu startują wiatraki i komputer przechodzi przez POST. Można spokojnie wejść do BIOS'u jednak uruchomienie już systemu operacyjnego nie wchodzi w grę - pomimo że dyski są w BIOSie i na stronie startowej widoczne to nie da się z nich niczego zabootować.

Niekoniecznie wina zasilacza. Ale moze najpierw kilka dodatkowych pytan - czy to nowy konfig kompa, dopiero co zlozony, czy to Twoj starszy komputer, ktoremu tak odbilo 2 dni temu?



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Rysiu

Cytat: AiDec w 26 Sierpień 2010, 08:26
Niekoniecznie wina zasilacza. Ale moze najpierw kilka dodatkowych pytan - czy to nowy konfig kompa, dopiero co zlozony, czy to Twoj starszy komputer, ktoremu tak odbilo 2 dni temu?
Nowa płyta główna.

apohawk

=> Reklamacja płyty. Niech ją chociaż w sklepie sprawdzą.
No good deed goes unpunished.

Troll81


Rysiu

Na tych zasiłkach co mam nie odpala. Wszędzie można jednak dobić się do BIOS'u.

S6X

Cytat: Rysiu w 26 Sierpień 2010, 10:14
Cytat: AiDec w 26 Sierpień 2010, 08:26
Niekoniecznie wina zasilacza. Ale moze najpierw kilka dodatkowych pytan - czy to nowy konfig kompa, dopiero co zlozony, czy to Twoj starszy komputer, ktoremu tak odbilo 2 dni temu?
Nowa płyta główna.

Czy ta nowa płyta główna kiedykolwiek działała? Czy przypadkiem nie robisz tak że wymieniłeś płytę główną i próbujesz odpalić windowsa bez  instalacji od nowa?

Rysiu

Cytat: S6X w 26 Sierpień 2010, 13:19
Czy ta nowa płyta główna kiedykolwiek działała?
Płyta ściągnięta z Allegro i dlatego nie śpieszę się z odsyłaniem (może powinienem to u siebie wyjaśnić).

Cytat: S6X w 26 Sierpień 2010, 13:19
Czy przypadkiem nie robisz tak że wymieniłeś płytę główną i próbujesz odpalić windowsa bez  instalacji od nowa?
Bez przesady. Windowsa to ja nawet mało gdzie mam. Brak możliwości uruchomienia Linuxa z Live CD już powinno rozwiać tą wątpliwość.

Troll81


AiDec

1. Sprawdz podlaczenie dodatkowego zasilania do plyty (tego 4/8 pin) - moze wtyczka nie siedzi poprawnie. Bez tego niejednokrotnie odpalisz mobo, bios, ale nie pojda bardziej zaawansowane elementy plyty (wiec OS nie odpali).

2. Sprobuj zresetowac BIOS (wcisnij ustawienia fabryczne czy jak sie to tam nazywa) - moze jakies wprowadzone zmiany powoduja takie zachowanie.

3. Upewnij sie, ze Twoje dotychczasowe RAMy sa kompatybilne z nowa mobo - sprawdz `Memory compatibility list` u producenta. Bardzo czesto zdarza sie ze niektore moduly pamieci nie pracuja poprawnie w niektorych plytach. Mozesz tez sprobowac wystartowac tylko z jedna koscia pamieci, badz z innymi pamiatkami (jesli masz inne na test...).

4. Sprobuj podpiac dwie zasilki na raz - jedna niech zasila mobo (24pin + 4/8pin), a druga grafe, HDD i co tam jeszcze masz (konieczne spiecie na krotko drugiego zasilacza).

5. Flashowanie biosu.



Btw, napisz dokladnie co to za mobo, jaki proc i jakie masz pamiatki.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Rysiu

Cytat: AiDec w 26 Sierpień 2010, 14:14
Btw, napisz dokladnie co to za mobo, jaki proc i jakie masz pamiatki.
GIGABYTE GA-Q35M-S2
http://www.gigabyte.pl/products/mb/bios/ga-q35m-s2.html

Procesor to Pentium D 820, 1 GB GoodRAM 800 MHz DDR2

Nawiedzony

Można by też spróbować zresetować ustawienia biosu przez specjalna zworkę koło baterii, lub też aktualizacji biosu płyty. A płyta była sprawdzana na zasilaczu innej firmy? No i czy HDD jest sprawny (skoro reszta testowana), bo jeśli HDD jest wadliwy, to płyta może 'pomyśleć' że nie ma na dysku żadnego systemu do zbootowania i przechodzi kolejne restarty czekając na włożenie płytki instalacyjnej (moja tak robi na pustym dysku, uruchamia się, przechodzi przez testy biosu i jak dochodzi do momentu ładowania to przez chwilę pisze no bootable disc i uruchamia się ponownie).

Rysiu

Cytat: Nawiedzony w 30 Sierpień 2010, 20:27
Można by też spróbować zresetować ustawienia biosu przez specjalna zworkę koło baterii, lub też aktualizacji biosu płyty. A płyta była sprawdzana na zasilaczu innej firmy? No i czy HDD jest sprawny (skoro reszta testowana), bo jeśli HDD jest wadliwy, to płyta może 'pomyśleć' że nie ma na dysku żadnego systemu do zbootowania i przechodzi kolejne restarty czekając na włożenie płytki instalacyjnej (moja tak robi na pustym dysku, uruchamia się, przechodzi przez testy biosu i jak dochodzi do momentu ładowania to przez chwilę pisze no bootable disc i uruchamia się ponownie).
Nie... Dysk sprawny - w innym konfigu działa bezproblemowo. Zresztą zabootować nie można także z płyty CD.

Resetować BIOS oczywiście próbowałem. Aktualizować za bardzo nie chcę (jeszcze coś spapram) ale da się zaktualizować go jak system nie wstaje i nie można niczego zabootować z żadnego nośnika? Niby jak?

Cyfron

Poczytaj w manualu od płyty głównej - mój Asus ma coś takiego, że jak mu wepnę pendrive z odpowiednio nazwanym plikiem BIOSu to on automatycznie wgrywa ten bios.

Raptor77

dyski/naped dvd/cd masz na sata ? jeżeli tak sprawdź w biosie ustawienia kontrolera sata - ustaw na ide (Nie AHCI/RAID), drugie - wejdź na widoczne dyski w biosie i zobacz czy masz ustawione na auto czy none - niekiedy dyski widać przy ustawieniu none a potem bios ich nie bootuje
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

pszyklejony


apohawk

Zdecydowanie odradzam update BIOSu, jak się komputer losowo wyłącza i resetuje. Padnie Ci podczas update'u i tyle będziesz tą płytę widział.
No good deed goes unpunished.

Raptor77

Cytat: apohawk w 30 Sierpień 2010, 21:46
Zdecydowanie odradzam update BIOSu, jak się komputer losowo wyłącza i resetuje. Padnie Ci podczas update'u i tyle będziesz tą płytę widział.
komp mu się nie resetuje i losowo wyłącza tylko ma podwójny start (o ile dobrze pamiętam już nforce na socket A tak miał, miałem tak na evga p55FTW - pierwszy boot ustawia pewnie zegary i timingi chipsetów, drugi dokonuje właściwego uruchomienia - takie usprawnienie żeby wyższe FSB można było wycisnąć - na EVGA z którymś biosem dodali opcje do wyłączenia tego ale tylko gdy FSB <200MHz), po drugie to GB i ma Virtual Dual BIOS więc jak coś pójdzie nie tak płyta zabootuje z 2giego biosu (virtualnego - jedna pojemniejsza kość biosu podzielona logiczne na 2), po trzecie nie zdażyło mi się jeszcze uwalić płyty GB flashwaniem z pena za pomocą Q-Flash (program do flashowania wrzucony w bios)

a ostatnie biosy do tej płyty poprawiają m.in.
Improve AHCI compatibilities.
Fix: System will automatic power on when plug in power core
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

apohawk

1. w życiu nie widziałem takiego "podwójnego startu", cóż, człowiek uczy się całe życie. z tego, co pamiętam z opisu problemu (a pamiętam niewiele  XD), to to nie pasuje
2. mam dwie płyty Gigabyte, jedna (GA-MA790FXT-UD5P) ma DualBIOS, druga (GA-MA69G-S3H) nie...
3. to, że też nigdy nie uwaliłem jeszcze płyty flashowaniem BIOSu na płycie Gigabyte'a, nie znaczy, że się koledze na 100% uda, skoro są jakieś problemy. Ja korzystam z @BIOS
No good deed goes unpunished.

Troll81

ja mam płytę DFI lanParty DK i mi startuje podwójnie jak przegnę z zegarami :D

TJM

Normalny podwójny start na płytach Gigabyte wygląda całkiem inaczej - nic się nie pokazuje na ekranie, płyta po prostu włącza się na chwilę, chodzi z 3-4 sekundy i wyłącza się, po czym włącza się ponownie i startuje normalnie. Jeśli przechodzi przez POST i się wyłącza, to raczej nie jest normalne.

Upgrade BIOSu rzeczywiście może pomóc, jeśli płyta jest stabilna w BIOSie (odpal i poczekaj trochę) i ma wbudowany w BIOS flasher, moim zdaniem warto spróbować. Jeśli do tego ma wyjmowalne kości/kość w podstawkach to w ogóle nie ma się co zastanawiać, w byle serwisie w razie faila zaprogramują za 10zł.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

toms83

LanParty mają double boota po zmianach zegarów procka/pamięci itp.

sosite

Cytat: toms83 w 06 Wrzesień 2010, 11:51
LanParty mają double boota po zmianach zegarów procka/pamięci itp.
Również mogę to potwierdzić. Te zmiany zegarów jednak dotyczą sytuacji podkręcenia kompa a nie "underclockingu".
Moje: wizytówka, dziennik, sygnaturka, itd.
Przypominam, że mój pseudonim to "sos" a login "sosite" i są to dwie odrębne sprawy ;)