Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Program do sprawdzenia działania GPU

Zaczęty przez _Aleksander_, 04 Wrzesień 2010, 22:19

_Aleksander_

Czy możecie polecić jakiś program do sprawdzenia czy GPU nie ma jakiś problemów sprzętowych?
Mam taka sytuacje, że świeżo zakupiony ZOTAC GT240 512MB DDR5 AMP!® Edition wykorzystywany przeze mnie do liczenia projektu PrimeGrid kończy z błędem około 25% WU. Błąd jaki się pojawia jest zawsze ten sam:

Cuda error: getting factors found: unspecified launch failure

Poruszyłem temat na tamtejszym forum, okazuje się, że jestem jedyny z takim błędem....
Raczej wykluczam problemy sprzętowe z resztą podzespołów, komputer liczy 24/7 inne projekty na CPU i nie zdarzają mu się jakiekolwiek uszkodzone WU. Sama karta nie jest prądożerna (zasilana tylko z PCI-E) i myślę że mocy z zasilacza nie brakuje (Tagan 350W), karta chodzi na ustawieniach fabrycznych, nie kręcona. Sterowniki były pobrane ze strony nvidii (NVIDIA-Linux-x86_64-256.53.run).

Chciałem w jakiś powtarzalny i miarodajny sposób sprawdzić, czy karta nie ma uszkodzonej pamięci - bo z tym może być związany jest mój komunikat błędu.

Troll81

Zagraj w grę jakąś (crysis) i zobacz czy wyskoczą artefakty. ja bym obstawiał słabą zasiłkę...

Tomasz R. Gwiazda

Linuxa ma... w Crysis nie zagra, ewentualnie na cymbalkach chromatycznych :)

Nawiedzony

#3
Też mam GT 240, tyle że Asusa, karta kręcona, działa na zasiłce 400W i pod Windowsem sterowniki 258.96 liczy przeważnie przez 5h jak mnie nie ma, PPS Sieve w PG i nie ma żadnych problemów... Może to kwestia sterowników pod Linuxa, ewentualnie można by też spróbować obniżyć mocno taktowania i sprawdzić (Powinno wykluczyć kwestię mocy). Lub tak jak mówił Troll, wsadź kartę pod jakiegoś kompa z Windowsem i odpal Crysisa lub jakąś inna mocno obciążającą grę i patrz czy będą błędy.

_Aleksander_

Kartę mogę przenieść do komputera z Windows XP.
Zasilacz (TAGAN TG350-U33I) ma tam do zasilenia: E5200@2.50GHz na płycie Gigabyte GA-P43-ES3G z 2GB RAM, więc nie wiem co ma go obciążać...
Ta karta nie bierze więcej niż 70W, zresztą skoro jest zasilana z PCI-E to 75W nie może przekraczać...

W międzyczasie znalazłem program o nazwie FurMark:
FurMark is a very intensive OpenGL benchmark that uses fur rendering algorithms to measure the performance of the graphics card. Fur rendering is especially adapted to overheat the GPU and that's why FurMark is also a perfect stability and stress test tool (also called GPU burner) for the graphics card.

Nie ukrywam, że wolałbym coś sprawdzonego...a tak to będzie testowanie przez testowanie nieprzetestowanego programu  %)

Troll81

podziałaj i zobacz. Ale jak już wspomniałem najlepiej odpal na tym grę. Jak będą artefakty znaczy się DUP@. a jak bedzie wsio hulać bez zwisów resetów i krzaczków znaczy sie że płyta nie wydala albo zasiłka (ze sprzętu) albo stery linuksowe smierdzą... poleciłbym reinstalke linusia. Swoją droga na jakiej distro jedziesz??

_Aleksander_

Na tym komputerze używam Dotsch/UX 1.2 x64, czyli przenośnej wersji Ubuntu x64.
Nie modyfikowana, jedynie wgrane nowe sterowniki dla nvidii 256.53.
Tak jak wspominałem liczę tam inne projekty na CPU (WEP-M+2 i WCG)i nie ma z nimi żadnych problemów...więc reinstalacja jakoś mi nie podchodzi, ale mogę się mylić...

Troll81

podepnij jakiegoś pena i zainstaluj XP na tym i sparwdź czy ruszy....

_Aleksander_

@Nawiedzony

Jakie masz ustawienia karty (core/mem/shader) i jaka jest temperatura karty w czasie pracy?
Przeniosłem kartę do komputera z Windowsem i włączyłem GPU-Z do obserwacji temperatury, ale chciałbym to z czymś porównać.

Nawiedzony

Cytat: _Aleksander_ w 05 Wrzesień 2010, 13:44
@Nawiedzony

Jakie masz ustawienia karty (core/mem/shader) i jaka jest temperatura karty w czasie pracy?
Przeniosłem kartę do komputera z Windowsem i włączyłem GPU-Z do obserwacji temperatury, ale chciałbym to z czymś porównać.

ja używam MSI Afterburner do oc/ i monitoringu  ;) no więc tak:

Oryginalnie mam 550/1700(3400)/1340 i w stresie osiągała do 62-64*C przy obrotach wiatraka poniżej 50% bo to niska temp. dla tego układu.

Po o/c (nie są to maksymalne wartości bo nie chciało mi się badać stabilności, więc dałem takie jakie praktycznie każdy egzemplarz GT240 wyciągał bezproblemowo) mam 600/1900(3800)/1450 i temperatura nie przekracza 64-66*C przy równie niskich obrotach wiatraka.

_Aleksander_

#10
Dzięki za informacje.

Moja karta nominalnie ma 600/2000(4000)/1460 i wtedy temperatura podczas liczenia PPS dochodzi do 62st przy wiatraku na 40% (7750rpm).
Teraz na potrzeby stress testów ustawiłem ją na 600/1700(3400)/1700 i pracuje w 64st przy wiatraku na 45% (8050rpm).

Taktowanie pamięci obniżyłem, po informacji z forum PrimeGrid, ze prędkość pamięci ma pomijalne znaczenia dla tej aplikacji.


Nawiedzony

Przy takim taktowaniu shadery mogą być niestabilne czasami. Bo na większości egzemplarzy ich trwała stabilność kończy się przy 1600-1650 MHz, no chyba ze Twoja karta daje fabrycznie wyższe napięcia ;)

I raczej nie chodzi tu o temp. bo ten 40nm układ jest bardzo ekonomiczny i nawet jak puściłem raz dla przetestowania na 650/2000(4000)/1525 różnica temperatur była nieznaczna a i na wiatraku nie robiło to wrażenia ;)

_Aleksander_

Po twojej uwadze profilaktycznie obniżyłem ich prędkość do 1650MHz.

Nawiedzony

No ja mówię to co wyczytałem na kilku forach na temat tej karty ;) np tu: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Podkrecanie-2537/strona/7674.html i tu http://pcarena.pl/articles/show/87991/NVIDIA-GeForce-GT-240-Nastepca-9600-GT-s-9.html rozbieżności są duże bo niektóre praktycznie wcale nie chcą się kręcić, a niektóre modele (z fabrycznie podniesionymi napięciami) kręcą się wyśmienicie   :) Więc nie koniecznie warto obniżać, tylko sprawdzić stabilność w liczeniu i grach, bo być może Twój model jest z tych lepciejszych ;) a sam obadałem że przy tym modelu podnoszenie shaderów daje niezłego kopa w PG  8)

buninek

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 04 Wrzesień 2010, 22:54
Linuxa ma... w Crysis nie zagra, ewentualnie na cymbalkach chromatycznych :)

Jeśli będzie miał ochotę, kasę na grę to zagra.
http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=20835

Skąd te ciągłe uszczypliwości panie Tomaszu w stosunku do linuxa. W czymś wadzi, drażni? Może nie zdaje Pan sobie nawet sprawy, że ten post dotarł tu przechodząc przez kilkanaście serwerów stojących na linuksie a jak wyglądałyby opłaty za net jakby wszystko stało na jedynie słusznym systemie?

Fakt że wine w stosunku do nowści windowsowych zawsze będzie z tyłu, ale z każdym wydaniem działa znakomicie.
Sam praktycznie nie używam, są jednak osoby które nie lubią ciągłych restartów. Jest spora ilość softu, z którym odpalenie na Win 7, Vista są duże problemy a pod wine będą śmigać wyśmienicie.

Troll81

Pana Tomasza to se chyba darować można :D

JaRa

Teraz mam:
Engine: 701
Shader: 1728
Memory: 2000
Temp: 61st DNETC 100%czasu

Fabrycznie:
Engine: 600
Shader: 1500
Memory: 1800

GeForce 9800GT ASUSA 512 MB



pszyklejony

CytatSkąd te ciągłe uszczypliwości panie Tomaszu w stosunku do linuxa. W czymś wadzi, drażni? Może nie zdaje Pan sobie nawet sprawy, że ten post dotarł tu przechodząc przez kilkanaście serwerów stojących na linuksie a jak wyglądałyby opłaty za net jakby wszystko stało na jedynie słusznym systemie?

No co :), ma chłop uczulenie i wcale się nie dziwię. Trzeba być nawiedzonym, żeby się uczyć dziesiątków poleceń w celu rozwiązania każdego problemu. Na serwerach niech sobie stoi i 1000 linuxów.

Tomasz R. Gwiazda

te ze wiekszosc serwow stoi na linuxie to jedno , drugie to kozystanie z tego jako na sprzecie domowym

i ps: mam najnowszego ubuntu, ale poki co na virtualu wiec nie moge ocenic wydajnosci
ale instalka debilniejsza nawet od Win7 :)


a co do uszczypliwosci, to zobacz tez jak uszczypliwi jestesmy w stosunku do Apple :)
i linux i apple to dla nawiedzonych
a ja nigdzie nie mowie ze Windows jest najlepszy :)



Troll81

wszystko ma swoje zady i walety.....

Tomasz R. Gwiazda

CytatSam praktycznie nie używam, są jednak osoby które nie lubią ciągłych restartów. Jest spora ilość softu, z którym odpalenie na Win 7, Vista są duże problemy a pod wine będą śmigać wyśmienicie.

PS: bo WIn to wbrew pozorom tez trzeba umiec instalowac/konfigurowac/patchowac/zabezpieczac

Ciagle restarty ? jakis mit :) Uptime mam na luzie 3miesiaca na kazdym z 4 najlepszych moich hostow
Kolejny mit to ciagla potrzeba reinstalowania - u mnie nie wystepuje ten problem

Dodatkowo co do softu to 99% nie jest robione na inny system niz Win, mowie o systemach ERP i innych klasy enterprise, takie glupotki jak Statistica, SPSS, 3DS, Photoshop

Wiec skad ten zachwyt ? Ze za darmo? to zaden argument
ze bezpiecznie? tia.. ale to raczej nie takie bezwarunkowe i oczywiste :)
Wsparcie techniczne ? zwykle platne, bo raczej niewiele sensowych rzeczy mozna na forach znalesc
wydajne ? zalezy co

i jak to moze byc dobre i wspaniale skoro sa problemy ze wsparciem sprzetu


PS2: w pracy mam wiele Linuchow :) (Slackware i SUSE), sporo Windows a rdzen sieci to maszyny na Novell :)
i to one sa najlepsze, najwydajniejsze i najmniej awaryjne
ale era Novella wsrod OS juz mija i nie wroci i jak mam myslec ze mialbym migrowac do Linux to bym wolal sobie w glowe strzelic :)


buninek

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 04 Wrzesień 2010, 22:54
Linuxa ma... w Crysis nie zagra, ewentualnie na cymbalkach chromatycznych :)
Odniosłem się do tego cytatu.

a co kto ma, czego używa jak często restartuje, instaluje, czyści, przedłuża licencje...
to mi...

Troll81

Akurat SAP jest na linuchach i ma się dobrze :D