Liczby pierwsze, a ich wpływ na nasze życie

Zaczęty przez goofyx, 13 Październik 2010, 09:38

goofyx

Pytam was wszystkich zgodnie z tematem wątku.
Ktoś może mi to wyjaśnić <- bo @Mori raczej nie zniży się do poziomu wytłumaczenia czegokolwiek (może sam nie do końca wie)

Troll81

Liczy pierwsze są używane na przykład w kryptografi

Pantarhei

Cytat: Troll81 w 13 Październik 2010, 10:00
na przykład w kryptografii
Więc ich wpływ na nasze życie jest bardzo, bardzo, bardzo pośredni.

A inne przykłady...? Też się kiedyś tym interesowałem i nie znalazłem.
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

Mori

Cytat: Pantarhei w 13 Październik 2010, 10:23Więc ich wpływ na nasze życie jest bardzo, bardzo, bardzo pośredni.
Jeśli nie korzystasz z usług banków, SSLa i tego typu rzeczy - to rzeczywiście, bardzo pośredni. Barter jest niesamowicie efektywną metodą handlu, nie? Pieniądze to przeżytek ;)

Troll81

kodowanie własciwie jest wszechobecne. Cała bankowość internetowa opiera się na liczbach pierwszych...

Pantarhei

W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

goofyx

Cytat: Mori w 13 Październik 2010, 10:54
Cytat: Pantarhei w 13 Październik 2010, 10:23Więc ich wpływ na nasze życie jest bardzo, bardzo, bardzo pośredni.
Jeśli nie korzystasz z usług banków, SSLa i tego typu rzeczy - to rzeczywiście, bardzo pośredni. Barter jest niesamowicie efektywną metodą handlu, nie? Pieniądze to przeżytek ;)
No wiesz korzystam i z e-bankingu i w sumie z ssl <- ale osobiście nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałem <- no wiesz, idąc do bankomatu, czy robiąc przelewy bankowe albo logując się przez www na pocztę, zakładasz, że jest to bezpieczne <- nie myślisz, co dzieje się w tle, nie myślisz o żadnych algorytmach, po prostu ma być bezpieczne.
Ale powiedzcie mi jeszcze co oznacza fakt znalezienia liczby pierwsze składającej się z X cyfr dla kryptografii?
CC albo PG znajdują co chwilę jakieś liczby pierwsze <- co kryptografia z tym robi.

Krzysiak

Dodatkowo przy przesyle informacji na duże odległości jako sumy kontrolne


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Rysiu

Cytat: goofyx w 13 Październik 2010, 13:41
Ale powiedzcie mi jeszcze co oznacza fakt znalezienia liczby pierwsze składającej się z X cyfr dla kryptografii?
CC albo PG znajdują co chwilę jakieś liczby pierwsze <- co kryptografia z tym robi.
Mam być szczery? Nic.

Ale to raczej nie można na tej płaszczyźnie rozpatrywać.

Troll81

#9
Cytatataki na twierdzenie o rozkładzie liczb pierwszych spowodowały rozwój metod niezwykle użytecznych w teorii funkcji zmiennych zespolonych, prowadzących nawet do praktycznych zastosowań. Poszukiwanie wielkich liczb pierwszych też wydawało się tylko zabawą. Tymczasem duże liczby pierwsze niespodziewanie znalazły zastosowanie konstrukcji tak zwanych szyfrów z kluczem publicznym. Otóżmożna zaszyfrować informację, podać sposób i klucz szyfrowania, a mimo to tekst odczyta tylko osoba, dla której był on przeznaczony - dzięki temu, że wie, których liczb pierwszych użyto, przy czym liczby te muszą być odpowiednio duże. Z tego też powodu odnajdywane olbrzymie liczby pierwsze nie są podawane do publicznej wiadomości (z wyjątkiem największej aktualnie znanej). w teorii kodowania informacji przy konstrukcji tak zwanych szyfrów z kluczem publicznym.


goofyx

hmm, czyli teoretycznie mając listę liczb pierwszych z np.: CC można by się pokusić o próby łamania haseł.

Rysiu

Cytat: goofyx w 13 Październik 2010, 14:48
hmm, czyli teoretycznie mając listę liczb pierwszych z np.: CC można by się pokusić o próby łamania haseł.
Niestety nie. Listy zazwyczaj nie są ciągłe (także nie ma pewności czy są prawidłowe).

Do tego nie ma jakichkolwiek szans na atak, bo gdzie chcesz te wszystkie liczby zapisywać? Nawet ich nigdzie byś nie pomieścił. Oczywiście są bazy danych jednak są one bardzo skromne biorąc pod uwagę ile jest liczb pierwszych od 2 do n.

CC nie zajmuje się odnajdywaniem nowych liczb pierwszych z tego co mi wiadomo.

Troll81

CC zajmuje się problemem collatza. od szukania liczb pierwszych jest primegrid

goofyx

Cytat: Troll81 w 13 Październik 2010, 15:01
CC zajmuje się problemem collatza. od szukania liczb pierwszych jest primegrid
tak, tak <- mój błąd <- nie wiem dlaczego ale ciągle myślę o CC ;) takie zboczenie zawodowe :)

goofyx

Tak mnie się nasunęło <- ciekawe co ludzie od PG robią z tymi wszystkimi liczbami.

Rysiu

Cytat: goofyx w 13 Październik 2010, 15:50
Tak mnie się nasunęło <- ciekawe co ludzie od PG robią z tymi wszystkimi liczbami.
Mają jakąś bazę i do byłoby na tyle. Ja jakiś rok temu pisałem do Nich zapytanie czy mogliby mi coś udostępnić ale odpowiedzi się nie doczekałem  :wth:

goofyx

Cytat: Rysiu w 13 Październik 2010, 15:54
Cytat: goofyx w 13 Październik 2010, 15:50
Tak mnie się nasunęło <- ciekawe co ludzie od PG robią z tymi wszystkimi liczbami.
Mają jakąś bazę i do byłoby na tyle. Ja jakiś rok temu pisałem do Nich zapytanie czy mogliby mi coś udostępnić ale odpowiedzi się nie doczekałem  :wth:
Albo próbują łamać RSA itp żeby nagrodę jakąś dostać ;)

_Aleksander_

Kompresja i dekompresja danych z użyciem liczb pierwszych w celu zmniejszenia ilości pasma wymaganego do przesyłu informacji. Oczywiście wymaga to mocy obliczeniowej w urządzeniach nadawczo/odbiorczych, ale czasem największy problem tkwi w medium transmisyjnym, a właściwie w jego ograniczeniach...

Żeby nie by gołosłownym URL: http://www.patentstorm.us/patents/6373986/description.html

krzyszp

To może stworzymy projekt gromadzący kolejne liczby pierwsze i udostępniające bazę dla wszystkich chętnych???

Taki projekt mógłby być użyteczny (o ile jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednio "wyposażony" serwer do przechowywania tak wielkich zbiorów).

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

goofyx

Cytat: krzyszp w 05 Listopad 2010, 19:13
To może stworzymy projekt gromadzący kolejne liczby pierwsze i udostępniające bazę dla wszystkich chętnych???

Taki projekt mógłby być użyteczny (o ile jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednio "wyposażony" serwer do przechowywania tak wielkich zbiorów).
Osobiście uważam, że sam sprzęt to nie problem, jak dla mnie problemem jest łącze.
Teraz nie problem kupić dysk 1TB i spokój na chwile <- tak, wiem - trzeba raida itp ;)
Ale przykładowo liczba pierwsza mająca np.: 1mln znaków to 1megabajt <- teraz największa liczba ma chyba 26mln cyfr czyli 26 mega <- tak wiem że można skompresować co jest oczywiste, ale to i tak by było 10-15 megabajtów a to tylko jedna liczba.
Z drugiej strony liczby takie można by wystawiać na serwery ftp i do nich linka dawać <- oszczędzi się na łączu.

Troll81


Sebastian M. Bobrecki

Co do PrimeGrid to przecież tu są wyniki do pobrania: http://www.primegrid.com/pubresults.php

Co do zastosowania wielkich liczb pierwszych w życiu codziennym to faktycznie słabo to wygląda. Jak już pisałem w innym wątku liczby pierwsze obecnie powszechnie używane w kryptografii są relatywnie krótkie (trochę ponad 1000 cyfr w reprezentacji dziesiętnej). Ale ja to widzę tak że na matematykę trzeba patrzeć trochę jak na narzędzie które wyprzedza swoją epokę. I może za jakiś czas obecne badania czysto matematyczne/teoretyczne znajdą zastosowania praktyczne. Przecież jak opracowano matematykę stojącą za transformacją Fouriera to też nie bardzo miało tozastosowanie praktyczne. A teraz zastosowań jest wiele od choćby DSP i kompresji audio/video przez tomografię komputerową kończą na czysto naukowych zadaniach jak np. symulacja struktur białek, mechanika kwantowa metodą Monet Carlo czy w symulacjach wieloelementowych jak np. zderzenia galaktyk (i pewnie tysiące innych z czego do końca nie zdaję sobie sprawy).
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Troll81


goofyx

Cytat: Troll81 w 06 Listopad 2010, 11:48
A ile miejsca na FTP dostaniesz??
A kto mówi o jednym FTP?
A po za tym są firmy które twierdzą że nie masz ograniczeń co do zajmowanej powierzchni :)

Ufol

Primegrid jest specyficznym projektem, gdyż teoretycznie można go ciągnąć w nieskończoność. Co do przydatności, to czy możemy zaryzykować twierdzenie, iż niejako wyprzedza on współczesną technikę. Mam na myśli maszyny o gigantycznej mocy obliczeniowej, takie, które pojawią się za np. sto lat. Rzeczy dla nas niewyobrażalne mogą być rzeczywistością przyszłych pokoleń, czy im wyniki Primegrida się przydadzą? A jeżeli tak, to do czego?

phobos

Znając tendencje ludzkości to naturalnie do efektywniejszego zabijania lub okradania się, i może do czegoś jeszcze przy okazji  :P