Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Exar I (rebuild) -workblog

Zaczęty przez Tomasz R. Gwiazda, 02 Listopad 2010, 17:49

Tomasz R. Gwiazda

Nowy watek workblogowy o kompie o kodowej nazwie EXAR I

Tutaj link do starego http://www.boincatpoland.org/smf/komputery/exar-iv-workblog/

Tym razem przyszedl cza na przebudowanie mojego domowego kompa, ktory jak widac nie byl najmocniejsza jednostka w mojej stajni.
Ale ze czasami trzeba sobie dobrze robic to i sobie zrobilem :)

stan zastany:
EXAR I
Płyta: ASUS P5K PRO
CPU: Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q9300 @ 2.50GHz
GPU: Gigabyte ATI Radeon HD5870 UD
Cooler: Scythe MUGEN
RAM: 8GB RAM OCZ
Elektrownia: Enermax 82+ (625W)
Obudowa: NZXT Apollo
HDD: 2xWDC RAPOTOR w RAID
OS: Win 7 x64

Stan końcowy:
Płyta: Gigabyte X58A-UD3R
CPU: Intel Core i7 950 @ 3,06 Ghz
GPU: Gigabyte ATI Radeon HD5870 UD
Cooler: Scythe MUGEN
RAM: 12GB RAM OCZ (triple channel)
Elektrownia: Corsair 650W
Obudowa: ANTEC DF-85
HDD: SSD OCZ VERTEX 2 60GB
OS: Win 7 x64


Porównanie obu obudow:

widać od razu w jakim kierunku podążały moje myśli, chciałem aby obudowa była większa i oferowała więcej miejsca na bebechy.
Dzięki temu łatwiej o rozbudowę oraz lepsze chłodzenie.
Niestety z powodu kosztów, temat WC póki co pozostawiam na kiedyś.

W kolejnych postach będę dawał kolejne fotki + opisy (bo tak łatwiej niż w 1 poście pisać all)

Tomasz R. Gwiazda

dlaczego akurat ta obudowa?
Przeglądałem sporo i taka która spełniałaby wszystkie moje potrzeby kosztowałaby pewnie w granicach 1200-1700zl (CoolerMaster Cosmos lub Lian-Li)
Tutaj poszedłem na pewien kompromis który jak się potem okazało opłacił się.
Niestety obudowy z zakresu 200-400zl to trochę taka inżynierska wpadka i niewypał, a osoby które je projektują raczej nigdy nie składały kompa i nie wiedza gdzie się pojawiają problemy :)

Dobra w mojej ocenie obudowa z tego przedziału cenowego jest ta z innego mojego workbloga http://www.boincatpoland.org/smf/komputery/exar-iv-workblog/
tylko ze wymagała trochę przycinania :)

Najfajniejszy moment? Oczywiście rozpakowywanie.

Florian stwierdził ze się mu podoba


Mieczysław także :)


Idz mi już człowieku stąd :)


Aha pudełko cały czas mam, i po 5 dniach muszę powiedzieć ze koty maja większa frajdę z niego niż ja z kompa...

Troll81


Tomasz R. Gwiazda

Troszke zdjec obudowy i to co mi sie najbardziej podoba
Czyli 7 wiatraków, kazdy z regulacja obrotow
Te z przodu maja galeczki na front panelu do krecenia. Na najnizszych obratach wszystkie ladnie dmuchaja i sa ciche.
Czadu daja na maxa.
Tylne wiatraki i gorne maja sterowanie z tylu oboduowy



Wiatraki maja wyjmowane filtry antypyłowe



Tylne wiatraki i gorne maja sterowanie z tylu obudowy




Można zapakować tu dysk 2,5" na SATA


Z tylu zatoczek na dyski widać takie coś wystające, to moduł do hot-swapowego montażu dysków, ja akurat je wykręciłem.
Dodatkowo na samym dole za zasilaczem jest możliwość montażu specjalnie przygotowane miejsce i podkładki dysku SSD



Tomasz R. Gwiazda

graty czyli części składowe

Dysk SSD
OCZ Vertex 2 60GB


Naklejka i tacka do montażu w zatoce 3,5" (coś o czym myślałem ze będę musiał dokupić a tu jednak w zestawie)


Pamięci RAM, OCZ. Żaden tam bajer bo ja kręcić nie będę


Płyta główna. Do tej pory wybierałem zwykle Asus


Troche kart w PCI-E wejdzie :)



Porty


To już mój 3ci Scythe Mugen (drugi w nowym wydaniu)



Troll81

Szykuje się powerna maszynka....

Tomasz R. Gwiazda

Montaż to bułka z masłem, jedyne problemy jakie mogą się pojawiać to tylko przy zakładaniu coolera
Z tym trzeba ostrożnie i sposobem bo od spodu trzeba wkręcić 4 śrubki które będą go trzymały.
Od Scyte dostajemy jeszcze taki w dziwnym kształcie pad żeby stabilizował/wzmacniał płytę



Do czego można mieć zarzuty, to te kable z wiatraków z tyłu mogłyby być o jakieś 5cm dłuższe aby łatwiej było nimi zarządzać. tak jest na styk.
Wszystko się mieści ładnie we wnęce za saneczkami dla HDD (na zdjęciu tego dobrze nie widać) :)



Co jest tez na plus? ano to ze HDD wkładamy z przodu a nie od wnętrza obudowy. Ułatwi to trochę rzeczy w przyszłości

Mimo ze karta GPU tradycyjnie jest ponad portami SATA, to akurat w tym wypadku to nie problem, można spokojnie tam sięgnąć i podpinać kolejne dyski

apohawk

Kot w pudle świetny. Oto jak niewiele potrzeba do szczęścia w życiu. Karton, a nie procesory, karty graficzne i rac ;)
No good deed goes unpunished.

Tomasz R. Gwiazda

Nie chciało mi się więcej robić zdjęć z rożnych katów ect :)
Wcześniejsza obudowa miała niebieskie LEDy, obecna czerwone.
W obu przypadkach było mi to obojętne bo w tym pokoju nie sypiam :D


apohawk

A da się to jakoś odłączyć? Ja w swoim kompie już dawno odłączyłem power led i hdd led, ale takiego oświetlenia nie mam, a drażniłoby mnie trochę.
No good deed goes unpunished.

Tomasz R. Gwiazda

Core Temp


uptime 5dni , zadziałało od pierwszego uruchomienia i nie ma żadnych problemów.
System na SSD oraz aplikacje instalowały się błyskawicznie.
Chyba w kolejce czeka mnie wymiana normalnego HDD 2,5" 7200RPM w moim lapku na takiego SSD :)

Tomasz R. Gwiazda

Cytat: apohawk w 02 Listopad 2010, 18:32
A da się to jakoś odłączyć? Ja w swoim kompie już dawno odłączyłem power led i hdd led, ale takiego oświetlenia nie mam, a drażniłoby mnie trochę.
a wiesz ze nie wiem :) ten led jest czescia integralna coolera, miedzy obudowa a lopatkami sie znajduje.
Takze pewnie w tym wypadku trzeba by wymienic wiatraki albo rozwalic leda :)

A i jeszcze cos, plyta ma duzo ledow w okolicach RAM i przy bootowaniu sie one wszyskie swieca sygnalizujac czy cos dziala czy nie.
Dodatkowo widac to na screenie z tylem plyty glownej i jej portami , jest przycisk do resetowania BIOS do ustawien fabrycznych.
Ogolnie ta plyta jest calkiem fajna, polecam testy i chyba na pclab byla wycieczka video do fabryki Gigabyte i akurat ta plyte tam produkowali :)

Tomasz R. Gwiazda

Cytat: Troll81 w 02 Listopad 2010, 18:16
Szykuje się powerna maszynka....
raczej jest mnóstwo lepszych :)
ale nie miałem zadęcia jakiegoś, na pewno starczy mi na lata, a i zawsze można grafe podmienić czy dołożyć to się jej żywot przedłoży