Tworzenie bazy danych przez i dla laika

Zaczęty przez Cyfron, 18 Grudzień 2010, 21:43

Cyfron

Witajcie

Chciałbym stworzyć sobie bazę dany teatrów w Polsce, spisując ich niektóre parametry (np miasto i "pojemność"), dodając po kilka zdjęć do każdego, a następnie móc sobie tą bazę danych przeszukiwać w dowolny sposób, np wybierając teatry w Krakowie i czytać detale na temat poszczególnych sal

Problem jest teraz taki, że nie znam się totalnie na bazach danych, a przydałoby się coś, co bym mógł zrobić sobie sam i łatwo obsługiwać (będą to też obsługiwać inni ludzie, którzy nie będą się znać na bazach danych).

Fajnie by było jakby były dostępne jakieś gotowe i proste rozwiązania on-line'owe.

Pomożecie? ???

Cyfron

albo pokażcie drogę którą się kierować, aby nauczyć się robić takie bazy danych, oczywiście z jakimś dostępem po www (przeglądanie/edycja tylko przez uprawnionych)

Szopler

Jeżeli masz dostęp do serwera z PHP i MySQL oraz lubisz programować, to polecam powyższe...
Ja siedzę w tym może dwa tygodnie, a (nie chwaląc się) ;) zrobiłem własną bazę z której generuję sygnaturkę z danymi meteo (poniżej) oraz sygnaturkę dla naszych forumowych statystyk - pobierając dane z bazy która jest na serwerze krzyszp'a.

Cyfron

a od czego zacząć naukę? (zakładając, że mam dostęp do takiego serwera)

Szopler

Od praktyki :D
Wiesz już co masz zrobić, teraz tylko próbuj aż do skutku...

PHP - od jakiegoś przystępnie (dla Ciebie) napisanego tutoriala + google i dokumentacja na stronie php :book:
MySQL - od video tutoriala znalezionego na torrentach - "PHP i MySQL kurs video" (sic!).
Uważam, że dobrze zrobiony - pokazuje podstawy które wystarczą do zrobienia Twojej bazy.
Potem to już kwestia własnej inwencji i samozaparcia %)

krzyszp

MySQL Administrator też pomaga, a jak korzystasz w Windowsa, to TOAD for MySQL

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

A musi być dostępna przez WWW? może najpierw pobaw się Accessem?

Cyfron

Accessem się bawiłem i nawet mi to wychodziło, tylko to było dawno i nie prawda;)
Dlatego jakieś mętne i mroczne pojęcie o bazach mam.

A co w przypadku, kiedy na jakims serwerze (jeden z wielu powszechnie dostepnych, oferujacych bazy mySQL) będę miał tą bazę, ale będę chciał mieć kopie tego u siebie i ew. wywalić kiedyś to z tamtej bazy - da się to jakoś prosto zrobić?

krzyszp

MySQL to "siła" w porównaniu a Accesem, po prostu nie ma o czym mówić. Spróbuj, nie pożałujesz...

Edit:
Zawsze masz opcję eksportu przez MySQL PHP Admina na mysql...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

buninek

Może zacząć od czegoś prostego. Dobierać narzędzia do realnych potrzeb.
Nie zawsze jest celowym używanie od razu Photoshopa, MS Word 2014, Oracle, itp. do banalnych zastosowań.

Sqlite.
Możliwości ma spore od triggerów, widoków po full text search. Większość języków programowania ma API do sqlite.

Cyfron

Cytat: buninek w 19 Grudzień 2010, 12:02
Sqlite.
Możliwości ma spore od triggerów, widoków po full text search. Większość języków programowania ma API do sqlite.

Zaznaczam, że piszesz to do laika - nie mam pojęcia co i po co sątriggery i co to API  %)

Troll81

To może najpierw poczytasz o bazach? Do czego ci ta baza będzie potrzebna? czy musisz ją mieć dostępną przez www?

buninek

Generalnie chodzi o to - żeby zaznajomić się z podstawami SQL-a wystarczy pobrać sqlite i odpalić XD
Nie wymaga to żadnych dodatkowych zabiegów, instalacji, serwerów...

Cyfron

ściągam kilka poradników php/mySQL - pooglądam i zacznę was dalej męczyć  :parrrty: