Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Odnawialne źrodła energii

Zaczęty przez Cyfron, 07 Luty 2011, 09:30

Troll81

8000 to jakieś 16tys kWh (po cenach z elektrowni) a ile będzie cię kosztował serwis? Jak wiele dni słonecznych będziesz miał w roku. Ile rocznie wyprodukujesz energii?

2kw mocy twej elektrowni, w najbardziej słonecznym miejscu w Polsce masz 2205 słonecznych godzin w roku. czyli 4400Kwh. Czyli zwrot inwestycji w 4 lata. To najbardziej optymistyczny wariant i dopiero wyjdziesz na 0. Zakładając że nie żyjesz w najbardziej słonecznym miejscu będzie to pewnie ze 6 lat. I to biorąc pod uwagę że te 8k PLN to jedyny twój koszt.

A dolicz do tego serwis, koszt akumulatorów. ITP wydatki.

pawg

podałem koszt paneli, falownika i akumulatorów trakcyjnych. Jeśli chodzi o serwis to jak trzeba to jestem w stanie dorównać TJM w majsterkowaniu ;)



Tobas

Cytat: pawg w 23 Luty 2015, 16:01
8 000zł dla instalacji 2kW

Trochę nierealna cena.
10k bardziej by mi pasowało
8 paneli 250W po 700zł = 5600
inwerter SMA 2100 = 3600
kable + konstrukcja = razem może zmieścisz się w 10.000 PLN

Chyba, że jakieś noname z przemytu to może tyle wyjdzie.

Martin Fox

Cytat: Troll81 w 23 Luty 2015, 17:30
8000 to jakieś 16tys kWh (po cenach z elektrowni) a ile będzie cię kosztował serwis? Jak wiele dni słonecznych będziesz miał w roku. Ile rocznie wyprodukujesz energii?

2kw mocy twej elektrowni, w najbardziej słonecznym miejscu w Polsce masz 2205 słonecznych godzin w roku. czyli 4400Kwh. Czyli zwrot inwestycji w 4 lata. To najbardziej optymistyczny wariant i dopiero wyjdziesz na 0. Zakładając że nie żyjesz w najbardziej słonecznym miejscu będzie to pewnie ze 6 lat. I to biorąc pod uwagę że te 8k PLN to jedyny twój koszt.

A dolicz do tego serwis, koszt akumulatorów. ITP wydatki.
A liczyłeś dotację? I czas zwrotu skraca się o połowę. I nie wydaje mi się że te 8000 to nierealna cena.

Tobas

Cytat: Martin Fox w 23 Luty 2015, 19:51
A liczyłeś dotację? I czas zwrotu skraca się o połowę. I nie wydaje mi się że te 8000 to nierealna cena.

Akurat z dotacją (prosument) to cena będzie jeszcze wyższa, gdyż są wysokie wymagania co do samej instalacji.
Odgromy, projekty, uprawniony personel - wszystko to kosztuje.
8k wyjdzie może przy samoróbce.

pawg

inwerter jest za 1000zł i działa, panele po 650zł



kriu

http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Tobas

Jeszcze taryfy nie weszły, a już Pilitowski straszy nas sądami:
http://www.chronmyklimat.pl/wiadomosci/energetyka/ministerstwo-gospodarki-straszy-prosumentow

pawg

Polecam akumulatory trakcyjne



Martin Fox

My możemy sobie debatować, gadać, a truć nas nadal będą...
CytatUSA nie podpiszą międzynarodowej umowy, która zmuszałaby kraj do redukcji emisji CO2. Przeciwny jest zdominowany przez Republikanów Kongres USA.
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,19320124,problem-z-umowa-klimatyczna-usa-przeciw-traktatom.html?biznes=local#BoxBizLink
Patrząc na to że USA to drugi po Chinach emitent CO2 na świecie, na to że nie podpisali protokołu z Kioto... no to cóż, UE będzie cisnęła przemysł, a USA będą na tym korzystać, bo ich przemysł nie będzie inwestował w czyste technologie więc będą tańsi.

Troll81

Spoko.... nasz prezio też mówi ze to herezja z tym całym CO2

Martin Fox

Cytat: Troll81 w 10 Grudzień 2015, 19:59
Spoko.... nasz prezio też mówi ze to herezja z tym całym CO2
Czyli rozumiem że się zgadzasz z moim tokiem myślenia, że dopóki nie będzie możliwości wpłynąć na inne kraje by zaczęły dbać o środowisko to wysiłki unijne skończą się tylko tym że gospodarka unijna dostanie po dupie a zanieczyszczenie jakie było takie będzie? Miło, w końcu się ze mną zgodziłeś  XD

Troll81

nie wiem na czym wnioskujesz te moją zgodę :D

c_RaSz

#213
Aby odnieść się do jakichś znanych warunków, to powiem, jak wygląda Wenus — chodzi mi o atmosferę: brak w niej tlenu, a dominuje CO2, azot, ale całkiem sporo jest wielce ciekawych składników. Najwięcej tam dwutlenku siarki i "fruwających" kropli kwasu siarkowego, tudzież występują tam w całkiem sporych ilościach np. o-pary metali.
Pomińmy różnice: b. wysokie ciśnienie, no i temperaturę wyższą, niż panowała na Ziemi kiedykolwiek od ostatnich 3 mld lat — bo tu ważniejsze są tu pewne podobieństwa. Dotyczące zamierzchłej przeszłości naszego globu: zanim pojawiło się na nim życie. A zanim się pojawiło, to w atmosferze stężenie gazów trujących przewyższał wszelkie "normy środowiskowe" (w tym te europejskie  :cold: )... I życie sobie z tymi truciznami poradziło. Pomogły w tym liczne organizmy, i na nie chciałbym zwrócić uwagę:
— przede wszystkim na sinice, i inne mikroorganizmy, które odkwasiły atmosferę. A dalej: bakterie żywiące się związkami siarki, przede wszystkim takimi, które dla organizmów bardziej złożonych są silną trucizną. Różnych wartych w tym kontekście wspomnienia organizmów — jest jeszcze więcej, ale już nie pamiętam jakie, bom nie biolog.
Do czego zmierzam? Do konkluzji, że dzisiejsze toksyczne  :deadman: wyziewy z fabryk (i tym podobne) drzewiej już w atmosferze bywały, po czym zostały z niej wyrugowane, często przez z-asymilowanie jako... pokarm! Dlatego nie wpadajmy w przesadę z tą "ochroną środowiska", bo gdy eliminujemy z dymów fabrycznych taki sobie CO2 — to działamy na niekorzyść flory (a może i jakiejś fauny) która się nim żywi.
Dwutlenek węgla jest przecież jednym z głównych składników diety dla wszystkich roślin, i gdy jego stężenie "niebezpiecznie maleje",to one... cierpią!
A gdy przybywa, to  :p_arr: rozkwitają szczęśliwe... Zaś tlen, bez którego nie może istnieć fauna — dla flory jest... odchodem! A po części i trucizną. i dlatego bilans tych dwóch gazów jest przedmiotem homeostazy, tworzącej skomplikowaną równowagę. Fabryczne kominy zakłócają ją w mniejszym stopniu, niż rozliczne zjawiska całkiem naturalne, i od człowieka niezależne. Reasumując: nie ma co rozdzierać szat, bowiem póki co to przyroda jakoś-tam sobie poradzi!
Cytat: Troll81 w 11 Grudzień 2015, 20:16nie wiem na czym wnioskujesz te moją zgodę :D
Może stąd, że "zgoda buduje, niezgoda — rujnuje"!  :facepalm2:

Edit:
Aby nie powodować lawiny powiadomień - odpisuję nietypowo nad komentowanym postem: zgadzam się z nim! No cóż, natura jest okrutna, i jeśli wyginą ludzie, to ona po nas płakać — nie będzie!
Pozdrawiam, i leeecę

Troll81

Natura sobie poradzi. Zajmie jej to 100mln lat ale sobie poradzi, w ten czy inny sposób, Gorzej z nami. My sobie nie poradzimy. Spadek zawartości tlenu w powietrzu i mamy przechlapane... temperatura wyższa o zaledwie 20 stopni i ugotujemy się żywcem, Temp niższa o 20 stopni, i wegetacja ograniczy się do rejonów równikowych (ah ci emigranci europejscy zalewający rozwinięta kulturowo Afrykę....)

generalnie to nie natura czy ziemia maja problem, to my ludzie mamy problem. I to spory, nadchodzący szybkim krokiem i długimi susami. Owszem, poradzimy sobie z większościa problemów, ot kolejna powódź, ot kolejna susza.

Z punktu widzenia natury 95% gatunków już wyginęło.... kilka tysięcy gatunków w tę czy w tę.... a ze będzie wśród tych gatunków homo sapiens.... za 2 mld lat pojawi się na jego miejsce inny gatunek. Jak z mamutami. Ktoś za nimi tęskni??

TERVEPERKELE

moja mała elektrownia  http://duraluxe.pl/images/Instalacje/20.png

1)
24 x190W = 4560Wp   on-grid 4kW
działa od 20 msc, szaleństwa nie ma,  ale instalacja spełniła oczekiwania

2)
3x190W + 6 x 150W = 1470Wp  off-grid   400Ah /24V  - do zabawy i eksperymentów




Troll81


kriu

Dla mnie najgorsze w tych panelach na dachach jest to, że strasznie szpecą budynki - fatalna sprawa.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Martin Fox

Cytat: kriu w 17 Grudzień 2015, 09:54
Dla mnie najgorsze w tych panelach na dachach jest to, że strasznie szpecą budynki - fatalna sprawa.
Kwestia gustu - mi się tam podoba taki dach, mógłbym mieć cały z paneli :)

Szopler

Jak wyżej - dla mnie panele mogły by całkowicie zastąpić standardowe pokrycie dachu. Dobrze też gdyby powstały panele które montuje się jak okna dachowe.

TERVEPERKELE

cena za całość to trudno policzyć
pierwsze panele na ziemi  płaciłem 2500 zł za 150W (to było bardzo dawno jakieś 7-8 lat temu) 
- ale to cena za nowinki - teraz spadła do kilku stówek

natomiast instalacja on-grid czyli konstrukcja na dachu
to około 4500 zł/ kWp  -   czyli 27 x 190 = 5130 W + falownik + zabezpieczenia itd to około 22-25 k zł za całość (duży udział robocizny własnej)
oczywiście na elementach  z Chin  (na jakość nie narzekam)  - to samo na "zachodnich"  wyszłoby około 8000 zł /kWp czyli 35-40 k zł
kwestia gustu (a może $$$$)

panele na dachu to dodatkowa korzyść latem - mniej nagrzewa się dach
już nie potrzebuje klimatyzacji - wystarczy dobra dmuchawa - oczywiście zasilana słońcem


c_RaSz

Co do "szpecenia" — to po części prawda, ale... Ale ja tam mniej esteta, a dużo bardziej cenię wartości użytkowe. Ale... jednak przyznam, że mi się jednak podoba to, gdy ktoś potrafi połączyć te dwie cechy: gdy piękno wynika z użyteczności (rzadziej odwrotnie. Ba, można by nawet zaryzykować tezę, że tak się nie da!). Architektura jest taką dziedziną, gdzie często-gęsto widać na tym tle jakiś konflikt, przynajmniej ja to tak widzę. Bo gdy jakiś budynek jest przeładowany elementami, które w zamyśle jego TFUrcy miały go zdobić, to patrząc na efekt — mam często tak, że mnie bolą zęby... No cóż, nie każdy może być Le Corbusierem...
Czyli: chyba jednak byłoby dość miło, gdyby f-panele były nieco harmonijniej wkomponowane w dach? Myślę, że tak, i mam nadzieję, że ich producenci też zauważą taką potrzebę, i pojawią się one np. w różnych kształtach. Takich, które pozwolą uzyskać nieco bardziej estetyczny obrys całości. Oczywiście tu już pojawia się konflikt pomiędzy funkcjonalnością (bo ta domaga się prostokątów) a estetyką, która zgłosi zapotrzebowanie na inne kształty, chyba przede wszystkim trójkąty, z których można ułożyć większą różnorodność wynikowych, zewnętrznych konturów.
A dalej: ,,wymagania użytkowe"  >:(  nakazują, aby panel był czarny, ale zdobnictwo domaga się koloru! I warto byłoby, aby w końcu pojawiły się też i panele barwne. No cóż, użycie barwionego szkła spowoduje spadek ich sprawności, to chyba jasne, no ale przecież one i tak najłapczywiej chłoną światło w zakresie fal krótszych, więc gdy zastosujemy pewien myk, to ich sprawność nie spadnie tak bardzo.
Pomysł polega na tym, żeby użyć nie szyb barwionych, a pokryć szkło filtrem interferencyjnym, który składa się z dwóch niezwykle cienkich warstw (zazwyczaj metalu) rozdzielonych też raczej niezbyt grubą warstwą przezroczystą. Metal jest tak cienki, że prześwieca, ale część światła odbija. Coś na kształt lustra weneckiego. Taka powierzchnia w zależności od kąta padania światła — będzie miała inną barwę. W efekcie możemy uzyskać rodzaj efektu tęczy. Można też użyć ogniw barwnikowych — no, ale one są dopiero w fazie testów, bo wciąż mają dość niską sprawność.
Pozdrawiam, i leeecę

Troll81

Miłośnikom dwóch pedałów, sojowych parówek i prądu z wiatraka rząd mówi stanowcze nie
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/waszczykowski-w-bildzie-broni-decyzji-ws-mediow-i-tk-krytykuje-ke/pfr4n1

jakby się ktoś zastanawiał polską racją stanu jest:
Nasz polski narodowy smog z elektrowni polskim węglem opalanych
Oraz zasilany dodatkowo spalinami (choć już nie z naszej ropy)
A do tego schabowy z boczkiem :D z polskiej świni......

Martin Fox

OT WARNING

CytatPiS stawia na pierwszym miejscu "to, co porusza większość Polaków - tradycję, świadomość historyczną, umiłowanie ojczyzny, wiarę w Boga i w normalne życie rodzinne pomiędzy mężczyzną a kobietą".
A kto w to nie wierzy jest polakiem (celowo z małej litery) gorszego sortu - to mówiłem ja, Jarzabek!

PS Zagadka:
CytatSpołeczeństwo nie może fundować słodkiego życia nietrwałym, jałowym związkom osób, z których społeczeństwo nie ma żadnego pożytku, tylko ze względu na łączącą ich więź seksualną. Zjawisko związków jednopłciowych jest sprzeczne z naturą
Ile dzieci ma osoba która to powiedziała? :)

cp

#224
PS Zagadka:
CytatSpołeczeństwo nie może fundować słodkiego życia nietrwałym, jałowym związkom osób, z których społeczeństwo nie ma żadnego pożytku, tylko ze względu na łączącą ich więź seksualną. Zjawisko związków jednopłciowych jest sprzeczne z naturą
Ile dzieci ma osoba która to powiedziała? :)
[/quote]

Za łatwe. Ja bym poszedł o krok dalej i powtórzył pytanie, ale odnośnie potomstwa (oficjalnie) kolegi z ławki sejmowej, a nieoficjalnie - przełożonego :P

Edit: ale co się dziwić: "większość polaków" (czyli "naród") wybrała powrót do PRL-u (ekonomicznie), tylko bez "wypaczeń ideologicznych". A to z tamtego okresu pochodzi tradycja walki z cyklistami - a tradycja - rzecz święta. Za to u mnie w pracy ludzie (w ramach walki z Systemem? hihi) dalej jeżdżą na rowerach. Ciekawe, co poczną ci, którzy głosowali na PiS?

P.S.
A jeszcze co do węgla - akurat to by się mogło przydać. Jak się Araby z Persami zaczną prać, to może się okazać, że opłaci się pędzić etylinę z węgla, jak za późnego Hitlera. Ostatni raz jak sprawdzałem, to dostępne metody miały próg opłacalności poniżej 10 PLN za litr dla odbiorcy detalicznego (przy zachowaniu wszystkich innych parametrów - podatki, transport, etc)

c_RaSz

Cytat: Martin Fox w 04 Styczeń 2016, 11:14
CytatPiS stawia na pierwszym miejscu "to, co porusza większość Polaków - tradycję, świadomość historyczną, umiłowanie ojczyzny, wiarę w Boga i w normalne życie rodzinne pomiędzy mężczyzną a kobietą".
A kto w to nie wierzy jest polakiem (celowo z małej litery) gorszego sortu - to mówiłem ja, Jarzabek!
Krótką masz Waść pamięć, kamracie Jarzabek, oj krótką. Czyż to nie PO opierało swój czarny pijar na tym, że głosować na PiS to obciach, i na pełnym głębokiej pogardy określeniu "moherowe berety", oraz na podkreślaniu, że na PiS głosują głównie ludzie "słabiej wykształceni, i z małych miasteczek"? Czyli — wiadomo: Polska "B" (a może nawet "be"?).
Cytat: Martin Fox w 04 Styczeń 2016, 11:14
CytatSpołeczeństwo nie może fundować słodkiego życia nietrwałym, jałowym związkom osób, z których społeczeństwo nie ma żadnego pożytku, tylko ze względu na łączącą ich więź seksualną. Zjawisko związków jednopłciowych jest sprzeczne z naturą
Ile dzieci ma osoba która to powiedziała? :)
No, to żeś błysnął "zrozumieniem" co się zowie. Co ma piernik do... światłowodu? Nie chodzi jedynie o to, że "im" nie w głowie potomstwo, lecz o to, że domagają się przywilejów, i to takich, które im się absolutnie nie należą! Np. zwolnienia z podatku spadkowego, po swym, hm, "partnerze". Coś takiego ma uzasadnienie w przypadku rodziny, dodam: normalnej. Domaganie się takich (i diabli jeszcze wiedzą jakich — w przyszłości) przywilejów dla par, które łączy inny (nomen-omen) stosunek — to po prostu hucpa. A że w coraz to kolejnych krajach to osiągają, świadczy o niczym innym, jak o tym, jakie to potężne i wpływowe tworzą oni lobby. Tylko patrzeć, jak ludzie deklarujący się jako hetero — będą traktowani jako... zboczeńcy.
Pozdrawiam, i leeecę

Martin Fox

Cytat: c_RaSz w 05 Styczeń 2016, 21:30
Krótką masz Waść pamięć, kamracie Jarzabek, oj krótką. Czyż to nie PO opierało swój czarny pijar na tym, że głosować na PiS to obciach, i na pełnym głębokiej pogardy określeniu "moherowe berety", oraz na podkreślaniu, że na PiS głosują głównie ludzie "słabiej wykształceni, i z małych miasteczek"? Czyli — wiadomo: Polska "B" (a może nawet "be"?).
Jak dla mnie tu nie potrzeba robić "czarnego PR" - wystarczy że sami sobie robią, pokazując to co pokazują teraz. Każda partia po wygranych wyborach wciskała kolesiów na stołki, starała się zająć media, ale tylko PiS robi to aż tak bezczelnie.
CytatNo, to żeś błysnął "zrozumieniem" co się zowie. Co ma piernik do... światłowodu? Nie chodzi jedynie o to, że "im" nie w głowie potomstwo, lecz o to, że domagają się przywilejów, i to takich, które im się absolutnie nie należą! Np. zwolnienia z podatku spadkowego, po swym, hm, "partnerze". Coś takiego ma uzasadnienie w przypadku rodziny, dodam: normalnej. Domaganie się takich (i diabli jeszcze wiedzą jakich — w przyszłości) przywilejów dla par, które łączy inny (nomen-omen) stosunek — to po prostu hucpa. A że w coraz to kolejnych krajach to osiągają, świadczy o niczym innym, jak o tym, jakie to potężne i wpływowe tworzą oni lobby. Tylko patrzeć, jak ludzie deklarujący się jako hetero — będą traktowani jako... zboczeńcy.
Jak dla mnie domaganie się spadku po swoim partnerze czy partnerce to coś normalnego. Tak samo zwolnienie spadkowe, możliwość odwiedzania w szpitalu itp. Czy to aż takie dziwne? Za to gry o rodzinie mówi stara panna czy samotny kawaler z kotem... co oni o tym wiedzą? To tak jak ksiądz uczący młodych ludzi czym jest małżeństwo - co on o tym wie?
I co to jest rodzina "normalna" dla Ciebie i czym się różni od "nienormalnej"?

Tobas

Cytat: c_RaSz w 05 Styczeń 2016, 21:30
No, to żeś błysnął "zrozumieniem" co się zowie. Co ma piernik do... światłowodu? Nie chodzi jedynie o to, że "im" nie w głowie potomstwo, lecz o to, że domagają się przywilejów, i to takich, które im się absolutnie nie należą! Np. zwolnienia z podatku spadkowego, po swym, hm, "partnerze". Coś takiego ma uzasadnienie w przypadku rodziny, dodam: normalnej. Domaganie się takich (i diabli jeszcze wiedzą jakich — w przyszłości) przywilejów dla par, które łączy inny (nomen-omen) stosunek — to po prostu hucpa. A że w coraz to kolejnych krajach to osiągają, świadczy o niczym innym, jak o tym, jakie to potężne i wpływowe tworzą oni lobby. Tylko patrzeć, jak ludzie deklarujący się jako hetero — będą traktowani jako... zboczeńcy.

Twoje rozumowanie również błyszczy!
Idąc tą logiką skasujmy jakiekolwiek przywileje niepełnosprawnym!
Wszyscy, którzy urodzili się inni - im się absolutnie nie należy!
Facet, który skakał na główkę i połamał sobie kręgosłup - nie ma prawa korzystać z rampy dla inwalidów!
Najlepiej ustawmy wszystkich w szeregu i spalmy odstających - niech będzie równo - to po prostu hucpa, tylko patrzeć aż ci równiejszy staną się nierówni...

Szopler

Proszę moderatora o wydzielenie OT do osobnego wątku. Dziękuję! :attack:

c_RaSz

Cytat: Szopler w 07 Styczeń 2016, 09:14Proszę moderatora o wydzielenie OT do osobnego wątku. Dziękuję! :attack:
Może lepiej w ogóle go "posprzątać", bo
1. Możliwości "uzgodnienia stanowisk"    :bad:  są znikome       
2. A "kwasy" pozostaną, i będą się wlekły dłuuugo!
Pozdrawiam, i leeecę

Martin Fox

E tam kwasy, próba zrozumienia punktu widzenia interlokutora - wtedy też łatwiej się prowadzi dyskusję (albo z niej rezygnuje, jeśli nie ma żadnych punktów wspólnych).

AiDec

http://www.tvn24.pl/lodz,69/najlepszy-wiatrak-w-europie-zrobili-go-studenci-pomiedzy-egzaminami,661015.html



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

eeeee zbudowali wiatraczek.... i w czym niby są tacy najlepsi? to maleństwo ma 20W?

AiDec

W tym ze zrobili to praktycznie bez kosztow. A zbudowanie wiatraka zajelo im wraz z mocowaniem jeden dzien.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

króljulian

#234
Hej,
dawnio tu nikt nie pisal :)
czyzby temat nieaktualny?
ja tam ostatwio zeswirowalem na punkcie odnawialnych zrodel energii  i staram sie w swoim domu rowniez stosowac eko rozwiązania.
np do ogrodu chetnie bym kupił https://www.taniomania.pl/t/lampy-solarne - wstawim linka - tutaj znalazlem kilka przykladowych, ale nie mam doświadczenia, nie wiem jakiej marki, jaks moc mają mieć itp. Polecacie coś?