Czyje flopy są tańsze?

Zaczęty przez Ufol, 08 Lipiec 2011, 13:08

Ufol

Czy cena wyraźnie przemawia za którąś z firm? A może jest tak, że w przypadku kart z podwójną precyzją jest odwrotnie niż wśród tych z pojedyńczą?
Wiele pisze się o różnicach pomiędzy Ati i Nvidią. Niestety dyskusji dotyczącej tego problemu na naszym forum nie znalazłem. Dlatego postanowiłem założyć nowy wątek.

Rysiu

Tutaj można mówić jedynie o kredytach, a kredyty AMD Radeonów są chyba najtańsze.

phobos

Jak wejdziesz na stronki na wikipedii comparison of amd graphic processing units i comparison of nvidia graphic processing units to zauważysz, że radeony mają większą wydajność obliczeniową we float (32 bitowa liczba zmiennoprzecinkowa). 2700 gflops dla radeona 6970 przy niecałym 1600 gflops dla geforce gtx 580. Dodatkowo na stronce o radeonach jest tez podana wydajność w double (64 bitowa liczba zmiennoprzecinkowa). Dla radków rodziny 6xxx obsługujących double jest to 1/4 wydajności float, a dla radków 5xxx 1/5 wydajności float. W geforcach na wiki nie ma takiej informacji, ale wiem, że dla gtx'ów 470-480 i 570-580 wydajność double jest równa 1/8 wydajności float, a dla gtx 460-560 jest to 1/12 wydajności float. Z tego co wiem nvidia sztucznie ograniczyła ich wydajność na tym polu, żeby mogła sprzedawać też droższe "profesjonalne" układy tesla i quadro, które nie mają tych sztucznych ograniczeń i ich wydajność double jest równa 1/2 wydajności float. Zasadniczo:
float: radeon>nvidia
double nvidia quadro>radeon>nvidia geforce
Powyższe porównanie ukazuje gołą wydajność obliczeniową. Można powiedzieć że radeony są najtańsze jeśli chodzi o gflops/$, ale nvidia ma też parę asów w rękawie w postaci CUDA. Karty nvidii chyba obsługują więcej instrukcji, można na nich odpalać bardziej złożone programy, ale nie wiem w tej kategorii dosć żeby się szerzej wypowiedzieć  :)
Amd ma też profesjonalne układy chyba nie różnią się zbytnio od radeonów, ale ponownie, nie wiem na pewno więc się nie wypowiadam  :)