Czy to koniec głodu w Afryce

Zaczęty przez krzyszp, 04 Sierpień 2011, 20:41

krzyszp

Cytat: Slavkoyama w 04 Sierpień 2011, 17:32
... czy o koniec głodu w Afryce.
Polecam "Short story about future" (lub jakoś podobnie), jest tam opisana bardzo prosta metoda na zwalczenie głodu w Afryce.
Wystarczy zlikwidować cła importowe w Europie i USA - koszt wytworzenia żywności zawsze był dużo niższy w Afryce niż w wymienionych regionach, i tylko przez te cła nie zalewa nas import taniego jedzenia z Afryki. Z tego też powodu ogromne ilości żywności marnują się w krajach przemysłowych przez "ochronę rodzimego rolnictwa" tym samym zabijając ludzi na czarnym kontynencie.
Drugim sposobem jest ograniczenie wydatków na zbrojenia - na ten cel idzie znaaaaacznie więcej pieniędzy niż na walkę z głodem.
Trzecim sposobem jest całkowity zakaz sprzedaży broni dla innych państw (w skali globalnej) - w takim wypadku by było znaaacznie mniej wojen....

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

skoro więc afryka jest tak tanim producentem żywności to dlaczego maja tam głód? sami nie mogą zjeść co naprodukowali?

jak nie ograniczy się wzrostu ludności w krajach 3 świata to za chwilę będzie na ziemi 8 miliardów ludzi a wtedy konflikty o zasoby są nieuniknione.

Zakażesz sprzedaży broni to będą mordować maczetami.

A prawda jest taka że afryka to dupny kontynent i w jednych krajach jest głód a w innych nie ma. Są kraje pustynne gdzie wody nie ma i rolnictwo leży, Jest bieda i nie ma za co sprowadzać żywności. Tam giną setki tysięcy ludzi ale dlatego też że tyle się ich urodziło ze ich kraj nie jest w stanie ich utrzymać. Dawanie więc żywności tez nie jest rozwiązaniem. Nalezy raczej dążyć do tego by sami byli w stanie się utrzymać czy to poprzez transfer technologii czy to przez ograniczenie przyrostu naturalnego. O oprawcach z maczetami i pałami nabitymi gwoźdźmi nie wspominam. Broń se i tak kupią ci co maja kasę a reszta będzie się mordować choćby i kamieniami.

krzyszp

Cytat: Troll81 w 04 Sierpień 2011, 20:55
skoro więc afryka jest tak tanim producentem żywności to dlaczego maja tam głód? sami nie mogą zjeść co naprodukowali?
Nie mogą wyeksportować - czyli uzyskać sensowną cenę za (np) kg kukurydzy, na swoim rynku ceny nie uzyskają bo nie mają pieniędzy, a pieniędzy nie mają bo... nie eksportują...
Cytat: Troll81 w 04 Sierpień 2011, 20:55
jak nie ograniczy się wzrostu ludności w krajach 3 świata to za chwilę będzie na ziemi 8 miliardów ludzi a wtedy konflikty o zasoby są nieuniknione.
Najważniejszą przyczyną tego przyrostu w Afryce jest brak edukacji, której nie ma bo... nie ma pieniędzy...
Cytat: Troll81 w 04 Sierpień 2011, 20:55
Zakażesz sprzedaży broni to będą mordować maczetami.
Tak? Mając trzy magazynki, AK74 i 50 ludzi naprzeciwko (w pewnej odległości) załatwię wszystkich, a ilu dam radę maczetą?
Cytat: Troll81 w 04 Sierpień 2011, 20:55
A prawda jest taka że afryka to dupny kontynent i w jednych krajach jest głód a w innych nie ma.
Prawda. Głównie za sprawą ropy, o którą toczą się wojny...
Cytat: Troll81 w 04 Sierpień 2011, 20:55
Są kraje pustynne gdzie wody nie ma i rolnictwo leży, Jest bieda i nie ma za co sprowadzać żywności. Tam giną setki tysięcy ludzi ale dlatego też że tyle się ich urodziło ze ich kraj nie jest w stanie ich utrzymać.
Zgadza się, ale było by tam miejsce na inne inwestycje (np. elektrownie słoneczne), ale inwestycji nie ma bo... nie ma pieniędzy...


IMHO (ale mogę się mylić) wszystkie bieżące akcje pomocowe dla Afryki to zwykłe mydlenie oczu.
Świadczy o tym najlepiej struktura własności w regionach, gdzie występuje ropa i inne surowce - albo są opanowane przez zachód (np. Irak), albo jest to... Arabia Saudyjska (jak wiemy, panuje tam głód ;))

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

Nie mogą wyeksportować - czyli uzyskać sensowną cenę za (np) kg kukurydzy, na swoim rynku ceny nie uzyskają bo nie mają pieniędzy, a pieniędzy nie mają bo... nie eksportują...

ale po co sprzedawać. niech ją zjedzą :D

Najważniejszą przyczyną tego przyrostu w Afryce jest brak edukacji, której nie ma bo... nie ma pieniędzy...
twierdzisz więc że wyedukowana ludność nie robi dzieci? To raczej bieda powoduje że skoro i tak nic nie ma to niech chociaż dzieciaki będą może choć w polu pomogą.

Tak? Mając trzy magazynki, AK74 i 50 ludzi naprzeciwko (w pewnej odległości) załatwię wszystkich, a ilu dam radę maczetą?
A mając 50 dorosłych mężczyzn z maczetami jak otoczysz nocą wioskę to co zrobisz? Biorąc pod uwagę że w wiosce przeważają kobiety dzieci (te poniżej 8 lat bo inne już poszły zabijać) i starcy? Popyt na broń i zabijanie nie wynika z podaży. To na odwrót, bieda i niewystarczające zasoby powodują konflikty które rodzą agresję. Z karabinem czy bez jak nie masz co do ust włożyć to zabijesz dla jedzenia i zrobisz to czymkolwiek bo inaczej umrzesz z głodu.

Prawda. Głównie za sprawą ropy, o którą toczą się wojny...
I diamentów, i metali ziem rzadkich i uranu etc. Ale mając taki czad, sudan czy darfur to raczej nie poszalejesz. Somalia ma choć turystykę nurkową (i piratów).

Zgadza się, ale było by tam miejsce na inne inwestycje (np. elektrownie słoneczne), ale inwestycji nie ma bo... nie ma pieniędzy...
Inwestowałby kraje europy ale jakoś nie ma chętnych do pracy w tamtejszym klimacie no i potrzebna by była stabilna sytuacja polityczna bo nikt nie postawi elektrowni za kilkaset milionów jak ją za 5 lat znacjonalizuje jakiś król Mgabe 3 okrutny. Zresztą chinole juz tam outsourcują co najgorsze roboty. Więc kto wie jak za 30lat będzie wyglądać afryka.


IMHO (ale mogę się mylić) wszystkie bieżące akcje pomocowe dla Afryki to zwykłe mydlenie oczu.

Zgadzam się z toba całkowicie. Dajemy im ryby zamiast wędek. Tam potrzebne są rozwiązania całosystemowe. Ale to drogie i jak już pisałem jakoś nie garną się inwestorzy no hcyba ze po złoża naturalne ale wtedy dogadują się z lokalnym kacykiem a miejscowa ludność kija z tego ma.

Tomasz R. Gwiazda

dzis art byl na gazecie a propos glodu w somalii i ktos w komentach wkleil statystyki wg ktorych tam przypada 6,44 dziecka na kobieta. To ja sie nie dziwie ze tam jest glod.

phobos

Największym problemem w afryce są biali ludzie. Niestety, shit happens gdy zaawansowana cywilizacja napotyka prymitywniejszą i ładuję się do niej z butami i swoją technologią. Mniej zaawansowana cywilizacja zawsze ma przerąbane. Moim zdaniem najlepiej im pomożemy nie pomagając im więcej.

tito

Byłem, widziałem - największym problemem w Afryce nie są Biali ludzie, tylko Murzyni. Są największymi rasistami na świecie, w związku z tym mają prostą zasadę: Im się po prostu należy.
Drugą sprawą jest klimat - w takim upale wykształciła się prosta zasada - pracować jak najmniej. I tu nie ma się co dziwić, spróbujcie tyrać w takim upale.
Znieść cła na import? Wolne żarty - jest kapitalizm i niech tylko któryś rząd spróbuje takich sztuczek - strajki producentów żywności w całym kraju.
Zresztą przy Ich mentalności i tak nie będą produkować żywności, właściwie nic nie będą produkować.
Ogólnie nie przepadam za tym obszarem kuli ziemskiej.

sknd

powyższy post zalatuje rasizmem  :sick:

zgadzam się z tym że kolonializm tam sporo napsuł, choć i wcześniej nie było kolorowo. jakby ktoś chciał lekturkę nt białych w Afryce: "Wytępić całe to bydło"

a co do samodzielnej uprawy kukurydzy czy tam czegoś, to niedawno gdzieś wyczytałem, że sporo gruntów ornych wykupuja zachodnie korporacje, po to by... nie uprawiono tam zbóż, kukurydzy itp i by te kraje musiały kupować żywność u tychże korporacji

kotfryc

Cytat: tito w 05 Sierpień 2011, 08:26
Byłem, widziałem - największym problemem w Afryce nie są Biali ludzie, tylko Murzyni. Są największymi rasistami na świecie, w związku z tym mają prostą zasadę: Im się po prostu należy.
Drugą sprawą jest klimat - w takim upale wykształciła się prosta zasada - pracować jak najmniej. I tu nie ma się co dziwić, spróbujcie tyrać w takim upale.
Znieść cła na import? Wolne żarty - jest kapitalizm i niech tylko któryś rząd spróbuje takich sztuczek - strajki producentów żywności w całym kraju.
Zresztą przy Ich mentalności i tak nie będą produkować żywności, właściwie nic nie będą produkować.
Ogólnie nie przepadam za tym obszarem kuli ziemskiej.
Lubię to ...  ;)
Niestety kilka osób które znam o czarnym kolorze  skóry potwierdzają bezpośrednio lub pośrednio taki stan rzeczy...  :(

tito

Cytat: sknd w 15 Sierpień 2011, 01:00
powyższy post zalatuje rasizmem  :sick:

zgadzam się z tym że kolonializm tam sporo napsuł, choć i wcześniej nie było kolorowo. jakby ktoś chciał lekturkę nt białych w Afryce: "Wytępić całe to bydło"

a co do samodzielnej uprawy kukurydzy czy tam czegoś, to niedawno gdzieś wyczytałem, że sporo gruntów ornych wykupuja zachodnie korporacje, po to by... nie uprawiono tam zbóż, kukurydzy itp i by te kraje musiały kupować żywność u tychże korporacji
Pracuję z Filipińczykami. Swego czasu, z innymi nacjami też. Nikt nigdy nie zarzucił mi rasizmu.
To, że piszę tak, a nie inaczej, wynika z wiedzy. Gwoli ścisłości, Arabów postrzegam podobnie. Mają taką mentalność i tyle. Ale jeśli nadal będziesz myślał, że rasizm, to napiszę Ci tak - Polaków też (jako naród) postrzegam negatywnie. Co to nasi WIELCY PRZODKOWIE nie zrobili i tak w kółko.
Mam po prostu otwarte oczy i obserwuję. Empatia jak najbardziej, ale wtedy, gdy ktoś zasługuje, a nie dlatego, że myśli, iż mu się należy.

sknd

Chodziło mi konkretnie o "przy ich mentalności...itd". Ludzie są różni, nie ma co wrzucać do jednego worka. Afryka też jest bardzo różnorodnym kontynentem, i pewnie trzeba by całą zjezdzic wzdluż i wszerz żeby móc stawiać takie dobitne twierdzenia. A co do naszych "Wielkich przodków", uważam podobnie...

kotfryc

Cytat: sknd w 15 Sierpień 2011, 09:48
Ludzie są różni, nie ma co wrzucać do jednego worka. Afryka też jest bardzo różnorodnym kontynentem, i pewnie trzeba by całą zjezdzic wzdluż

Tu się zgadzam... Procowałem z osobami pochodzącymi z afryki - murzynami jak kto woli, którzy właściwie się obrażali gdy ich się wrzucało do jednego worka z resztą... Swoją drogą to tak jakby powiedzieć że cała europa wschodnia pije wódkę, kradnie i jest pod panowaniem Putina.
Są duże różnice  kulturowe, społeczne pomiędzy poszczególnymi krajami, po mimo, że dla nas to wszystko to "czarni" to dzieli ich wiele. Podobno np w Ugandzie są normalne miasta, domy, cywilizacja (nie byłem, relacja czarnoskórej znajomej z pracy) i u nich nie ma klęsk głodu. Owszem ta osobo zbiera elektronikę i ciuchy jak jedzie do siebie, ale nie PS2 np bo to już każde dziecko u nich ma...  |-?
Afryka to również Egipt, gdzie społeczeństwo było na tyle dojrzałe żeby dokonać bezkrwawego przewrotu.
Więc o jakim głodzie w Afryce mówimy?  Klęska głodu jest w konkretnych krajach afrykańskich a nie w całej afryce, ale łatwiej białasom powiedzieć że Afryka głoduje i uzyskać coś, niż że to np. Somalia...

Cytat: krzyszp w 04 Sierpień 2011, 20:41
Cytat: Slavkoyama w 04 Sierpień 2011, 17:32
... czy o koniec głodu w Afryce.
Trzecim sposobem jest całkowity zakaz sprzedaży broni dla innych państw (w skali globalnej) - w takim wypadku by było znaaacznie mniej wojen....
I to najlepszy sposób moim zdaniem  ...  :)

Troll81

Cytat: sknd w 15 Sierpień 2011, 01:00
niedawno gdzieś wyczytałem, że sporo gruntów ornych wykupuja zachodnie korporacje, po to by... nie uprawiono tam zbóż, kukurydzy itp i by te kraje musiały kupować żywność u tychże korporacji

To ja poproszę nazwy tych korporacji i autora tychże twierdzeń.

krzyszp

Chickuita - albo jakoś tak. I nie, nie chodzi tylko o Amerykę Południową...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

http://en.wikipedia.org/wiki/Chiquita_Brands_International

wiki nic o tym nie wspomina. Wspomina o nadużyciach szwindlach i wykorzystywaniu taniej siły roboczej. Ale to akurat można powiedzieć o każdej globalnej korporacji. Od producentów butów, producentów jeansów po producentów elektroniki (foxconn?). Nie ma nawet słowa o wykupowaniu ziemi by inni nie mogli na niej sadzić. Zresztą nie trzymałoby się to kupy. Rozumiem że chcieli hodowac na tej ziemi owoce. to by miało sens.

krzyszp

Szkoda, że pamięć taka zawodna, ale krótko - ta korporacja, poprzez firmy-córki wykupowała ziemię gdzie tylko się da (a nie tylko wspierała terroryzm, o czym jest głośno).
Niestety, do źródeł już nie dojdę (wiem, ciężko z takim argumentem dyskutować), ale sieć takich firm jest obecnie największym posiadaczem ziemskim w Am. Poł. i Afryce...

A tak z innej beczki - konia z rzędem temu, który dokopie się do informacji, kto jest właścicielem np. BOEING'a (właściwie chodzi o dowolny wielki koncern, poza może MS, Apple i IKEA) - podpowiadam, że nie chodzi o odpowiedź w stylu "większościowym udziałowcem jest spółka X", bo zaraz okazuje się, że ta spółka "X" należy do konsorcjum "Y", itd.


Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

apohawk

Cytat: tito w 05 Sierpień 2011, 08:26Byłem, widziałem...
Wg mnie, to najlepszy argument i najlepsze źródło informacji.  :respect:
No good deed goes unpunished.

Troll81

Ja po prostu średnio wierzę w takie "wykupowanie ziemi" byłoby ono bez sensu. Bardziej juz podejrzewam że jakiemus pismakowi się zachciało robić sensację bo dziś sensacja sprzedaje gazety. To trochę tak jak z talibami w klewkach i innymi pierdołami.

sknd

Cytat: Troll81 w 15 Sierpień 2011, 22:34
Cytat: sknd w 15 Sierpień 2011, 01:00
niedawno gdzieś wyczytałem, że sporo gruntów ornych wykupuja zachodnie korporacje, po to by... nie uprawiono tam zbóż, kukurydzy itp i by te kraje musiały kupować żywność u tychże korporacji

To ja poproszę nazwy tych korporacji i autora tychże twierdzeń.

niestety, nie pomnę, nawet nie do końca pewien jestem gdzie to wyczytałem. Możliwe że na www.krytykapolityczna.pl

krzyszp

Cytat: Troll81 w 16 Sierpień 2011, 20:07
Ja po prostu średnio wierzę w takie "wykupowanie ziemi" byłoby ono bez sensu. Bardziej juz podejrzewam że jakiemus pismakowi się zachciało robić sensację bo dziś sensacja sprzedaje gazety. To trochę tak jak z talibami w klewkach i innymi pierdołami.
I tu się mylisz. Wartość ziemi wzrasta. Stale. W skali kilku lat możesz tracić, ale w skali dziesięcioleci wartość (mimo inflacji) generalnie wzrasta. Oczywiście "piaski sachary" nie są zbyt wartościowe (z wyjątkiem piasków zawierających ropę, czy inne złoto), ale już ziemia uprawna jak najbardziej, zwłaszcza, gdy można do pracy na niej zmusić ludzi za głodowe stawki, lub blokując na niej uprawy - podnosić ceny gdzie indziej.
Wiem, że brzmi to dziwnie, ale jeżeli nie mam racji, to powiedz mi, dlaczego unia europejska ma tak wysokie cła importowe na żywność (obniżona stawka cła na cukier to 98 euro na tonie, w limitowanej ilości)http://www.agroworld.pl/content/ue-zniesiono-clo-importowe? Zauważ, że największym eksporterem cukru do UE jest Brazylia - kraj przecież mlekiem i miodem płynący (a to właśnie przykład na to, jak biedny kraj mógłby się dźwignąc, jeśli by nie istniały cła importowe).

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

Ogólnie to masz rację :D ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. jak juz kupili ziemię to co lezy ona odłogiem? czy tez zrobilina niej plantację? Bo jak dla mnie debilizmem jest marnowanie dobrej ziemi. Ziemia uprawna musi być utrzymywana inaczej zdziczeje i jej wartość spadnie. No chyba ze odkryją tam złoto albo będą chcieli postawić autosradę. To jak z wkładaniem pieniędzy w skarpetę. nawet pseudointeligenty szympans wydzierżawiłby te ziemie albo wręcz sam na niej gospodarzył. No ale moze to jakiś supertajny plan którego nie pojmuję....

Unia ma wysokie cła importowe bo jest tworem socjalistycznym. Dlatego też dopłaca się tu do rolnictwa. Na miejscu unii wywaliłbym cła i skończył z dopłatami. Tylko wtedy rolnictwo by padło w trymiga bo u nas rolnik to musi mieć plazmę i 3 auta nawet jak ma 10 hektarów. A brazuki rżnąc puszczę zyskuja gigantyczne pola i akurat rolnictwo kwitnie u nich w najlepsze. Stąd też niskie ceny. Bo zmuszają biedotę do pracy za głodowe stawki. :D Totak jak chiny. Tyle że chinoli jest 1,5 miliarda a brazuków troszku mnieja powierzchnie kraju tez maja sporą :D

kotfryc

Cytat: Troll81 w 16 Sierpień 2011, 21:31
Unia ma wysokie cła importowe bo jest tworem socjalistycznym. Dlatego też dopłaca się tu do rolnictwa. Na miejscu unii wywaliłbym cła i skończył z dopłatami. Tylko wtedy rolnictwo by padło w trymiga bo u nas rolnik to musi mieć plazmę i 3 auta nawet jak ma 10 hektarów. A brazuki rżnąc puszczę zyskuja gigantyczne pola i akurat rolnictwo kwitnie u nich w najlepsze. Stąd też niskie ceny. Bo zmuszają biedotę do pracy za głodowe stawki. :D Totak jak chiny. Tyle że chinoli jest 1,5 miliarda a brazuków troszku mnieja powierzchnie kraju tez maja sporą :D

Jeśli by znieśli cła importowe to więcej by nie zarabiali robotnicy harujący za marne grosze, tylko właściciele tych gigantycznych pól i mielibyśmy clony Kadafiego. Później zaczęli by się zbroić (bo by mieli za co) i pewnie walczyć ze sobą nawzajem o wpływy...  Moim zdaniem nie tędy droga...

A co do plazm i aut to się zgadzam, unia rozpieściła rolników nadto. Przynajmniej tych których ja tutaj widuje ...

Tomasz R. Gwiazda

dla ciekawostki, odkad w Nowej Zelandii zniesiono wszystkie doplaty do rolnictwa ich rolictwo "stalo" sie jednym z najbardziej konkurencyjnych i najwydajniejszych na swiecie

lolek

#23
Jak najbardziej za skasowaniem dopłat w UE, ale z jednoczesnym zakazem importu żywności z państw w których takie subsydia istnieją - inaczej o o konkurencyjności nie może być mowy.
Ps. wszyscy mówią jaka to kasa z uprawy ziemi, a w mojej okolicy z każdym rokiem przybywa ugorów (część z nich to już kilkuletnie samosiewne lasy)

Tomasz R. Gwiazda

bo paranoja polega tez na tym, ze sa doplaty do NIEUPRAWIANIA ZIEMI tez

goofyx

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 17 Sierpień 2011, 08:46
bo paranoja polega tez na tym, ze sa doplaty do NIEUPRAWIANIA ZIEMI tez
Nie do końca za nieuprawianie <- ale np.: za zalesione już tak.
W praktyce to wygląda tak, że mój znajomy ma w sumie 10 hektarów i jemu bardziej opłacało się zalesić ten obszar i wtedy brać dotacje.
I teraz pracuje sobie na etacie, a dotacje ma niewiele mniejsze niż rolnik co miałby 10 hektarów uprawy.
Dzięki dopłatą uzbiera kasę i zrobi sobie agroturystykę na którą też są nie małe dotacje.


Także rzeczywiście nasuwa się pytanie po co się męczyć uprawą roli.

Troll81

lolek popraw [kturych] bo nawet mnie dysortografika wali to po oczach :D

A tak na serio to unia to social. Dopłaty do wszystkiego i podatki za wszystko. Jak dla mnie powinni wywaliś w pizdu dopłaty do rolników, rybaków i wszystkiego innego. Ale wywalić też idiotyczną akcyzę na paliwo (akcyza to podatek od dóbr luksusowych i zbytków a benzyna juz dawno jest towarem pierwszej potrzeby) i inne bzdety,

lolek

Moi rodzice mają gospodarstwo więc wiem jak to wygląda: zarówno z ekonomiką jak i dopłatami. I chcecie to wieźcie, nie chcecie to nie ale różowo nie jest wbrew temu co trąbi tv  :bad: Gospodarstwo 20h wraz ze sprzętem i budynkami to min 1mln PLN. Na głupiej lokacie dało by więcej niż zysk + dopłaty unijne  :dunno: Jak mi je odpiszą to na 100% pod młotek i z samych odsetek 5000PLN miesięcznie do rączki   |-?

Benzyna benzyną - przypominam że od 2012 roku kończy się okres przejściowy i będzie akcyza na węgiel. Ogrzewanie domu to dopiero luksus  :deadman:   :wth:

Troll81

no i ja uważam że rolnicy powinni być płatnikami VAT. Wszystko mieliby o 23% tańsze :D

Szopler

Cytat: lolek w 17 Sierpień 2011, 09:56
... przypominam że od 2012 roku kończy się okres przejściowy i będzie akcyza na węgiel. Ogrzewanie domu to dopiero luksus  :deadman:   :wth:

No to już wiemy dlaczego koniec świata będzie w grudniu 2012... powtórka Londynu na skalę Europejską :deadman:

goofyx

Cytat: Szopler w 17 Sierpień 2011, 10:58
Cytat: lolek w 17 Sierpień 2011, 09:56
... przypominam że od 2012 roku kończy się okres przejściowy i będzie akcyza na węgiel. Ogrzewanie domu to dopiero luksus  :deadman:   :wth:

No to już wiemy dlaczego koniec świata będzie w grudniu 2012... powtórka Londynu na skalę Europejską :deadman:
Niestety zgadzam się z kolegą.

Troll81

eee tam koniec świata. po prostu padnie gospodarka krajów o energetyce opartej na węglu.....

goofyx

Cytat: Troll81 w 17 Sierpień 2011, 13:52
eee tam koniec świata. po prostu padnie gospodarka krajów o energetyce opartej na węglu.....
czyli PL też :D

lolek

A w nowym projekcie akcyza na LPG idzie 3x w górę
Na pozostałe paliwa o d kilkunastu do kilkudziesięciu procent  :whistle:

Szopler

Cytat: Troll81 w 17 Sierpień 2011, 13:52
eee tam koniec świata. po prostu padnie gospodarka krajów o energetyce opartej na węglu.....

Taa bo 100% obywateli UK, Niemiec, Francji ma na dachu solary do podgrzewania wody, ogrzewanie centralne pompą ciepła i kocioł kondensacyjny na gaz "na wszelki wypadek".
Nikt nie opala pieców kaflowych węglem po kamienicach i w ogóle jest jak w raju...

Tomasz R. Gwiazda

no przeciez populisci z NIemiec chca zrezygnowac z atomu i wrocic do wegla...

Troll81

nieeeeeee. populiści z niemiec sponsorowani przez znane mocarstwo chcą powrotu do energetyki opartej na gazie.....

polska to ogólnie drogi kraj

http://pl.toluna.com/opinions/955416/Prawie-wszystko-Polacy-ac-ej-inni-Europie.htm

ale nas stać. Zarabiamy wszak mniej niż europejczycy co oznacza ze musimy za wszystko płacić więcej. I podatki też musimy mieć wyższe. Mamy za to najwięcej urzędników przypadających na obywatela. Za to najmniej prawników i lekarzy. Niedługo braknie na emerytury bo rząd robi to:
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,10124472,Rzad_znalazl_4_mld_na_wyplate_emerytur__Wyciagnal.html

żeby dorobić sobie na mandatach zwiększono kary za przeklinanie i deptanie trawników:
http://wiadomosci.dlastudenta.pl/artykul/Wyzsze_mandaty_za_przeklinanie,71753.html
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/535373,uwaga_beda_wyzsze_kary_za_deptanie_trawnikow.html
i inne wykroczenia
http://www.strefabiznesu.echodnia.eu/artykul/wyzsze-kary-za-wykroczenia-64383.html

mandat pełni rolę dyscyplinującą obywatela ale ciężko nazwać dyscyplinowaniem kary o wysokości 10 klocków.

Tomasz R. Gwiazda

tia a jakos z pijanymi kierowcami nie moga sobie rady dac...
tepic to trzeba, zabierac samochody , komornik niech sciga to bydlo

sknd

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 17 Sierpień 2011, 18:42
tia a jakos z pijanymi kierowcami nie moga sobie rady dac...
tepic to trzeba, zabierac samochody , komornik niech sciga to bydlo
zgadzam się, skoro samo zabieranie prawka nic nie daje...

Troll81

Co innego jazda po pijaku. A co innego deptanie trawnika.