nabializm

Zaczęty przez nabializm, 08 Wrzesień 2011, 11:35

nabializm

Witam wszystkich,

O liczeniu rozproszonym dowiedziałem się dość dawno temu, w jakimś miesięczniku komputerowy. Na początku uczestniczyłem w jedynym pionierskim programie SETI pod innym kontem, które później  straciłem. Teraz mam nowe konto i od czasu do czasu coś w tym projekcie przeliczę.  Interesują mnie raczej projekty matematyczno-fizyczne, interesowałem się swego czasu fraktalami, choć matematykiem nie jestem. Zawsze coś czułem do liczb poczynając od ich interpretacji w szkołach filozoficznych platońskich, czy też w znaczeniu mistycznym liczb, jak również geometria, złota proporcja... fascynujące są dla mnie: liczby Pierwsze, Mersenne'a, ciąg Colatza, Funkcja Möbiusa, w tym wielkim zbiorze matematycznym oczywiście zainteresowały mnie dokonania Sierpińskiego, Hilberta, Mandelbrotha i wielu innych osobistości świata matematycznego. Mam dość rozległe zainteresowania, książkofilia mnie dopadła, to jest zbieram książki o tematach dość dziwnych Curiosa, znajduję upodobanie w psychologii (głównie Jungowska, psychologia transpersonalna), mitologia, orient; Eliade, Campbell, Lurker, Cirliot, Leuuw, Widengren wymieniać można by długo  może wystarczy, książek różnych wciąż przybywa. Od jakiegoś czasu poznawałem historię nauki Średniowiecza i Nowożytności w Europie, głównie kierunki humanistyczne, astronomia i astrologia, alchemia i chemia (tak w skrócie). Poczyniłem dwa krótkie artykuły do czasopisma astrologicznego, notki biograficzne Macieja z Miechowa, Ibn Ezry, raz poprowadziłem odczyt o Śląskim uczonym Witelonie z XIII wieku w domu kultury Śródmieście. Ta postać Witelona bardzo mnie wciągnęła, zgromadziłem możliwie wszystkie dostępne materiały biograficzne napisane po polsku od końca XIX wieku.
Moja kolejną pasją jest numizmatyka antyczna, jestem amatorem monet z czasów III i IV wieku, w Cesarstwie Rzymskim działam na forum gdzie byłem 'prezesem' - TPZN
W wolnych chwilach toczę boje na kartkach papieru, rysując bliżej nieokreślone mapy, więcej o mnie na stronie -nabializm
siedzę też tu facebook ale więcej czasu staram się poświęcać zanurzając się w książkach i poświęcać czas rodzinie.



Pozdrawiam,
Maciej

GRID

Witam gorąco. :p_arr:  I również zapraszam do poczynania artykułów na naszej wiki lub blogu.

ps. Ludzie tacy jak Sierpiński działają na mnie motywująco.

Troll81

Witam na forum. W projektach collatz i prgigrid wydatnie rządzą karty graficzne. Jaką masz garficzną? Jesli NV to poleciłbym podłączyć ją do PG a jeśli ATI to do collatza.

nabializm

Dzięki za przywitanie  :ahoy:

CytatLudzie tacy jak Sierpiński działają na mnie motywująco
Cieszę się, że wymieniłem tak zacną osobowość, którą wpasowałem się w Twoje horyzonty zainteresowań, można by wymieniać zacne postacie długo i namiętnie, Banach, Ulam, przedstawicieli szkoły Lwowskiej.

CytatJaką masz garficzną?
w domu mam zintegrowaną z płytą główną CAL ATI Radeon HD 2300/2400/3200 (RV610) (256MB) czy jakoś tak...
w pracy, NVIDIA Quadro FX 580 (512MB)

W dalekiej przyszłości, pewnie kupie sobie jakieś porządne liczydło, w tej chwili nie jest to priorytetem - komputerek jaki mam wystarcza mi do moich zadań domowych.

Nawiedzony

Witamy na forum  :parrrty:

Jeśli chodzi o Prime Grid to tam już świetnie (jak na swoją cenę) punktują karty typu 9600GT, GT240 w podprojekcie PPS (Sieve), o możliwościach takich potworków jak GTX560Ti w tym projekcie to by długo opowiadać  ;)
Nawiązując jeszcze do PG, znalazłeś już jakąś swoją liczbę pierwszą? Na których podprojektach się skupiłeś, czy wszystkie liczysz?

Troll81

na tym ati powinienes móc collatza policzyć :D

nabializm

Jak tylko uzbiera mi się odpowiednia sakwa pieniędzy, i w promieniu mojego wzroku nic nie będę musiał nagle kupować to pewnie zakupię kartę graficzną, ale jak mówię w tej chwili jest to odłożone na dalszy plan.

Jeszcze w PG nie znalazłem liczby pierwszej, nie wiem jeszcze jak badges tu zamieścić, z czasem się wczytam. 

liczę co wpadnie, może faktycznie skupię się na jednym temacie w tym projekcie.

Collatz liczy się całkiem dobrze, za to MilkyWay jak wczoraj się ponownie zdecydowałem na pobranie próbek przeliczał je w 20 min, jedna 30 minutowa się wepchała, oczywiście tylko przy włączeniu tego projektu i nie ruszaniu nic na kompie.

Nawiedzony

Jeszcze w PG nie znalazłem liczby pierwszej, nie wiem jeszcze jak badges tu zamieścić, z czasem się wczytam.  

To jest przykładowo mój link do zsumowanych odznak z PG: http://stats.free-dc.org/badges.php?proj=pgrid&id=65128

Wchodzisz na swoje konto PG, tam na głównej stronie masz
CytatIdentyfikator uczestnika
Używany przy funkcjach społecznościowych
i jakąś cyfrę, wpisujesz ją zamiast mojej na końcu linku ( po znaku = ) dajesz normalne komendy dla wstawiania obrazka i powinno działać  :)

Jeśli masz system 32bit to lepsze są projekty LLR, natomiast jeśli 64bit to lepiej punktują projekty Sieve

nabializm

Dzięki za pomoc  :)

mam 32 bitowy system, to nastawię się na LLR

Pozdrawiam
M.

aborek

Witam serdecznie :ahoy:
Licząc LLR masz szansę na znalezienie swojej "pierwszej", w Sieve już niestety nie, choć te podprojekty lepiej punktują.

Pigu

Witaj kamracie :parrrty:

nabializm

Witajcie  :parrrty:

teraz przeliczam paczki z MilkyWay, całkiem szybko je liczy  :boing:


nabializm

Zaczęła się przygoda z PrimeGrid, Woodall (LLR) pierwsze punkty:


jak wrócę do roboty odpalę komputer i niech dokończy liczyć co zaczął.


Parametry mojego domowego liczydełka są następujące, nie powala, ale do moich potrzeb jeszcze wystarcza:








Cyfron

nie powala?
A mnie osobiście więcej nie trzeba :) W zeszłym roku kupiłem sobie bardzo podobny zestaw do Twojego i nie narzekam :)

nabializm

Ooo zapodziała się płyta więc ją dodaję:


CytatA mnie osobiście więcej nie trzeba

Mi właściwie też wystarcza, do tej pory poza awariami dysków twardych nie miałem z komputerem już ponad rok problemów :) w przyszłości chcę go uzbroić w jakąś mocniejszą kartę graficzną i dodać pamięci RAM. 



lolek

Bo kupowanie potężnych maszyn do codziennego zwykłego codziennego użytkowania jest bezsensu. Ale liczenie to inna bajka  ;)

aborek

Cytat: nabializm w 27 Wrzesień 2011, 18:44
...do tej pory poza awariami dysków twardych...

Rozumiem, że miałeś więcej niż jedną awarię?
To może podpowiesz, jakich dysków nie kupować?

nabializm

CytatRozumiem, że miałeś więcej niż jedną awarię?

na pewno z dyskiem Seagate ST3500320AS (Product of Thailand), wysiadł tak że nie dało się go sformatować, ale ponoć puszczono taką wadliwą serię, więc lepiej ją omijać, przeszedł po pierwszej awarii jakąś mechaniczną naprawę. Ale chyba nie mam szczęścia do tej firmy, poprzedni dysk Segate ST380011A (Product of China), też się wykrzaczył, ale działał całkiem długo od 2007 do 2010.

Teraz mam od Czerwca, Samsunga HD103SJ jak na razie bez problemów. Z dyskami WD nic mi się nie działo.

Słyszałem, że całkiem dobre są dyski firmy Hitashi, ale nie miałem ich na warsztacie, więc powtarzam co zasłyszałem. Tak więc nie wiele mogę pomóc w wyborze sprzętu, polecam poszukać forum specjalizujące się w dyskach.


phobos

Mój ojciec też miał ST3500320AS, próbowałem go nawet naprawić metodą kabla nokia ca-42 ale nie wyszło i leży w szufladzie... Ogólnie czarna seria, dysków barracuda 7200.11 należy unikać jak ognia

krzyszp

O Hitachi mam bardzo niskie zdanie, podobnie jak o IBM DeskStar (to są te same dyski). Może im się poprawiło, ale swojego czasu miałem ich kilka i wszystkie padły zaraz po gwarancji (12 dysków kupionych jednego dnia, padły wszystkie).
Zawsze chwaliłem Maxtory, ale obecnie już chyba nie są konkurencyjne (ktoś wykupił Maxtora?).

Zauważyłem, że odkąd popularne dyski przekroczyły pojemności 120-160GB ich jakość poleciała na twarz i obecnie mało realny jest zakup dysku mogącego pracować 5-6 lat bezawaryjnie...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

nabializm

O widzę, że są u nas specjaliści od "twardzieli" :)

To może dla odmiany coś o kartach graficznych, mam płytę główną Gigabyte (j.w.) GA-MA78GM-UD2H

1 Złącze PCI Expressx16(2.0)
1 x PCI Express x1
2 x PCI

czyli może takie pytanie, da się podłączyć kartę z PCI Express (2.1) jeśli tak, to którą wybrać kartę graficzną mam na myśli Radeony:
HD 4770, HD 6670, HD 6790, HD 5830, HD 5850, HD 6670, HD 5670, czyli przedział kart które są do 400zł, co prawda wolał bym zmieścić się w granicy do 350zł,
Jeżeli nie da się podłączyć tych kart pod PCI Express16(2.0) to co byście polecili godnego wsparcia do obliczeń rozproszonych na GPU, bez dodatkowych zmian sprzętu.

aborek

Z podłączeniem nie będzie problemu, PCI-E 2.1 to taki marketingowy chwyt.
Z kart wymienionych przez Ciebie sugerowałbym HD5850, ale nie sądze, żebyś się zmieścił w 400 PLN.

nabializm

Super że z połączeniem nie będzie problemów, to już połowa sukcesu. Ale problem to mieć 400 zł w kieszeni, nie mówiąc o większej kwocie i zastanawiam się dlaczego wybrałeś model HD5850 a nie HD6670, pewnie chodzi o szynę przesyłania danych 128 a  256 bit, jest z pewnością widoczna. Przepustowość pamięci dla tych kart 64 GB/s W przypadku modeli HD5850 jest chyba ze trzy rodzaje, które różnią się pamięcią DDR3, DDR5, przepustowość, pobór mocy...  O widzę, że czeka mnie dość długie zagłębianie się w techniczne parametry. Sugestie biorę pod uwagę, ale wolał bym te z niższego pułapu, bo naprawdę nie mam mocy by wydać więcej jak 350zł, w każdym razie nie w tej chwili, może warto poczekać, i po świętach zacząć się rozglądać za kartami.




aborek

http://www.benchmark.pl/komparator-gpu.html
Jeśli chodzi o BOINC, to główne znaczenie ma wydajność zmiennoprzecinkowa. A z podanych przez Ciebie kart to 5850 ma najwyższą.

nabializm

Cytatgłówne znaczenie ma wydajność zmiennoprzecinkowa

Oczywiście masz rację 2,09 TFlops dla HD5850 zdecydowanie więcej. Pozostaje jednak poczekać na lepsze czasy.



nie mogę doczekać się poniedziałku i uruchomienia procesu, napiszcie co się stanie z tymi zerami, jak przeliczy ten proces do końca, komputer tydzień nie działał...



aborek

Powinien normalnie zostać zaliczony - otrzymasz punkty.

Troll81

ja tam walnięte seagaty wysyłałem do producenta i przysyłali nówki sztuki. samsunga posiadam 4 dyski i jak na razie bez żadnego zgrzytu....

nabializm

Cytatja tam walnięte seagaty wysyłałem do producenta i przysyłali nówki sztuki

O to zaryzykuję i wyślę :) ale wysyłałeś do przedstawiciela w kraju czy bezpośrednio za granicę?

Troll81

Do wawy :D ale najpierw na stronie seagate sprawdź po numerze seryjnym czy masz dyski z trafionej serii. Jeśli tak to wymieniają od ręki a na życzenie odzyskują dane.

nabializm

no to luz, właśnie sprawdziłem jeszcze gwarancja jest ważna dwa lata :) dzięki czas działać!

nabializm

co tu się zrobiło, w BOINC stats mam dwa profile?




jest sposób by to jakoś scalić?

krzyszp

Za kilka dni powinno samo się scalić...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

nabializm

tak się zastanawiałem, czy to przypadkiem nie za sprawą, dołączenia do projektów z innego komputera, co za tym idzie innego IP. Ale jeśli się scala po jakimś czasie, to nie sieję paniki :) Dzięki

AL

Cytat: nabializm w 10 Październik 2011, 20:09

jest sposób by to jakoś scalić?

Przedewszystkim spróbuj odpalić wszystkie projekty z jednego komputera (z jednego BOINC mgr).

Cytat: nabializm w 10 Październik 2011, 20:23
tak się zastanawiałem, czy to przypadkiem nie za sprawą, dołączenia do projektów z innego komputera, co za tym idzie innego IP. Ale jeśli się scala po jakimś czasie, to nie sieję paniki :) Dzięki

Ip nie ma nic do rzeczy, za to stworzył się nowy cpid do nowych projektów. Wrzuć je razem na jednego kompa i za kilka dni powinno się wszystko posynchronizować.

Troll81

Czasem Boincstats tak ma. Ja liczę wszystkie projekty na jednym kompie i raz mi się rozjechało. W skrajnych przypadkach trwa to nawet kilkanaście dni. Ale bez obaw, konta się połączą.

nabializm

Dzięki za tak duży odzew, już jestem spokojny :)



Z zupełnie innej beczki,

Mam pytanko tak zupełnie na marginesie, może na sali jest jakiś matematyk albo ktoś znający się na ciągach i z góry zniechęci mnie do dalszego "jałowego" rozmyślania ;) Otóż mam pytanie, bo nie umiem sobie na to odpowiedzieć (ugryźć tematu), tym bardziej napisać jakiejś formuły (nie znam się na programowaniu) by to sprawdzić.

Znamy wszyscy ciąg liczb Fibonacciego, jest jeszcze ciąg liczb Pella i właśnie zauważyłem następującą sytuację:

Fn - liczba Fibonacciego
Pierwsze wyrazy ciągu liczb Fibonacciego
1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55,

Pn - liczba Pella (*)
Pierwsze wyrazy ciągu liczb Pella to:
1, 2, 5, 12, 29, 70, 169, 408, 985, 2378... .


n    Fn     Pn
1    1,      1,    1/1=1
2    1,      2,    2/1=1
3    2,      5,
4    3,     12,  12/3=4
5    5,     29,
6    8,     70,
7   13,   169,  169/13=13 w dodatku 13^2
8   21,   408,
9   34,   985,
10  55,  2378,

teraz czy istnieje takie Pn/Fn dla n>7 dające liczbę całkowitą. Przeliczyłem kilka liczb na kalkulatorze, ale skończył się zakres, bo liczby Pella mega szybko rosną. Wydawało by się, że jest szansa znaleźć dość blisko ale przy liczbach przekraczających dziesięć cyfr nic się już nie pojawia... bynajmniej nie jest to temat na natychmiastową odpowiedź. Być może odpowiedź jest na wyciągnięcie ręki a nie potrafię go wyszukać w sieci.

Tylko nie pytajcie do czego to mi potrzebne ;) sam nie mam pojęcia tak mnie czasem bierze na zabawy z liczbami :boing:

* -  http://pl.wikipedia.org/wiki/Liczby_Pella

nabializm

Zostałem dziś uczestnikiem dnia w projekcie http://mersenneathome.net/  :boing:

Troll81


nabializm



Jak to jest z tymi liczbami pierwszymi, da się je sprawdzić na innych stronach typu factordb.com

W Primegrid przeliczyłem próbkę llrWOO_105073934 sprawdzono 9789219*2^9789219-1 is not prime. Tak dla zabawy wszedłem na stronę wspomnianą już wielokrotnie (patrz j.w.), tu na forum i otrzymuję wynik liczba o <2946856> cyfrach, wynik Unknow  3498418869...1<2946856>, nie rozpisana została na czynniki pierwsze, czy to znaczy, że jest to za duża liczba i nie uzyskam wyniku, stąd w opisie Unkonw, czy może faktycznie jest liczbą pierwszą? Ma ktoś jakieś alternatywne narzędzie, pomysł jak to sprawdzić..?