Elektronika praktyczna - wątek ogólny

Zaczęty przez krzyszp, 25 Listopad 2011, 09:16

krzyszp

Nowy dział na forum powstał w celu zebrania w jednym miejscu pracy naszych elektroników, jak również w celu wymieniania się poglądami, wiedzą teoretyczną i praktyczną z dziedziny elektroniki, a także jako miejsce praktycznych prac nad rozwojem sprzętu w projekcie Radioactive@Home.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

ryszard.korczyk


Tomasz R. Gwiazda

#2
bedzie na miejscu jak dam linka do nowego sklepu z czesciami i akcesoriami elektornicznymi? znajomy wlasnie na dniach otworzyl...
sam tez sporo robil i bral z avt zwykle... ale widocznie stwierdzil ze lepiej bedzie jak sklep sam z tym otworzy :)

moze jakis dzial ze sklepami otworzyc?
poradnikami?
od czego zaczac?

krzyszp

No cóż, są moderatorzy - niech walczą i tworzą odpowiednie wątki ;)

Natomiast link do sklepu podaj, może będzie miał coś taniej dla radioaktywnego?

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

ryszard.korczyk

Nie wiem, czy nie podzielić "Elektronika praktyczna" na działy. np. "projekty", "kopalnia wiedzy", "sklepy i producenci PCB", "giełda", "potrzebuje pomocy przy..." itd. Przy większej ilości wątków może się tu zrobić mało czytelnie.
Może jeszcze inne pomysły ktoś ma.


Mchl

Na początek nie ma co dzielić. Jak (jeśli) się zrobi ruch, to odpowiednie kategorie same się narzucą.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Troll81

Dokładnie tak jak pisze mchl. Nie mnóżmy pustych bytów :D

kotfryc

Ja jestem za, wiem że póki co działy by świeciły pustkami...
Ale ci co nie chcą teraz podziału, niech później sami robią porządki... i przydzielają wątki w odpowiednie kategorie...

No i może by tak takie decyzje pozostawić osobom które postulowały stworzenie tego działu i będą się nim zajmować ??  :whistle:

Tomasz R. Gwiazda

wlasnie nie wiem czemu oni maja ciagly opor i sie bronia przed tym :D

wyznaczyc modow tego dzialu i juz nie wasz problem.

Porzadek powienien byc od poczatku, bo potem nigdy nie idzie czegos znalezc


krzyszp

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 25 Listopad 2011, 13:17
wyznaczyc modow tego dzialu i juz nie wasz problem.
Przecież od początku sąwyznaczeni ;)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Mchl

Ja tu tylko podpowiadam, po pewne doświadczenie w tym mam. Gospodarzcie sobie jak chcecie  :ahoy:

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

kotfryc

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 25 Listopad 2011, 13:17
wyznaczyc modow tego dzialu i juz nie wasz problem.

Niestety moderatorzy nie mają dostępu do tworzenia nowych podforów itp... ale krzyszp obiecał że zrobi, ino ja sam mam przeprowadzkę teraz na głowie i przysiądę dopiero za jakiś czas... ale to nie zając, nie ucieknie ;)

ryszard.korczyk

Ja też obiecuje zrobić mini artykuły na tematy związane z elektroniką. Pomysły już mam, pytanie, czy będzie zainteresowanie. Chciałbym poruszyć temat obsługi USB na uP microchip, obsługi sieci ethernet, może obsługa wyświetlacza graficznego z obiektami jak guziki, suwaki itp. Zająłbym się też tematem wyświetlaczy OLED. Pytanie, czy byłoby też zainteresowanie minikursem programowania uP microchip. Jeśli macie też jakieś temty, które można poruszyć to piszcie.

Szopler

Tak, Tak, Tak :boing:
Mam na myśli kurs obsługi ethernetu i LCD graficznych :)

Tomasz R. Gwiazda

ale bedzie to w klimacie "Od czego zaczac??"
czyli co kupic , co sciagnac, jak i czym oprogramowac?
moze czym projektowac plytki drukowane i jak je samemu trawic

ryszard.korczyk

Cytat: Szopler w 27 Listopad 2011, 19:31
Tak, Tak, Tak :boing:
Mam na myśli kurs obsługi ethernetu i LCD graficznych :)
Aby taki temat podjąć pozostaje temat platformy do ćwiczeń. Na czymś trzeba to ćwiczyć. Gdyby było więcej chętnych można coś zorganizować. Temat graficznych LCD z dotykówką to nie taki ciężki temat. Budując system na procesorze microchip PIC32MX mamy gotowe biblioteki producenta, w tym obsługa menu graficznego z guzikami i innymi obiektami. Trzeba tylko zadbać o drivery do LCD który posiadamy, a jeśli mamy szczęście, to drivery znajdziemy w bibliotekach.

kotfryc

Cytat: ryszard.korczyk w 27 Listopad 2011, 18:47
Pytanie, czy byłoby też zainteresowanie minikursem programowania uP microchip. Jeśli macie też jakieś temty, które można poruszyć to piszcie.
Byłoby z mojej strony na pewno... Pod warunkiem że od podstaw... ja powróciłem do elektroniki po kilku ładnych latach... Choć i tak mam taki kurs w planach, także nie wiem czy jest sens żebyś się wysilał dla jednej osoby. Pomocą by było dla mnie gdybym miał się gdzie zwrócić z pytaniami/wątpliwościami.

Jeśli zdecydowałbyś się na jakiegoś tutoriala/kurs to pamiętaj że nawet jeśli niewiele osób było by na dzień dzisiejszy zainteresowanych,  to forum jest cały czas pozycjonowane/reklamowane w wyszukiwarkach (Google), a to znaczy mniej więcej tyle, że nawet po bardzo długim czasie osoby zainteresowane tematem będą tutaj trafiały z Google. I być może przy okazji zainteresują się Boinc ;)  Więc taka praca na pewno nie poszła by na marne!


No i widzę że będzie rozwarstwienie na osoby zaawansowane i początkujące... 
Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 27 Listopad 2011, 19:33
moze czym projektowac plytki drukowane i jak je samemu trawic
To może TJM, Szopler, albo ja opisać Tomku  ;) Rysiu niech na "pierdoły" nie traci czasu  :p_arr: To tak jakbyś mechanika zapytał się dlaczego koło jest okrągłe ;)

ryszard.korczyk

W prawie płytek. W domowy sposób nie robiłem ich od 8-9lat, jedynie zlecam. Ale mam propozycję, są firmy, które zajmują się wykonywaniem prototypowych paneli. Jeśli zebrałaby się taka formatka 350x400mm to jej wykonanie nie jest już tak drogie, a mamy wtedy płytkę z soldermaską i przelotkami profesjonalnymi, odległości i ścieżki minimalne 0,15mm. Z mojej strony zapewniam logistykę takiego zamówienia, czasem też coś swojego wysyłam i jest miejsce na formatce. Założę może wątek, gdzie będę o tym informował i zbierał zamówienia. Orientacyjnie dla 2 warstwowej koszt to około 10euro za dm, może nie najtaniej, a naprawdę w dobrej technologii.

gaballus

Co do kursu WIELKIE TAK :)
A płytki ostatnio zamawiam w drukowane.pl , zbieram kilka płytek, łączę na jedną formatkę, nie zamawiam frezowania czy cięcia, podraża to znacznie produkcję, a mogę zrobić to sam. Polecam zapoznać się z ich kalkulatorem na stronie, czasami nawet dostawałem fakturę na niższą kwotę niż wychodziła z kalkulatora, z terminami raczej się nie spóźniają i często jest jakiś egzemplarz gratis przy zamówieniu kilku egzemplarzy. Piszę oczywiście o trybie "prototyp". Robiłem też płytki w Merkarze, o ile jakość OK to terminy i kontakt z czasów PRL. Ale przy większej partii warto ich wziąć pod uwagę

Szopler

#20
Płytki do czujnika Rad@H były zamawiane w drukowane.pl aka GAMA S.C. Nie jest to może rewelacja, ale jak na taką jakość to są nawet tani... na 60 zamówionych płytek przysłali 2 dodatkowe - widać, że "próbne". Druga partia też będzie u nich robiona tym razem z frezowaniem...

PS.
Daję zarobić lokalnym firmom - nie zamawiam za granicą chyba że różnica w cenie jest znacząca

ryszard.korczyk

Trochę odeszliśmy od tematu wątku. Ja zamawiam Eurocircuits w Belgii, mają dobrą technologię i minimalne otwory oraz ścieżki poniżej tego co potrzebuje. większe serie i 6 warstwówki softcom.
edit:
okazuje się że drukowane.pl i eurocircuits mają podobne ceny, tylko przesyłka z Belgii podnosi cenę.