Żywa komórka z metalu zamiast wegla?

Zaczęty przez Troll81, 14 Grudzień 2011, 15:18

Troll81

http://www.mnn.com/green-tech/research-innovations/stories/scientist-creates-lifelike-cells-out-of-metal

phobos

"It's Alive!!!"

Mam nadzieję, że mniej więcej tak wyglądała ta wielka chwila  :P

Aegis Maelstrom

Bardzo ciekawe doświadczenie, ale o wydaje mi się, że artykuł gęsto polany jest sensacjonistycznym sosem.

O ile dobrze pamiętam w badaniach nad np. lekami na raka wykorzystuje się od pewnego czasu <słowami laika> sztuczne wydmuszki (z podajże lipidów, takie lipidowe bąble) udające komórki, by nimi przemycać materiał białkowy itp. Mam silne wrażenie, że o czymś takim czytałem nawet przy okazji Rosetta@home i może nawet relacjonowałem po polsku. Tutaj jak rozumiem ktoś uzyskał coś przypominającego błonę / ścianę komórkową z bardzo nietypowych dla życia białkowego pierwiastków chemicznych. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jest jeszcze żadne życie (artykuł pisze life-like). To coś się nawet samo nie replikuje, co jest podstawowym warunkiem życia.

Do tego zacyytuję jeden komentarz pod tym artykułem:
"A typical attempt to oversell a mildly interesting research result. Conceptually, this is not new at all. Many living species build their cells from "inorganic" materials. For example, radiolarians (a class of single-cell eukaryotic organisms) build them from slica (silicon oxide, aka glorified sand). Nothing to be scared of except of ignorant journalists."

Trudno mi się w pełni odnieść do tego zarzutu (czy leci z nami biolog?? :D ), aczkolwiek wykorzystanie różnych pierwiastków w komórkach jest udokumentowane. :)

Jeszcze raz przepraszam za czepiactwo, zachwycony byłbym etatowym drużynowym biologiem (i chemikiem, i astrofizykiem, i...), który mógłby nas posterować na szersze popularnonaukowe wody. :)

pawg

Stworzyli tylko błonę, czyli "opakowanie" komórki. A te "lipidowe bąble" mają różne nazwy zależnie od tego gdzie występują. W tym przypadku rozumiem że chodzi o micele... :)



Troll81

http://pl.wikipedia.org/wiki/Promienice

wiele ekstremofilow ma ciekawe właściwości błony komórkowej. Np takie bakterie co żyją w stężonym kwasie albo w wodzie o temperaturze 120 stopni celcjusza. Normalna błona komórkowa by takich warunków nie wytrzymała....

pawg

Powodują to białka i odpowiedna ilość holesterolu...



Troll81

ja tam niespecjalnie się znam ale z tego co pamiętam to struktura białek ulega zniszczeniu już przy 50 stopniach celcjusza. Stad proces UHT. przy 100 stopniach przez dłuższy czas jesteś w stanie wybić większość organizmów zywych (stad zalecane gotowanie wody).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ekstremofil

endolit: organizm żyjący wewnątrz skał,
termofil: organizm ciepłolubny, wymagający temperatury powyżej 20 °C (hipertermofil – od 80–150 °C, ultratermofil – teoretycznie powyżej 150 °C, u znanych form życia w tej temperaturze następuje rozpad DNA i białek[1]),

Troll81

Szczep 121 (ang. Strain 121) – jednokomórkowy mikroorganizm, zaliczany do archeonów; ekstremalny termofil. Wzrasta w najwyższej znanej dla organizmów temperaturze.

Organizm jest zdolny do normalnego wzrostu i rozmnażania w temperaturze 121 °C, która jest stosowana do sterylizacji w autoklawach i stąd bierze się jego robocza nazwa. Aż do odkrycia szczepu 121 uważano, że ta temperatura jest wystarczająca do zabicia wszystkich żywych organizmów i ich przetrwalników (z wyjątkiem Pyrolobus fumarii, którego około 1% komórek po godzinie sterylizacji było nieuszkodzonych, chociaż niezdolnych do rozwoju). W wyższych temperaturach szczep 121 nie wykazywał wzrostu, ale po dwugodzinnej inkubacji w temperaturze 130 °C i następnie przeniesieniu do temperatury 103 °C, wciąż zachowywał zdolność rozwoju. W temperaturach niższych niż 85 °C, komórki szczepu 121 nie dzieliły się, jednak pozostawały żywe.

Metabolizm tego organizmu jest oparty na reakcjach redoks z udziałem tlenków żelaza (żelazo jako akceptor elektronów).

Organizm zakwalifikowano do archeowców na podstawie analizy fragmentu 16S rRNA o długości 1100 pz i fragmentu o długości 105 aminokwasów genu topR. Badania wykazały, że jest najbliżej spokrewniony z innymi archeowcami: Pyrodictium occultum (96,0% podobieństwa) i Pyrobaculum aerophilum (95,3% podobieństwa)[1]. W momencie odkrycia, autorzy nie zaproponowali pełnej systematyki organizmu, klasyfikując go jedynie do poziomu klasy. Nazwę gatunkową i pełną taksonomię autorzy zaproponowali w swojej kolejnej pracy.

źródło wikipedia

krzyszp


Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka