Nowy komp do codzienncyh zastosowań.

Zaczęty przez tito, 02 Styczeń 2012, 20:19

tito

Hejka.
Zostałem poproszony o zaproponowanie zestawu dla osoby, która potrzebuje go właściwie tylko dla przeglądania netu...
Ale powinien jednak coś sobą przedstawiać
W zmontowaniu właściwie problemem jest tylko cena, która ma być niska (total 2400).
Ja osobiście wiem co jest potrzebne, ale wypadłem z obiegu jeśli chodzi o firmy/typy podzespołów.
Jeśli moglibyście coś doradzić - najlepiej z komputronika, bo to dla tej osoby zaufana firma.
CPU - i3 ~ 3GHz
Jakiś dodatkowy tani cooler, aby było ciszej
RAM-6-8 GB (goodram / kingston ? )
Motherboard - ? nie wiem, potrzebowałbym jakiegoś konkretnego typu (standard ATX, i nic więcej w sumie dodatkowego nie potrzeba- aby była ogólnie stabilna)
grafa - coś z AMD pokroju 6450
HDD - 1 TB? jakiś konkretny model?
nagrywarka DVD-jaka?
zasilacz-hmm 500W aby było trochę zapasu (jakiś typ tani/w miarę dobry)
obudowa - olewka, niech sobie wybiera wg swojego widzimisie
+ win7

Help
PS niestety, BOINC nie będzie zainstalowany

Tomasz R. Gwiazda

tak sobie pomyslalem ze jak do neta to moze warto pomyslec o kompie typu all-in-one
Mozna je dostac takze w wersji z dwu rdzeniowym Intel Atom, ale i sa tez oczywiscie mocniejsze konfigi.
Nawet powoli sie pojawiaja juz zestawy all-in-one z dotykowymi ekranami (oczywiscie to jeszcze troche za drogie jest)

ten spelnia chyba wymagania
http://allegro.pl/all-in-one-lenovo-a320-1-21-5-i3-8gb-500gb-w7-i2025306045.html

tu inne
http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=all-in-one&category=486


PS: gdyby nie gry i boinc to bym dawno mial takie cos

Szopler

4GB DDR3 GOODRAM (bez radiatorów) można dostać za 70pln

tito

Sam myślałem nad czymś w rodzaju AMD APU, ale odpowiedź była jednoznaczna - ma być "normalny" komp. Ciągle need help.

kaimoon

Też chciałem zaproponować AMD APU, w zasadzie nie wiem na czym ta normalność ma polegać, bo I3 z LGA 1156 też ma podobne rozwiązania. Zaskoczony jestem trochę słabą dostępnością płyt głównych z LGA 1156, być może po prostu lepszym rozwiązaniem jest wziąć AMD APU i dołożyć kartę graficzną, wychodzi taniej niż przy konfiguracji Intela a różnicy w użytkowaniu raczej się nie zauważy.

Zestaw według swojego uznania zamieściłem w załączniku.

aborek

No to po mojemu ;) :

1.   Seagate 1 TB Barracuda 7200.12 (32MB, Serial ATA III) - 459 zł
2.   AMD Athlon II X4 640 BOX - 539 zł
3.   Patriot Signature DDR3 2x4GB 1333MHz CL9 KH - 149,90 zł
4.   Gigabyte GA-880GM-USB3 3.1 AM3+ - 389 zł
5.   Radeon 6570 XFX 1GB 2xDVI&mHDMI (PCI-E) DDR3 Silent - 299 zł
6.   Samsung DVD+/-RW SH-S222AB bulk black (Serial ATA, bez oprogramowania) - 77,90 zł
7.   Corsair CMPSU-500CXV2EU - 500W - 259 zł
Razem brutto 2 172,80 zł

Athlon II X4 to chyba lepsze rozwiązanie niż i3 (no chyba że się mylę). Do tego buda wedle uznania.
Ceny z Komputronika.

pszyklejony

Ja bym radził wziąć złożony przez sklep, jest szansa, że się nie pogryzie coś.

Martin Fox

http://store.apple.com/pl/browse/home/shop_mac/family/mac_mini
gdyby nie to że cena jest zabójcza to bym się nie zastanawiał (oczywiście z minimalną ilością ramu, bo włożyć można jakikolwiek, a apple ma ceny jak z kosmosu)

tito

#8
Nie no, Apple odpada. PC to pc, a nowy właściciel by się nigdy nie nauczył obsługi :P
zestaw na AMD

Wybrałem wstępnie coś takiego - ktoś ma jakieś komentarze?



  • Procesor:    AMD Phenom II X4 840 BOX (3.2GHz, Quad Core, 2MB, 95W, AM3)   
  • Wentylator:    BOX (komplet z procesorem)
  • Płyta główna:    ASRock 870 870 Extreme3 R2.0, AMD870, DDR3, SATA3, USB3.0, RAID, FW, GBLAN, ATX, AM3+
  • Napęd FDD:    Nie wybrano produktu
  • Pamięci:    DDR3 8GB 1333MHz Geil Value Plus (2x4GB, DualDDR, CL9)    
  • Dysk twardy:    Seagate Barracuda Green 1TB, 5900 obr, SATA/300, 32MB cache   
  • Nagrywarka:    Samsung SH-222AB, SATA, OEM, Black
  • Karta dźwięk.:    Realtek ALC892 Audio Codec (zintegrowany/a)
  • Karta sieciowa:    Gigabit LAN 10/100/1000 Mb/s (zintegrowany/a)
  • Karta graficzna: Radeon HD6570 Gigabyte 1024MB DDR3, HDMI, DVI, PCI-E   
  • Inne dodatki: 4World Czytnik kart pamieci 3,5" 24-in-1 USB 2.0 Czarny
  • Inne dodatki: Microsoft Windows 7 Home Premium 64Bit PL OEM
  • Inne dodatki: Zasilacz do obudowy ATX 430W Corsair CMPSU-430CXV2 (Fan 120mm)   

procesor raczej nie do wymiany w przyszłości jednakże na chwilę obecną dosyć mocny 4 procesory - starczy na długo;
możliwość obniżenia ceny:
procesor na gorszy model z dwoma jajkami (wolniejszymi) za 255zł ( później można wymienić na 4 lub nawet na 6 jajek w cenach ~ 600 zł)
płyta główna jak poprzednio bez USB 3.0 - duży wybór cena o 100zł mniejsza
karta grafiki jak poprzednio ta za 125 zł

Razem wyszło 2363zł + jakaś obudowa.


GRID

Można pomyśleć o zrezygnowaniu z Radeon HD6570 a za oszczędzone pieniądze, zamiast ASRock 870 870 Extreme3 dać jakaś droższą z integrowanym układaczem graficznym. Jeżeli to zestaw jedynie do przeglądania netu to też wziąłbym jedynie 4GB ramu.

Martin Fox

Cytat: tito w 04 Styczeń 2012, 07:02
Nie no, Apple odpada. PC to pc, a nowy właściciel by się nigdy nie nauczył obsługi :P
1. Mac Os X jest bardziej intuicyjny niż windows
2. Nie ma problemu z zainstalowaniem windy czy jako drugiego systemu czy na wirtualce :) W końcu obecne maszyny apple to x86

Tomasz R. Gwiazda

ta logika mnie zawsze powala....
kupowac mac os zeby potem na nim uruchamiac windows
a no i oczywiscie kupowac MS OFfice for Mac

tito

Cytat: GRID w 04 Styczeń 2012, 07:42
Można pomyśleć o zrezygnowaniu z Radeon HD6570 a za oszczędzone pieniądze, zamiast ASRock 870 870 Extreme3 dać jakaś droższą z integrowanym układaczem graficznym. Jeżeli to zestaw jedynie do przeglądania netu to też wziąłbym jedynie 4GB ramu.
Niestety - osoba dla której próbuję złożyć to cudo ma bardzo dziwne podejście. Ja osobiście uważam, że wogóle tego kompa nie potrzebują, bo mają całkiem silnego laptopa i starszy sprzęt oparty na P4 - wystarcza im bezproblemowo. Ale wiecie jak to jest, napalił się i musi mieć, najlepiej już wczoraj, albo jeszcze wcześniej. Ale fakt - 4 GB wystarczy, podeślę pomysł  do przemyślenia.
A widzę, że opcja grafiki nie jest zamieszczona - druga propozycja za 125 zł to po prostu jakiś tani AMD z serii 6xxx. Do późniejszej wymiany.
Cytat: Martin Fox w 04 Styczeń 2012, 08:35
Cytat: tito w 04 Styczeń 2012, 07:02
Nie no, Apple odpada. PC to pc, a nowy właściciel by się nigdy nie nauczył obsługi :P
1. Mac Os X jest bardziej intuicyjny niż windows
2. Nie ma problemu z zainstalowaniem windy czy jako drugiego systemu czy na wirtualce :) W końcu obecne maszyny apple to x86
Powtórzę - właściciel by się nie nauczył :D
@ Martin - widzę, że jesteś zwolennikiem jabłuszek?

Troll81

Martin jest zboczony i napalił się ostatnio na jabłuszko :D

Martin Fox

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 04 Styczeń 2012, 08:46
ta logika mnie zawsze powala....
kupowac mac os zeby potem na nim uruchamiac windows
Tak samo jak odpalanie windy na linuxie lub linuxa na windzie - a jednak ludzie to robią.
Ja osobiście zostałbym przy mac osX - mi się bardzo podoba, ale ceny jabłuszek mnie odstraszają, patrząc na sprzęt jest to warte 50% tego co wołają (albo i mniej), a za biedny jestem by tak kasę wyrzucać bez powodu.

Tomasz R. Gwiazda

no tak ale lin , win inna polka troche

kupujesz Maca - przeplacasz 2-3x w stosunku do PC
stawiasz windowsa - placisz za licencje

kupujesz pc - masz juz licencje na Win  (zestaw)

ps: ze smieszych rzeczy, to zrobilismy na MacBooku Pro dual boota, Mac OS i Win7 i sie okazalo ze Win7 chodzi szybciej , trollololo :D

No i sa ludzie ktorym Mac jest potrzebny i wszystko zrobia na nim, ale ja mialem kontakt z ludzmi ze mieli macka a potrzebowali tez Win
wiec wlasciwie okazywalo sie ze trzeba bylo kupic od razu win a nie lansowac sie :D

Martin Fox

Wszystko jest kwestią podejścia - jeśli chcesz maca do lansu, to nie ma to sensu, jeśli wiesz czego oczekujesz od kompa i mac ci to zapewni oraz stać cię na to - czemu nie :)
Dla mnie jest to kwestia marzeń na obecną chwilę, po prostu nie stać mnie na to, by przepłacić aż tyle.
Ale pomarzyć warto :)

Tomasz R. Gwiazda

zreszta lans w wykonaniu funbojow apple jest dosc ciekawy....
bo lansowac to mozna sie produktem ktory jest w reglamentowanej ilosci a nie bardzo polularnym np. iPad

ale tu zadzialal marketing na slabe umysly co poniektorych :D

tito

No w mordę - Panowie, nie róbcie mi tu off topa bo nikt mi nie poradzi na temat właściwy.

kaimoon

#19
W tych wszystkich wyliczeniach chyba zapomnieliśmy dodać jeszcze koszt licencji Windows 7  :-[

http://www.agito.pl/komputery/dell-vostro-v260-51357552-slim-tower.0.522993.html

Może takie coś? Też na zintegrowanej, zgubiłem się czy takie rozwiązanie może być czy musi być karta graficzna. Mocny procesor, ale mniejszy dysk twardy.

Ale Twój zestaw tito z Phenomem II uważam za rozsądny, może Bulldozer FX4 jeszcze brać pod uwagę? Tutaj z kolei kiepsko z płytami głównymi.

tito

Nawet niezłe jeśli chodzi o gabaryty, jednakże brak rozsądnej karty graficznej. W tym zestawie który podałem zawsze można wymienić grafikę.
A kolega ma syna 10 letniego - później może być potrzebne coś mocniejszego.

Tomasz R. Gwiazda

te vostro fajne sa
karta low-profile trzeba tylko dobrac

ale cenowo wyjdzie wiecej niz skladak

Troll81

karty low-profile z reguły są słabe. Ja bm w to nie wchodził. normalna buda i tyle. na grafę jak wydasz 500 to większość normalnych gier będzie hulać aż miło. procek za 500 płyta za 300 do tego ramu za 200 zasilacz za 300 coś pominąłem?? masz już 1800 do tego buda za 150 napęd za 150 masz już 2100naprawde nie ma co się bawić w cyzelowanie bo w tej kwocie wszystko jest podobnej wydajności....

kaimoon

Cytat: tito w 04 Styczeń 2012, 17:04
Nawet niezłe jeśli chodzi o gabaryty, jednakże brak rozsądnej karty graficznej. W tym zestawie który podałem zawsze można wymienić grafikę.
A kolega ma syna 10 letniego - później może być potrzebne coś mocniejszego.

Typowo biurkowy sprzęt, w byłej pracy chyba wszyscy na takim pracowali. Office i net, dawał radę. Ale bardziej zamieściłem jako punkt odniesienia - bo składak będzie miał niewątpliwą przewagę. Siedząc jeszcze na arest.pl takie dwa zestawy wyszły - ale one to już się przewalały się wcześniej, więc po prostu trzeba się na coś zdecydować.




taktu

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 04 Styczeń 2012, 10:19
ps: ze smieszych rzeczy, to zrobilismy na MacBooku Pro dual boota, Mac OS i Win7 i sie okazalo ze Win7 chodzi szybciej , trollololo :D
Rozwaliło mnie to %) %)

A odnośnie tematu to 4GB wystarczające, gram + boinc + inny soft i nie widziałem więcej niż 70% u siebie. A procka osobiście polecałbym Intela, jak ktoś to ładnie w innym temacie napisał "składasz, sprzedajesz, zapominasz" :)