Wyciszanie kompa metoda Cyfrona

Zaczęty przez Troll81, 05 Marzec 2012, 22:19

Troll81

to teraz mi powiedz jakiej długości mają być rurki by wyciszyć komputer :D

Cyfron

aby całkowicie wyciszyć kompa - nie możliwe  :no:

Troll81

całkowicie nie. wystarczą główne składowe. mam ci wysłać plik audio?

Cyfron

to jest raczej hałas niskoczęstotliwościowy, więc rurki na pewno będą miałby większą długość niż te pokazane na filmiku. Myślę, że dużo łatwiej w tym przypadku zastosować cięższą obudowę albo maty bitumiczne do obudowy + ew. pianka od środka.

Troll81

mogę obłożyć dookoła :D miejsca w domu mam. szum wentyli jest niską częstotliwością??

Cyfron

szum wentyli jest szerokopasmowy. Buczenie dysków to pewnie nawet 50-100Hz (nie sprawdzałem, ale tak mi się wydaje) a jeśli tak, to słomka powinna mieć długość dla 100Hz 85cm, dla 50Hz 2 x tyle - jesteś pewny, że nadal chcesz te słomki?  :-[

Kret_polny

Co do win to mój tata również lubi robić eksperymenty - ostatnio piłem zrobione z jakiegoś kompotu owocowego, ale zdecydowanie nie było pijalne.  %)

Troll81

no dobra. Ale rozumiem że najwyższe składowe szumu mógłbym wyciąć?

ryszard.korczyk

Cytat: Troll81 w 06 Marzec 2012, 06:58
no dobra. Ale rozumiem że najwyższe składowe szumu mógłbym wyciąć?
Akurat szum często ma płaską charakterystykę i zajmuje szerokie widmo.

Troll81

to może wyciąć by jedną lub dwie najbardziej upierdliwe częstotliwości? jak zmierzyc spektrum dźwieku u mnie w budzie?

Cyfron

najlepiej mikrofonem z płaską charakterystyką częstotliwościową, aby sam mikrofon nie zmieniał widma które zmierzymy.

Troll81

a jak znaleźć taki mikrofon?

Cyfron

kupić mikrofon pomiarowy za ok 7k PLN  %)
a na poważnie mikrofony elektretowe nie powinny mieć jakiejś tragicznej charakterystyki amplitudowo-częstotliwościowej, więc od biedy by mozna spróbować.
Zarejestrować tego hałasu z kilkadziesiąt minut (najlepiej kilka minut). Mikrofon w takim miejscu, aby na niego nic nie wiało (to jest bardzo ważne!).
A potem z tego zrobić analizę FFT z jak największą rozdzielczością.

Troll81

heh....

a jak już nagram wave  to jakim programem toto analizować??

Cyfron

a tego to nie wiem - najlepiej sobie napisać jakiś program ;)
Ale poszukaj w necie analizatorów FFT plików wav - powinno być tego sporo :)

ryszard.korczyk

może wydzielimy ten offtopic? :)

Troll81

http://www.sonicvisualiser.org/