Aktualności:

Nasza strona na Facebooku - poleć znajomym.

Menu główne

i7 vs Xeon

Zaczęty przez goofyx, 02 Maj 2012, 14:15

goofyx

Wytłumaczcie mi coś jak 5-latkowi.
Chciałbym kupić 5 maszyn do liczenia na CPU <- może więcej.
Ale teraz nie za bardzo rozumiem dlaczego do serwerów itp są polecane xeony?
Dobry Xeon to ok.4,5tyś za 1CPU <- za tą cenę mam co najmniej 2 zestawy i7 + 18-24gb ramu ddr3 1600MHz.
Zużycie prądu z tego co sprawdzałem to jest podobne tzn.: Xeon przy zegarze 3,0GHz ma 100W, a i7 przy 3,6GHz ma 120W <- mowa o TDP.
Nie wiem czy dobrze myślę, ale xeony są nie opłacalne <- czy pomijam jakiś baardzo istotny fakt.
Matematyka jest chyba prosta zestaw z xeonem to ok.7,5-8tyś <- z dwoma xeonami to nawet 12tyś <- a zestaw i7 to nie całe 2tyś.
Nawet zakładając, że przy 10 maszynach ma się oszczędność TDP ok.200W czyli ok.80-90zł to i tak cena za coś takiego jest co najmniej bzdurna.

Cyfron

mogę się mylić, ale niejednokrotnie był poruszany na forum motyw kupowania maszyn serwerowych do liczenia boinc. W serwerach jest wymagana większa stabilność, stąd dodatkowe kontrole w pamięci ram (pamięci z ECC) i pewnie dużo innych pierdół. Stąd wyższe ceny procesorów serwerowych.
Ze sprzętem serwerowym to pewnie inni się jeszcze wypowiedzą, ale ja tyle słyszałem i jest to dla mnie logiczne.

Krzysiak

1. Obsługa pamięci ecc - chyba
2. Lepsza część wafla większa niezawodność i żywotność
3. Lepsze wyniki OC przez lepszą część wafla  XD
4. Mniejsze zużycie prądu przy tych samych częstotliwościach
5. Więcej jajek w jednym CPU

Osobiście nie ładował się bym Xenony za te pieniądze


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Szopler

większe cache procesora - większa wydajność przy tym samym zegarze

goofyx

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 02 Maj 2012, 14:31
1. Obsługa pamięci ecc - chyba
2. Lepsza część wafla większa niezawodność i żywotność
3. Lepsze wyniki OC przez lepszą część wafla  XD
4. Mniejsze zużycie prądu przy tych samych częstotliwościach
5. Więcej jajek w jednym CPU

Osobiście nie ładował się bym Xenony za te pieniądze
1. tia <- ceny ramu są 3-4x wyższe
4. ale to są nei wielkie różnice
5. dlaczego?
5a) i7 mająca 4jajka czyli 8 wątków kosztuje 1,1tyś
5b) i7 mająca 6jajek czyli 12 wątków kosztuje chyba 2 tyś
A po za tym co z tego że xeon ma np.: 16 rdzeni skoro taktowanie ma wtedy jakoś 1,6-1,8GHz <- i7 przy 4jajkach może mieć 3,6-3,8GHz czyli teoretyczna wydajność jest wtedy 2x większa <- więc liczenie na xeonach to rzeczywiście nie opłacalna sprawa.
Teoretycznie moc obliczeniową rzędu 1 TeraFlops można osiągnąć przy 18-20 zestawach i7 bez podkręcania z kosztem ok.40tyś za sprzęt co nie jest wygórowane <- a przy xeonach trzeba ich jak dobrze pamiętam jakoś 24-25 CPU i to za cenę na oko 200tyś.
Za ok.250tyś można kupić wystarczającą ilość zestawów i7, aby wejść na listę top500 :)

Krzysiak

Przede wszystkim chodzi o niezawodność działania i tyle Moim zdaniem


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

ryszard.korczyk

Xeony na 1155 są w podobnych cenach jak i5-i7. Droższe xeony to konstrukcje np na 1366, które umożliwiają pracę w parze z drugim, xeon E3 na 1155 tego nie umożliwia.
Co ciekawe E3 są nawet trochę tańsze, bo XEON E3-1245 jest bardzo podobny do i7-2600, ma tylko 100MHz niższy zegar i brak grafiki, jest tańszy o 100zł. Jedyna wada to pamięci ECC znacznie droższe i płyty serwerowe. Za to płyty mają bardziej rozbudowane funkcje serwerowe, jak zarządzanie KVM, dodatkowe SGPIO do sterowania bacplane dysków, wyjścia na panel LEDów sieciówek, większa ilość wentylatorów sterowanych z płyty.
Między platformami pod ix i xeony jest jeszcze znacząca różnica, na płycie pod ix intela pisze desktop board, a na płycie pod xeona server board, no co klienci przynajmniej moi zwracają uwagę :). Jeszcze kwestia systemu, na ix z płytą H67, P67 itp nie postawisz serwerowego systemu takiego jak 2008, poprostu intel nie daje serowników do tych systemów na ta platformę, da się to obejść, ale jest znacznie dużo roboty. Więc jeśli ma tam działać 2008 to nie masz wyboru, trzeba iść w xeony, za to na xeonie postawisz win7 bez problemu.
edit:
Mam w swoich zasobach dwa xeony E3 i pracując pod win 7 64bit nie widzę różnicy.

goofyx

Cytat: ryszard.korczyk w 02 Maj 2012, 14:58
Xeony na 1155 są w podobnych cenach jak i5-i7. Droższe xeony to konstrukcje np na 1366, które umożliwiają pracę w parze z drugim, xeon E3 na 1155 tego nie umożliwia.
Co ciekawe E3 są nawet trochę tańsze, bo XEON E3-1245 jest bardzo podobny do i7-2600, ma tylko 100MHz niższy zegar i brak grafiki, jest tańszy o 100zł. Jedyna wada to pamięci ECC znacznie droższe i płyty serwerowe. Za to płyty mają bardziej rozbudowane funkcje serwerowe, jak zarządzanie KVM, dodatkowe SGPIO do sterowania bacplane dysków, wyjścia na panel LEDów sieciówek, większa ilość wentylatorów sterowanych z płyty.
Między platformami pod ix i xeony jest jeszcze znacząca różnica, na płycie pod ix intela pisze desktop board, a na płycie pod xeona server board, no co klienci przynajmniej moi zwracają uwagę :). Jeszcze kwestia systemu, na ix z płytą H67, P67 itp nie postawisz serwerowego systemu takiego jak 2008, poprostu intel nie daje serowników do tych systemów na ta platformę, da się to obejść, ale jest znacznie dużo roboty. Więc jeśli ma tam działać 2008 to nie masz wyboru, trzeba iść w xeony, za to na xeonie postawisz win7 bez problemu.
edit:
Mam w swoich zasobach dwa xeony E3 i pracując pod win 7 64bit nie widzę różnicy.
Na Win2008 kompletnie mi nie zależy (chyba że wsadzę do nich więcej niż 16giga ramu bo win7 64bity nie obsługują więcej :( ) to mają być liczydła więc bajery systemowe też są zbędne <- podobnie jak na tych "bajerach" na płycie głównej. Zestawy nie będą miały żadnych bardzo krytycznych funkcji więc jak któryś przez 5 godzin nie będzie liczył to się nie potnę z tego powodu ;) Bardziej zależy mi na stosunku wydajność do ceny <- a tu lepiej wychodzi i7 szczególnie przy założeniu min. 4gb ram na wątek
Na tych zestawach planuje Debiana lub Win7 64bity <- zależy z którym przypadkiem będę miał mniej problemów. co do ustawienia uruchamiania systemu przez LAN <- stacje mają być z założenia bez dyskowe (teoretycznie).

PoznanskaPyra

Opetron-y mają po 16rdzeni i wchodzą 4 na jedna płytę, niestety nie wiem jak z ich wydajnością. Są też tańsze niż intel.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

goofyx

Cytat: PoznanskaPyra w 02 Maj 2012, 15:16
Opetron-y mają po 16rdzeni i wchodzą 4 na jedna płytę, niestety nie wiem jak z ich wydajnością. Są też tańsze niż intel.
Niby tak <- ale one też wymagają chyba ramu ecc więc cena w górę idzie :(

_Aleksander_

Podsumowując różnice generalnie są w funkcjonalnościach, zależnie od modelu i wersji podstawki:
- Generalnie Xeon obsługuje pamięci typu ECC, i7 nie.
- Generalnie Xeon w zależności od wersji może nie posiadać wbudowanego GPU, i7 ma (wykluczając najnowsze 3820, 3930K).
- Generalnie Xeon ma zablokowany mnożnik, tak jak i7 bez "K". Chociaż podobno mają się pojawić w przyszłości modele "Unlocked".
- W zależności od wersji niektóre przeznaczone są do pracy w systemach wieloprocesorowych. I tylko Xeony to mają, w i7 nie ma takiej możliwości.

To chyba wszystko, ale temat jest trochę skomplikowany i najbezpieczniej porównywać konkretne modele procesorów, na konkretnym chipsecie.


Tobas

Nie ma co się zastanawiać - bierz I7 2600K - bez najmniejszego problemu chodzi to to na 4.5GHz
Pamięć i płyty tanie jak barszcz, wszystko działa. Ot co.

Troll81

Proce serwerowe umożliwiają pracę w systemach multicpu i są o nieeebo stabilniejsze. Dość powiedzieć że serwery potrafią chodzić latami bez zawiechy.

AL

Tylko ta cena...

goofyx

Cytat: Troll81 w 03 Maj 2012, 20:35
Proce serwerowe umożliwiają pracę w systemach multicpu i są o nieeebo stabilniejsze. Dość powiedzieć że serwery potrafią chodzić latami bez zawiechy.
Mój zestaw i7 chodził 24h/d przez 10 miesięcy <- aż sam go musiałem wyłączyć ;)

Troll81

to miałes dobra sztukę. ale nie miałes gwarancji na to. Proce serwerowe sa cięte z lepszej części wafla i dlatego masz o wiele większe prawdopodobieństwo że będą pracowac bezawaryjnie...

goofyx

Cytat: Troll81 w 04 Maj 2012, 10:24
to miałes dobra sztukę. ale nie miałes gwarancji na to. Proce serwerowe sa cięte z lepszej części wafla i dlatego masz o wiele większe prawdopodobieństwo że będą pracowac bezawaryjnie...
ja dotychczas nie miałem żadnych problemów z prockami.
A ostatniego i7-930 i mobo gigabyte ud9 to usmażyłem przez dość spore podkręcanie.
Bez podkręcania jestem pewny, że liczydło dalej by chodziło. Dlatego teraz jak kupuje liczydło to zero podkręcania.

krzyszp

Może moja wiedza w tym temacie trochę zardzewiała ale Xeony są dla płyt serwerowych i oprócz wymienionych wcześniej zalet (miejsce w waflu) pracują z innymi chipsetami, w związku z tym mają też inne rozwiązania odnośnie np. zarządzania pamięcią, przez co ich stabilność stoi na zupełnie innym poziomie.
Pisałeś goofyx o kompie, który chodził 10 miesięcy, a ja mówię o już prawie 6 latach u mojego klienta bez jednego restartu, w tym czasie umarło kilka (chyba trzy) pomocnicze serwerki stawiane na desktopach "markowych".

Oczywiście tam cały sprzęt ma swoje zasilanie (z osobnej linii + generator na wypadek awarii) plus UPS'y jak dla słonia...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

goofyx

Cytat: krzyszp w 04 Maj 2012, 21:31
Pisałeś goofyx o kompie, który chodził 10 miesięcy, a ja mówię o już prawie 6 latach u mojego klienta bez jednego restartu, w tym czasie umarło kilka (chyba trzy) pomocnicze serwerki stawiane na desktopach "markowych".
Gdyby nie fakt, że kompa mocno kręciłem i wyłączałem to miałby teraz 2 lata up-time :)
Ale całkowicie rozumiem idee Xeonów <- ale...
Sam Xeon to koszt ok.5-6tyś i jak umiera to jestem w ciemnej  d****.
Cały zestaw i7 kosztuje 2tyś <- jak zdycha to idę do sklepu i kupuje następnego dnia drugi zestaw :)

Jeśli moje inwestycje będą się zwracały nie gorzej jak w tym roku to chciałbym spełnić moje marzenie i postawić własnego MiniSuperKompa o mocy 1TeraFlops czyli jakoś 26-27 zestawów i7 w klastrach lub 20-21 zestawów jako oddzielne liczydła. Teoretycznie pod choinkę mogę bez problemu zrobić sobie taki prezent ;) a bardzo bym chciał bo od lat mnie się marzy :)

krzyszp

Jeśli do liczenia, to faktycznie Xeony odpadają ze względów cenowych :)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

PoznanskaPyra

#20
A co z opetronami? Ktoś wie coś o nich? Jestem ciekawy ich 16rdzeni x4 na jedną płytę i mamy 64 rdzenie  :fright:

Edit
Cena 16rdzeniowego opetrona to tylko 3300zł! 12 000zł i mamy 64 rdzenie. Już sobie wyobrażam tego kopa w PM, licząc 64 wątki na raz. Przy czym są to rdzenie fizyczne, a nie jak w przypadku intela wątki.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

ryszard.korczyk

Cytat: PoznanskaPyra w 05 Maj 2012, 01:41
A co z opetronami? Ktoś wie coś o nich? Jestem ciekawy ich 16rdzeni x4 na jedną płytę i mamy 64 rdzenie  :fright:

Edit
Cena 16rdzeniowego opetrona to tylko 3300zł! 12 000zł i mamy 64 rdzenie. Już sobie wyobrażam tego kopa w PM, licząc 64 wątki na raz. Przy czym są to rdzenie fizyczne, a nie jak w przypadku intela wątki.
Opterony 16x mają dość niskie zegary, są bardziej orientowane pod tworzenie VPSów. Dlatego średnio nadają się do BOINC, widać to przy liczeniu na takich VPSach. Tu mocne 4 rdzenie mogę być wydajniejsze, ilość rdzeni to nie wszystko, przykładem jest Phenom II 1045T x6, którego ostatnio testowałem, wydajnością nie powala.

goofyx

Cytat: ryszard.korczyk w 05 Maj 2012, 06:17
Cytat: PoznanskaPyra w 05 Maj 2012, 01:41
A co z opetronami? Ktoś wie coś o nich? Jestem ciekawy ich 16rdzeni x4 na jedną płytę i mamy 64 rdzenie  :fright:

Edit
Cena 16rdzeniowego opetrona to tylko 3300zł! 12 000zł i mamy 64 rdzenie. Już sobie wyobrażam tego kopa w PM, licząc 64 wątki na raz. Przy czym są to rdzenie fizyczne, a nie jak w przypadku intela wątki.
Opterony 16x mają dość niskie zegary, są bardziej orientowane pod tworzenie VPSów. Dlatego średnio nadają się do BOINC, widać to przy liczeniu na takich VPSach. Tu mocne 4 rdzenie mogę być wydajniejsze, ilość rdzeni to nie wszystko, przykładem jest Phenom II 1045T x6, którego ostatnio testowałem, wydajnością nie powala.
Chyba żeby na takich opetronach liczyć WCG <- tu liczy się czas a nie ilość obliczeń.

_Aleksander_

Cytat
Chyba żeby na takich opetronach liczyć WCG <- tu liczy się czas a nie ilość obliczeń.
Z perspektywy odznak tak, ale te zdobędziesz po stosunkowo krótkim czasie.
Stawiając farmę w konkretnym celu liczy się tylko moc obliczeniowa na kW zużytej energii i idące za tym punkty.
W końcu chyba nikt nie chce marnować zasobów, nawet uprawiając jakieś hobby a tym bardziej opłacając je i to niemałymi kwotami...

PoznanskaPyra

Cytat: ryszard.korczyk w 05 Maj 2012, 06:17
Cytat: PoznanskaPyra w 05 Maj 2012, 01:41
A co z opetronami? Ktoś wie coś o nich? Jestem ciekawy ich 16rdzeni x4 na jedną płytę i mamy 64 rdzenie  :fright:

Edit
Cena 16rdzeniowego opetrona to tylko 3300zł! 12 000zł i mamy 64 rdzenie. Już sobie wyobrażam tego kopa w PM, licząc 64 wątki na raz. Przy czym są to rdzenie fizyczne, a nie jak w przypadku intela wątki.
Opterony 16x mają dość niskie zegary, są bardziej orientowane pod tworzenie VPSów. Dlatego średnio nadają się do BOINC, widać to przy liczeniu na takich VPSach. Tu mocne 4 rdzenie mogę być wydajniejsze, ilość rdzeni to nie wszystko, przykładem jest Phenom II 1045T x6, którego ostatnio testowałem, wydajnością nie powala.

Opetrony mają tubo czyli taktowanie każdego rdzenia to 2.5GHz. TDP procka to 80W i niskie temperatury pracy (maks 69*).

Edit

Znalazłem opetrona z taktowaniem 2.6GHz, 3GHz w trybie turbo każdy rdzeń. I ten jest nadal tani, bo to jest właśnie ta najdroższa wersja za 3300zł. I robi 16, wątków na raz.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

goofyx

A co myslicie o prockach amd np.:x8 fx-8120 maja 8 rdzeni i sa 2+3x tansze od i7?
Moze nadadza sie  na farme liczydel?

PoznanskaPyra

Mają 4 rdzenie zmiennoprzecinkowe tylko. Jak już to AMD phenom 1055 x6, ale koniecznie trzeba wyłączyć Turbobost.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Troll81

procki serwerowe maja zupełnie inne zastosowania. Pamiętajcie że w serwerowniach czas serwisowania jest dosyć dużym kosztem. Na co ci procek za 2000 jak praca serwisanta plus downtime maszyny kosztują cię 6 klocków? do tego utracone zaufanie klienta jego utracone zyski itp itd. dlatego jesli chodzi o serwery to nikt się nie opierdala i serwer o mocy dzisiejszej maszyny do grania kosztuje 50 koła a nie 5 tys.