Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

E.J. 100 argumentów: 8. Uranowa luka

Zaczęty przez armar, 22 Maj 2012, 23:56

armar

Wstęp i spis argumentów w tym temacie: http://www.boincatpoland.org/smf/rozmowy-nieboincowane/e-j-100-argumentow-0-informacja-ogolna-i-spis-argumentow/

Zapraszam do dyskusji i przedstawiania kontrargumentów:

# 8 Uranowa luka
A. Kopalnie uranu już od dwudziestu lat nie pokrywają zapotrzebowania elektrowni atomowych.
B. Od 1985 roku elektrownie atomowe zużywają rocznie znacznie więcej uranu niż wydobywa się go z kopalni.
C. Wszystkie kopalnie uranu w roku 2006 nie wydobyły w sumie nawet dwóch trzecich potrzebnej ilości.
D. Braki paliwa elektrownie atomowe uzupełniały dotąd z cywilnych i militarnych zapasów.
E. Te zapasy są jednak również na wykończeniu.
F. Aby zapewnić zaopatrzenie dotychczasowych elektrowni atomowych w paliwo, ilość wydobywanego uranu w kolejnych latach musiałaby wzrosnąć o ponad 50%. W tym celu konieczne byłoby uruchomienie nowych kopalni uranu — ze wszystkimi szkodliwymi skutkami dla człowieka i środowiska.

Troll81

Super. przy okazji robimy rozbrojenie....

phobos

Czyli mówisz, że powinniśmy postawić więcej kopalni uranu ?  :P

stiven

Hurraa  :boing: Czyli zamiast pizgac sobie tymi atomówkami po różnych pięknych zakątkach globu mocarstwa atomowe być wykorzystają je częściowo na paliwo a obudowy na żyletki. Super. 

legis

Uran często występuje w niewielkich stężeniach wraz z innymi minerałami. Kopalnia Olympic Dam w Australii, mająca największe znane złoże uranu, wydobywa głównie miedź. W roztworach z ługowania miedzi jest od 1 do 40 ppm uranu. Wyoming Mineral Corporation (WMC), należące do amerykańskiego Westinghouse`a, w latach siedemdziesiątych testowało instalację uzyskiwania uranu z roztworu z ługowania rud miedzi zwierającego ok. 5 ppm U i produkowało ok. 75 ton U3O8 rocznie.

Fosforyty lądowe zawierają ok 50 - 200 ppm, morskie 6 - 120 ppm, lądowe typu organicznego do 600 ppm. W latach 90. USA pozyskiwało 20% krajowej produkcji uranu ze złóż fosforanów na Florydzie, jednak później przestało się to opłacać. Wzrost cen uranu może jednak otworzyć drogę do ponownej eksploatacji tych ogromnych zasobów. Uran zawarty w znanych złożach fosforanów w połączeniu z zasobami konwencjonalnymi wystarczy na 1690 lat pracy działających dziś reaktorów.

W procesie produkcji kwasu fosforowego U przechodzi do roztworu i dzisiaj jest bezproduktywnie rozsiewany z nawozami fosforowymi po polach. W świecie istnieje ok. 400 fabryk kwasu fosforowego opartych o mokry proces (zawartość U 40 -300 g na tonę roztworu) w których można by odzyskać 4 – 11 tysięcy ton uranu rocznie. W latach siedemdziesiątych w USA zbudowano 8 instalacji do odzysku uranu z kwasu fosforowego, podobne instalacje istniały w Kanadzie, Hiszpanii, Belgii, Izraelu i na Tajwanie. W Polsce, Politechnika Wrocławska we współpracy z IChTJ (projekt kierowany przez prof.
Henryka Góreckiego) zbudowała instalację pilotową w ZCh Police.

W niektórych krajach istnieją złoża węgla o podwyższonej zawartości uranu. W chińskiej prowincji Yunnan węgiel zawiera do 315 ppm U. Hałda popiołu pochodzącego z chińskiej elektrowni węglowej Xiaolongtang zawiera ponad 1000 ton uranu, a co roku przybywa kolejne 190 ton. Kanadyjska firma poszukiwawczo-wydobywcza Sparton Resources we współpracy z władzami i firmami chińskimi prowadzi w okolicy elektrowni zakład doświadczalno-produkcyjny U3O8 wydobytego z popiołu węglowego.

Obecnie stosowany cykl paliwowy, zakładający jednorazowe wypalenie paliwa w reaktorach wodnych ciśnieniowych, a następnie ewentualne odzyskanie plutonu, jest mało wydajny. W reaktorze zużywane jest zaledwie 1-2% energii zawartej w rudzie uranowej. Uran-238, który stanowi ogromną większość naturalnego uranu, jest wykorzystywany w bardzo niewielkim stopniu. Lepszą wydajnością charakteryzują się reaktory prędkie. Reaktory takie są trudniejsze do zaprojektowania i na chwilę obecną znacznie droższe w budowie i utrzymaniu od reaktorów wodnych. Mimo to zebrano ponad 200 reaktorolat doświadczenia w ich obsłudze w ramach projektów badawczych, przede wszystkim we Francji, Rosji i Japonii. Obecnie w ramach inicjatywy Generation IV International Forum prowadzone są prace nad bardziej ekonomicznymi w eksploatacji projektami reaktorów prędkich, które powinny być dostępne handlowo około 2030 roku. Przy zastosowaniu reaktorów prędkich z pełnym recyklingiem aktynowców, uran zawarty w zasobach konwencjonalnych i fosforanach wystarczy na 472 000 lat.

Uran z morza - odnawialne źródło energii

Metr sześcienny morskiej wody zawiera średnio 3 mg uranu. Oceany Ziemi zawierają 4,6 miliarda ton uranu – 840 razy więcej, niż znane zasoby konwencjonalne. Dodatkowo jest ono wciąż uzupełniane przez rzeki, które wprowadzają do oceanów 32 000 ton uranu rocznie. Uran z morza stanowi zatem obfite, odnawialne źródło energii.

Japońscy naukowcy opracowali prostą metodę wydobycia uranu z wody morskiej. Polega ona na wrzuceniu do oceanu klatek wypełnionych żywicą jonowymienną, która selektywnie wiąże metale ciężkie (w tym uran), pozostawieniu ich na kilka miesięcy, a następnie wymyciu zgromadzonego uranu kwasem solnym. Zastosowaną żywicę można używać wielokrotnie. W swoim eksperymencie badacze otrzymali w ten sposób około 1 kg uranu w postaci (NH4)2U2O7. Koszt przy zastosowaniu procesu w dużej skali szacuje się na 300$/kgU – porównywalny z najwyższą ceną uranu w 2007 roku.

Troll81

#5
kawał ciekawej wiedzy legis  :respect: podaj źródło.

Martin Fox

Cytat: legis w 23 Maj 2012, 07:25
Metr sześcienny morskiej wody zawiera średnio 3 mg uranu. Oceany Ziemi zawierają 4,6 miliarda ton uranu – 840 razy więcej, niż znane zasoby konwencjonalne. Dodatkowo jest ono wciąż uzupełniane przez rzeki, które wprowadzają do oceanów 32 000 ton uranu rocznie. Uran z morza stanowi zatem obfite, odnawialne źródło energii.
<ironia mode on>
Och nie, to teraz trzeba zakopać oceany!!
<ironia mode off>

legis