Poprawa konfiguracji RZĘCHA

Zaczęty przez Ania, 04 Październik 2012, 19:45

Ania

Mam na stanie taki serwer :)  plików służący do przechowywania róźnego śmiecia. Ale to jedyny stacjonarny komputer w domu ....

Płyta główna to K9N4 ULTRA   z procesorem Athlon 64 X2 4200+   z grafiką Radeon X1300/X1500
W instrukcji jest napisane że posiada 1 x PCI Express x 16 slot;  1 PCI Express x1 slots;
Zasilacz jakiś podstawowy.

Jaką kartę graficzną można tam dołożyć ?

krzyszp

Dowolną, którą udźwignie zasilacz :)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Ania

Cytat: krzyszp w 04 Październik 2012, 19:47
Dowolną, którą udźwignie zasilacz :)

Jest aż tak dobrze ?  :boing:
czyli np. 7770 udzwignie ?  Ile to prądu źre ?

Własnie która karta ma sporą wydajność z jednego Wata ?

Troll81

napisz dokładniej jakiego masz zasilacza bo cos mi się widzi że nie udźwignie i że od razu będziesz musiała ze 200-300 pln wyrzucić na zasilacz....

krzyszp

Cytat: Troll81 w 04 Październik 2012, 20:17
napisz dokładniej jakiego masz zasilacza bo cos mi się widzi że nie udźwignie i że od razu będziesz musiała ze 200-300 pln wyrzucić na zasilacz....
7770 to i na 350W powinien raczej pójść, a ten Athlon to musi mieć minimum 400 :)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

tito

7770 to maksymalna moc 80W. Przypuszczam, że pod obciążeniem BOINCiem jakieś 65W. A wydajność pkt/watt to chyba jedna z najlepszych. Napisz jeszcze coś na temat zasilacza (z tabliczki znamionowej), do tego, który to rocznik (maksymalna moc spada wraz z wiekiem) i kiedy był czyszczony. Bo mi kiedyś po przedmuchaniu zasilacza napięcia podawane na linii 12 i 5 V polepszyły się.

RAD-Poland

aż tak dobrze to niema

podobna konfiguracja ale nieco starsza z DDR1 A8N-E  z procesorem Athlon 64 X2 3800+ 2.0@2,3   z grafiką Radeon HD7770 + DVD+HDD+SSD + na PCI (SB +TV +LAN) + UPS + Modem/Router
pobór prądu przeciętnie ~180W (watomierz w gniazdku) wszystko powyżej po OC CPU bez monitora
przy pełnym obciążeniu 2x100% CPU + 98% GPU ~210W (ale jest to trudne do osiągnięcia)
CPU za słaby by nakarmić GPU w większości projektów tylko nieliczne obciążają w pełni GPU zajmując w mały stopniu CPU

ponadto należy się liczyć z niepełną kompatybilnością starszych wersji PCI-E
PCI-E v1.0a jest niekompatybilna chyba z żadną kartą PCI-E v2.0/2.1
lepiej jest z v3.0 przynajmniej działa w moim przypadku

przy zakupie karty np HD7770 zadbałbym o możliwość zwrotu gdyby nie zadziałała
(czasami lepiej pojechać z kompem do sklepu i niech sprawdzą na miejscu, zdarzyły mi się firmy które przytrzymały kasą za kartę do 10 dni, bo muszą potestować czy zwracana karta jest sprawna)

kolejna sprawa wydajność prądowa złącza PCI-E jest różna w poszczególnych wersjach
dlatego wśród modeli HD7770 radziłbym wybrać model posiadający możliwość podłączenia dodatkowego zasilania (wtyczka 1x6pin)

HD7770 ma słabe DP (obliczenia na liczbach podwójnej precyzji) nie warto liczyć MilkyWay , ponadto nowa architektura GPU GCN uniemożliwia na razie liczenie w Moo, ale ma  się to ponoć zmienić

to tyle na szybko

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

Ania

#7
Zasilacz to Modecomm model feel 350W ATX    :(
Wiek to ze 3 lata .... był wymieniany bo poprzedni padł. Ale nie mamy pewności że wstawiony był nowy.

I ... pobiera 126 W prądu !!!   Mamy taki przyrząd ... a laptop tylko 50 :(

Ania

A czy w tym zestawie warto pokusić się o wymianę procesora ?
Pamięć 2x 1 GB (2 sloty wolne)


Troll81

nieopłacalne specjalnie. możesz wsadzić 4 rdzeniowy procek ale szału nie będzie.

Ania

Cytat: Troll81 w 04 Październik 2012, 21:34
nieopłacalne specjalnie. możesz wsadzić 4 rdzeniowy procek ale szału nie będzie.

To nie będzie 2 razy szybciej ?

krzyszp

Cytat: Troll81 w 04 Październik 2012, 21:34
nieopłacalne specjalnie. możesz wsadzić 4 rdzeniowy procek ale szału nie będzie.
Ehh, Troll - mam właśnie coś takiego.
po 200-250k dziennie robi (POEM) i pobiera w stresie 55W.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

stiven

Platforma nierozwojowa. Szkoda kasy pakować w wymianę procesora czy dokładanie ramu. No chyba że okazja będzie. 
Ten Modecom feel jest z wiatrakiem z dołu czy z tyłu?
Ten drugi nie lubi dużego obciążenia. Do czasu jak nie zobaczyłem go w akcji  :deadman: miałem o nim dobrą opinię. Ja bym mu w trosce o zdrowie całego systemu 7770 czy 7750 nie wkładał.

Jak już bardzo chcesz coś na GPU policzyć to może GT 430. Mało prądu żre, nie grzeje się, prawie 2 razy tańsze niż to co w linku a PrimeGrid punktuje całkiem przyzwoicie. Sam mam taką :attack: Polecam przeglądać na forum dział ogłoszenia - ceny są dla członków zespołu najczęściej bardzo sympatyczne. 

Ania

Cytat: krzyszp w 04 Październik 2012, 22:15
Cytat: Troll81 w 04 Październik 2012, 21:34
nieopłacalne specjalnie. możesz wsadzić 4 rdzeniowy procek ale szału nie będzie.
Ehh, Troll - mam właśnie coś takiego.
po 200-250k dziennie robi (POEM) i pobiera w stresie 55W.

Jak, jak ... na samym procesorze ?   Mi ten zestaw zużywa 100-130W

krzyszp

Aniu: pisałem o karcie samej :)

Natomiast GT430 też mam w kompie z linuksem i tam daje b. podobne rezultaty jak 7750 z Win.
Obie karty robią po 3 próbki POEM jednocześnie w podobnym czasie.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Ania

Cytat: stiven w 04 Październik 2012, 22:15
Platforma nierozwojowa. Szkoda kasy pakować w wymianę procesora czy dokładanie ramu. No chyba że okazja będzie. 
Ten Modecom feel jest z wiatrakiem z dołu czy z tyłu?
Ten drugi nie lubi dużego obciążenia. Do czasu jak nie zobaczyłem go w akcji  :deadman: miałem o nim dobrą opinię. Ja bym mu w trosce o zdrowie całego systemu 7770 czy 7750 nie wkładał.

Jak już bardzo chcesz coś na GPU policzyć to może GT 430. Mało prądu żre, nie grzeje się, prawie 2 razy tańsze niż to co w linku a PrimeGrid punktuje całkiem przyzwoicie. Sam mam taką :attack: Polecam przeglądać na forum dział ogłoszenia - ceny są dla członków zespołu najczęściej bardzo sympatyczne.

Wiatrak jest z tyłu - wieje na zewnątrz obudowy ... dziwne że są inne ....
Ile ta kart GT430 punktuje ?

krzyszp

Cytat: Ania w 04 Październik 2012, 22:22
Ile ta kart GT430 punktuje ?
Ciężko mi dokładnie powiedzieć, bo codziennie wyłączam liczenie w czasie pracy, ale do spółki z 7750 (w tym 2-gim kompie) dobijają do 280k dziennie. Zaznaczam, przez dużą część dnia zmuszony jestem wyłączać obliczenia...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

są takie co mają wiatrak u dołu. i wysysają ciepło z obudowy. wtedy zamiast standardowego wiatraczka 80mm możesz wsadzić 140mm i daje to cichszą pracę i większe chłodzenie. Właściwie wszystkie zasilacze dużych mocy mają wiatrak u dołu właśnie.

Mociumpel

Proponuję tak - stary sprzęt to włozyc coś ze starszych - wyhaczyc cos na allegro z serii 5750 (80W) i puścic POEM-a - z "appka" na dwa rdzenie - powinna niewiele kosztowac (szczególnie w wersji 512 MB) a trojako być miła:
- appka_info da przy 2 rdzeniach dwie próbki naraz,
- dwie próbki liczone naraz powinny nieźle punktować
- POEM to  białkowiec więc wieksza radośc bo "dla idei"
Sam mam 5750 w wersji 512MB i 6 rdzeni więc standardowo leci na 4 rdzenie i 4 próbki i 2 na coskolwiek np. primaboinca albo yoyo - działa wyśmienicie i dziennie przy 6-7 godzinach liczenia daje ok 90 kpointów (przy ciagłej pracy przy okazji)

No i tyle ...

Ania

http://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-hd-6450-512mb-11190-04-20g-401243/
:)  cena !!!

krzyszp

Cytat: Ania w 04 Październik 2012, 23:00
http://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-hd-6450-512mb-11190-04-20g-401243/
:)  cena !!!
Porównaj sobie:
http://www.gpureview.com/show_cards.php?card1=651&card2=676
... i zapomnij o 6450 :)

Zresztą, czy aby na 6450 w ogóle można liczyć?

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

poniżej serii X750 wg mnie nie warto brać :( są bardzo żałosne w liczeniu. cos tam niby policzą ale wydajność żałosna. Już lepiej zakupić wysłużoną 4770.

Ania

Masz na myśli że można brać 4750,4770, 5750,5770, 6750,6770, 7750,7770 itd ?

Ania

Cytat: Mociumpel w 04 Październik 2012, 22:33
Proponuję tak - stary sprzęt to włozyc coś ze starszych - wyhaczyc cos na allegro z serii 5750 (80W) i puścic POEM-a - z "appka" na dwa rdzenie - powinna niewiele kosztowac (szczególnie w wersji 512 MB) a trojako być miła:
- appka_info da przy 2 rdzeniach dwie próbki naraz,
- dwie próbki liczone naraz powinny nieźle punktować
- POEM to  białkowiec więc wieksza radośc bo "dla idei"
Sam mam 5750 w wersji 512MB i 6 rdzeni więc standardowo leci na 4 rdzenie i 4 próbki i 2 na coskolwiek np. primaboinca albo yoyo - działa wyśmienicie i dziennie przy 6-7 godzinach liczenia daje ok 90 kpointów (przy ciagłej pracy przy okazji)

No i tyle ...

Dzięki za wyczerpujące info.
Zrobiliśmy podsumowanie kosztów działania:

120W (obecnie tyle ciągnie) + 80W  = 200 W = 4,8 kWh dziennie x 0,6 zł = 2,88 zł / 300 000p
1 miesiąc = 89,28
1 rok = 1 051 zł (!)
3 lata = 3153 zł

1 mln punktów za ok 10 zł.  (po cenach prądu)

tito

Aniu - nie 120+80W, bo jeśli włożysz nową grafikę to starą wyjmiecie, więc nie będzie on pobierała prądu.
Po drugie. Spróbuj zmniejszyć napięcie na CPU. Basia ma taki sam procek jak Wy i zmniejszyłem Jej napięcie do 1.00V - oczywiście wszystko stabilnie i pod obciążeniem pobór prądu spadł o jakieś 20W.
Program do tego (pod win xp) to RightMark CPU Clock Utility 2.35. Pod Vistą/7ką nie wiem.
Po trzecie, Twoje wyliczeni opiera się na założeniu, że to komp tylko pod BOINC. A przecież tak, czy siak trochę byście z niego korzystali, więc od końcowej ceny trzeba odjąć to co i tak by zużył podczas normalnego użytkowania.

Troll81

dokładnie tak jak pisze Tito.

przeciez z tych 120W coś tam bierze wasza aktualna karta graficzna :D jak ja wyjmiecie to zużycie spadnie. Wsadzicie nową grafikę to wzrośnie :D alenie powinno to być 120+80. No chyba ze wasza aktualna karta graficzna prądu wogóle nie bierze :D

Ania

Spórbujemy zmniejszyć to napięcie  :attack:   dzięki za wskazówkę
Oczywiście są to zgrubne wyliczenia, które pokazują jak ważne jest żużycie prądu w tym całym "interesie".
W komputerze są 2 dyski twarde to też pewnie trochę bierze.  Obecna karta zapewne sporo bierze ... ma aktywne chłodzenie ... które obecnie jest wyłączone :)

Jakby odłaczyć zasilacz :) to pewnie sporo by spadło. Strasznie dużo prądu pobiera :)

krzyszp

Cytat: Ania w 05 Październik 2012, 11:45
Jakby odłaczyć zasilacz :) to pewnie sporo by spadło. Strasznie dużo prądu pobiera :)
A po co tak drastycznie - grzebiąc w środku?
To kabel z zasilacza do gniazdka tyle bierze  XD

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Szopler

Ale macie zmartwienia... mój komp w tej chwili ciągnie 326W, a jak był podkręcony (wczoraj przestawiłem) to i 420W spokojnie wciągał...
Chętnie bym to zmienił na coś równie wydajne, a jedzące 50% mniej prądu, ale na razie się nie zanosi - prędzej ograniczenie liczenia :(

Ania

Jakbyś zrobił wyliczenia to mogłoby się okazać że kupno nowego sprzętu pozwoli Ci w skali 1-2 lat zarobić na nowy dużo lepszy sprzet. I takie działania powinniśmy wspierać.
Jeśli mamy rachunek na poziomie 100-120 zł to dodanie dodatkowo 60 zł to wzrost o 50% .... świadomość tego boli i racjonalna część umysłu szuka rozwiązania.

krzyszp

Ja ostatnio zmieniłem dostawcę prądu (na dużo tańszego), zainwestowałem w żarówki diodowe (stopniowo wymieniam w całym domu) - i już jest czym karmić drugiego kompa :)

To żart oczywiście, ale wymiana zestawu niekoniecznie spowoduje taką oszczędność - wydajny sprzęt kosztuje, a używany sprzedać coraz trudniej... Wymaga to też wyłożenia gotówki w całości przy zakupie, a na to nie każdy może sobie pozwolić...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Ania

U nas zmiana dostawcy niewiele da - można jeszcze problemy mieć.
Żarówki diodowe wciąż są za drogie. Lepiej wychodzi się na świetlówkach.

Przy zalożeniu że sprzęt chodzi 24h/dobę to cena prądu istotnie wpływa na cenę punktu.. W tym moim przykładzie roczne nakłady na prąd to 1050 zł. To już pozwala na pewną inwestycję np.
mamy jakąś kartę GPU - liczy 50 000pkt/dobę.
Kupując nową za 500 zł ktora liczy 2xszybciej przy tym samym zużyciu prądu ten sam wynik kosztowy osiągamy już w pół roku ... przez drugą połowę roku sprzęt odpoczywa i nie pobiera prądu .... :wacko:

krzyszp

To jeszcze trzeba by podobierać w pary kartu wg takiego przelicznika.

Do adminów - można by było link do porównań kart z naszej wiki wkleić na stałe gdzieś na forum?

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Szopler

Cytat: Ania w 05 Październik 2012, 15:32
Kupując nową za 500 zł ktora liczy 2xszybciej przy tym samym zużyciu prądu ten sam wynik kosztowy osiągamy już w pół roku ... przez drugą połowę roku sprzęt odpoczywa i nie pobiera prądu .... :wacko:

Musiał bym kupić 2x 7770, żeby mieć wydajność porównywalną z obecną kartą. Czyli 2x500 złotych.
Jakbym chciał jedną wydajniejszą o podobnym poborze prądu to już jest jakieś 1600 złotych.
Niestety obecnie mnie nie stać :/.

Ania

Masz więcej danych to wylicz ile Ci potrzeba (zł) i ile z tego punktów będziesz miał nadmiernych miesięcznie (powyżej obecnej ilości) ... może ktoś :) zasponsoruje Ci kartę w zamian za punkty miesięcznie.
Będziesz miał wkład w ochronę środowiska i parę innych spraw ...