Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

Chłodzenie wodą??

Zaczęty przez KAcperek13579, 16 Październik 2012, 16:47

KAcperek13579


Chciałbym zacząć chłodzić komputer cieczą ale czy to dobre roziązanie??
Czy mlepiej powietrzem czy cieczą?? :dunno:
Dlaczego cieczą a dlaczego powietrzem lepiej ???
JAk morzecie to uzasadnijcie swoją odpowiedż :P XD

PMateusz

Najlepiej to azotem :) , a tak na serio to wszystko zależy od zasobności portfela. Chłodzenie wodne jest zdecydowanie droższe od chłodzenia powietrzem, ale i wydajniejsze. Bardzo często jest ono stosowane podczas OC.

Martin Fox

Cytat: KAcperek13579 w 16 Październik 2012, 16:47
JAk morzecie to uzasadnijcie swoją odpowiedż :P XD
Jak morze, to zdecydowanie woda :)

(Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać  XD)

Ania

My z tutejszego FORUM chłodzimy olejem !

KAcperek13579

Olejem ??
W jaki sposób??

Szopler

W akwarium... poszukaj to znajdziesz.

migawron


źródło: ubergizmo


o tak na przykład:)



KAcperek13579

I nie ma żadnego zwarci????
Przecież :  :p_arr:
PRĄD + CZĘŚCI ELEKTRYCZNE = ZWARCIE :)
Przynajmniej tak mnie w szkole uczyli..

Cyfron

czyli wg Twojego równania we wszystkich urządzeniach elektronicznych są zwarcia  :no:

Szopler

Bo w akwarium na zdjęciu jest olej a nie woda.

Martin Fox

Cytat: KAcperek13579 w 18 Październik 2012, 08:09
PRĄD + CZĘŚCI ELEKTRYCZNE = ZWARCIE :)
Jesteś pewien tego co napisałeś? Telewizor to części elektryczne i prąd - masz tam zwarcie?
radio? komputer? telefon?

KAcperek13579


EDU Enthusiast

tylko niestety olej trzeba co jakis czas wymieniac - najlepiej podobno uzywac olejek dla niemowlat i roslinne.

Cyfron

kto powiedział, że trzeba wymieniać? Co ile?

EDU Enthusiast

nigdy nie robilem komp w oleju, ale slyszalem od innych ze trzeba wymieniac co jakis czas.
(prawdopodbnie co miesiac - dwa)

gregre

Cytat: migawron w 17 Październik 2012, 16:31

źródło: ubergizmo


o tak na przykład:)

powyższy przykład wg mnie jest niezbyt dobry, brak systemu chłodzenia cieczy
po kilkunastu godzinach ciecz nagrzeje się na tyle że w końcu będzie grzała PC zamiast go chłodzić...
a używa się przy tym olejów mineralnych które nie przewodzą prądu

Cytat: KAcperek13579 w 16 Październik 2012, 16:47

Chciałbym zacząć chłodzić komputer cieczą ale czy to dobre roziązanie??
(...)

komputer mocno się grzeje, po OC, wygrzewa go BOINC 24h/dobę, wentylatory za głośno chodzą a może chcesz się pobawić* w WC  ;D ?

* - zabawa na poziomie 1tys pln

Cyfron

widzę, że niewiele osób pamięta, że ja zrobiłem coś takiego i chwaliłem się tym na forum, a nawet w TV niedawno było o tym głośno.
Film z prezentacji o komputerze (słaby dźwięk):
http://www.youtube.com/watch?v=HVKWRBBEers

W teleexpresie:
http://www.youtube.com/watch?v=SJUbCGvWO4A

Wiadomości:
http://www.youtube.com/watch?v=v8VAEOYiDbk

Radio Radiofonia:
http://www.youtube.com/watch?v=Xwprpej5IAY

I mogę śmiało powiedzieć - komp chodził 24/7 przez prawie 2 lata, oleju nie trzeba było zmieniać (tylko raz, jak mi wsadzili tam spreparowaną rybę, która potem zaczęła śmierdzieć). Komp się nagrzewa do 70st. C i nie było potrzeby wsadzania dodatkowego chłodzenia (przy liczeniu na procu).

Ania

Ja pamiętałam :) 

Wręcz nie mogę spać z tego powodu :)

gregre

Cytat: Cyfron w 18 Październik 2012, 15:47
(...) Komp się nagrzewa do 70st. C i nie było potrzeby wsadzania dodatkowego chłodzenia (przy liczeniu na procu).

komp? tj wskazanie temperatury procesora ? jaka jest temp. cieczy ? bo wydaje mi się że w ten sposób grzeje się cała reszta...

p.s. odbijamy od tematu, czekamy też na odpowiedź autora

Cyfron

70-75 stopni było odczytywane z czujników w procku. Temperatura oleju była do 10st. niższa niż temperatura na procu

Troll81

olej ma swoją bezwładność cieplną. Ponadto oddaje ciepło przez szyby akwarium. Olej wazelinowy wysokiej czystości nie musi bys wymieniany o ile go nie zasyfisz (wspomniana ryba....)

goofyx

Cytat: Cyfron w 18 Październik 2012, 15:47
widzę, że niewiele osób pamięta, że ja zrobiłem coś takiego i chwaliłem się tym na forum, a nawet w TV niedawno było o tym głośno.
Film z prezentacji o komputerze (słaby dźwięk):
http://www.youtube.com/watch?v=HVKWRBBEers

W teleexpresie:
http://www.youtube.com/watch?v=SJUbCGvWO4A

Wiadomości:
http://www.youtube.com/watch?v=v8VAEOYiDbk

Radio Radiofonia:
http://www.youtube.com/watch?v=Xwprpej5IAY

I mogę śmiało powiedzieć - komp chodził 24/7 przez prawie 2 lata, oleju nie trzeba było zmieniać (tylko raz, jak mi wsadzili tam spreparowaną rybę, która potem zaczęła śmierdzieć). Komp się nagrzewa do 70st. C i nie było potrzeby wsadzania dodatkowego chłodzenia (przy liczeniu na procu).
kolego @Cyfron <- nie przestajesz mnie zaskakiwać :)

goofyx

To jakie chłodzenie jest "lepsze" olejowe czy wodne jeśli chodzi o kompa boincowego?

Szopler

Kompa "po wodzie" możesz bez problemów sprzedać, "po oleju" raczej problem jest... chyba że go w nafcie wymyjesz ;)
Zaletą kompa w oleju jest totalna cisza (przy dysku SSD), ale jak by mi komp nie szumiał choć trochę to zaraz zacznę słyszeć przetwornicę w monitorze... ;)

goofyx

Cytat: Szopler w 19 Październik 2012, 22:17
Kompa "po wodzie" możesz bez problemów sprzedać, "po oleju" raczej problem jest... chyba że go w nafcie wymyjesz ;)
Zaletą kompa w oleju jest totalna cisza (przy dysku SSD), ale jak by mi komp nie szumiał choć trochę to zaraz zacznę słyszeć przetwornicę w monitorze... ;)
Jak postawie teraz kompa nowego to szybciej go usmażę niż sprzedam. Najbardziej zależy mi na niskiej temperaturze kompa (wiadomo 24h/d boinc i nie tylko) i na ciszy (to chyba nawet ważniejsze).

Szopler

Niska temperatura przy pracy 24/7 to woda albo chiller jak u AiDec'a.

gregre

Cytat: Szopler w 20 Październik 2012, 00:28
Niska temperatura przy pracy 24/7 to woda albo chiller jak u AiDec'a.

ale chiller już nie jest tak cichy...
więc pozostaje tylko woda

Cyfron

Cytat: Szopler w 19 Październik 2012, 22:17
Zaletą kompa w oleju jest totalna cisza (przy dysku SSD), ale jak by mi komp nie szumiał choć trochę to zaraz zacznę słyszeć przetwornicę w monitorze... ;)

Dokładnie. Jak wsadziłem kompa z monitorem do komory pogłosowej, to zacząłem słyszeć jak hałasuje monitor, a sądziłem, że on w ogóle nie hałasuje  %)

Ania

Monitor nie chodzi 24h/dobę.

Kompa TRZEBA wsadzić do oleju i do metalowej puszki aby dobrze oddawała ciepło do otoczenia. Cgyba będzie to tańsze rozwiązanie niż chłodzenie wodne.
Ale Czy GPU wytrzyma ?

goofyx

Cytat: Cyfron w 20 Październik 2012, 08:54
Cytat: Szopler w 19 Październik 2012, 22:17
Zaletą kompa w oleju jest totalna cisza (przy dysku SSD), ale jak by mi komp nie szumiał choć trochę to zaraz zacznę słyszeć przetwornicę w monitorze... ;)

Dokładnie. Jak wsadziłem kompa z monitorem do komory pogłosowej, to zacząłem słyszeć jak hałasuje monitor, a sądziłem, że on w ogóle nie hałasuje  %)
hmm, monitor hałasuje.... dobre :D
to jak zacznę słyszeć monitor podczas grania lub słuchania muzyki to go po prostu wypie*** <- do tego czasu mnei to nie przeszkadza :D

Cytat: Ania w 20 Październik 2012, 16:39
Ale Czy GPU wytrzyma ?
To jest dobre pytanie. Bo skoro GPU wytrzyma to można od razu całość w olej w sadzić i zapomnieć o przegrzewaniu się i hałasie co byłoby naprawdę zajefajnym rozwiązaniem <- bez babrania się w rurkach, dozownikach, złączkach, poprkach, rezerwuerach, chłodnicach itp itd
Po prostu kupujesz akwarium i topisz kompa :D

Ania

Akwarium jest złe ... chyba że metalowe. Opakowanie ma dobrze przewodzić ciepło.

goofyx

Cytat: Ania w 21 Październik 2012, 00:15
Akwarium jest złe ... chyba że metalowe. Opakowanie ma dobrze przewodzić ciepło.
niby tak, ale...
co w momencie jeśli komp będzie miał stale 70 stopni, olej nagrzeje ci się do 60 (Cyfron pisał, że u niego olej miał 10 stopni mniej niż komp) to metalowa obudowa spokojnie dojdzie do 40-50 stopni (na mój głupi rozum) i jak to chcesz schłodzić.
Temperatury części jakie można dotykać o wartościach wyższych niż 30-35 stopni mogą grozić poparzeniem lub zranieniem.
Musiałabyś mieć jeszcze dodatkowe chłodzenie metalowego akwarium.
1. Jeśli chłodzenie olejem zastosujesz mieszkając np.: z małymi dziećmi w domu to gwarantuje ci, że masz przeje*** bo takie dzieci zawsze wszędzie łapki wepchają. Z drugiej strony ja osobiście jestem w na tyle dobrej sytuacji mając gabinet w piwnicy, że biorę łopatę i wykopię sobie dziurę w ziemi (to jest stare budownictwo więc wylewka ma może 5cm ;) a pomimo tego nie przepuszcza wilgoci) i wsadzam takie akwarium do zimnej ziemi <- ale kto inny może sobie na coś takie pozwolić.
2. Po za tym jeśli zastosujesz np.: nawiew lub wręcz klimatyzację w kierunku metalowej obudowy to rzeczywiście obudowa i komp będą chłodne, ale sam hałas klimatyzacji pozbawia sensu całą ideę chłodzenia olejem

To tyle moich uwag <- mogę się mylić, n o ale cóż jestem tylko człowiekiem.

ps.:czy muszę komuś przypominać, że powyższe to tylko kwestia wyrażenia mojej opinii a nie osobisty atak, na kogokolwiek <- chyba nie muszę ;)

EDU Enthusiast

#32
jeszcze jest jedna tech~ do chlodzenia 'Peltier' ale to tylko jest dobre do wyssania jakiegokolwiek ciepla na droga strone ukladu.

http://www.youtube.com/watch?v=3x-wxLEfLEQ

zrobienie ukladu z freonem tez jest dobrym pomyslem.

Ania

Jeśli olej będzie miał 60C to obudowa metalowa pewnie niewiele mniej. Ale poprzez swoją powierzchnię (może dodatkowe radiatory) dobrze powinna rozpraszać to ciepło po pomieszczeniu.
Oczywiście dzieci są najważniejsze i taki komputer należałoby umieścić z dala od ich rączek.

Metalowa obudowa duzo lepiej oddawałaby ciepło przez co zapewne olej byłby o kolejne 10C chłodniejszy.

goofyx

Cytat: Ania w 21 Październik 2012, 10:00
Jeśli olej będzie miał 60C to obudowa metalowa pewnie niewiele mniej. Ale poprzez swoją powierzchnię (może dodatkowe radiatory) dobrze powinna rozpraszać to ciepło po pomieszczeniu.
Ale jak założysz radiatory nawet najcichsze to idea olejowa się traci bo wiatraki będziesz słyszeć podobnie jak w chłodzeniu wodnym lub powietrznym.

Tomasz R. Gwiazda

radiatory sa z reguly bardzo ciche bo nie maja ruchomych elementow....

przyklad

Szopler

Tomasz :p_arr:
Właśnie to samo miałem napisać. Użebrowana obudowa z aluminium robiąca za akwarium będzie dobrze oddawać ciepło do otoczenia przez co olej będzie kolejne ~10°C zimniejszy.
Tylko przy takim akwarium to ja już bym zadbał żeby zasilacz był dobrze odizolowany od reszty... wiadomo dlaczego :deadman:

gregre

ale cały czas wspominamy o tym że olej jest grzany przez procesor CPU a jak wiadomo karta graficzna grzeje się znacznie bardziej więc z 60st od samego procesora zrobi nam się koło 100st z kartą graficzną  XD

Troll81

ale akwarium daje efekt wizualny ;D

gregre

to trzeba się zastanowić na czym nam najbardziej zależy,
wygląd - akwarium szklane omówiliśmy, odpada, blacha ryflowana? fajnie by wyglądało choć koszta duże
cisza - zwykłe akwarium, pompka za 400zł i wentylatorki 500ppm
wygląd i cisza - przestań marzyć, nie stać Cię :P

potrzebne konkrety bo temat w zasadzie ciągniemy ale o niczym...