AMD FX

Zaczęty przez adams, 26 Listopad 2012, 01:04

adams

Do niedawna miałem Phenoma II X4 i byłem zadowolony. Teraz mam 'ośmiocylindrowego' AMD FX i cholernie się grzeje. Czy ktoś ma 'coś takiego' ? Czy wymiana wiatraczka coś da ? Jaki ewentualnie by pomógł ? Proszę o podzielenie się uwagami na jego temat.
Przy ustawieniu BOINCa na 70% wydajności nagrzewa się do 65 st. Celsjusza. W pokoju mam ok. 21 st.C W lecie pewnie będę musiał ustawić na 30%.
70% wydajności FX równowaźne jest 90% wydajności Phenoma II X4.


phobos

Którego fx'a ? Podkręconego, czy nie ? Jakie chłodzenie na procesorze jest zamontowane ? Czy użyto dobrej pasty termoprzewodzącej między radiatorem a procesorem ?  Takie informacje najlepiej od razu zamieszczaj w poście z pytaniem. Na podstawie tego co podałeś można tylko spekulować.
Zasadniczo fx'y to bardzo energochłonne procesory, więc gdzies ta cała moc musi się wydzielać. Jeżeli masz nieadekwatne chłodzenie to procesor będzie się za bardzo grzał. Producent podaje maksymalną temperaturę pracy dla 8 rdzeniowych fx'ów na 61 stopni celsjusza, jej przekroczenie o kilka stopni raczej mu nie zaszkodzi ale na dłuższą metę lepiej tego unikać. Na szybkiego problem rozwiązać możesz zmniejszając liczbę obciążonych rdzeni, zmniejszając częstotliwość pracy i napięcie procesora w biosie (ostrożnie i z umiarem) i otwierając obudowę. Jeżeli chłodzenie jest poprawnie zamontowane i wolne od kurzu, a temperatura jest tak wysoka, to najwidoczniej nie radzi sobie i musisz liczyć się z zakupem nowego.

stiven

#2
Fabryczne coolery od fx nie radzą sobie z nim zupełnie dokładnie tak ja te dawane do phenoma x6. Niestety jedyne co można zrobić to od razu wymienić na coś wydajniejszego.

Gdy podasz dokładnie jaki masz model to może ktoś coś doradzi.
Dla mojego Phenoma x6 1055T (95W) po delikatnym odwoltowaniu (do 1.275 V) wystarczyła scythe katana III na paście REVOLTEC THERMAL GREASE NANO. Liczy na 100% mocy, jest cicho i... 20 stopni mniej.

EDIT: Doszperałem, że masz AMD FX 8150 więc coś pokroju mojej katany będzie ciut za słabe. To co poradzi sobie z phenomami x6 125W będzie się nadawało.

adams

#3
Niczym nie smarowałem bo myślałem, że na radiatorze jest smar (w Phenomie też niczego nie dawałem i było dobrze). W ustawieniach w BIOS-ie niczego nie kręciłem. Nie ma sensu podkręcać procesora który bez tego się przegrzewa. W takim razie muszę go posmarować. Jaki cooler jest wydajny ?
Wystarczyłoby mi używanie 85% mocy procka.
Otwarcie obudowy pogarsza sytuację. Wolałbym mieć 2 Phenomy II X4 (na 1 płycie gł.) niż tego FX-a. 4 procesy nagrzewają FX-a do 63 stopni, Phenoma 50 stopni przy 95% wydajnosci.


Troll81

koniecznie smaruj. Jakąś dobra pastą. Arctic silver albo liquid metal. inaczej pomiędzy radiatorem a procem tworzy się poduszka powietrzna które genialnie blokuje przewodnictwo. Dla ciebie 8 Heatpipe na procku to minimum. Na moim procu sam używam Ninja z 12 heatpipami

dla ciebie scythe orochi??

http://www.scythe-eu.com/uploads/tx_cfamooflow/Orochi-Base_01.jpg

legis

Mam taki sam procek jak Ty i chłodzę go coolerem Thermaltake Frio OCK temperatura 57 stopni przy 100% obciążenia procek wykręcony do 4,2 wszystkie rdzenie, niestety nie mam obudowy komputer leży w półce pod tv.
Cooler boxowy mam prawie nietknięty nie nadawał się.

Krzysiak

#6
Dobre chłodzenie to podstawa  !!!

ja polecam THERMALRIGHT HR-02


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

legis

jak będziesz kupował cooler to popatrz czy ci pamięć wejdzie pod niego bo wymiana coolera możne przerodzić się w wymianę pamięci :deadman:

Krzysiak

A woli wyjaśnienia to była jedna z moich wariacji culer powinien być obrócony o 180 stopni   ;D


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

adams

Ninja 3 pomogła, pasta była dołączona. Doradzono mi by wentylator miał 12 cm. 90% mocy, temp proca 55 stopni przy 20 stopniach w pokoju.
1 bank pamięci zasłonięty, ale to mi nie przeszkadza. Jednak radiator chłodzenia dotyka radiatora pamięci. Wiatrak musiałem dać o 90 stopni w stosunku do powyższego (na dole na zdjęciu) bo tam gdzie powinien być kolidował z pamięcią. Teraz schładza dodatkowo zasilacz.
Dzięki za uwagi.


stiven

Ładny cooler :)

Wg mojej wiedzy odnośnie prądożernych proców to korzystniej jest by wentylator był o 180 stopni w stosunku do tego co na obrazku. W Twoim ułożeniu sekcja zasilania może nie być dostatecznie omywana strumieniem powietrza. Nie wiem jaką płytę masz ale w niektórych nie ma tam nawet najmniejszego radiatora przez co temperatura jest znacznie za wysoka do długotrwałej pracy pod odciążeniem. Zasilacz sobie poradzi jak będzie mu za ciepło - zwiększy prędkość swojego wentylatora, sekcja zasilania zbrązowi laminat na płycie a potem odejście do krainy niskich napięć zabierając ze sobą płytę.

Wracając do procka 55 stopni to i tak sporo jak na taki cooler. Sprawdź jaką masz w biosie ustawioną "target temp" i "target fan speed" (mogą być nieco inaczej nazwane). Pierwsze o kilka stopni w dół a drugie o 1-2 pozycje w górę. Hałasu większego nie odczujesz a sprzęt Ci za to podziękuje dłuższą bezawaryjną pracą.