Zestaw pod przetwarzanie rozproszone.

Zaczęty przez Altewer, 08 Grudzień 2012, 00:30

Altewer

Jako, że to mój pierwszy post, chciałem się z wszystkimi powitać.

Mówiąc o głównym wątku tego tematu ..
Postanowiłem przeznaczyć większą część kredytu studenckiego, którego wypłacanie zacznie się za miesiąc na rzecz wspieranie nauki, a dokładniej przetwarzania rozproszonego. Na sprzęt jestem w stanie przeznaczyć od 1,5k do 2,5k złotych, w zależności od ludzi, którzy chcieć będą sprzedać mi poszczególne elementy PeCeta za rozsądne pieniądze. Wątek ma na celu stworzenie maszyny, która będzie w sumie tylko stała i przetwarzała, praktycznie cały czas, więc najbardziej liczy się wydajność.

Z góry dziękuję za zaufanie i udzielone w tym temacie opinie na wyżej opisany temat.
Pozdrawiam, Dominik Lackowski.

krzyszp

Zanim ekipa poda Ci propozycje, napisz jeszcze, czy ma znaczenie zużycie prądu?

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Altewer

Praktycznie na tą chwilę nie, byle by instalacja wytrzymała (2kW spokojnie pójdzie na zasilaczu), od razu mówię, że póki zimno na dworze to sprzęt będzie leciał jak zły, bo mi zimno w pomieszczeniu, gdzie wszystko znajdować się będzie, na lato pomyślimy mam nadzieję coś z chłodzeniem, ciche być nie musi :D.

Troll81

1,5-2,5 złotego :D no to na kartę graficzną już masz :D

a tak na serio skoro ładne ciche być nie musi.

pytanie jakie projekty chcesz liczyć? co cię interesuje? W niektórych projektach możesz bardzo wydajnie liczyć na karcie graficznej w innych liczy się tylko CPU.

Tobas

1.      HDD WD CAVIAR BLUE 500GB WD5000AAKX SATA III16MB CACHE    szt.   186,00 PLN   186,00 PLN   
2.      DVD-REC LITEON iHAS120 SATA CZARNY BULK    szt.   53,60 PLN   53,60 PLN   
3.      OBUDOWA CHIEFTEC SD-01B-B-500S8 (500W) 80+ CZARNA    szt.   229,60 PLN   229,60 PLN   
4.       GOODRAM DDR3 8192MB PC1333 CL9    szt.   99,00 PLN   * 2 = 198,00 PLN   
5.      PROCESOR CORE I7 2600K 3.4GHz LGA1155 BOX    szt.   961,00 PLN   961,00 PLN   
6.      GIGABYTE GA-H77M-D3H Intel H77 LGA 1155 (2xPCX/VGA/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR3/CROSSFIRE) mATX    szt.   243,90 PLN   243,90 PLN   
7.      GIGABYTE AMD Radeon HD7770 1024MB DDR5/128bit DVI/HDMI/DP PCI-E (1050/4500) (wer. OC - OverClock)    szt.   367,16 PLN   367,16 PLN   
Razem netto:   2 239,26 PLN
Razem brutto:   2 754,29 PLN

Z czasem będziesz mógł dorzucić np. drugiego 7770. lub odsprzedać 7770 i włożyć 7970

Jak za drogo - to niechętnie, ale zamiast i7 załóż i5 - Wyjdzie ok 2300 brutto.

To taka propozycja na szybko, niech ktoś to jeszcze zweryfikuje.

Troll81

dałbym tańszą obudowę :D nie musi być wszak cicho anie ładnie :D

stiven

Tobas :parrrty:

Troll: A ona przypadkiem nie jest z zasilaczem już i biorąc to pod uwagę cena jest już przyzwoita aby nie powiedzieć bardzo przyzwoita?

Troll81

jak to komp do liczenia można wyrzucić napęd DVD

Szopler

#8
- wyrzucić DVD (bo pewnie jakieś się da wyrwać z poprzedniego kompa),
- dysk mniejszy o połowę albo i więcej (na system + programy + BOINC wystarczy 120GB, a dane najlepiej trzymać na oddzielnym), w tej cenie SSD Goodram 120GB da się wyrwać <-- przewidziało mi się 32GB jest po 186pln (był chyba 60GB w promocji, ale nie widzę teraz),
- obudowa tańsza, a lepszy (markowy z certyfikatem 80+) zasilacz,
- RAM 1600MHz i przynajmniej 16GB (jakby chciał liczyć Neuronę czy BURP to 10GB to mało),
- procesor z serii nowszej niż 2600K (seria 2) np. i7 3770 (seria 3) (szczególnie jakby miał karmić GPU POEMem) no i zużycie prądu mniejsze,
- jak nie potrzebuje RAID i kilku PCIex x16 to chipset B77, a więc tańsza MoBo też się da użyć,
- grafika - nie nabierać się na wersje OC (co to za OC 50MHz - nawet tego w obliczeniach nie widać, a drożej). Lepiej kupić nie OC taniej i samemu podkręcić...

Tobas

Cytat: Szopler w 08 Grudzień 2012, 13:01
- wyrzucić DVD (bo pewnie jakieś się da wyrwać z poprzedniego kompa),
OK
Cytat
- dysk mniejszy o połowę albo i więcej (na system + programy + BOINC wystarczy 120GB, a dane najlepiej trzymać na oddzielnym), w tej cenie SSD Goodram 120GB da się wyrwać,
Połowę mniejszy jest tańszy o 10zł - żadna oszczędność - 120GB SSD kosztuje 345zł netto czyli 159zł więcej
Cytat
- obudowa tańsza, a lepszy (markowy z certyfikatem 80+) zasilacz,
OK
Cytat
- RAM 1600MHz i przynajmniej 16GB (jakby chciał liczyć Neuronę czy BURP to 10GB to mało),
Jest 16GB ;) 1600MHz = 50zł więcej
Cytat
- procesor z serii nowszej niż 2600K (seria 2) np. i7 3770 (seria 3) (szczególnie jakby miał karmić GPU POEMem) no i zużycie prądu mniejsze,
100zł więcej - akurat nie było
Cytat
- jak nie potrzebuje RAID i kilku PCIex x16 to chipset B77, a więc tańsza MoBo też się da użyć,
Chyba B75 - 50zł można zaoszczędzić, ale nie wykręcisz pamięci w górę
Cytat
- grafika - nie nabierać się na wersje OC (co to za OC 50MHz - nawet tego w obliczeniach nie widać, a drożej). Lepiej kupić nie OC taniej i samemu podkręcić...
Wybrałem ją dlatego, że jest tania i ma solidne chłodzenie, większość na rynku ma jakieś OC - fakt, że to nie ma znaczenia.

Altewer

Napędy i wielki dysk leci od razu z listy rzeczy potrzebnych, komputer będzie tylko stał i przetwarzał, nic więcej (no czasami może jakiś zrzut z 3dMarka dla podjary, jakie fajne cyferki, a dla danych i korzystania mam laptopa), obudowy w sumie nie potrzeba, skombinuję jakiś szkielet tylko (albo cokolwiek, aby cyrkulacja powietrza była odpowiednia), a w swoim czasie obuduję wszystko w czarne plexi/szkło, aby tam ładnie się prezentowało. Jestem nowy w temacie przetwarzania, myślałem, że wystarczy walnąć kilka Geforców i CUDA, żeby robiły cuda? :P. Na tą chwilę zależy mi jednak na oszczędności, z możliwością późniejszej rozbudowy (np. dodanie kolejnej grafiki), chyba, że projekt przełożę na marzec/kwiecień, wtedy więcej pieniążków na dany moment. Tak BTW, rzucam palenie papierosów, żeby mieć na opłacanie internetu do realizacji celu poruszonego w temacie :D.

Szopler

No to jak tylko do liczenia to:
- brak obudowy, albo "sama rama" jak piszesz
- dysk 20-40GB
- zasilacz 80+ Gold (największa sprawność energetyczna)
- procek jak najmocniejszy
- grafika NV 660 /Ti/ lub AMD 7970, początkowo i tanio 7770

&

OGIEŃ!

Altewer

Jest jakaś większa różnica w grafikach z rodziny NV i AMD (CUDA i SLI? w NV chyba jest więcej warte, niż odpowiedniki w AMD)? Procek jak najmocniejszy? Ciężko to ocenić, nie będę przecież tylko po cyferkach patrzył (tyle przynajmniej wiem z mojej wiedzy z zakresu architektury komputerowej).

mimeq

#13
AMD (ATI) vs Nvidia to spor nigdy nierozstrzygniety i chyba nigdy nie bedzie  ;)
Sa projekty ktore lepiej radza sobie u zielonych sa takie ktore daja rade u czerwonych.

Milka, Moo, o ile pamietam collatz lepiej sobie radza na ATI - (jeszcze Donate liczace Bitcoiny dla GPUGrida)
GPUGrid (tylko  NV), Einstein, Seti, PrimeGrid lepiej radza sobie na NV.

POEM, WCG chyba w miare podobnie u obu producentow.
DistrRTgen ogolnie nvidia choc najlepiej chyba radzi sobie tam ATI 7970 :]

Wiekszosc z nich policzysz na kartach obu producentow ale z wydajnoscia jest juz roznie.

Pozostaje tez odwieczny spor o to czy liczmy raczej dla pkt czy "idei" - taki Einstein (stale 500 pkt za WU na GPU) czy SETI raczej nie sa dostarczycielami pkt.


Altewer

Poprzeglądałem trochę projekty i tak myślałem, że chciałbym początkowo wspierać SETI i LHC.
Do do komputera:
-Czy połączenie trzech GTX285 ma większy sens, może jakieś propozycje do połączenia kilku grafik?
-Procesor na prawdę musi być super wydajny, to nie grafika będzię najbardziej obciążona, a CPU tylko w niewielkim stopniu będzie to obsługiwać? (Myślałem tu o wykorzystanie np. i5, modelu nie pamiętam, ale znajomy mówi, że po OC bije na łeb i7 niższych klas, można by przyoszczędzić na procku :/)
-Takie przetwarzanie będzie dużo łącza wykorzystywać?
Wszystkich elementów będę szukał raczej używanych, no może oprócz zasilacza.

Troll81

trzy karty graficzne w kompie tu już wyzwanie. Sterownik może nie wyrobić z obsługą 3. Lepiej najpierw skup sie na jednej a wydajnej grafice.

jeśli zamierzasz kupować używane to już sporo zależy od tego co wytargujesz.
http://www.cpubenchmark.net/ - tu masz tabele z porównaniem wydajności procków. Oczywiście nie jest to jakiś święty graal. Ale daje pojęcie. W jednych projektach lepiej radzą sobie AMD w innych Intel. Sporo tez zależy od tego czy liczysz na linuksie czy na windzie.

jeśli dodatkowo zamierzasz się bawić w podkręcanie to rządzi zasada: Kupuj procka z niższej wartości danej serii a potem kręć i zobacz co z tego wyjdzie.

jeśli chodzi o obciążenie łącza to przetwarzanie jakoś specjalnie łącza nie katuje.

Tomasz R. Gwiazda

GTX285 to karta sprzed 3ch generacji.... 1 z nowej obliczy wiecej niz 3 stare

Szopler


EDU Enthusiast

Polecalbym polowac na 6970 bo sa juz dosc tanie, nieraz nawet cena wchodzi na 140$ (uzywane), ale nawet 6990 moze sie trafic dosc tanio jak sie uda.  :p_arr:

gtx 580 (uzywany) jest w cenach 200-300$   :bad: jeszcze za drogo.

Ania

Pod choinkę coś dostałeś ?  Sprzęt chodzi ?