zestaw pod AUTOCADa

Zaczęty przez lukaszja, 14 Grudzień 2012, 23:29

lukaszja

Mam prośbę o poradę co do sprzętu za rozsądne pieniądze dla inżyniera (ale jeszcze studenta ;)) budownictwa. 90% zastosowań do AutoCAD/Revit itp. Premiowana jest wstrzemięźliwość finansowa i możliwość późniejszej rozbudowy. Kuzyn jest z Krakowa - najlepiej zakup właśnie tam. Mój pomysł to dobry procek i duuuużo RAMu. Grafa - mniej potrzebna (specjalistyczne nVidie są na razie za drogie - to do dokupienia na później).
Pytania:
1. i5 czy i7 (duża róznica finansowa),
2. jaki HDD 1 GB (firma/model)
3. jaki SSD - tutaj to już zupełnie się nie znam - potrzeba chybya nie mniej niż 128GB (albo i więcej :wacko:),
4. zasilacz - XFX Core jest/był polecany - jak jest obecnie? Moc to ok. 500W
5. RAM - w zestawieniu nie wiem czemu nie podaje 16GB (co wybrałem - 2 x 8GB  Goodrama). Warto RAM innej firmy?
Pozdr, Łukasz 
http://techplanet.pl/przechowalnia/zapisana/?s=59683&s=62074&s=62103&s=57461&s=66509&s=70170&s=71137

Tomek_TB

Jak dla studenta to i za dużo jak tylko pod cada...16GB ramu nie wykorzystasz do niczego, chyba że boinc, albo renderowanie grafiki, obliczenia FEA, ect.
Co do grafiki to tak samo, większość średniej półki, spokojnie wystarczy. Specjalistyczne karty grafiki zaczynają być potrzebne jak robisz już naprawdę duże modele, na pewno nie na poziomie studiów. A wtedy to kupujesz kompa firmowego, i nie certolisz się z kosztami...
Pozdr
Tomek

Krzysiak

Cytat: lukaszja w 14 Grudzień 2012, 23:29
2. jaki HDD 1 GB (firma/model)

Z tym może być problem  XD


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

lukaszja

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 14 Grudzień 2012, 23:37
Cytat: lukaszja w 14 Grudzień 2012, 23:29
2. jaki HDD 1 GB (firma/model)
Z tym może być problem  XD
No tak, zaprezentowałem dość restrykcyjne podejście do tematu ;) W takim razie pomyślmy o 1 TB.

Cytat: Tomek_TB w 14 Grudzień 2012, 23:37
Jak dla studenta to i za dużo jak tylko pod cada...16GB ramu nie wykorzystasz do niczego, chyba że boinc, albo renderowanie grafiki, obliczenia FEA, ect.
Co do grafiki to tak samo, większość średniej półki, spokojnie wystarczy. Specjalistyczne karty grafiki zaczynają być potrzebne jak robisz już naprawdę duże modele, na pewno nie na poziomie studiów. A wtedy to kupujesz kompa firmowego, i nie certolisz się z kosztami...
1. Co do RAMu - dodatkowe 8GB to 130zł więc nie ma tragedii. Wiem, że pojawiają się obliczenia w programie Robot i inych specjalistycznych z branży - stąd pomysł o 16 GB.
2. Grafy na razie nie ma wcale. Skorzystamy z integry Intela. Może kiedyś coś dedykowanego się pojawi.
3. Jaki HDD/SSD i inne pytania z pierwszego postu?

Krzysiak

1.Nigdy więcej niż 8 gb nie udało mi się wykorzystać czy prze edycji filmów czy przy otwarciu kilku okien Gimp OpenOffice Pajączek Chrome itp naraz + Boinc na procku
3. Na pewno możesz już pominąć wszystkie Green
SDD 128GD u mnie wszystkie potrzebne programy + pliki graficzne na pulpicie zostało jeszcze 40gb wolnego  -Samsung Ocz Plextor-ostatnia seria
A HDD talerzowe - osobiście na pewno nie brał bym Seagate - ta firma jest u mnie spalona - dysk popsuł się sam z siebie i przy demontażu okazało się że plastik na złączu sata pękł co przekreśliło możliwość reklamacji


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

JaRa

#5
Cytat: Tomek_TB w 14 Grudzień 2012, 23:37
2. Grafy na razie nie ma wcale. Skorzystamy z integry Intela. Może kiedyś coś dedykowanego się pojawi.

Przepraszam, ale jak ja kilka lat temu kompa pod CADa składałem to najważniejszym elementem była grafika z możliwością rozbudowy - 9800GT + dwa wolne PCI-E x 16

Dyski koniecznie 2 lub więcej w RAID 0 ! - nawet zamiast SSD 128 GB weź dwie 64.

Zasilacz 4 lata temu brałem Chieftec 750W.



Krzysiak

Cytat: JaRa w 15 Grudzień 2012, 09:09
Dyski koniecznie 2 lub więcej w RAID 0 ! - nawet zamiast SSD 128 GB weź dwie 64.
Ja rozumie że przy HDD RAID0 coś daje ale przy obecnych SSD no bez przesady
SDD 128/256 + HDD na magazyn pliki wyjściowe i śmigamy



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

JaRa

A ten student to tego Revita, Autocada, i pewnie parę innych programów to za kredyt studencki kupi ??
Nawet jak są darmowe to i tak ściągnie Integrama czy jakieś inne progsy więc radzę stawiać Raid 0.



Krzysiak

Cytat: JaRa w 15 Grudzień 2012, 10:57
więc radzę stawiać Raid 0.

Uzasadnij proszę co da RAID0 w tej konfiguracji oprócz zwiększenia odczytu/zapisu liniowego ?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

lukaszja

Cytat: JaRa w 15 Grudzień 2012, 10:57
A ten student to tego Revita, Autocada, i pewnie parę innych programów to za kredyt studencki kupi ??
Pomijając już kwestie, że:
- kwestia skąd pojawi się przedmiotowe oprogramowanie nie jest objęta tematem wątku,
- zarzucanie (między wierszami) niecnych działań jest nie na miejscu (nie znasz człowieka),
to informuję, że na Politechnice Krakowskiej mają jakieś wersje na licencjach dostępnych dla studentów za darmo (po warunkiem wykorzystywania ich do edukacji/nauki - nie do celów zarobkowych). Mówimy właśnie o cenach edukacyjnych.

Cytat: JaRa w 15 Grudzień 2012, 10:57
Nawet jak są darmowe to i tak ściągnie Integrama czy jakieś inne progsy więc radzę stawiać Raid 0.
Sądzę, że SSD załatwi sprawę.

Pytanie co z pozostałym sprzętem?
- i5 czy i7 (spora różnica w cenie, pytanie, czy odpowiada jej różnica w wydajności),
- jaka marka HDD (niestety ostatnio słyszę złe opinie prawie o wszystkich dyskach),
- jaka marka SSD (tu zupełnie się nie znam - Intel?),
- RAM/zasilacz - jeśli nikt nic nowego nie powie, wezmę te Goodramy i XFXa.
Dzięki, pozdr, Łukasz

Tomek_TB

Powiem to tak, cokolwiek kupisz, wystarczy na studia... a na pewno do cada. Chyba że planujesz modele 3d z 1000 i więcej elementów... to wtedy zacznij się poważnie zastanawiać.

Do grania w najnowsze gry w full hd pewnie będzie to troszkę za mało, ale to nie jest tematem teraz.
Pozdr
Tomek

Krzysiak

Cytat: lukaszja w 15 Grudzień 2012, 11:45
Cytat: JaRa w 15 Grudzień 2012, 10:57
A ten student to tego Revita, Autocada, i pewnie parę innych programów to za kredyt studencki kupi ??
Pomijając już kwestie, że:
- kwestia skąd pojawi się przedmiotowe oprogramowanie nie jest objęta tematem wątku,
- zarzucanie (między wierszami) niecnych działań jest nie na miejscu (nie znasz człowieka),
to informuję, że na Politechnice Krakowskiej mają jakieś wersje na licencjach dostępnych dla studentów za darmo (po warunkiem wykorzystywania ich do edukacji/nauki - nie do celów zarobkowych). Mówimy właśnie o cenach edukacyjnych.

Cytat: JaRa w 15 Grudzień 2012, 10:57
Nawet jak są darmowe to i tak ściągnie Integrama czy jakieś inne progsy więc radzę stawiać Raid 0.
Sądzę, że SSD załatwi sprawę.

Pytanie co z pozostałym sprzętem?
- i5 czy i7 (spora różnica w cenie, pytanie, czy odpowiada jej różnica w wydajności),
- jaka marka HDD (niestety ostatnio słyszę złe opinie prawie o wszystkich dyskach),
- jaka marka SSD (tu zupełnie się nie znam - Intel?),
- RAM/zasilacz - jeśli nikt nic nowego nie powie, wezmę te Goodramy i XFXa.
Dzięki, pozdr, Łukasz

-i5 to zawsze 4 jajka
-odpowiem tak - szkoda że Samsung przestał robić HDD - ja bym się chyba teraz skłonił ku WD (tylko żadne Green Power)
- Samsung Ocz dalej Plextor
- Jeżeli nie wyczynowy to niema przeciwwskazań na GoodRam
- zasilacz byle cewki nie brzęczały

A co do grafy
http://allegro.pl/nvidia-quadro-fx1700-512mb-2xdvi-cad-pci-e-i2845334550.html
na początek podejrzewam że zawsze będzie lepiej niż z integrowaną


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

lukaszja

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 15 Grudzień 2012, 11:56
-i5 to zawsze 4 jajka
-odpowiem tak - szkoda że Samsung przestał robić HDD - ja bym się chyba teraz skłonił ku WD (tylko żadne Green Power)
- Samsung Ocz dalej Plextor
- Jeżeli nie wyczynowy to niema przeciwwskazań na GoodRam
- zasilacz byle cewki nie brzęczały

A co do grafy
http://allegro.pl/nvidia-quadro-fx1700-512mb-2xdvi-cad-pci-e-i2845334550.html
na początek podejrzewam że zawsze będzie lepiej niż z integrowaną
1. Procek - masz rację, że i5 to 4 jajka - pytanie tylko, czy 4 jajka + HT da istotnie więcej? To ważne pytanie, bo i7 to ze 300zł więcej a kasy nie ma przesadnie dużo.
2. HDD - Samsunga też mi szkoda. Mój Spinpoint F3 ma się dobrze ;) Czyli wybierać jakieś lepsze WD - OK.
3. SSD - to Samsung/Ocz/Plextor odnosiło się do SSD - prawda? :shame: Nie znam się na tych wynalazkach - masz może konkretne modele min. 128 GB warte uwagi w normalnej cenie?
4. RAM - jak za 20-40zł więcej dostanę spooooro lepiej niż Goodram, to może być lepiej ;) Pytanie, czy taktowanie RAMu i opóźnienia realnie wpływają na pracę CADa?
5. Grafa - może weźniemy tę nVidię FX. Jak nie - to na razie integra i za kilka miesięcy zakup czegoś lepszego.
Sorki za męczenie tematu, pod BOINCa to bym wiedział co brać :)

Tomasz R. Gwiazda

z SSD to ostatnio polecane INTEL i SAMSUNG (w rozsadnych cenach)

taktowanie RAM to chyba nie ma zadnego znaczenia przy niczym poza Overlockingiem

kaimoon

i5, szczególnie Ivy Bridge da radę i przy tym nie będzie ciągnął bardzo dużo prądu.
Z SSD Samsung 840 (830 też jednak daje radę), OCZ Vertex4 (pamiętać tylko o aktualizacji firmware) i Plextor.
Co do HDD polecam WD Black Caviar, przez moje serwisowe ręce najmniej się tego przewija. Unikać Seagate/Hitachi.

EDU Enthusiast

Ja sie niezgodze z poprzendikami z firma ssd - intel i samsung produkuja ladnie wygladajace drogie ssd, ale nie sa ani szybkie ani dlugoterminowe.

Polecam ci
Kingston HyperX 3K 120GB
Mushkin 60GB (x2 RAID)

Ivy tak mniej pradu nie zbiera od sandy (jakies 10% zdownclockowany sandy tez bedzie zabieral tyle pradu i bedzie mial taka sama performance) - leczy porownywalnie do performance i ceny to jest prawie taka sama cena za sandy i ivy.

Co do grafiki komp,
Ja polecam ATi FireGL/FirePro serie kart graficznych - lecz znajdzie sie duzo ludzi ktoze powiedza idz na quadro etc... jesli cie nie stac na owe polecalbym tobie wybierac karty ktore maja najwiecej ramu. Jako iz jestes studentem nie widze bys potrzebowal profesjonalnej grafiki - 5800 -> 6950/70 lub ostatecznie najnowsza seria ktora jest dalej droga (cenowo 7970 = 6990 uzywana). Geforcy zawsze mialy problemy z programamy graficznymi nie wiem czy dalej je ma ale jestem pewny ze ati lepiej sobie radzi z renderingiem raytrace itp.