Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

7770 - jaki zasilacz.

Zaczęty przez Ania, 30 Grudzień 2012, 23:33

Ania

A dokładniej ile Watów to pobiera. Bo na stronach kart piszą że zasilacz minimum 400 lub 450 Wat. A ta karta chyba pobiera do 80W ...

Mociumpel

Jest pewna zasada doboru zasilacza ALE DOTYCZY CAŁEJ platformy (zazwyczaj):
1. W przypadku gdzie nie ma dominującego elementu "grzejnego" czyli procek (nie kręcony INTEL czy AMD mieszczą się w granicach 130W) a karta graficzna jest z tych słabszych (czyli AMD 7750/7770 lub Nvidia 650) a pozostałe elementy są ze średniej półki "mocowej" (pamięci, dysk, wiatraki, napęd DVD) to zazwyczaj nie pobierają razem więcej jak 100W - tutaj wystarczy dobrej klasy zasilacz (sprawność 80+ Bronze - czyli efektywność przetwarzania napięcia z gniazdka na moc do zasilania podzespołów na poziomie 85%) o mocy minimum 450W - będzie miał wystarczający zapas nawet do pracy w Crossfire z dwoma 7770.
2. W przypadku gdzie i procek i karta jest kręcona ponad normę a i klasa karty i proca jest z tych mocniejszych (czyli np. FX 8320 kręcony na 4,6 GHz lub 2500k (lub wyższy model) na 4,40+ GHz) a z kart 7950+ lub 660Ti+ to może się zdarzyć, że suma mocy dla tych dwóch podzespołów dobije do 400W  - wtedy zasilacz zalecany to minimum 550W a i to klasy Silver lub 600W klasy Bronze.

Podsumowując - dla Kowalskiego z małym zapasem wystarczy 450W.

Szopler

Po co do kompa który ciągnie "w szczycie" 150W dawać zasilacz 450W ?
Moim zdaniem lepiej dać naprawdę dobry 300W (markowy i jak najwyższa sprawność).

i7 920 @ 4.00GHz + 5870 @ 1.10GHz + 3x HDD 7200obr/min + pompa od chłodzenia wodnego + 3 wentylatory
Pobór mocy pod 100% load poniżej 500W, wystarczył by zasilacz 600-650W spokojnie...

lukaszja

U mnie jest AMD Phenom II x6 (95W TDP) + 7770 + 3 x HDD i wszystko daje spokojnie radę na średniej klasie zasilaczu 350W (300W na linii 12V). Markowe 400W dla Twojego zestawu z ATI 7770 to aż nadto, chyba, że planujesz zmianę grafy na jakiegoś potwora - wówczas weź coś markowego ok. 500 - 550W.

3Rni

markowy o wysokiej sprawności, o mocy 2x większej niż potrzebujesz czyli 500-600watt
czemu?
jeśli jesteś niedzielnym boinc`owcem to patrz post wyżej Szoplera to wystarczy, ale jeśli boinc Cie kreci 24/7 to chyba każdy potwierdzi, że na wymianie karty sie nie kończy  XD
nasze hobby jest drogawe i pociąga co rusz jakieś wymiany, właśnie zasilacz jest tym komponentem który najdłużej u Ciebie pozostanie i stąd zapas mocy na przyszłość  :P

tito

@ Erni - true  XD
Chociaż ja do domu wziąłem markowe 430 z odpinanymi kablami -  dużego poboru prądu na własnym liczniku nie lubię. A na zestaw I5 + 7770 to jest aż nadto.

Szopler

Sprzęt potrzebuje coraz mniej prądu, więc ten zapas mocy na przyszłość to tylko wyciąganie kasy...

Troll81

tak szczerze powiedziawszy to moze i sprzęt potrzebuje coraz mniej mocy ale zobacz na karty. Ciezko dostac cos sensownego o poborze mniejszym niz 80W

Mociumpel

#8
Jeśli rozpatrywac odpowiedź wprost na pytanie to porównywałbym go do zapytania "ile trzeba benzyny aby samochód jechał" - odpowiedź "5 litrów w zupełności wystarczy" - jest jak najbardziej poprawną odpowiedzią - pytanie tylko czy o to chodzi w zapytaniu? chyba nie - biorąc pod uwagę nieco "dystansowe spojrzenie" te "5 litrów" jest jak zasilacz 300-350W - w zasadzie starczy tyle, że po jakimś czasie zaczyna tej mocy brakować bo śledząc Ani wypowiedzi to chce aktywnie uczestniczyć w "boincowaniu". Wprawdzie teraz stać ją na 7770 ale za rok może byc już mało i dorzuci druga kartę albo sprzeda tą a kupi 7950 której pobór mocy po lekki OC wzrośnie powyżej 200 z "palcem ..." - wtedy 350W będzie mało.
Sprawa druga - to że jeden ma Intela klasy 3770 który w szczycie pobiera 80W nie oznacza że Ania nie kupi akurat AMD 8320 i nie podkręci do 4,8GHz (gdzie pobór mocy podejdzie lekko ponad 150W).
Poza tym w miarę dobre markowe zasilacze 300 czy 450W kosztuja podobnie (czyli w okolicach 200 zł), chyba że ... i znowu pojawiają sie gdybania ...

Podsumowując - 5 litrów wystarczy ale zalecam co najmniej pół baku ;)

PS - za dużo zmiennych (jak przypuszczenie poniżej) aby wyrokowac o co chodzi Ani - moim zdaniem nie o "5 litrów benzyny na chwilę" a o cos na dłużej z wykorzystaniem na 70-80%

Tomasz R. Gwiazda

pytanie tez czy lepiej miec zasilacza 400W obciazony w 80%
czy 650W w 40% (tak dla przykladu)

trzeba rozwazyc wydajnosc oraz zuzywanie sie wieksze sprzetu przy wiekszym obciazeniu

Szopler

True, dlatego zasilacz 1.5x - 2.0x mocniejszy niż potrzeba jest OK, ale już 4x to głupota.

Troll81

Dlatego Ania szuka 400-450W a nie 800W.

Dla niej powinno spokojnie wystarczyć dobre markowe 400W

http://www.arest.pl/produkt/Zasilacze-Listwy/14,172,,,0,0,0,,/26492/BEQUIET-StraightPower-E9-450W-450-W-PFC-18-dB/

Szopler

http://www.4max.pl/pl-PL/produkt/1020766/413/Obudowy-i-zasilacze/Corsair-zasilacz-CX430-430W-80-PLUS-R-Bronze-ATX#

Pilman

Cytat: Szopler w 31 Grudzień 2012, 17:14
http://www.4max.pl/pl-PL/produkt/1020766/413/Obudowy-i-zasilacze/Corsair-zasilacz-CX430-430W-80-PLUS-R-Bronze-ATX#

Osobiści nie polecam tego sklepu. Po ostatniej akcji "nie płacisz za wysyłkę" musiałem czekać dwa tygodnie żeby dowiedzieć się, że to co było na stanie sklepu (strona internetowa) to tego nie mają w rzeczywistości.

Szopler

W sumie zrobiłem u nich jeden duży zakup, ale to było dawno temu... Może od tego czasu się pogorszyli skoro nawet mojego konta już tam nie ma...

Ania

Dzięki za dyskusje. Mam nadzieję że i innym się przyda.

Na razie nie będzie wymiany zasilacza. Dlaczego ?
Zakup karty 7770 to będzie 450 zł.
Na tym sprzęcie pewnie z kilka miesięcy popracuję.. policzę kilka projektów i zobaczymy jak bedę się z tym czuła. Może będzie jakiś współny projekt do którego warto będzie dorzucić kasę itp.

Za kilka miesięcy pewnie wrócimy do tematu :)

P.S. Mam nadzieję że obecny Modecom 350W pociągnie ... :fright: